Лабораторна робота №1

Лабораторна робота 1

Тема: Застосування засобів інформаційно-комунікаційних технологій з метою підвищення ефективності навчання

Мета: ознайомитися із способами та засобами застосування інформаційно-комунікаційних технологій з метою підвищення ефективності навчання, у самостійній та позааудиторній роботі.

Обладнання:

1. Електронний курс лекції 1.

2. Комп’ютер з ОС Windows та пакетом програм Microsoft Office, підключений до локальної мережі ВДПУ та мережі Інтернет.

Література

1. Биков В. Ю. Моделі організаційних систем відкритої освіти : монографія / В. Ю. Биков – К. : Атіка, 2009. – 684 с.

2. Гуревич Р. С. Інформаційно-телекомунікаційні технології в навчальному процесі та наукових дослідженнях : навчальний посібник для студентів педагогічних ВНЗ і слухачів інститутів післядипломної педагогічної освіти / Р. С. Гуревич, М. Ю. Кадемія. – Київ : Освіта України, 2006. – 366 с.

3. Захарова И. Г. Информационные технологии в образовании : учебное пособие для студ. высш. учебн. заведений / И. Г. Захарова. – М. : Издательский центр «Академия», 2003. – 192 с.

4. Кадемія М. Ю. Інформаційно-комунікаційні технології навчання : словник глосарій / М. Ю. Кадемія, М. М. Козяр, Т. Є. Рак. – Львів : «СПОЛОМ», 2011. – 327 с.

5. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования : учебное пособие для студентов педагогических вузов и системы повышения квалификации педагогических кадров / Е. С. Полат, М. Ю.Бухаркина, М. В. Моисеева, А. Е. Петров ; Под. ред. Е. С. Полат. – 2-е изд., стер. – М. : Издательский центр «Академия», 2005. – 272 с.

Контрольні запитання

1. Чи можна ототожнювати поняття «комп’ютерна технологія навчання» та «інформаційна технологія», відповідь обґрунтувати.

У зв’язку з тим, що навчально-виховний процес неможливий без обміну інформацією, то всі педагогічні технології є інформаційними.

Необхідно виокремити поняття «комп’ютерна технологія навчання», що не можна ототожнювати з поняттям «інформаційна технологія», тому що поняття технології інформатизації освіти значно ширше, ніж тільки технологія використання інформаційних і комунікаційних технологій у сфері освіти. Це поняття включає увесь комплекс прийомів, методів, способів і підходів, цілей інформатизації освіти, що забезпечують їх досягнення.

В основі засобів інформаційних технологій, що використовуються в сфері освіти, розміщується персональний комп’ютер, оснащений набором периферійних пристроїв.

2. Які перспективи розвитку Інтернет, як ці перспективи можуть вплинути на навчальний процес ВНЗ?

У системі освіти широкого поширення набули універсальні офісні прикладні програми і засоби інформаційно-комунікаційних технологій: текстові процесори, електронні таблиці, програми підготовки презентацій, системи управління базами даних, органайзери, графічні пакети та ін.

З появою комп’ютерних мереж користувачі одержали нову можливість оперативного одержання інформації з будь-якої точки земної кулі. Через глобальну телекомунікаційну мережу Інтернет можливий миттєвий доступ до світових інформаційних ресурсів (електронних бібліотек, баз даних, сховищ файлів та ін.). У найпопулярнішому ресурсі Інтернет – всесвітньої павутини WWW опубліковано декілька мільярдів мультимедійних документів.

За допомогою мережевих засобів ІКТ відкривається можливість широкого доступу до навчально-методичної і наукової інформації, організації оперативної консультаційної допомоги, моделювання науково-дослідної діяльності, проведення віртуальних навчальних занять (семінарів, лекцій) у реальному режимі часу. Потужною технологією, що дозволяє зберігати і передавати основний обсяг навчального матеріалу, є освітні електронні видання, що поширені в комп’ютерних мережах та записані на спеціальних електронних носіях інформації: CD-ROM, DVD і т. ін. Індивідуальна і колективна робота студентів за їх допомогою, сприяє глибшому засвоєнню і розумінню навчального матеріалу. Ця технологія дозволяє за умов відповідного доопрацювання пристосовувати наявні навчальні матеріали, засоби навчання до індивідуального використання, розширює можливості їх використання в самостійному навчанні.

3. Які послуги надає Інтернет, яку користь від них може одержати викладач, студент?

Головною якістю Інтернет є наявність величезної кількості інформації різними мовами. Така інформація не призначена безпосередньо для застосування в якості навчального матеріалу, проте, для багатьох користувачів можливість роботи в Інтернеті на заняттях слугує важливим мотивом їхньої поведінки.

4. Які властивості Інтернет, їх використання в навчальному процесі ВНЗ?

Однією з цікавих і корисних властивостей мережі Інтернет є наявність механізмів пошуку. Для забезпечення ефективного пошуку інформації в комп’ютерних мережах застосовуються технології пошуку інформації, мета яких – збирати дані про інформаційні ресурси глобальної комп’ютерної мережі та надавати користувачам можливість швидкого пошуку інформації.

Розроблені такі пошукові системи, які за деякими словами або поєднанням слів знаходять посилання на ті сторінки в мережі, в яких представлено це слово або поєднання. В той самий час, незважаючи на наявність наявних пошукових систем, користувачам доводиться витрачати значну кількість часу як на процес пошуку інформації, так і на обробку, систематизацію одержаних даних.

Негативним є те, що інформація, котра одержується, як правило, несистемна і розрізнена. В користувача, який не працював до цього з пошуковими Інтернет-системами, цей інформаційний хаос може істотно ускладнити пошуки. В цих випадках виникає інформаційне перевантаження, що, може викликати серйозні функціональні порушення, котрі можна трактувати і як порушення психічного здоров’я.

5. У чому полягає новий підхід до освіти за умови використання ІКТ?

За допомогою мережевих засобів ІКТ відкривається можливість широкого доступу до навчально-методичної і наукової інформації, організації оперативної консультаційної допомоги, моделювання науково-дослідної діяльності, проведення віртуальних навчальних занять (семінарів, лекцій) у реальному режимі часу. Потужною технологією, що дозволяє зберігати і передавати основний обсяг навчального матеріалу, є освітні електронні видання, що поширені в комп’ютерних мережах та записані на спеціальних електронних носіях інформації: CD-ROM, DVD і т. ін. Індивідуальна і колективна робота студентів за їх допомогою, сприяє глибшому засвоєнню і розумінню навчального матеріалу. Ця технологія дозволяє за умов відповідного доопрацювання пристосовувати наявні навчальні матеріали, засоби навчання до індивідуального використання, розширює можливості їх використання в самостійному навчанні.

Завдяки сучасним ІКТ, таким, як електронна пошта, телеконференції або ІСQ спілкування між учасниками навчального процесу може бути розподілене в просторі і в часі. Так, наприклад, педагоги та студенти можуть спілкуватися між собою, перебуваючи в різних країнах, у зручний для них час.

6. Які позитивні і негативні наслідки використання ІКТ в навальному процесі?

Використання засобів ІКТ у системі підготовки майбутніх учителів, викладачів приводить до збагачення педагогічної і організаційної діяльності навчального закладу та забезпечує:

− удосконалення методів і технологій відбору і формування змісту освіти;

− уведення і розвиток нових спеціальних навчальних дисциплін і напрямів навчання, які пов’язані з інформатикою та інформаційними технологіями;

− внесення змін до вивчення більшості традиційних дисциплін, безпосередньо не пов’язаних з інформатикою;

− підвищення ефективності навчання за рахунок підвищення рівня його індивідуалізації і диференціації, використання додаткових мотиваційних важелів;

− організації нових форм взаємодії в процесі навчання і зміни змісту, характеру діяльності педагога і слухача;

− удосконалення механізмів управління системою освіти.

Використання сучасних засобів ІКТ в усіх формах навчання може привести і до низки негативних наслідків.

Зокрема, частіше всього, однією з переваг навчання з використанням засобів інформатизації називають індивідуалізацію навчання. Проте, разом із перевагами тут мають місце деякі недоліки, що пов’язані з тотальною індивідуалізацією.

Індивідуалізація зводить до мінімуму обмежене в навчальному процесі живе спілкування викладачів і студентів, пропонуючи їм спілкування у вигляді «діалогу з комп’ютером». Це призводить до того, що студенти, які активно розмовляють, надовго замовкають під час роботи із засобами ІКТ.

Вони не одержують достатньої практики діалогічного спілкування, формування та формулювання думки професійною мовою. Іншим істотним недоліком є згортання соціальних контактів, скорочення соціальної взаємодії і спілкування.

7. Наведіть критерії, за якими характеризуються інформаційні технології.

Класифікація інформаційних технологій залежить від критерію, закладеного в основу. В якості критерію може виступати показник або сукупність ознак, що характеризують ту чи іншу інформаційну технологію. Прикладом такого критерію може служити користувальницький інтерфейс (сукупність прийомів взаємодії з комп'ютером), що реалізується операційною системою.

У свою чергу, операційні системи здійснюють командний, WIMP, SILK інтерфейс:

командний припускає видачу на екран запрошення для введення команди;

• WIMP - це Window-вікно, Image-зображення, Menu-меню, Pointer-покажчик;

• SILK - це Speech-мова, Image-зображення, Language-мова, Knowledge-знання. У даному інтерфейсі при відтворенні мовної команди відбувається перехід від одних пошукових зображень до інших згідно семантичним зв'язкам.

Перераховані форми інформаційних технологій широко використовуються в даний час в економічних інформаційних системах (ЕІС).

8. У чому полягають переваги інформаційних технологій в навчальному процесі в порівняні з традиційним навчальним процесом?

Використання інформаційних ресурсів, опублікованих у мережі Інтернет, часто призводить до негативних наслідків. Найчастіше в процесі використання таких засобів інформаційних технологій спрацьовує властивий усьому живому принцип економії сил: запозичені з мережі Інтернет готові проекти, реферати, доповіді і розв’язування завдань з підручників стали нині вже звичним фактом, що не сприяє підвищенню ефективності навчання і виховання.

Інформаційні технології можуть стати не лише потужним засобом становлення і розвитку студентів (як особи; суб’єкта пізнання, практичної діяльності, спілкування, самосвідомості), а й, навпаки, сприяти формуванню шаблонного мислення, формального і безініціативного відношення до діяльності і т.ін.

9. Наведіть характеристику мультимедійних технологій та в чому полягають переваги їхнього використання в навчальному процесі ВНЗ?

Широкого використання набули мультимедіа-курси, що адаптовані до певної спеціальності й мають на меті формування знань, умінь та навичок з певної галузі знань, професії на основі використання демонстраційного матеріалу, електронних підручників, лабораторних практикумів та ін.

Як свідчить досвід, використання інтерактивних мультимедійних лекцій дозволяє інтегрувати різноманітні середовища представлення інформації, текст, динамічну графіку, аудіо- та відеоматеріали, що надають кожному студенту можливість стати активним учасником навчального процесу. Особливе значення для професійно орієнтованих дисциплін має здійснення моделювання з використанням комп’ютерів, а також виконання віртуальних лабораторних робіт.

З цією метою використовуються комп’ютерні засоби, що дозволяють створювати тренажери, моделі та лабораторні роботи, які неможливо виконати в реальних умовах.

10. Охарактеризуйте єдине інформаційне освітнє середовище та технологію його наповнення і використання в навчальному процесі ВНЗ?

Єдине інформаційне освітнє середовище (ЄІОС) поєднує широкий вибір навчального програмного забезпечення та мережних технологій, включаючи електронну пошту, форуми, програмне забезпечення колективного використання, чати, відео конференції, записи аудіо та відео, та широке коло навчальних інструментів, що базуються на використанні Веб-технологій.

Мета створення єдиного ІОС у навчальних закладах – формування успішної інтелектуальної і творчої розвиненої особистості, яка володіє високою інформаційною культурою.

Основні завдання створення та розвитку середовища:

− задоволення індивідуальних, освітніх потреб студентів через підвищення рівня підготовки в області ІКТ;

− створення єдиного інформаційного простору через інтеграцію розрізнених підрозділів і служб;

− динамічне поєднання всіх комунікаційних засобів завдяки універсальним формам зберігання, обробки і передачі інформації;

− розвиток матеріально-технічної та навчально-методичної баз навчальних закладів;

− удосконалення системи інформаційного і методичного її забезпечення в управлінні навчальними закладами.

Завдання 1. Представте власну ідею використання різноманітних послуг Інтернет у майбутній педагогічній діяльності:

− в процесі підготовки до уроку;

Велику допомогу при підготовці надає вчителю пакет Microsoft Office, який включає в себе крім відомого всім текстового процесора Word ще й систему баз даних Access і електронні презентації PowerPoint. Система баз даних передбачає велику підготовчу роботу при складанні уроку, але в підсумку можна отримати ефективну і універсальну систему навчання та перевірки знань.

Текстовий редактор Word дозволяє підготувати роздатковий та дидактичний матеріал.

Електронні презентації дають можливість вчителю при мінімальній підготовці і незначних витратах часу підготувати наочність до уроку. Уроки, складені за допомогою PowerPoint видовищні і ефективні в роботі над інформацією.

− під час проведення уроку;

Можливо при підготовці та проведенні уроку використання готових програмних продуктів (енциклопедій, навчальних програм і т.п.). Використання комп'ютерної технології при вивченні фізики в середній школі відкриває широкі можливості для створення та використання складного наочно-демонстраційного супроводу на уроці або при виконанні лабораторної роботи. Крім того, при повторенні пройденого матеріалу учень самостійно відтворює всі демонстраційні експерименти, які вчитель показував на уроці. При цьому він може перервати експеримент, зупинити його чи повторити ту частину, яку погано засвоїв. Такий підхід розвиває ініціативу і сприяє підвищенню інтересу учнів до досліджуваного предмета.

− в процесі роботи над проектом;

Мови програмування - за їх допомогою вчитель може скласти різні програмні продукти, які можна використовувати на різних етапах уроку, але їх застосування для викладача-предметника важко. Складання проекту за допомогою мови програмування вимагає спеціальних знань і навичок і великих трудовитрат.

− з метою підвищення кваліфікації;

Ознайомлення із літературою нашої країни та світу. Ознайомлення з досвідом, методиками більш кваліфікованих вчителів.

− в позаурочній роботі.

Вчитель може користуватися педагогічними програмними засобами або Інтернет ресурсами, в яких містяться міжпредметні зв’язки з іншими науками для всебічного розвитку дитини; пошук необхідної інформації в електроній бібліотеці. Створення свого веб-сайту.

Завдання 3. Проведіть віртуальну екскурсію у віртуальному музеї, виставці.

Екскурсія до музею ГВПУ НТ

https://drive.google.com/file/d/0B07NtAj8mDWwOTRvU2NOX0xSU0U/view

Завдання 5. Наведіть приклади виконання віртуальних лабораторних робіт з будь-якої вивчаємої дисципліни, які переваги та недоліки такого підходу до виконання лабораторних робіт?

Електронні лабораторії для виконання лабораторних робіт з фізики. Щоб краще зрозуміти предмет, варто виконувати лабораторні роботи. Проте не у всіх є можливість проводити експерименти вдома чи навіть у школі.

1. https://goo.gl/YkehU4

Збірник віртуальних лабораторних робіт. Наглядно і просто. Рекомендуємо цей ресурс, якщо пропустили лабораторну у школі і хочете наздогнати матеріал.

2. https://goo.gl/WuWpgR

Фізика в анімаціях. Чудовий ресурс, якщо ви добре освоїли теоретичний матеріал і хочете подивитись на те, як це працює. У іншому випадку може не спрацювати як додатковий ресурс для підготовки.

3. https://goo.gl/VX3j3W

Красивий ресурс із приємним інтерфейсом. За функціоналом рекомендуємо у тих же випадках, що і джерело №1, проте цей варіант для тих, хто хоче сам керувати процесами і «посмикати за мотузочки».

4. https://goo.gl/jc3zfT

Це джерело для тих, хто хоче знати більше. Ресурс допоможе глибше зрозуміти суть математичних і фізичних процесів, суть виведення формул. Ви також можете потренуватись у конкретних розділах.

5. https://goo.gl/CMZlW2

Рекомендуємо займатись у цій віртуальній лабораторії тим, хто також складає ЗНО з англійської мови :) Зручний інтерфейс та можливість керування процесом.

6. https://goo.gl/Knvhjb

Ще один англомовний ресурс. Для людей, які знають фізику поверхнево, він не підійде. Увесь виклад матеріалу — на університетському рівні. Якщо джерело №4 було для вас надто легким, тоді ласкаво просимо. В іншому випадку — краще не треба.

7. https://goo.gl/EfZuMo

Системно, чітко і точно. Проте вимагає неабияких знань в теорії та розуміння предмета. Рекомендуємо «просунутим знавцям» фізики та англійської.

http://zfftt.kpi.ua/ua/protokoli-laboratornikh-robit-z-kursu-zagalnoji-fiziki

Завдання 6. Опишіть ЄІОС свого навчального закладу, його зміст, наповнення та методику використання в підготовці майбутнього фахівця.

На базі нашого університету розроблений сайт ВДПУ. В ньому подана вся інформація про наш університет, викладачів, їх посада та вчений ступінь.