SUBSTANCJE

ALGINIAN SODU

E401 | C₆H₉NaO₇

Alginian sodu jest zdecydowanie najważniejszym składnikiem do przeprowadzenia sferyfikacji.

Oba te procesy - sferyfikacja właściwa i sferyfikacja odwrócona - nie mogą przebiec bez tej substancji. Ale czemu akurat ona pozwala sferyfikować pokarm? Co jest w niej takiego niezwykłego? Najpierw napiszę o jego pochodzeniu, które może przyjść na myśl, kiedy słyszymy nazwę: alginian sodu.

Mówi się powszechnie, że pochodzi z wodorostów, ale ja nie mogłem znieść takiej niejasności. Po pierwsze - nie wiadomo, z jakiego gatunku, a po wtóre - nigdzie nie mogłem znaleźć informacji, jakim sposobem alginian jest pozyskiwany. Ostatecznie wyszukując w internecie: "sodium alginate biological source" (bo po polsku żadnych wyników nie było) znalazłem artykuł, który jest podany w źródłach, na dole tej podstrony. Oto, czego się dowiedziałem o alginianie sodu ⬇

Wytwarza się go z kwasu alginowego złożonego ze zredukowanych kwasów mannuronowego i glukoronowego. Je natomiast pozyskuje się z brunatnic, czyli morskich alg (glonów) rodziny Phaeophyceae. Gatunki z których pozyskiwana jest substancja to przeważnie Macrocystis pyrifera lub Laminaria hyperborea.

Wodorosty te występują m.in. w oceanie Pacyficznym i Atlantycznym, głównie u wybrzeży Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Szkocji. W Indiach występuje u wybrzeży Saurashtra. Największa produkcja tej substancji mieści się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Wróćmy jednak do alginianu sodu. Ten oczyszczony węglowodan jest uzyskiwany poprzez obróbkę rozcieńczonymi alkaliami. Ostatecznie zostaje przetworzony na polisacharyd w postaci alginianu sodu o numerze spożywczym E401 i chemicznej nazwie C₆H₉NaO₇.

Teraz wreszcie, z czystym sumieniem, mogę napisać o tym wielocukrze w procesie sferyfikacji.

Tak, jak jest napisane na stronie o procesie sferyfikacji, pierwszorzędową rolę w tym doświadczeniu odgrywa wapń oraz właśnie alginian sodu. Najprostszy sposób na sferyfikację odwrotną czegoś tak podstawowego, jak jogurt lub śmietana jest taki, że do alginianu rozmieszanego z wodą wrzucamy łyżką śmietanę. Kiedy wpada ona do roztworu o trochę gęstszej konsystencji, niż sama woda, formuje się on w sferę - okrągły kształt (albo prawie okrągły... - patrz NASZE PIERWSZE PRÓBY, w pokazie slajdów). Powierzchnia tej kuli jest otoczona roztworem alginianu sodu z wodą i na niej zachodzi reakcja. Wapń, zawarty w śmietanie, łączy się z alginianem sodu, tworząc galaretowatą otoczkę. Jest ona prawie nieodczuwalna w smaku. Reakcja syntezy nie zachodzi w całym pokarmie, tylko na jego krawędziach - dalej nie dociera alginian. Taką kulę wyjmuje się z wody i wypłukuje, a następnie można ją zjeść (lub - w naszym wypadku - wysłać na Międzynarodową Stację Kosmiczną...).

GUMA KSANTANOWA

E415 | C35H49O29

Guma ksantanowa jest bardziej powszechnie znanym składnikiem, który dostarcza błonnika i może być wykorzystywany przez wegan, ponieważ ma roślinne pochodzenie (o czym napiszę zaraz). Dodaje się go do ciasta, aby zagęścić masę. W istocie taką też ma rolę w naszym projekcie - zagęszcza to, co chcemy sferyfikować, aby się dobrze rozmieściło w roztworze.

Substancja ta, o jakże skomplikowanym wzorze chemicznym, pozyskiwana jest w zupełnie inny sposób, niż alginian sodu. Surowcem do jego wytworzenia jest cukier z kukurydzy lub z pszenicy. Jest on poddawany fermentacji przez bakterie Xanthomonas campestris . Są to bakterie, które pasożytują na kalafiorach i brokułach powodując czarne plamy. Tu jednak są niezbędne. Chemicznie jest to koloid zbudowany z glukozy, mannozy i kwasu glukuronowego oraz częściowo zestryfikowanych kwasów: octowego i pirogronowego.

W trakcie naszych badań, guma ksantanowa służy do uformowaniu idealnej kuli. Problem bowiem, który nam stworzył za gęsty roztwór alginianu sodu i wody jest taki, że sok, lub inny pokarm, którego chcemy sferyfikować, mający mniejszą gęstość niż roztwór i zostaje siłą wyporu wypchany na powierzchnię.

Kiedy jednak gumą ksantanową zagęścimy sok na tyle, żeby miał gęstość równą gęstości alginianu i wody, będzie on stał w miejscu i się odpowiednio zesferyfikuje... piszę to z doświadczenia - kiedy do mieszanki wstrzyknęliśmy strzykawką sam sok, został on wyparty na powierzchnię.


CHLOREK WAPNIA

E509 | CaCl2

Kolejną substancją, którą użyliśmy, ale, jak się okazało, bezpodstawnie, jest chlorek wapnia. Ten związek chemiczny nadaje się do sferyfikacji właściwej, gdzie my robimy sferyfikację odwróconą i nie musieliśmy tego robić - zaraz wyjaśnię, czemu.

Sferyfikacja odwrotna, której proces wytłumaczyłem powyżej, polega na wrzuceniu czegoś, co ma wapń do roztworu z alginianem, aby się zesferyfikował. Natomiast sferyfikacja właściwa polega na zawarciu czegoś, do czego jest wymieszany alginian sodu do wody wapiennej lub takiej, z którą jest wymieszany właśnie chlorek wapnia.

Informacją, o której się dowiedzieliśmy już w trakcie sferyfikowania właściwego, jest to, że

SFERYFIKACJA WŁAŚCIWA PRZEBIEGA STALE, NAWET PO WYJĘCIU POKARMU Z KĄPIELI W WAPNIU.

Kiedy to usłyszeliśmy, położyliśmy kres sferyfikowaniu tą metodą. Pokarm ma dolecieć do stacji kosmicznej tylko z galaretowatą otoczką, a nie, jako galaretka!

MLECZAN WAPNIA

E327 | C6H10CaO6

Ostatnią substancją, której użyliśmy przy sferyfikacji właściwej, jest mleczan wapnia. Mleczan wapnia jest dodatkiem żywnościowym. Wykorzystuje się go w kosmetyce, w ogrodnictwie, w medycynie.

Mleczan wapnia w żywności jest m.in. zagęszczaczem i regulatorem kwasowości. Jest to sól wapniowa kwasu mlekowego, związek chemiczny organiczny. W reakcja polega na połączeniu się dwóch anionów mleczanowych z jednym kationem wapnia. Ma on postać białych kryształków lub granulek. Nie ma smaku, a jego zapach przypomina zapach przypraw. Występuje jako hydrat jednowodny, trójwodny lub pięciowodny. Mleczan wapnia rozpuszcza się w wodzie. Jest on również kluczowym elementem jeżeli chodzi o sferyfikację właściwą. Dodaje się wtedy go do produktu spożywczego (np. soku) i wiąże się on z alginianem sodu. Jako, że my wybraliśmy właśnie tę metodę okazał się niezwykle przydatny. Bez niego z pewnością nie udałoby nam się przeprowadzić właściwej sferyfikacji. Uznaliśmy, że

MLECZAN WAPNIA JEST ZDECYDOWANIE LEPSZĄ SUBSTANCJĄ DO SFERYFIKOWANIA NIŻ CHLOREK WAPNIA,

ponieważ mleczan nie "psuje" otoczki wokół substancji, a jedynie zagęszcza substancję. Musieliśmy zagęścić nasz sok pomarańczowy podczas sferyfikacji właściwej, aby sok "trzymał się" w otoczce z alginianu sodu.