Наукова робота кафедри

  У 1946-1960-х роках наукова тематика кафедри була присвячена вивченню гігієнічного значення мікроелементів у грунті та воді, розробці заходів профілактики ендемічного зобу на Буковині.

  У 1969-1980-х роках продовжувалось дослідження мікроелементного складу грунту та води, а також розпочато вивчення вмісту нітритів, нітратів та нітрозамінів в грунті, воді, харчових продуктах та їх впливу на здоров’я людини.

  У 1980-1999-х роках виконувались наукові дослідження впливу точних зорових робіт на функціональний стан зорового аналізатора у працівників текстильної та електронної промисловості. Розроблені гігієнічні вимоги щодо професійної придатності підлітків до виконання зорових робіт в залежності від їх точності.

  У 1999-2009-х роках проводились дослідження нітратного забруднення індивідуальних джерел водопостачання м.Чернівці та області, його впливу на здоров’я населення. Токсико-гігієнічні дослідження присвячені нефротоксичній дії ксенобіотиків, а також комбінованій дії азотвмісних сполук та важких металів. Розроблені заходи щодо профілактики їх шкідливого впливу.

  З 2010 року виконується науково-дослідна робота за темою «Наукове обгрунтування профілактичних заходів  щодо збереження та зміцнення  здоров’я дітей у сучасній системі дошкільної освіти». Вивчаються сезонні особливості харчування дітей дошкільного віку, які відвідують дитячі навчальні заклади (ДНЗ) м.Чернівці. Визначення вмісту в продуктах основних харчових інгредієнтів (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин) здійснюється за допомогою спеціально розробленої програми (на основі довідкових таблиць І.М.Скурихіна). Отримані дані порівнюються з реко­мендованими.

  У результаті проведених досліджень встановлено зменшення в харчових раціонах дітей молочних, м’ясних та рибних продуктів,  яєць, свіжих фруктів та збільшення кількості круп, бобових, макаронних та кондитерських виробів. Встановлено також зниження калорійності раціонів та їх незбалансованість за вмістом білків, жирів, вуглеводів.  Спостерігається недостатній вміст в раціонах харчових волокон, кальцію, не відповідають рекомендованим нормативам співвідношення між мононенасиченими та поліненасиченими жирними кислотами. Отримані результати будуть використані для розробки заходів щодо корекції харчування дітей дошкільного віку у ДНЗ м.Чернівці.

  У 2012 році започатковано вивчення шкідливого впливу наночастинок срібла на здоров’я людини. 

  За роки існування кафедри підготовлено 4 доктори та 15 кандидатів медичних наук, опубліковано понад 700 друкованих робіт, 2 патенти, 5 винаходів, 15 раціоналізаторських пропозицій, 10 актів впроваджень.

Після завершення проекту "UFIREG" («Ultrafine Particles –an evidence based contribution for the development of regional and Europeanen vironmental and healthpolicy» – «Ультрамікроскопічні часточки – обґрунтування внеску в розвиток політики захисту навколишнього середовища та охорони здоров’я») з терміном виконання у 2011-2014 роках (результати досліджень розміщені на сайті http://www.ufireg-central.eu у вигляді підсумкової публікації «Handbook UFIREG Project. Ultrafine Particles – an evidence based contribution to the development of regional and European environmental and health policy /2011-2014/») співробітники кафедри  продовжують проведення моніторингу ультрадисперсних часточок в атмосферному повітрі м.Чернівці.  

Основний пріоритетний напрямок – зниження ризику та вимірювання потенційної небезпеки для здоров’я людини природних та антропогенних факторів, захист навколишнього середовища. 

Термін досліджень: 2015 – 2020 роки. 

Співробітники кафедри долучилися до розповсюдження інформації про діяльність Всесвітньої асоціації громадського здоров’я, щомісячно отримують регулярні випуски інформаційних бюлетенів, розміщують їх на сайті кафедри та розповсюджують серед медичної громади області.

 Співробітники кафедри продовжують виконання планової НДР на тему: «Наукове обґрунтування гігієнічних принципів та підходів до мінімізації негативного впливу природних і антропогенних чинників на здоров’я населення та стан довкілля урбанізованих і заповідних територій Буковини» (2019-2023 рр.).