Rian Visser: een yurls-pagina vol met digitale lessen.
Bij sommige lessen horen werkbladen, die op een beveiligde pagina op mijn website staan. Wachtwoord: Desteenendetijd
Aby Hartog: mijn duit in het zakje
Ik heb op youtube twee thuiswerkopdrachten geplaatst:
Marte Jongbloed: Deze les heb ik in groep 4 en in groep 6 gegeven en dat was een succes. Tijdens de normale les heb ik het boek natuurlijk voorgelezen. Nu we waarschijnlijk op afstand les moeten gaan geven, is deze les goed te doen, want het prentenboek staat helemaal op YouTube! Ik merkte in groep 4 wel dat de taal te moeilijk was. Ik heb het een beetje aangepast tijdens het voorlezen. Groep 4 kreeg ook een opdracht minder, omdat het anders te veel voor één les zou zijn. Ik raad deze les aan voor groep 5,6, en 7. Waarbij een eventueel wat zwakkere groep 5 nog wat meer mag tekenen en groep 6 en 7 meer kan gaan schrijven.
Lydia Rood: Op mijn website heb ik een pagina met (voor)leestips, allemaal sites van anderen waarop wordt voorgelezen of waarop ik zelf voorlees (ik heb een voorleeskanaal op YouTube. Makkelijk aan te maken, en je hebt zó allerlei leuke filmpjes met je eigen verhalen). Ik heb zelfs een heel boek voorgelezen (Juf Waz Noenka op de vlucht).
Een kind kan uren zoet zijn met bijvoorbeeld de Boekenfilmpjes op YouTube. Maak het aantrekkelijk voor ze!
Nog een paar leuke links: onze Janneke over zelf schrijven staat nog steeds online.
En een heel simpel verhaaltje maken kan online met Brikki. Leuk knutselen met poppetjes.
Ruben Prins: Een handige tool om je lessen op te nemen is screencast-o-matic. Je kunt filmpjes tot 15 minuten gratis opnemen.
Charlotte Doornhein:
Hierbij mijn eerste digitale Schoolschrijver-les. Ik heb het gemaakt in PowerPoint, maar voor de school heb ik er een pdf van gemaakt (met linkjes erin). Dat verstuurt makkelijker vanuit de school naar de leerlingen. Ik geef normaal les aan de groepen 4, 4/5 en 5, maar heb nu maar meteen de groepen 6, 7 en 8 omarmd. Die kunnen ook wat leuks uitkiezen uit mijn les.
1. De jeugdbibliotheek heeft nu ook voor niet-leden luisterboeken digitaal te leen. Kijk op www.jeugdbibliotheek.nl voor meer info. Installeer de gratis LuisterBieb-app op je tablet of smartphone en luister thuis naar de mooiste boeken.
2. Mijn digitale prentenboek Lettervreters, vuurtorens en piratenboten met bewegende illustraties voor op de iPad is gratis te zien en beluisteren via YouTube. In drie talen: Nederlands, Engels en Papiamentu. Wil je meer over de achtergrond van dit iPad boek weten, klik hier.
Voor wie meteen de links naar de video's wil volgen, klik hier voor Nederlands, hier voor Engels en hier voor Papiamentu
Les 2: Mijn leerlingen in de groepen 4, 4/5 en 5 waren voor de sluiting van de scholen erg bezig met spontaan zelf boekjes maken. Die opdracht heb ik o.a. in mijn eerste les terug laten komen (met foto's van boekjes van de leerlingen) en dat vuurtje houd ik ook warm in mijn tweede les. Er zijn diverse opdrachten en ze kunnen kiezen wat ze willen doen. Ik maak mijn bestand op in PowerPoint en zet het om in één pdf. De leerkrachten en schooldirectie zorgen ervoor dat mijn pdf bij de leerlingen komt. Niet alleen mijn eigen groepen, maar ook de bovenbouw krijgt wekelijks mijn digitale les.
Een les (zie bijlage hier links): Mijn TV-journaal | een de-schoolschrijver-bij-je- thuis-les
Marc ter Horst: Ik heb toevallig op mijn website net ± 20 ideeën gezet voor lees- en schrijfoefeningen over en voor tijdens corona. Voel je vrij om te verspreiden en gebruiken.
Anneke Scholtens: les voor groepen 6 en 7. Bij de les hoort een pdf, een werkblad en twee filmpjes op YouTube.
1. Inleiding schrijfopdracht op YouTube.
2. Voorleesversie hoofdstuk De kleine kapitein op YouTube. Dit hoort bij de schrijfopdracht. Ditzelfde verhaal staat ook in de pdf (zie hieronder). De kinderen kunnen dus naar het verhaal luisteren en/of het verhaal zelf lezen.
Daarna kunnen ze het werkblad (zie hieronder) invullen. En als ze zin hebben kunnen ze zelf een spannend verhaal schrijven met de aanwijzingen die ze gekregen hebben. De kinderen kunnen hun ingevulde werkbladen en hun verhaal aan mij mailen.
Les voor groep 4.
Bij deze les hoort een filmpje, klik hier. Ik lees een verhaal voor als inleiding bij een schrijfopdracht. Ik stuur een blad (zie hiernaast) mee, waarop ze hun verhaal kwijt kunnen, maar als ze veel meer willen schrijven en er ook nog bij willen tekenen, kan dat. De kinderen kunnen hun ingevulde werkbladen en hun verhaal aan mij mailen.
Een aantal voorbeelden van ganzenbordspelletjes met klanken. Bij het spelen van deze spelletjes moeten de kinderen woorden verzinnen met bepaalde (begin-)klanken.
Daarvoor moeten ze zich goed concentreren op die klanken. Op deze manier kunnen ze hun spelling sterk verbeteren.
In een video leg ik uit hoe deze spelletjes gebruikt kunnen worden: https://youtu.be/CSQXoYff57Q
Sanne Rooseboom: Ik heb voor elke klas een filmpje met uitleg van zo'n drie minuten, en twee opdrachten voor de kinderen om te maken.
Li Lefébure: Een opdracht die kinderen gedurende weken kunnen doen en waarmee ze de woordenschat kunnen vergroten. Een woordenboekschrift bijhouden. Elke dag zoeken ze een (of meerdere) woorden op die ze nog niet kennen. In het papieren of digitale woordenboek. Beginnend bij de letter A. Ze mogen er ook bij tekenen. Zo hebben ze aan het eind van de maand een persoonlijk woordenboek en is hun woordenschat op een leuke manier wat groter geworden.
Een les die alle kinderen (en leerkrachten) erg leuk vinden. Een ettertje bedenken. De leerlingen kunnen vier pagina's lezen van Bertha de Blèrtrien (toestemming van mijn uitgever :)) en gaan zelf aan de slag om een ettertje te bedenken.
Vanuit de leerkrachten van mijn school het verzoek om wat korte opdrachten te geven.
Vandaag stuurde ik bijgevoegde les mee.
Annejan Mieras: Les 6, hierbij horen:
1. Introductiefilmpje les 6: daarin leg ik de opdracht uit.
3. Lesblad+werkblad les 6: waarmee de leerlingen een eigen fantasie verhaal gaan opzetten. Zie bijlage hiernaast.
Buitenstebinnen-lessen
Ellen Stoop: Mijn les over alliteratie. Normaal gesproken zou ik de kinderen in groepjes laten werken met stroken. Nu moeten ze het alleen doen. Of met broertje/zusje.
Voor mijn school doe ik er nog een brief bij voor de kinderen en zet mijn Schoolschrijver-foto eronder.