Психолог - педагогам

Календар турботи про себе – 52 практики відновлення ресурсності




  https://osvitanova.com.ua/posts/4461-kalendar-turboty-pro-sebe-52-praktyky-vidnovlennia-resursnosti. 

ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧНІВ

: https://vseosvita.ua/library/dopovid-formuvanna-zittevoi-kompetentnosti-ucniv-u-skoli-ta-na-urokah-74412.html 

ЯК СПРИЯТИ САМОРОЗВИТКУ УЧНІВ 

Пам’ятка для педагогів 

1.Оцінювати реальні можливості учнів, рівень їхньої підготовки. Здійснювати індивідуальний підхід у керівництві саморозвитком. 

2. Кількісний та якісний аналіз рівня навчальних досягнень з кожної предметної теми допоможе дати за необхідності рекомендації кожному учневі щодо корекції знань, стимулювати так звану ближню мету саморозвитку - ліквідацію прогалин.

 3. Учням, що мають утруднення в самостійному визначенні особистих проблем, пропонувати чіткий алгоритм, виконання покрокових дій щодо корекції з наданням конкретних рекомендацій: що саме потрібно вивчити, які джерела інформації при цьому можна використати, які практичні заняття, вправи, досліди, задачі, завдання виконати для розвитку вміння застосовувати набуті знання в стандартних і нестандартних ситуаціях. 

4.Учням з низькою готовністю до здійснення саморозвитку пізнавальної діяльності необхідно надавати конкретнішу інформацію про можливості здійснення діяльності, можливо, навіть вказувати на сторінки тих чи інших джерел, які потрібно опрацювати. При цьому давати гімназистам можливість вибору завдань, способів діяльності з переліку запропонованих.

 5. Саморозвиток виникає тоді, коли учень на основі знань і вмінь, отриманих у процесі навчання та виховання виявляє недостатність наявних знань для вирішення певної проблеми. Отже, необхідно створювати саме такі ситуації, які спонукають учня до самостійного пошуку вирішення проблем, розвивають його ініціативу звернення до додаткових джерел пізнавальної інформації, формують його самостійність. Діяльність школярів переходить на рівень самоорганізації і саморегуляції.

 6. Проблему управління пізнавальною діяльністю учнів слід розв'язувати так, щоб школяр був не об'єктом, а суб'єктом навчання і виховання. 

Як говорити з дітьми про річницю

Я (Світлана Ройз) запропонувала в матеріалі ідеї - як саме можна говорити, що робити, щоб стабілізувати стан дитини, якщо це потрібно. В матеріалі зібрані одразу посилання на наші проєкти - практики, розмальовки, анімації.

Все це можна використовувати в розмові з дитиною і вдома. Дитина знаходиться поруч із нами. Маленька дитина може не знати дат, але вона чутлива до нашого стану.

Діти можуть самі намагатись пригадувати, що відбувалось в цей день, можуть відновлювати послідовність подій та реакцій. Ми можемо бути здивовані тим, які саме акценти вони зробили, що саме закарбувалось в пам'яті. (Наша донька запам'ятала смак Нутели на млинцях, які їла в школі, де ми переховувались перший день та ніч - останній день з її друзями перед розлукою).

Не варто провокувати розмову, (особливо, коли ми самі відчуваємо вразливість), але якщо дитина розповідає - важливо слухати, щоб зрозуміти, яку суб'єктивну історію вона запам'ятала. І доповнювати своїми спогадами (без емоцій, події). Не оцінювати, не знецінювати почуття дитини. Нам важлива підтримка,  уважність і повага. Ми можемо пропонувати: а пам'ятаєш, як ти зробив/ла, запропонував/ла. Допоміг/ла. Ми робимо акцент на дієсловах - на діях - саме тих діях, що зробила дитина. Бо травматичний досвід "про застигання" та безпомічність.

Нам важливо (це робить психолог) допомогти повернути цілісний образ того, що відбувалось. І допомогти повернути відчуття сили. Відчуття теперішнього моменту. Нам важливо зафіксувати те, що зараз 2023 рік.

Завершувати розмову важливо теж дією і мрією - розмальовувати листівки, обійнятись, говорити про те, що зробимо одразу, як почуємо слово Перемога. Перейти до іншої теми можна з питанням: що хочеш - будемо робити далі? (Бо далі - життя)

Ніхто з нас не хотів би цього досвіду для наших дітей. Він, насправді у всіх заскладний. Але важливо, щоб в нашій розмові не звучало жалості - а було щире співчуття та повага. А ще дітям важливо чути, що ми пишаємося їх силою (сила - це і бути справжнім, вразливим, емоційним) і часто вчимося у них.

Патріотичні розмальовки - публікуються вперше, їх підготувала команда Halyna Tytysh  - ГО "Смарт освіта"  для скринь в укриття шкіл.

Саме зараз вони можуть бути корисними для всіх дітей.

Докладний матеріал для вчителів тут:

https://nus.org.ua/.../yak-i-pro-shho-govoryty-z.../

З повагою та турботою до всіх дорослих та дітей


ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ В УЧНІВСЬКОМУ КОЛЕКТИВІ

https://naurok.com.ua/vihovna-godina-protidiya-bulingu-v-uchnivskomu-kolektivi-126129.html