Kartiranje VODENIH TIJELA

SONARSKOM TEHNOLOGIJOM

OPIS METODOLOGIJE

Side-scan i multi beam sonari su u upotrebi već dulji niz godina ali njihova upotreba u civilne svrhe je još uvijek značajno ograničena. Side-scan uređaji se koriste u svrhu snimanja dubinskog presjeka vodenog tijela s kutem od 180° na dubinama do 60 m (dakle cijeli profil riječnog korita) dok se multi beam uređaji koriste za dubinska snimanja dna s 360° do 300 m dubine.

BIOTA i Hrvatski institut za biološku raznolikost su testiranjem kalibrirali opremu za skeniranje vodenih tijela (rijeka i jezera, more) i njihov prijenos u GIS sustav. Tehnički je oprema za skeniranje montirana na aluminijski čamac od 5 m sa izvanbrodskim motorom (Slika 1.a). Čamcem se upravlja po unaprijed predviđenoj mreži snimanja (za more ili jezera) ili liniji (za rijeke). Tijekom snimanja kombiniramo više tipova snimanja (Slika 1.b) koji omogućuju prikaz dubine vodenog tijela, profila dna i svih struktura većih od 30-40 cm, tvrdoću materijala koji je snimljen (interpretacija za kartu staništa), te čak i prikaz živog svijeta (pr. riba većih od 30-40 cm ili skupina). Snimljeni podatci se prebacuju u GIS sustav (ESRi ArcGIS Desktop 10.3) i interpretiraju kako bi se dobili:

1) dubinometrijska karta vodnog tijela s preciznim konturama (razlučivost ovisi o ulaznim podatcima, odnosno gustoći mreže snimanja) do 0,5 m (Slika 2.)

2) karta staništa bazirana na tipu dna (kamen, šljunak, mulj, vegetacija) i prisutnim strukturama (stupovi, stabla itd.)

3) karta biološki važnih staništa (zimovnici, hranilišta, mrjestilišta)

4) 3D model vodenog tijela i izračunavanje zapunjenosti (muljem, nanosom itd.)

5) Orginalne sonarske snimke za interpretaciju

Slika 1. Proces snimanja 4 km toka rijeke Kupe kod Ozlja A) snimanje iz čamca, B) Side-scan prikaz snimke, C) spajanje mnoštva side-scan snimki i prijenos u GIS, D) interpretacija staništa


Slika 2. Gotova dubinometrijska karta 4 km toka rijeke Kupe kod Ozlja s 3D isječcima na mjestu prijašnjih vodopada


U nastavku pogledajte primjer sonarske snimke snimljene u Nacionalnom Parku Krka na području od Puljana do Manastira na Krki. Nakon snimanja, dobivene sonarske snimke se dostavljaju naručitelju za daljnje analize i planiranje.

Za sve detalje o primjeni ove metodologije, slobodno nas kontaktirajte!

Potencijalne primjene:

  • podvodni radovi
  • izrada karte staništa
  • izračun zapunjenosti
  • pretraga za specifičnim predmetima (stupci, panjevi, ruševine, stabla, itd.)
  • traženje zimovnika (za ribu)