biológia-kémia


9. évf: biológia (heti 1 óra), kémia (heti 1 óra)

10. évf: biológia (heti 1,5 óra), kémia (heti 1,5 óra)

Órafelosztás:

9. évfolyam: biológia (heti 1 óra), kémia (heti 1 óra)

10. évfolyam: biológia (heti 1,5 óra), kémia (heti 1,5 óra)

A 9. évfolyamon a kémiai és biológiai előzetes ismeretek szintézise, kiegészítése és a gyakorlati munka megismertetése a cél.

A 9. osztályos kémiaórákon az egyszerű kémcsőkísérletek (kémhatásvizsgálat, közömbösítés, halmazállapot-változások) mellett a diákok által eddig nem végzett vizsgálatok megismerése történik (elektrolízis, gázok fejlesztése, vizsgálata, sav-bázis titrálás). Több alkalommal a laboratóriumban kerül sor a kísérletek elvégzésére. A vizsgálatok elméleti alapjai mellett az anyagok tulajdonságainak ismertetése, számítási feladatok megoldása, valamint az Irinyi kémiaversenyre készülés is az anyaga az óráknak.

A 9. évfolyamon a biológiaórákon szintén a gyakorlati ismeretek kerülnek előtérbe. A tanulók megismerik a mikroszkóp részeit, használatát, majd több órás mikroszkopizálás során többféle mikroszkópi vizsgálati technikát is gyakorolnak. Az állati szövetek vizsgálatánál kész metszetek vizsgálata, lerajzolása, és az emberi/állati szövetek típusainak, azok jellemzőinek megismerése történik. A mikroszkópi vizsgálatok mellett az ember életműködéseiről van szó, ezt a témát laboratóriumi vizsgálatok támasztják alá.

A 10. évfolyamon a kémia szerepel magasabb óraszámban a modulon belül. Ezeken az órákon -szintén tanulókísérletek segítségével – a kémia további tanulásához szükséges alapok lerakása történik. A kísérletek nem a napi tananyaghoz kapcsolódnak, hanem egy-egy téma köré rendezve kerülnek elő, hogy a diákok megszerzett ismereteiket egységben lássák. Kémiai számítási feladatokra is sor kerül.

A biológiaórákon a növény- és állatfajok megismerése, meghatározása, életközösségek leírása a téma. Ehhez új rendszertani, szervezettani, alaktani ismeretekre van szükségük a diákoknak, amelyek megszerzésére a tanév során lehetőségük nyílik majd.