Tietohallinnon on tiedettävä missä laitteet ovat ja mitä ohjelmistoja niihin on asennettu (GDPR ja Opetushallitus vaativat).
Tietohallinnon on käytettävä iPadeissa samoja tilejä, jotta päivitykset ja ohjelmien asennukset onnistuvat. Etähallinta ohjelmiston avulla tämä on mahdollista. Samalla estetään omien tilien luominen laitteille ja mahdollinen laitteen lukittuminen, kun tilitiedot unohtuvat.
Käytön estävät ominaisuudet:
Löytyy seuraavalla tavalla: Mene Appstoreen. Valitse haluamasi sovellus. Rullaa alaspäin, ja tarkista ensin kohdat "Seurantaasi käytetyt tiedot" ja "Sinuun yhdistetyt tiedot". Tämän jälkeen tarkista kohta "Katso lisää kehittäjän tietosuojakäytännöstä".
Pedagoginen vaatimus, on sitä, että ohjelmalla täytyy olla jotain annettavaa opetukseen nähden. Kivat pelit eivät ole pedagogisesti perusteltavissa.
Jos oppilas joutuu omilla tiedoillaan tai esim. eduaanekoski.net-tilin tiedoilla kirjautumaan sovellukseen, niin se ei käy. Jos kirjautumisen voi tehdä lempinimellä, se on ok.
Jos tietosuojaselosteessa löytyy paikka- tai henkilötietojen kerääminen tai selostetta ei löydy, se estää sovelluksen käytön.
Näkyvät ohjelmaa käytettäessä. Voi olla ponnahdusikkuna, tekstiä taustassa tms.