Школа і сім’я в процесі виховання дитини

На сучасному етапі розвитку суспільства зростають вимоги до виховання підростаючого покоління. Успішне розв’язання цього завдання значною мірою залежить від правильного виховання дітей у сім’ї. Вплив сім’ї на дитину унікальний, а багато в чому й незамінний. В сім’ї особистість формується в природних умовах, вихователі тут – найближчі і найдорожчі для дитини люди, з якими вона спілкується, і яким вона довіряє.

В. О. Сухомлинський стверджував: «У сім’ї шліфуються найтонші грані людини – громадянина, людини – трудівника, людини – культурної особистості». У сім’ї, образно кажучи, закладається коріння, з якого виростають потім і гілки, і квіти, і плоди. Сім’я – це джерело, водами якого живиться повноводна річка нашої держави. Батьки впливають на дітей передусім своєю особистістю. Недарма народна мудрість стверджує: «Який батько, такий і син».

Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини. Стаття 59 Закону України «Про освіту» покладає на батьків відповідальність за виховання дітей. Сім’я – природний і найбільш стійкий елемент людського суспільства. Саме в сім’ї беруть початок світогляд, ідейно – політичні переконання, морально – естетичні ідеали і смаки, норми поведінки, трудові навички, ціннісні орієнтації – тобто ті якості, які згодом стануть самою суттю дитини. Українська нація має зберегти себе в родині. Українська сім’я має стати основою духовного відродження, метою багатогранної гуманістичної української держави. У тісному контакті із школою і під її керівництвом батьки повинні виховувати дітей у дусі поваги і любові до праці, готувати їх до суспільно – корисної діяльності, привчати до порядку, дисципліни, дотримуватися норм життя нашого суспільства, піклуватися про її фізичний розвиток і здоров’я, створювати умови для освіти, показувати дітям гарний приклад у всьому. Важливе значення в поліпшенні сімейного виховання належить педагогічній освіті батьків.

Провідна роль в озброєнні батьків педагогічними знаннями, у підвищенні їх відповідальності за виховання дітей, належить університетам педагогічних знань, які працюють у школах. Позакласний педагогічний всеобуч дає батькам глибокі знання з педагогіки, психології, фізіології, гігієни з урахуванням віку дітей та постійну педагогічну допомогу протягом усього періоду навчання дітей у школі.