SDG-able Schools

SDG-able Schools

TEMA PROJEKTA: Agenda za održivi razvoj do 2030.

VRSTA PROJEKTA: Erasmus+ K229 projekt (09/2020 - 08/2022)

NOSITELJI:

Osnovna škola Visoka - Split

Odgovorna osoba: Natalija Radić

Projektni tim: Vesna Tudor Pavičić (koordinator projekta), Ksenija Perišić, Marica Brzica, Zdenka Biliškov, Mara Marasović Dundić, Ana Jadrić, Helena Pelić, Mira Voloder

Na europskoj razini koordinator su Tenerife, Španjolska (IES Profesor Martín Miranda), a partnerske zemlje su Hrvatska (Osnovna škola Visoka), Italija, Poljska i Rumunjska.

SUDIONICI PROJEKTA: Učenici i učitelji iz OŠ Visoka, partner škole Italija, Španjolska, Rumunjska i Poljska

CILJ PROJEKTA:

Cilj projekta je predstavljanje Globalnih ciljeva održivog razvoja učenicima Škole i lokalnoj zajednici te razvijanje vještina kojima će se povećati učeničko razumijevanje aktualnih problema. Razvijanje osjećaja odgovornosti za svijet u kojem živimo i poticanje na aktivno sudjelovanje u društvu na lokalnoj i globalnoj razini. Također i razvoj osobnoga identiteta, prepoznavanje i poštivanje nacionalne prirodne i kulturne baštine uz istodobno uvažavanje različitosti i drukčijih načina razmišljanja i življenja. Integracija obrazovanja za globalnu odgovornost u školama i partnerskim školama.

Odgojno-obrazovni ishodi:

Učenici će:

razlikovati pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš, uočiti da u prirodi postoji međudjelovanje i međuovisnost, razmatrati utjecaj korištenja različitih izvora energije na okoliš i ljude, prepoznavati primjere održivoga razvoja i njihovo djelovanje na lokalnu zajednicu, opisivati kako pojedinac djeluje na zaštitu prirodnih resursa. Razvijat će: 104 jezične kompetencije prilikom službenog komuniciranja na engleskom jeziku, solidarnost i empatičnost u odnosu prema ljudima i drugim živim bićima, razlikovati osobnu od opće dobrobiti, prepoznati važnost očuvanja okoliša za opću dobrobit, razmatrati uzroke ugroženosti prirode, objašnjavati povezanost ekonomskih aktivnosti sa stanjem u okolišu i društvu, sudjelovati u aktivnostima koje promiču održivi razvoj u školi, lokalnoj zajednici, državi kao i unutar Europske unije.

NAMJENA PROJEKTA: Učenicima 5. do 8. razreda

NAČIN REALIZACIJE:

Komunikacija i suradnja među školama odvijat će se eTwinning portala, video-konferencija, TwinSpace blogova, e-mailova i ostalih digitalnih platformi i alata, kao i prilikom ostvarivanja mobilnosti između škola partnera uključenih u projekt.

NAČIN UČENJA:

Stjecanje znanja i vještina uvidom u različite, prikupljene dodatne materijale, samostalna učenička istraživanja uz navođenje učitelja, sudjelovanje na projektnim sastancima učitelja i učenika u školama, prikupljanje i analiza sadržaja, zaključivanje i vrednovanje, zauzimanje kritičkog stava kroz organizirane debate, radionice i forume, razmjena iskustava među učenicima i učiteljima tijekom planiranih mobilnosti.

STRATEGIJE I METODE UČENJA I PODUČAVANJA:

Planiranje, osmišljavanje, priprema zadataka i materijala za istraživački rad, demonstracija, suradničko učenje, razmjena primjera dobre prakse u području ciljeva održivog razvoja (Sustainable Development Goals) virtualnim putem kao i kroz mobilnosti učenika i učitelja.

NAČIN PRAĆENJA – PROVJERA OSTVARENOSTI ISHODA:

Praćenje rada i ponašanja učenika tijekom projekta. Diseminacija, provođenje kvizova znanja i iskorištavanje rezultata istraživanja. Biranje najuspješnijih sudionika projekta. Prezentacija aktivnosti na web stranicama škole, eTwinning portalu i TwinSpaceu, izrada članaka za školski list. Evaluacija od strane školskih koordinatora projekta kao i nacionalnih agencija.

  1. mobilnost - Tenerife, Španjolska

Učenici naše škole koji sudjeluju u prvom dijelu projekta SDG-able Schools ERASMUS+ KA229, u pratnji učiteljice Ane Jadrić i psihologinje Vesne Tudor Pavičić otputovali su na mobilnost na Tenerife (Španjolska).

Tijekom razvoja projekta održava se pet sastanaka, po jedan u svakoj zemlji i s glavnom temom koja se odnosi na jedan od odbora/podtema: Zdravlje, Solidarnost, Održivost, Jednakost i Upravljanje.

Ovo je prva mobilnost na kojoj su sudjelovali učenici i učitelji iz Erasmus skupine naše škole jer su zbog pandemije tek sad dobili mogućnost otputovati na mobilnost. Osim predstavnika naše škole, na Tenerifima su bili učenici i učitelji iz Mađarske, Italije , Poljske i dakako, domaćini Španjolska.

Nizom aktivnosti i radionica vezanih za ciljeve projekta kao i druženja s učenicima drugih zemalja sudionika projekta obilježili su ovaj tjedan predivnih Tenerifa.

Pripreme za 2. mobilnost - Hrvatska

tema: zdravlje

Program mobilnosti u OŠ Visoka, Split

Dolazak...

  1. dan mobilnosti u OŠ Visoka - hrvatska

Druga mobilnost Erasmus+ projekta SDG-able Schools se odvija u našem gradu. OŠ Visoka je domaćin druge mobilnosti te smo svečano dočekali naše projektne partnere prigodnim programom. Prikazali smo naše tradicionalne plesove, glazbu, hranu i družili smo se kroz edukativno prezentiranje rezultata s prve mobilnosti.

Drugi dio dana su naši gosti proveli u centru našeg "najlipšeg grada na svitu", grada Splita!

Dojmove je teško opisati. Možda vam slike prikažu dašak našeg raspoloženja.

2. dan mobilnosti u hrvatskoj

Naše drage goste odveli smo na Klišku tvrđavu na kojoj su nas dočekali pravi kliški uskoci. Poučili su nas tajnama streličarstva, obrani i napadu u mačevanju, vrstama mačeva i svih ostalih oružja što su se njima služili ti dični čuvari Klisa i Dalmacije.

Posjetili smo i kompleks Stella Croatica te obišli etno selo s etnografskom zbirkom raznih predmeta iz svakodnevnog života dalmatinske obitelji.

Slušali smo izuzetno korisno predavanje o vitaminima i mineralima, a i sami sudjelovali u izradi ukusnog smoothieja.

U sklopu tvrđave nalazi se i izložba posvećena izmišljenom gradu-državi iz HBO-ove serije Igra prijestolja .

Savršen izlet za sve učenike i nastavnike.

3. dan mobilnosti u hrvatskoj

Treći dan mobilnosti smo velikim dijelom proveli unutar naše škole. Zahvaljujući organizaciji Crvenog križa, učenici su naučili kako pomoći unesrećenim osobama te su i sami na lutkama odradili osnovne korake spašavanja.

Tema ove naše mobilnosti je zdravlje pa su učenici iz svih zemalja prezentirali situaciju vezanu za zdravlje u svojim državama.

Dan smo završili opuštenim druženjem na splitskoj rivi.

Uživajte u kolažu slika koje će pokušati dočarati današnju atmosferu.

4. dan mobilnosti u Hrvatskoj

Sastali smo se na Rivi, napravili jedan veliki zajednički selfi na Prokurativama i uputili su se potom do Marjanskih skala, točnije do Šetališta Luke Botića, te do spomenika ovom velikom hrvatskom pjesniku smještenom pred ulazom u ZOO na Marjanu.

Posjetili smo zoološki vrt na Marjanu gdje su učenici imali priliku vidjeti uživo domaće životinje, upoznati njihove prehrambene navike i hraniti ih.

Uz stručno vodstvo slušali smo predavanje Marjan hill – „Stomach and lungs of our city“.

Nakon vrućeg dana i zanimljivog druženja na Marjanu pun pogodak je bio povratak vlakićem na Rivu.

5. dan mobilnosti u hrvatskoj

Zadnji dan mobilnosti smo proveli na splitskom stadionu Poljudu gdje smo, uz stručno vodstvo, utvrdili, a naši gosti upoznali, uspjehe našeg najdražeg nogometnog kluba Hajduka. Bilo je uzbudljivo hodati stazama naših poznatih nogometaša!

S poljudskom ljepoticom smo se oprostili uz druženje s animatorom Darkom koji je na zabavan način udružio sve učenike iz pet različitih zemalja.

Nakon toga smo otišli do plaže Žnjan gdje su učenici uz stručno vodstvo pomogli u čišćenju plaže od otpada. Educirani su o vremenskom roku potrebnom za razgradnju raznih vrsta materijala.

Oprostili smo se uz pjesmu i dobre želje da se vidimo uskoro na trećoj mobilnosti koju planiramo u listopadu.