Versenyek

TÖRTÉNELEM OKTV

JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2024. SZEPT.13.

A VERSENY HÁROM FORDULÓS, AZ ELSŐ FORDULÓ AZ ÉRETTSÉGI TESZTHEZ HASONLÓ FELADATSOR AZ ISKOLAI TANANYAG ÉS A MEGADOTT SZAKIRODALOM ALAPJÁN. A MÁSODIK FORDULÓ ESSZÉ FELADATOK ÍRÁSA. AKI EZEN IS TÚLJUT, ANNAK KÉSZÍTENI KELL EGY PÁLYAMUNKÁT VÁLASZTHATÓ TÉMÁKBÓL. 

RÉSZLETEK ITT:

https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/kozoktatas/tanulmanyi_versenyek/oktv/oktv2024_2025_vk/07_tortenelem_2425.pdf


A verseny célja, hogy a tehetséges diákok számára lehetőséget biztosítson egyes történelmi korszakokban való elmélyülésre, a képességek újszerű fejlesztésére. Ezek közül is kiemelt szerepet szán a források használatának, a források segítségével ismeretek szerzésének, a szaknyelv helyes használatának, a térben és időben való tájékozódás képességeinek, a kommunikációs képességek fejlesztésének, a problémamegoldó és kritikai gondolkodás kialakításának. A verseny különösen fontos feladatának tekinti a nemzeti és európai identitástudat elmélyítésének segítését. Mindehhez figyelembe veszi a tanulók életkori sajátosságait.

A verseny háromfordulós és nevezni szükséges 2024. november 11-ig az alábbi linken:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdpLBhPQvdwIsXsdE70NNbzf7dPB2ED3v74S4uth0VQrIleJA/viewform

A részletes kiírás és a versenyszabályzat a mellékletben található.

Felvilágosítást Pulay Teréz ad a pulay.terez@srpszkk.elte.hu levélcímen vagy a 94/519-633 telefonszámon.

A verseny felkészüléséhez felhasználható irodalom letölthető a leírásra kattintva:

II. kategória: Egyetemes és magyar történelem az I. századtól 1848. április 11-ig
1. forduló: Egyetemes és magyar történelem az I. századtól 1456-ig:
b) Zsigmond uralkodása. in: Herber-Martos-Moss-Tisza: Történelem 3. (1000-től 1500-ig), Reáltanoda Alapítvány, 1994. 316-321. oldal
c) Harmincnégy nyugodt esztendő, Császári külpolitika, A rendek megerősödése és Hunyadi János. in: Draskóczy István: A tizenötödik század története, Pannonica Kiadó, 2000. 186-198. oldal

2. forduló: Egyetemes és magyar történelem a IX. századtól a XVIII. század végéig:
c) Katus László: Várúrnők és apácák. in: Rubicon, 2001/ 6. 11-16. oldal
f) Oborni Teréz: Brandenburgi Katalin in: Oborni Teréz: Erdély fejedelmei, Pannonica Kiadó, 2002. 126-132. oldal

PALLADION VERSENYJÁTÉKOK 

A Palladion Műhely és a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Klasszika-filológia Tanszéke a 2024/2025. tanévben negyedik alkalommal hirdeti meg közös tanulmányi versenyét az ókori egyiptomi és görög-római kultúráról magyarországi és Kárpát-medencei iskolák 5–12. évfolyamos diákjai számára.
Jelentkezési határidő: 2024. október 11. (Kheirón Küldetés),
2024. november 15. (HyperQuest és Aenigmata Latina).

ESTÖRI

Többfordulós csapatverseny kreatív feladatokkal

Az idei téma: 

EGYÜTTMŰKÖDÉS-ELLENÁLLÁS-SZABADSÁG
2025-ben emlékezünk meg a 80 évvel ezelőtt végetért II. világháborúról


Az első forduló: 1.online kvíz és 2. fiktív online magazin címlap 

1.online kvíz

Időpont: 2024. november 6-7 (a két nap közül az egyik szabadon választható)

Forma: 

A verseny első fordulójának kvízfeladatait a Versenybizottság állítja össze. A feladatokat a verseny honlapján, úgynevezett „időzáras feladatlapon” kell megoldani. A válaszadásra kb. 40 perc áll rendelkezésre. A teszt megírásának helyére nincs kikötés. A javítás központilag, a Versenybizottság szakmai felügyelete mellett történik.

A kvízen a diákoknak a továbbjutáshoz egy belépési küszöböt kell elérniük.

Az online kvíz eredményét a kvíz megírását követő héten ismertetjük.

2. Online magazin készítése

Időtartam: 2024. november 10 – december 17.

Forma: 

A kvízt megfelelő eredménnyel teljesítő csapatok feladata, hogy elkészítsék egy a fiktív online magazin címlapját egy a témához passzoló vezércikket és annak csapatképét

A feladat megvalósításához egy online template nyújt segítséget, amit a szervezők biztosítanak.

Részletek a csapatok online versenyfiókjában novemebr 9-től.

Pázmány Bölcs-Ész Egyéni Tanulmányi Verseny


A PPKE BTK ebben az évben is megrendezi a Pázmány Bölcs-Ész Egyéni Tanulmányi Versenyt irodalom, régészet, spanyol és történelem témakörökben. 

A verseny célja, hogy a PPKE BTK által kutatott és oktatott tudományterületek (bölcsészet- és társadalomtudományok) iránt felkeltse a középiskolások érdeklődését, valamint segítse és ösztönözze az értelmiségi pályára készülő diákokat a pályaválasztásban.

 

 A versenyre 11–12. évfolyamos, régészetből 9-12. évfolyamos tanulók jelentkezhetnek 2024. október 16-ig egyénileg, az alábbi nevezési lap kitöltésével:  https://tinyurl.com/b4jzzn88

 

Az első forduló feladatai 2024. október 7-től tölthetők le a Pázmány honlapjáról (https://btk.ppke.hu/pazmany-bolcs-esz-tanulmanyi-verseny)
Az első forduló megoldásainak beküldési határideje: 2024. november 11. (éjfél).
A Pázmány Bölcs-Ész Egyéni Tanulmányi versenyen elért helyezések többlet pontra jogosítanak a 2024-től kezdődő felvételi rendszerben:
1­–5. helyezett: 50 pont
6–10. helyezett: 25 pont

 

Tudományos tapasztalatszerzés, felejthetetlen élmények, nagy értékű pénzjutalmak  és felvételi többletpontok – ezekért tényleg érdemes belevágni!

MONEYSIM ViaDal 

Pénzügyi tehetségkutató verseny

Próbáld ki, milyen lehet a 16 éves gimis, BIZTI bőrében lenni és hozz megfontolt pénzügyi döntéseket!

Regisztrálj és csatlakozz a verseny kurzusához 2024. október 8. 12.00 óráig!

Aki érdeklődik, keresse Székely Judit tanárnőt (113. szoba)

Bővebben itt:

https://www.moneysim.hu/viadal


KREATÍV TÖRTÉNELEM TANULMÁNYI VERSENY

A Kádár-korszak a 20. századi magyar történelem leghosszabb, látványos politikai fordulat nélküli időszaka. E bő három évtizedben napjainkig meghatározó társadalmi, gazdasági és kulturális változások mentek végbe. A viszonylagos nyugalom évtizedeit egymásra torlódó társadalmi megrázkódtatások (a világháború, a Rákosi-korszak, a forradalmat követő megtorlás és a kollektivizálás második hulláma) előzték meg. Ehhez képest a korszakban, bár korlátok között és jelentős áldozatok árán, de tömegek számára vált lehetővé a regenerálódás és a szerény anyagi gyarapodás.

Az ’50-es éveket jellemző hidegháborús feszültséghez képest a nemzetközi kapcsolatokban is enyhülés mutatkozott, amit korábban ismeretlen léptékű technikai fejlődés kísért. Érthető ezért, hogy a Kádár-korszak emlékezete kétpólusú: az egyik a negatívumokat emeli ki, a megtorlást, a szellemi élet korlátozását, az ügynököket, a kiszolgáltatottságot, az ideológiai meghatározottságot, a mindennapi propagandát. A másik megítélés a biztonságra, a tervezhetőségre helyezi a hangsúlyt: lassan, de biztosan lehetett gyarapodni, volt munka, komfortos volt a kaloda. A kép tehát nem egyszerűen fekete vagy fehér. Hanem milyen?

A Kádár-korszak ambivalens viszonyainak megértése, az ellentmondásos tapasztalatok és elbeszélések közötti eligazodás jelentősége túlmutat az érettségire való céltudatos felkészülésen: a korszak megismerésével családjaitok történetét, szüleitek és nagyszüleitek tapasztalatait érthetitek meg, saját TÖRTÉNET-etekkel léphettek párbeszédbe. Szép kihívás, vágjatok bele!

A vetélkedőn 4 fős középiskolai csapatok indulhatnak.

A nevezés ingyenes!

A regisztráció és az első feladatlap beküldésének határideje: 2024. december 6.

Beküldési cím: kreativtortenelem.pte@gmail.com vagy
postán PTE BTK Történettudományi Intézet, 7624 Pécs Rókus u. 2.
A borítékra kérjük ráírni: Kreatív Történelem továbbá a csapat és az iskola nevét!

A VERSENY RÉSZLETES LEÍRÁSA: https://kreativtortenelem.hu/kt-24/versenyleiras/

„Lengyelország – Magyarország – Egy barátság története”

A Belügyminisztérium és az Oktatási Hivatal meghirdeti a középiskolák 10-12. évfolyamos tanulói részére a „Lengyelország – Magyarország – Egy barátság története” című történelmi vetélkedőt. A történelmi vetélkedőt ezzel párhuzamosan immár negyedik éve szervezi meg a Felczak Intézet Lengyelországban.

A vetélkedő célja

A verseny két olyan európai nemzet közötti barátság kihangsúlyozására és tiszteletére kerül megszervezésre, amelyek között a kapcsolatok már Szent István és I. Mieszko idejében megkezdődtek és a mai napig tartanak. A Lengyelország és Magyarország közötti kapcsolatoknak több mint 1000 éves a történelme, két különböző, de mégis hasonló nemzet között a barátság és a testvériség története. 

Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki, oba zuchy, oba zwawi, niech im Pan Bóg blogoslawi.
azaz
Lengyel, magyar – két jó barát,
Együtt harcol, s issza borát,
Vitéz s bátor mindkettője,
Áldás szálljon mindkettőre.

Részletek a linken: https://lengyelmagyarbaratsag.kozepiskolaiverseny.hu