מהו קול? עמודים: 174-176
מטרות
· לתאר תופעות הקשורות בהפקת קולות ואת הגורמים להן.
· לשער השערות על הסברים אפשריים לתופעות.
· לנסח הסבר מדעי בעקבות התנסות.
מהלך השיעור:
פתיחה:
פותחים בקטע פתיחה בעמוד 174 ודנים:
אנו קולטים שפע של קולות בסביבה שבה אנו חיים.
אילו קולות אנו שומעים? תנו דוגמאות.
יש קולות טבעיים ויש קולות מלאכותיים מעשה ידי אדם: ציוץ של ציפורים, רַחַש הגלים, צלצולי הטלפון, צלילי מוזיקה, קולות של רעמים, צוֹפְרֵי אזעקה, זמזום של דבורים ורעש של מכונות וכלי תחבורה – אלה דוגמאות לקולות שאנו שומעים בעזרת חוש השמיעה.
ü מהו קול?
ü כיצד שומעים קולות?
ü מהי חשיבות הקול ליצורים חיים?
שיעור זה מהווה פתיחה ליחידה לימוד שעוסקת בתכונות הפיזיקליות של הקול וביישומן
בפתרונות טכנולוגיים שנועדו לספק צרכים אנושיים.
היחידה מציגה את הקול כצורך הכרחי לשמיעה ודנה בתהליך השמיעה מהשלב של
קליטת גירוי הקול באמצעות האוזניים, פענוחו במוח ועד התגובה (שמיעה).
התנסות:
מבצעים את המשימה תופעות קול בעמוד 174 ומשיבים על השאלות בעמוד 175
מטרת פעילות1 היא להמחיש תופעה שבה שמיעת קול נגרמת בשל מעבר האוויר בפתח הבלון תוך הרטטת שולי פתח הבלון.
בפעולת הניפוח דוחסים אוויר לתוך הבלון. הלחץ בתוך הבלון גדֵל. כאשר מרפים מפיית הבלון, האוויר יעבור מהסביבה שבה הלחץ גבוה לסביבה שבה הלחץ נמוך עד לאיזון הלחצים. את התופעות המתרחשות )שחרור האוויר ושמיעת הקולות) קולטים באמצעות חוש הראייה וחוש השמיעה.
מטרת פעילות 2 היא להמחיש תופעה שבה תנודות האוויר אשר נגרמות בעקבות השמעת מוזיקה בעוצמה גדולה גורמות לתנודות בניילון נצמד ולהקפצת גבישי המלח. בשתי התופעות התרחשו המרות אנרגיה מתנועה לקול, מקול לתנועה. שאלות 10-9 מזמנות הכלל אודות התופעות שהתרחשו בשתי הפעילויות.
· צופים בסרטון איך אפשר לראות גלי קול?
· צופים בהדגמה איך אפשר לכבות נר באמצעות גלי קול?
המשגה:
· קוראים את המידעון: מהו קול? עונים על שאלות עמוד 176.
· נכנסים לקישור מהו קול? קוראים ומתנסים בהדמיה.
כאשר אנו מדברים או מתופפים אנו מרעידים את חלקיקי האוויר שבקרבתנו.
חלקיקים אלה מרעידים את חלקיקי האוויר שלידם וכך הלאה עד שזה מגיע לאוזנינו. תנודות אלה המועברות באוויר נושאות איתן אנרגיה והן נקראות גלים ולכן אנו אומרים גלי קול.
יישום:
עונים על שאלות 1-3 בתבנית במבט חוזר, עמוד 194.
סיכום ורפלקציה:
סיכום אישי לשיעור: משפט אחד או שניים על הנלמד בשיעור.
· מה צריך לקרות כדי לשמוע קולות?
· הסבר/י מהי חשיבות הקול ליצורים חיים (צמחים, בעלי חיים ובכללם האדם) ? הבא/י דוגמאות.
· הסביר/י כיצד שתי הפעילויות סייעו לך להבין מהו קול.
· כיצד למדתי ומה אהבתי בשיעור?