Tietoturvataitoja on tärkeää lähteä opettamaan lapsille jo varhaisessa vaiheessa. Yhä useampi lapsi käyttää aktiivisesti internetyhteydessä olevaa älylaitetta jo varhaislapsuudesta lähtien. Myös oman älylaitteen saaminen on yleistä jo 5-6-vuotiailla lapsilla.
Varhaiskasvatuksessa, esi- ja alkuopetuksessa on tärkeää opettaa lapsella tietoturvaan liittyviä taitoja jo varhaisessa vaiheessa, jotta vastuullinen toiminta internetissä on mahdollista. Tietoturvaitatoja on hyvä ylläpitää ryhmässä ja luokassa koko lukuvuoden ajan. Näihin voi palata pienen harjoittein tasaisesti esimerkiksi tietoturvatiistai kerran kuussa tai muu omaan ryhmään sopiva rytmitys.
Tietosuoja ja tietoturva
Turvataidot
Väestöliiton digiturvamateriaali
Kattava tietokokonaisuus erityisesti pienten lasten kanssa töitä tekeville kasvattajille. Hyvä tietopaketti opetuksen pohjaksi varhaiskasvatuksesssa sekä esi- ja alkuopetuksessa.
Tunne- ja turvataitoja lapsille, oppimateriaali
Linkki materiaaliin täällä
Perusopetuksen tunne- ja turvataitokasvatuksen oppimateriaali luokka-asteille 1-2
Turvataidot ja lapsen keho -juliste ja toiselta sivulta löytyy turvataitoja vaativia tilanteita pohdittavaksi
Mieli ry:n hyvän mielen taitomerkki perusopetukseen, jossa valmiita oppituntimateriaaleja
mieli.fi/materiaalit-ja-koulutukset/materiaalit/hyvan-mielen-taitomerkki-peruskouluun/
Klikkaamalla kuvaa, saat koko tehtävänannon auki.
Askarrellaan omat turvapaikat pienoiskoossa. Materiaalina voi käyttää mitä vain askartelutarvikkeita. Turvapaikan voi myös piirtää.
Kip-miehistö harjoittelee digiturvataitoja – tehtävävihkonen
Stop, Slow and Go -materiaali ja työpajat lasten digiturvataitojen opetukseen
Digiturvataitopeli varhaiskasvatukseen ja esiopetukseen
Tulosta materiaalit täältä:
Turvataidot - Digitaalinen peli varhaiskasvatukseen ja alkuopetukseen
Tässä digitaalisessa pelissä keskustellaan toisen koskettamiseen liittyvistä periaatteista. Pelin tavoite on tunnistaa, millainen on mukava ja millainen on epämukava kosketus ja miten sen voi havaita kehonkielen perusteella.
1. Avaa Eläinlasten Rauhametsä - opetusalusta
2. Valitse Turvataidot. Tarinakirjan kuvakkeesta voi kuunnella taustatarinan.
3. Lasten tehtävänä on etsiä Siilin luolasta timantti.
4. Klikkaa timanttia ja kääröä. Lue tarina kääröstä. Klikkaa ALOITA-nappia.
Someturvan materiaalit
https://www.someturva.fi/lessons/schools/
Paljon valmiita oppitunteja 1.-9. luokille.
"Someturvan oppituntimateriaalit ovat somekiusaamiseen ja -häirintään erikoistuneiden asiantuntijoiden laatimia tuntisuunnitelmia eri ikäryhmille. Materiaaleissa aihetta käsitellään käytännönläheisesti tapausesimerkkien avulla. Kukin oppituntimateriaali koostuu videosta ja pdf-muotoisesta opettajan ohjeesta."
Tunteet peliin -lautapeli turvataitojen opettamiseen
Tunteet peliin on Suojellaan Lapsia ry:n ja Liikenneturvan yhdessä kehittämä tunnetaitopeli 6-10-vuotiaille. Pelilaatikko sisältää kaksi eri peliä, joissa harjoitellaan tunnetaitoja erilaisin hauskoin harjoituksin. Toisessa pelissä liikutaan digiympäristössä ja toisessa kuljetaan kodin ja koulun väliä ja pohditaan, miten liikenteessä ja digiliikenteessä on hyvä ja turvallista toimia. Peli on tarkoitettu varhaiskasvatukseen ja ala-kouluille.
Pelilaatikkoja voi tilata maksuttomasti yhden kappaleen per yksikkö/koulu. https://www.suojellaanlapsia.fi/post/tunteen-peliin-lautapeli
Yksi peli on myös lainattavissa Monkolasta/sisäisellä postilla, laita viestiä taija.hairo@lohja.fi
Medialukutaito, mediataitokasvatus ja vastuullisuus osana digitaalista osaamista
Lohjan pedanet-sivut: https://peda.net/lohja/tvt-sivut/mediataitokasvatus
Uudet lukutaidot -kehittämisohjelman tarkoitus on vahvistaa lapsen ja nuoren medialukutaitoa esi- ja perusopetuksessa. Sivustolla on esitelty kuvaukset näistä taidoista eri ikäisille oppijoille sekä käytönnön toimintaohjeita. Linkki sivustolle.
Alle kouluikäisten mediakasvatus
MLL:n materiaalia mediakasvatuksen tueksi.
Joensuun varhaiskasvatuksen tuottamaa valmista tulostettavaa ja sähköistä materiaalia tukemaan uusien lukutaitojen käyttöönottoa varhaiskasvatuksessa. Linkki sivustolle.
Linda Liukkaan Hello Ruby-kirja tarjoaa lapselle sadun kautta tutkimusmatkan internetin ihmeelliseen maailmaan. Löytöretkellä internetissä-kirjan luku 5 kohdistuu erityisesti tietoturvataitoihin. Kirjassa valmiita tehtäviä aiheeseen. Kirja lainattavissa Lohjan kaupungin välinelainaamosta. Linkki sivulle.
Teknologia antaa mahdollisuuden seurata lasten jokaista liikettä, mutta onko valvonta aina hyväksi? Millaista valvontaa sinä haluat?
Puhutteleva animaatio keskustelun pohjaksi esimerkiksi vanhempainiltaan.
mediakasvatus.fi/wp-content/uploads/2020/06/Vanhempainilta_Kohti-tasapainoista-digiarkea.pdf
Eri vuosina vanhempainiltaan voidaan ottaa teemapohjaisesti nostoja. Muutama asia tietoturvan näkökulmasta vuosittain edistää kodin ja koulun välistä vuoropuhelua myös tietoturvakasvatuksessa. Luokanopettaja/luokanvalvoja voi tehdä nostoja luokan tarpeista lähtien.