Інклюзивна освіта

Закон України "Про освіту" стаття 20

Конституція України стаття 53

Закон України "Про дошкільну освіту"

Постанова КМУ від 10 квітня 2019 року № 530 "Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти "

Наказ МОН від 23.04.2018 року №414 "Про затвердження Типового переліку допоміжних засобів для навчання (спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку) осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в закладах освіти "

Постанова КМУ від 28 липня 2021 року № 769 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 р. № 530 "

Лист МОН від 30.12.2021 року № 1/23180-21 "Про визначення рівня підтримки у дітей з особливими освітніми потребами, які здобувають дошкільну освіту в інклюзивних групах"

Лист МОН "Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2023/2024 н.р

Інклюзивне  навчання 

Великих досягнень наші особливі дітки здобувають у процесі ігор з іншими дітьми та взаємодії із вихователями. Асистенти вихователя Людмила КАРАЛАШ створюють умови для інтеграційного включення дітей у освітнє середовище та соціум.  

Видатний український філософ Г Сковорода, говорячи про людей уражених хворобою ставив риторичне питання: «Невже гадаєш, що премилосердна й дбала матір наша природа зачинила їм двері до щастя, ставши для них мачухою?».

Це риторичне запитання нині хвилює багатьох спеціалістів, причетних до навчання, виховання, соціальної реабілітації дітей, яких природа позбавила достатньою мірою сприймати світ, відчувати свою належність до нього через хвороби, травми, патологічні стани.

Визнання прав такої дитини, її інтересів, потреб, надання допомоги у процесі соціалізації та вибору професійної діяльності є дуже важливим на сучасному етапі розвитку освіти.

Тому важливого значення набуває інклюзивне навчання, що передбачає спільне перебування дітей із порушеннями психофізичного розвитку з їх здоровими однолітками.


 Головний принцип інклюзивного навчання

перебування дітей з певними порушеннями в масовій дошкільній групі, оволодіння нею знаннями, вміннями та навичками нарівні із здоровими однолітками;

соціально медико - педагогічний супровід дітей;

забезпечення належних умов для навчання, виховання корекційно - компенсаторної роботи, матеріально - технічне, кадрове, фінансове забезпечення.

Інклюзивний підхід

Створення таких умов, за яких діти мають однаковий доступ до освіти, у тому числі діти з особливими потребами, які перебувають в масовій дошкільній групі. Водночас, усі діти в таких умовах краще адаптуються до навколишнього середовища оволодівають соціальними навичками почуваються більш самостійними потрібними в суспільстві.

Переваги інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами

Завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується:

Ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами.

Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально.

Навчання проводиться з орієнтацією на здібності та інтереси дітей.

У дітей є можливість для налагодження дружніх стосунків з ровесниками.