КІР У ДІТЕЙ

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО КІР У ДІТЕЙ?

Кір — гостре інфекційне захворювання, яке характеризується порушенням загального стану, запаленням верхніх дихальних шляхів і характерною висипкою.

Збудником кору є параміксо-вірус, який нестійкий у зовнішньому середовищі, чутливий до ультрафіолетового опроміню-вання, сонячного світла, висиха-ння. У зовнішньому середовищі при кімнатній температурі гине впродовж 5-6 годин.

Джерелом інфекції кору є хвора людина, яка стає заразною в останні 24-48 годин інкубаційного періоду. Хворий виділяє вірус упродовж усього катарального періоду і 4 днів після появи висипу, причому найбільш заразним є хворий у катаральному (продромальному) періоді.

Розповсюдження вірусу відбувається при чханні, кашлі, під час розмови з слюною. Вірус кору володіє високою летючістю, з потоком повітря може розноситися на значні відстані. Розповсюдження відбувається через вентиляційні труби і шахти ліфтів.

Внаслідок низької стійкості у навколишньому середовищі вірус кору через предмети побуту й продукти харчування не передається.

Якщо дитина не вакцинована проти кору, або ж не хворіла цією інфекцією, то після контакту із хворим зараження відбувається у 95-98 % випадків. Імунітет після перенесеної природної корової інфекції стійкий, як правило, пожиттєвий. Повторні захворювання на кір зустрічаються рідко. Сезонність — осінньозимова.

Збудник кору проникає через слизові оболонки дихальних шляхів і органів зору. У клініці кору виділяють 4 періоди хвороби: інкубаційний, катаральний, висипу, пігментації.

Інкубаційний період триває 9-17 діб. У осіб, які отримували імуноглобуліни з метою екстренної профілактики він може подовжуватися до 21 дня.

Початковий (катаральний) період, починається з:

  • підвищення температури тіла,

  • головного болю,

  • кашлю,

  • утрудненого носового дихання,

  • інтоксикації,

  • типовим є ураження очей – сльозотеча, кон'юктивіт.

Всі ці симптоми зберігаються 4-5 днів, після чого відмічається погіршення загального стану, виникає висипка у вигляді дрібних рожевих плям, які надалі зливаються між собою. Перші елементи з'являються за вухами, на обличчі, повільно розповсюджуються на тулуб і протягом 3-5 днів досягають верхніх та нижніх кінцівок. Наступний період кору супроводжується побліднінням висипки, зменшенням розмірів, утворенням пігментації. Тривалість даного періоду – 3-5 днів, стан хворого покращується, знижується контагіозність віруса. Хворий вважається заразним від початку хвороби до 5 дня висипу, при наявності ускладнень - до 10 дня з дня появи висипу.

З метою діагностики використовують:

- загальний огляд пацієнта,

- лабораторні методи (загальний аналіз крові, вірусологічне дослідження),

- імуноферментний аналіз (виявлення у венозній крові специфічних антитіл (ІgМ), які свідчать про гостру форму захворювання).

Специфічного лікування направленого на боротьбу із вірусом кору на сьогодні не існує. Хворим призначають: ліжковий режим упродовж періоду гарячки, симптоматичне лікування, достатнє тепле пиття, гігієнічні заходи ротової порожнини й очей, часто провітрюють приміщення.

Кір небезпечний важкими ускладненнями:

- пневмонією,

- менінгітом,

- енцефалітом,

- обструктивним бронхітом,

- кератитом та ін.

Ускладнення можуть спричинити інвалідизацію або ж призвести до летальності.

Найбільш ефективним методом попередження зараження є вакцинація. В Україні вакцинація проти кору проводиться комбінованою вакциною у віці 12 місяців, ревакцинація - в 6 років. Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи за віком у 12 місяців та в 6 років, щеплення можна починати у будь-якому віці.

Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказанням до щеплення.

При контакті з хворим на кір у віці від 1 до 30 років, нещепленим, які не хворіли на кір, не пізніше ніж через 72 години з моменту контакту вводиться протикорова вакцина.

Дітям у віці до 1 року життя, з імунодефіцитними станами, вагітним контактним по кору вводиться нормальний імуноглобулін не пізніше 6 дня від моменту контакту.

Щеплення проти кору створює надійний імунітет, який зберігається впродовж більше 20 років. Вакцинація попереджає розвиток кору, навіть якщо вона проведена під час погіршення епідемічної ситуації.