Matematika u korelaciji i ljubavi sa...21./22.

Matematika u korelaciji i ljubavi sa…21/22

CILJ

Razviti i produbiti interes učenika za matematiku animiranjem učenika kroz uočavanje veze matematike i ostalih prirodnih znanosti.

Potaknuti kreativnost kod učenika.

Povezati stari i moderni pristupa u učenju uz razvijanje digitalnih kompetencija kod učenika.

Prepoznati situacije iz svakodnevnog života u kojima se mogu primijeniti matematička znanja.

Promovirati rad škole na međunarodnom nivou.

Način učenja

Radom u skupinama, individualno, istraživati mogućnosti, sudjelovanjem u aktivnostima korelacije matematike i drugih predmeta.

Organiziranjem, uvježbavanjem i odrađivanjem online priredbi i vršnjačkih edukacija.

Metode poučavanja

Pripremati i organizirati primjeren sadržaj dobi učenika i predmetu Matematika.

Trajanje

Školska godina 2021./2022.


Nacionalna oznaka kvalitete

Za autorstvo i sudjelovanje u međunarodnom eTwinning projektu "Matematika u korelaciji i ljubavi sa...2022", učiteljica Marica Brzica je dobila Nacionalnu oznaku kvalitete.

Hvala učenicima koji su bili dio ovog divnog projekta!

predstavljanje učitelja

predstavljanje učenika

dan sigurnijeg interneta

  • PRIJAVA I SUDJELOVANJE U AKTIVNOSTIMA organiziranima od strane Centra za sigurniji Internet i Suradnika u učenju

  • Sudjelovanje u online izazovu za učenike i učitelje "Potraga za boljim internetom 2022.", Suradnici u učenju

  • Sudjelovanje u igri Dabrica Darka i izazovu Interland, Suradnici u učenju

  • sudjelovanje u cjelodnevnoj konferenciji 8.2.2022. od 10 do 18 sati, Suradnici u učenju

  • Sudjelovanje u online kvizu na dan 8.2.2022., Centar za sigurniji internet

  • Sudjelovanje u Zoom webinaru „Uloga stručnjaka u području rizičnih ponašanja djece i mladih na internetu“ na dan 8. veljače 2022. (od 13 do 15 sati), Centar za sigurniji internet

  • Preuzimanje edukativnih materijala od strane Centra za sigurniji internet


  • Proučavanje sadržaja o sigurnosti na internetu

  • Gledanje videozapisa na tu temu

  • Povezivanje sa suradničkim Wakelet kolekcijama te smještanje digitalnih uradaka:

  • Izrada umnih mapa u web alatu Popplet

  • Izrada oblaka riječi u web alatu WordArt

  • Izrada postera u web alatu Canva

  • Izrada i igranje Kahoot kvizova

Edukacija za stare i nove eTwinnere

Predavačice: Marica Brzica i Gordana Stanković

vršnjačka edukacija

Predavači: Karla Rogošić i Andrej Bartulin

Web alati: Avatar Maker i StoryBoard That

Pozivamo vas na vršnjačku edukaciju!

Karla R. (6.a) priprema radionicu izrade avatara u web alatu AvatarMaker, a Andrej B. (6.a) će prikazati kako se izrađuje strip u web alatu StoryBoard That, pod mentorstvom učiteljice Marice Brzice.

Dođite!

Vršnjačka edukacija

Web alat Prezi

karikaturist u gostima

17.3.2022. u 20:00 nas je počastio predavanjem poznati karikaturist gospodin Goran Maravić.

Održao nam je predivno predavanje o značenju i važnosti karikatura te razvoju karikatura kroz povijest. Mogli smo vidjeti njegove radove koje je objavio u pisanom obliku.

Uistinu smo počašćeni što nas je počastio predavanjem i zahvaljujemo našoj suradnici Vesni Cvetanović što je organizirala ovu korisnu edukaciju!

ODABIR LOGA PROJEKTA

Obrazac za glasanje

Kreator pobjedničkog loga je naš učenik Bepo Damjanić iz 6.b! Čestitam Bepo! <3

Turist u svome kraju - korelacija matematike, geografije, likovne kulture i informatike

Povezali smo matematiku sa geografijom, likovnom kulturom i informatikom te smo njegovali veliki broj međupredmetnih tema.

Učenici su napravili ručno dvije povezane matematičke igre koristeći dva plakata različitog formata.

Na jednom plakatu su ucrtali slijepu kartu Hrvatske te koordinatni sustav u ravnini s ishodištem u gradu Splitu. Zatim su proputovali gradovima Dalmacije na način da su osmišljavali sami sustave dviju linearnih jednadžbi s dvjema nepoznanicama čija su rješenja odgovarala koordinatama gradova kroz koje igrač putuje. Zadnji grad je Dubrovnik.

Igra prelazi na drugi plakat na kojem je zalijepljen plan grada Dubrovnika, a na planu su interaktivno skriveni matematički zadaci. Kroz igru, učenici skupljaju bedževe i pobjednik je onaj koji skupi najveći broj bedževa.

Sve je detaljno opisano u prezentaciji kojoj možete pristupiti putem poveznice ispod.


PREZENTACIJA


Palindromi, Canva, Wakelet i matematika

Radi održavanja drugog dijela zimskih praznika, obilježili smo Dan palindroma nekoliko dana kasnije. Dan palindroma se u cijelom svijetu obilježio na datum 22.02.2022., a mislim da je lako zaključiti zašto baš na taj datum!

Korelirali smo matematiku i informatiku na jedan malo drugačiji način. Učenici su popunjavali Canva predložak te su svoje radove postavili u Wakelet kolekciju. Ako kliknete na aktivne poveznice u prethodnoj rečenici, vidjet ćete čime smo se bavili!

Isto možete pogledati i ispod. :)


Održivi razvoj i matematika

Naš školski vrt krasi maslinik u kojemu svi rado provodimo svoje vrijeme.

Tijekom branja maslina sam zajedno s kolegicom iz tehničke kulture, došla na ideju da taj naš rad prikažemo matematički.

Uključili smo sve učenike iz predmetne nastave naše škole i svi su kreirali razne matematičke zadatke uz pomoć velikog broja web alata. Aktivnosti su trajale više od mjesec dana. Dobili smo prekrasnu bazu matematičkih zadataka vezanih za masline i naš školski maslinik, a sve detalje možete vidjeti u prezentaciji ispod.

PREZENTACIJA


Spoj matematike i likovne kulture kroz pojmove oplošja i obujma geometrijskih tijela

Učenici su dobili zadatak da od recikliranog materijala iz svojih domova naprave bilo kakvo tijelo koje nalazimo u svakodnevnom životu - životinju, automobile, kuće, ormare, crkve,...

Nakon izrade tijela koji se treba sastojati od geometrijskih tijela, bilo je potrebno izračunati oplošje i obujam kreiranog tijela.

U drugom su dijelu mogli napraviti tijelo od zadanih geometrijskih likova. Kad su sve spojili u svoje tijelo, bilo je potrebno izračunati njegovo oplošje i obujam - naravno, u realnim veličinama.

Pogledajte prezentaciju i videozapis sa kreacijama učenika.

Učenici su stvarno bili vrlo kreativni i pokazali su zavidno matematičko znanje!

PREZENTACIJA


Kroz 7 izazova do Svjetskog dana broja PI


Svjetski dan broja PI su učenici odradili kroz 7 izazova koje je učiteljica smjestila u Google dokument koristeći hiperlinkove.

Kroz 15 dana su rješavali izazov po izazov te su upoznavali broj PI kroz digitalne sadržaje i mateatičke zadatke, usput razvijajući svoje digitalne kompetencije.

Bilo je vrlo interesantno. Na kraju smo dobili veliki broj Wakelet kolekcija u koje su učenici smiještali dokaze da su izazove i savladali!

GLAVNI DOKUMENT


prva online priredba

7. travnja održana je prva online priredba.

Prvu online priredbu otvorili su učenici OŠ "Miloš Crnjanski" iz Hrtkovaca. Sudjelovali su učenici prvog, šestog i osmog razreda. Priredbu je otvorila učenica 8. razreda Tina M. i predstavila je značajan arheološki lokalitet Gomolava, koji se nalazi u blizini njenog sela, u IKT alatu Thinglink.

Gomolava - Hrtkovci

druga online priredba

5.5.2022. je održana druga online priredba u kojoj su domaćini bili JU osnovna škola Brčko (mentorica Melisa Anić) i Elektrotehnička škola, Split (mentorica Darija Jelić).

Učenica Marina iz OŠ Brčko je predstavila neke trikove rada u web alatu Canva, a učenici Elektortehničke škole su prikazali kako su korelirali matematiku sa digitalnom logikom.

Poziv su uputili putem postera napravljenih u Canvi, a kako nam je bilo, pogledajte ispod na fotografijama. :)

Nakon online priredbe su autorice ostale na dogovoru vezanim za završne korake projekta.

zajednička e-knjiga korelacija