Mistrovství světa v oběhovém lovu myší 2006 - 2011

  Zde si připomeneme výsledky mistrovství světa v oběhovém myšilovu v intervalu od největších úspěchů českého myšilovu až po trvalé vymizení českých psů ze stupňů vítězů. 

 (Chocerady 12. - 13. září 2006)

1.      místo

2.        místo

3.        místo

4.        místo

5. místo

Výsledky 17. mezinárodního šampionátu psího myšilovectví 

 Koncem září  proběhl světový šampionát v lovu myší opět na strništích posázavských polí. Oba dva dny finále MCA 2006 proběhly v duchu sportovního nadšení jak samotných psů, tak i jejich chovatelů. Soutěžící pracovali se zřejmou ochotou k podání nejlepších výkonů, na čemž se výraznou měrou podílel fakt, že letošní populace drobné hlodavé je velmi dobře zasádlena. 

Tak jako v jiných letech se i nyní při soutěžích prokázalo, že tato disciplína je stále doménou kříženců s německým ovčákem. Během soutěží byl zaznamenán historicky největší počet dlouhých zadních výdupů za jednotku času, a to třikrát během osmi minut při tréningové  sestavě psa Nera. Poprvé byla v těchto soutěžích hodnocena kategorie – příslech po náčuchu. Vítězem mistrovství se stal již potřetí pes Nero (918 bodů).     

Zbyněk Lakomý (Myš a pes 10/2006)          

Úvod
Vítězná sestava
Sestava malých plemen
Dějiny českého myšilovu
Dějiny světového myšilovu
Peru 1948 - 1956
Z tvorby našich členů

VÝSLEDKY

Mistrovství světa

Liptovský Ján 6.-7. Oktober 2007

Z liptovského Jána přivezlo české družstvo dvě medaile. O zlato se postaral Nero, to jistě významaná část odborné veřejnosti čekala. Nikdo však nečekal, že pes, který postoupil na světové mistrovství ND taktikou s odřenýma ušima, předvede neopakovatelný koncert. Nerův výkon na Slovensku navždy zlikvidoval odpůrce ND systému.

O světový bronz se postaral kříženec, kterého na začátku roku nikdo neznal ani doma. Pátého umístění dosáhl pejsek o kohoutkové výšce 30 cm. V překvapeních spočívá krása myšiloveckého sportu. 

Zbyněk Lakomý (Myš a pes 10/2006)


Dávam dolu klobúk, pán Nero                                                                                    

Ján ldesz (Liptovské rozhĺady 2006/10)


Pred rokom v Choceradoch som bol presvedčený, že pozerám na neprekonateĺnú zostavu. Mýliť sa môže každý.

Štefan Orszagyi (Myš a pes 10/2006)


O výkonu českého Nera bude ještě mnoho napsáno. Bude se hovořit o rychlých změnách taktiky, vyhodnocení zádupů, příslechové analýze, účelném zámetu ...bude toho mnoho. Já ale chci především napsat o nové kategorii, která se bohužel zatím nehodnotí. Je to roztomilost. A roztomilost, to je především spirální oběh s přešlapem v podání miláčka publika Ichifera. 

Monika Hahn (Maus und Welt 10/2006)


Nero je luxus, von Keiss dokonalost, Kačenka promyšlenost, Beník jistota a Ichifer? Neskutečná roztomilost. Pro mě je největší borec Ichifer.

Heinz Geppert (Hund und Maus 2006/10)

Zajetschar 20.-21. September 2008

Tratě v okolí srbského Zaječaru byly protkány chodbami hlodavců zcela rovnoměrně a mimořádně hustě. V kombinaci se slunečným počasím a vysokou profesionalitou srbského MCA vytvořily podmínky pro naprosto zdařilé světové finále. Absenci Nera využil von Keiss s dokonalým přehledem a nejvyšší trofej mu náleží zcela po právu, zejména pro mimořádně zdařilé série přídupových oběhů. Zlaté umístění bylo rovněž důstojnou tečkou za profesionální kariérou tohoto talentovaného zvířete. Jestli se s dr. Lossem setkáme na závodech i v příštích letech není jasné, jisté je, že trénuje se štěnětem vzniklým z křížení Kačenky a Nera. Uvidíme.

Stříbrná Hradilova Kačenka splnila všechny představy o českém nástupci Nera. Mistr světa malých plemen Ichifer opět dokázal, že psi kohoutkové výšky do 30 cm mohou stanout na nejvyšších stupních spolu s velkými psy. Podle očekávání měl na jeho úspěchu hlavní podíl spirální oběh s přešlapem. 

I po ukončení Nerovy sportovní kariéry přiváží České družstvo ze světového šampionátu dvě medaile spolu s reálnými nadějemi na opětovné prvenství v Myšilovu národů. 

Monika Hahn (Maus und Welt 10/2008)

Rottweil  26.-27. September 2009

Dvacátý světový šampionát v oběhovém myšilovu proběhl již ve znamení generační výměny, která u psů bohužel vykazuje tak bolestně malou periodu. Na soutěžních tratích, dokonale připravených pobočkou MCA Esslingen, již chyběly takové legendy jako Nero či von Keiss. Také historicky nejlepší český rotvajler, Faltejsova Růžena, se pro vysoký věk mohla do své pravlasti Rottweilu podívat již jen jako divák. A přesto bylo se na co dívat.

Boj o prvenství byl sehrán mezi prezidentem MCA a zcela neorganizovaným amatérským nadšencem z fotbalového klubu okresního přeboru.  Z hlediska národního šlo o klasický duel česko-německý, z hlediska rasového se jednalo o rodinný podnik českého oříška a jeho potomka. Zatím vyhrál rodič nad potomkem, zažitá zkušenost nad prvními zkušenostmi. Jedno je však jisté, sázka na genetické spojení špičkových psů se vyplatila a Nerovy geny se budou objevovat v nejvyšších soutěžích. 

Dost dobře nevíme, jestli dr. Lossovi spíše gratulovat ke stříbru, nebo k založení chovné stanice.

Zbyněk Lakomý (Myš a pes 10/2009)

Mischkolz  9.-10. Oktober 2010

Světový šampionát v maďarském Miškovci byl jednoznačným úspěchem chovné stanice MCA Esslingen. Stejně jako vloni finálový souboj o nejvyšší pozici předvedla Kačenka se svým potomkem. Tentokráte však již zvítězila mladší generace. Díky potomku legendárního Nera mohl Otto Loss získat opět zlato i potom, co soutěžní tratě opustil von Keiss. A další sourozenec ze stejného vrhu, tentokráte v rakouských barvách obsadil páté místo. Bronzová medaile zůstane zcela zaslouženě v pořadatelské zemi, Mackó Jánoše Bána již po mnoho sezon představuje světový vrchol, stejně jako rakouský potomek německého von Keisse s legendárním polským jménem Broniek.  

Jaký vývoj lze očekávat v dalších letech? Německo český souboj bude pokračovat již nepřímo, a to na úrovni chovné. Do rukou špičkových cvičitelů se dostala štěňata od von Keisse i od našeho Nera a Kačenky. Já sázím na ty druhé. 

Zbyněk Lakomý (Myš a pes 10 /2010)  

Holzkirchen  17.-18. September 2011

Po 72 letech se světové finále v psím myšilovu vrátilo na svahy v okolí bavorského Holzkirchenu. Zcela bezkonkurenčně vyhrála skupina psů z chovu dr. Losse. Sám Otto Loss stanul na stupni nejvyšším, ostatní umístění patřilo jednoznačně sourozencům vítěze z dosud neznámé rakouské stanice Alte Donau. Všechny soutěžní sestavy inkasovaly ND body především za orientační zádupy s rychlým vyhodnocením lovných situací.

Monika Hahn (Maus und Welt 9/2011)


Výsledky 22. světového finále zcela zákonitě spustily nadějné iniciativy pro uznání plemene Štýrský myšařík.

Heinz Geppert (Hund und Maus 10/ 2011)


Zdá se, že odchodem Hradilovy Kačenky padla sláva českého oběhového myšilovu do hrobu. Štýrský myšařík se stane pro světový myšilov tím, čím je border kolie pro agility. A na to, že vznikl křížením českých nepřekonatelných mistrů, se časem zapomene.

Zbyněk Lakomý (Myš a pes 11/2011)