Линкове към снимки и материали, отразяващи основните дейности по проект
„Wonderful World of Words“ 2017-1-EE01-KA219-034881_3 по програма Еразъм+


Информация за проекта:

Основната цел на нашия проект е да увеличи интереса за четене и писане у нашите ученици, тъй като забелязахме, че те четат все по-малко, както на майчиния си език, така и на чужд език и показват трудности при разбирането на текстове. Те прекарват повече време с техните ИКТ инструменти, играят игри или си чатят с приятели.

Друга важна цел на проекта е да научи учениците как да използват ИКТ инструментите за учене. Така учениците от всички класове от 1 до 10 ще пишат различни видове текстове като стихове, доклади, есета, статии, въпросници, които ще бъдат публикувани и споделяни с всички училища във вестник, издаван от 51 СУ „Елисавета Багряна“ и в уебсайт, създаден за тази цел. Това ще бъде мотивация за учениците да положат усилия да пишат и да участват в проекта. Всеки ученик ще бъде включен според неговото ниво на компетентност, ученици със специални нужди ще бъдат включени в проекта, за да подобрят своите ключови компетентности. По-късно вестникът ще се използва като изходен материал за учениците и може да се използва и от учителите в техните уроци.

Учениците също ще бъдат мотивирани да пишат в „Ходещи книги“: едното училище започва, другите продължават, последното училище трябва да редактира като книга. Тези истории ще имат известен културен аспект, те ще включват фолклорни елементи, така че учениците да могат да разберат всяка страна по-добре и това ще повиши осведомеността за европейската култура. Те ще бъдат написани от няколко училищни класа (на различни нива на възраст и компетентности), ще бъдат изпълнявани от най-малките ученици, докато по-големите могат да правят видеоклипове. Така учениците могат да подобрят своите умения за писане и да се научат как да използват ИКТ инструментите за училищна работа. Тъй като нашите ученици растат в свят, в който технологичната грамотност става важна, ние ще им помогнем да създадат и използват свои собствени електронни книги.

По-големите ученици ще участват в транснационалните срещи, които всеки път ще имат различна тема. Те ще трябва да установят контакти, да направят проучвания по темите, да съберат материали и да подготвят въпросници, а резултатите ще бъдат показани във вестника и на уебсайта на училището. По време на срещите те ще бъдат разделени на международни групи, които работят заедно в екип и ще имат задача да използват различни ИКТ инструменти, да подготвят презентация (PowerPoint, Video, Flyer, брошура ...) и да направят самооценка на дейностите.

Съвместното културно-историческо запознанство в смесени групи ще затвърди сътрудничеството между партньорите. По време на срещите учениците ще отседнат в семейства. По този начин те ще се свържат повече с домасините и ще трябва да говорят английски през цялото време. Ще се учи не само английски, но и езикът на тази страна. Те ще имат шанс да се разберат по-добре и се надяваме, че приликите ще бъдат споделени и разликите ще бъдат отпразнувани. Това ще бъде важна възможност да развият повече самочувствие, да подобрят езиковите си умения, да научат много за друга култура и да намерят нови приятели. Те ще развият знанията си на английски език по вълнуващ нов начин, използвайки технологии и фокусирайки се върху комуникацията.

Проектът включва и учителски срещи с цел ефективно планиране на дейностите, наблюдение и оценка на резултатите. Те ще бъдат много важни за учителите. Всъщност по време на срещите те ще споделят опит и различни начини на преподаване и учене и ще имат възможност да изнасят лекции с местен обучител или стажант (от университета или от училищата) за методите, използвани при преподаване на четене и писане в различните страни и как да се използват ИКТ инструментите в уроците. Учителите също ще обменят опит как учениците се учат на грамотност в началните класове, в класове с ученици със специални образователни потребности, как са мотивирани да четат също чрез игри и ИКТ инструменти.

Всички материали ще бъдат събрани в брошура, публикувана на уебсайта на проекта и споделена с останалите учители в училищата.

1. Снимки и материали във Facebook страницата на проекта https://www.facebook.com/groups/1686345708051972/user/10000110423398

2. Сайт на проекта WWoW: https://sites.google.com/view/wwow/home

3. Видео https://youtu.be/ZLq3PP36XfA



Newspaper 1.pdf
Newspaper 2.pdf
Newspaper 3.pdf
Newspaper 4.pdf
Newspaper 5.pdf