Játékos fejlesztő feladatok - Takácsné Csór Marianna (Varázsbetű)

Ki vagyok?

Ezt a játékot a családban vagy kiscsoportos foglalkozáson az iskolában is játszhatják.

Töltse le és nyomtassa ki a játékhoz szükséges foglalkozás-kártyákat.

A csoportban kijelölünk egy kezdő játékost, ő húz egy foglalkozás-kártyát.

Feladata a következő: Írja körül egy mondatban (egyes szám első személyben) a szakmát, foglalkozást, ami a kártyáján szerepel. Természetesen a kártyát ne mutassa meg a többieknek. A többi játékosnak ki kell találni, hogy ki lehet ő.

Pl.: könyvtáros: Egy nagy épületben dolgozok, ahol az emberek olvasnivalókat kölcsönöznek ki.

A többiek tippelhetnek. Aki először mondja a helyes választ, az megkapja a kártyát. Ezután ő húz egyet a kártyák közül, amit egy mondatban elmagyaráz a társainak.

Fontos, hogy a kártyán lévő szó ne szerepeljen a mondatban(még alaki hasonlósággal se). Tehát, ha a varrónő kártyát húzza, nem mondhatja azt, hogy "Ruhákat varrok megrendelésre másoknak."helyette mondhatja, hogy "Ruhákat készítek megrendelésre másoknak."

Az nyer, aki a legtöbb kártyát gyűjtötte össze.

Összetartozunk?

Ehhez a játékhoz a már letöltött foglalkozás-kártyákra, és kellék-kártyákra lesz szükség. A kellék-kártyákat innen töltheti le.

Mindenki húz egy kártyát a foglalkozás-kártyákból, ez lesz most az ő foglalkozása. A játékvezető felolvas egyet a kellék-kártyák közül. Aki úgy gondolja, hogy foglalkozása végzéséhez szüksége lehet a felolvasott kellékre, az elkérheti a kártyát. Ehhez persze ésszerűen meg kell magyaráznia a kapcsolatot.

Egy kellék (akár több értelmében is) természetesen több szakmához is társulhat: például a fecskendő lehet az orvosé, az állatorvosé vagy a tűzoltóé, a mérőszalag lehet a varrónőé, a kőművesé, az ácsé vagy az asztalosé.

Érdemes annyi példányban kinyomtatni és kivágni a kellék-kártyákat, ahány gyerek játszik, hogy mindenki kézbe kaphassa a kártyákat, vagy pedig kapjanak egy papírt, és oda gyűjthetik az általuk használt kellékeket.

Miután minden kellék kiosztásra került, a játékosok gondolkodjanak el rajta, és beszéljék meg, hogy ezeken kívül még mire van szükségük a munkájukhoz.

Activity

Az ismert activity játék is játszható a foglalkozás-kártyákkal legalább két fős csapatokban a következőképpen:

Az egyik csapat egyik tagja húz egy kártyát. Feladata a rajta található foglalkozás bemutatása rajzolás vagy mutogatás segítségével. Az időt érdemes lekorlátozni, például 1 percre, hogy a játék ne váljon vontatottá. Jó, ha egy felnőtt is részt vesz a játékban, mint irányító.

Szóháló

A játék célja a gondolkodás fejlesztése. Központi fogalomnak válasszuk a "foglalkozást".

Egy lap közelére egy keretbe írja le a "foglalkozás" szót.

Kérdezze meg gyermekét, milyen más fogalmak jutnak eszébe a "foglalkozás" szó hallatán? Rajzoljon fel az ábrára legalább öt olyan fogalmat, ami szerinte közvetlenül kapcsolódik hozzá. Ezekhez újabb kapcsolódó szavak társulhatnak. Ezeket is írja-rajzolja le!

Mit jelentenek gyermeke számára az egyes fogalmak? Beszéljék meg, mit és miért vettek fel a rajzra.

A könnyebb megértés kedvéért mellékelünk Önnek egy mintát, kérem azonban, hogy ezt gyermekének ne mutassa meg, hiszen az éppen az egyéni ötletektől fosztaná meg.

Kattintson ide jobb gombbal a képek letöltéséhez. Személyes adatainak védelme érdekében az Outlook  automatikusan megakadályozta a kép letöltését az internetről.

Bűvös négyzet

Töltse le, és nyomtassa ki a bűvös négyzetet.

A betűk halmazából függőlegesen és vízszintesen haladva keressenek értelmes, szakmákhoz kapcsolódó szavakat! A sorokat vízszintesen balról jobbra és függőlegesen fentről lefele kell olvasni. A megtalált szavakat írja le gyermeke! Mi jut eszébe a szavakkal kapcsolatban?