Canal Grande

Málokdo zná řeku Brentu. Málokdo neví nic o veliké vodní cestě v Benátkách, zvané Canal Grande. A přesto se jedná o totéž. Řeky totiž v mělkých mořích ještě dlouho po svém vyústění do moře pokračují ve své pouti pod mořskou hladinou. Chová se tak i řeka Brenta, která ústí do Benátské laguny a severní rameno její podvodní delty rozděluje Benátky na severovýchodní a jihozápadní část. Z jejích břehů se vypínají chrámy a paláce, po její, či spíše nad její hladinou, se prohánějí čluny a gondoly. Ve svém městském úseku dostala název Canal Grande. Město rozděluje esovitým tvarem délkou kolem čtyř kilometrů. Hloubka 5 m pak veškerá plavidla zbavuje obav před uvíznutím na mělčině.

Vzhledem ke svému říčnímu charakteru je stále průtočná a pokud budeme popisovat cestu po vodní hladině od západu na východ, můžeme směle použít výrazu "dále po proudu". Ústí do ní zhruba 45 menších neprůtočných kanálů.

Její břehy vždy patřily mezi nejatraktivnější pozemky a tak o žádné čtvrti, kterých se dotýká, nemůžeme nikdy stoprocentně prohlásit, že je chudobná. Canal Grande je totiž adresa nanejvýš noblesní. Severní břeh omývá městské části Cannaregio, San Marco a Castello, jižní pak Santa Croce, San Polo a Dorsoduro. Ve svých tisíciletých vzpomínkách si Canal Grande vybavuje několik mostů, dnes jsou jich čtyři, ale nejvýznamnější stál vždy na stejném místě. V prostředku toku na rozhraní čtyř městských částí se přes vodu klenul most již od 12. století, známý pod názvem Rialto. Název je zkráceninou slov Riva -břeh a alto- vysoký, což hodně napovídá o výrazné nadmořské výšce tohoto místa. Zde se nabízelo drahocenné zboží, zde se půjčovaly peníze, tady přespávali obchodníci z celého světa. A tady také pomocí relikvie svatého kříže došlo k uzdravení posedlého, což byl akt který by se dal moderním jazykem přeložil jako zmoudření blbce. Tuto událost zachytil detailista Vittore Carpaccio ve svém nádherném obraze. A díky Carpacciovi si také můžeme udělat představu o tom, jak asi vypadal předchůdce dnešního kamenného mostu. Současná stavba pochází ze 16. století a zakázka na její projekt byla natolik prestižní záležitostí, že se jí město ani neodvážilo zadat někomu ze známých tehdejších architektů. O práci tak přišel jak Jacopo Snasovino tak i Andrea Palladio. Výběrové řízení se táhlo na dlouhé roky a nakonec se prací na projektu zmocnil docela neznámý Antonio da Ponte. Zálusk na tento most musel být ohromný, vždyť ještě za sto padesát let si Canaletto vymýšlel ve svých obrazech vlastní návrhy. Každopádně most byl dostaven a stojí tu dodnes.

A než začneme své putovaní nad hladinou řeky Brenty, zastavíme se tady. Na mostě Rialto. A ještě se vrátíme k tomu starému, dřevěnému. Vrátíme se k našemu oblíbenému mentálně postiženému.

Díky Carpacciově detailismu se dozvíme o Rialtu 15. století všechno. Zajímavé jsou věže na scéně. Ta vlevo nejspíš patří Santi Apostoli, ta úplně vpravo je podle Jeffa Cottona původní zvonice kostela San Giovanni Crisostomo. Je to dost možné. Most je ještě dřevěný a obraz popisuje i technické řešení pro průjezdnost plachetnic. Vynikající je popisnost lidských postav. Zcela zřetelně na každém vidíme, koho léčení posedlého zaujalo hodně, koho trochu a koho vůbec. Rozeznat samotného posedlého není nijaký problém a je jasně vidět, že to asi opravdu bude nějaký tydýt. Ale podívejme se také na detail z hladiny Canal Grande, a to na obrázku níže.

Coton de tulear

Na hladině vidíme dva účastníky z mnoha a liší se stupněm zájmu o relikvii svatého kříže. Člověk na gondole je procesem uzdravování naprosto zaujat. Pejsek na gondole relikvií zaujat není vůbec. Zdá se, že se dívá na malíře, to jest jakoby do fotoaparátu. Když si obraz zvětšíme, hbitě dokonce zjistíme, že pošilhává úplně na jiný břeh. Je to vyslovený potměšilec a malíř ho musel velmi důvěrně znát. Prostě Carpaccio musel mít malé pejsky rád, zejména bílé a huňaté, vždyť jednoho takového umístil i do pracovny svatého Augustýna. Proto bude nejlepší, když se po prohlídce Rialta odebereme na začátek Canal Grande v Cannaregiu a během cesty po Velkém Kanálu zapřemýšlíme občas o tom, co je to vlastně za rasu.

Rialto

Horní snímek poskytuje pohled na sever. Řeka se zdá být širší díky větší volné ploše. Plavidel je zde méně než v části jižní,jak lodí plovoucích tak i parkujících. Vpravo vidíme čtvrť Cannaregio a když popojdeme pár kroků doleva, objeví se typicky zřetelně věž od Santi Apostoli.

Snímek dole představuje pohled na mnohem živější scénu, třebaže jde jen o pár kroku k opačnému ochozu. Břeh, který vidíme patří čtvrti San Marco a z míst, kam břeh v dáli na obrázku dosahuje, odvedli kdysi Giordana Bruna k beznadějnému sporu se římskou inkvizicí.

Do hledáčků fotoaparátů se Rialto nejčastěji dostává v záběrech proti proudu. Zde je totiž možné se na březích promenádovat. Stojíme na břehu San Polo, kousek pod místem, kde došlo ke zmoudření blázna. Kromě mostu se z těchto míst do záběru dostává také mohutná a světlá Fondaco dei Tedeschi. Budova je dnes hlavní poštou v Benátkách, ale po staletí sloužila jako obchodní centrum německé komunity. Dále se nám zde vždy do obrázku dostane charakteristická zvonice kostelíka San Bartolomeo. Oba objekty spolu souvisí. V nábožensky tolerantních Benátkách provozovali Němci své luteránské praktiky právě v tomto kostelíku. A právě pro tento kostel namaloval při svém pobytu v Benátkách Albrecht Dürer svou Růžencovou slavnost. Obraz později zakoupil Rudolf II., nedokázali ho ukrást ani Vídeňáci ani Švédové a tak se jím dnes pyšní pražská Národní galerie. Když budeme někdy vést moudré řeči o Růžencové slavnosti nebo o české Národní galerii, můžeme se blýsknout touto historkou. Růžencová slavnost se narodila právě tady, u Rialta.

Po proudu k Rialtu

Kostelů přímo na březích Canal Grande napočítáme celkem sedm, Kromě Santa Maria della Caritá (Accademia) a mocné Santa Maria della Salute na březích Dorsodura jsou všechny ostatní na sever od Rialta. V Cannaregiu bývala ještě Santa Lucia, která musela v 19. století ustoupit stejnojmennému nádraží, hned vedle stojí Chiesa Scalzi s mimořádně zdobeným interiérem a zas hnedle vedle Santi Geremia e Lucia. To je moc zajímavý kostel, jsou tam totiž ostatky svaté Lucie, převezené z bývalé Santa Lucia a před kostelem na soutoku Canal Grande a Rio Cannaregio stojí socha Svatého Jana Nepomuckého. Výčet kostelů na břehu Velkého kanálu v Cannaregiu zakončuje kostel bez fasády San Marcuola (tímto názvem se benátským dialektem vyjadřuje dvojice San Ermargora a San Fortunato, ale kdo to byl, to zjistíme až se tam někdy podíváme). Ve čtvrti Santa Croce jsou na březích Canal Grande kostely dva. Téměř přímo nádraží San Simeon Piccolo a dále po proudu kostel Svatého Eustacha, kterého Benátčané zkomolili na Stae (to sta tam je a to e nakonec také tak co). A u Svatého Eustacha jsme také zakotvili my a bylo tam moc příjemně. Ale než tam doplujeme tak si povězme něco o tom Svatém Eustachovi.

Svatý Eustach úspěšně působil jako velitel v římském vojsku za císaře Trajána. Římský pantheon uznával až do té doby, než na lovu uviděl statného jelena, který měl mezi mohutným parožím neméně mohutný kříž. A na kříži Ježíš, to ale některé verze neudávají, zato však všichni jsou zajedno, že kříž v lesní pustině docela vydatně svítil. Stejně jako na etiketě likéru Jaegermeister (ona se totiž legenda často mísí i do života svatého Huberta), ale vraťme se k Trajánovu vojsku. Milý Eustach se nechal pokřtít, o křesťanství už toho slyšel dost a nechal pokřtít celou rodinu, U Trajána mu to ještě prošlo, ale za Hadriána už musel za pohrdání antickými bohy zemřít mučednickou smrtí, konkrétně upečení za živa v měděném kotli ve tvaru býka. Tady se Římané trochu dost opičili po tyranovi Falaridovi z Kartága. Současní katoličtí badatelé považují legendu za nedostatečně prověřenou, na rozdíl třeba od navrácení zraku svaté Lucii po vyloupnutí očí, a tak byl svatý Eustach při velkých čistkách v roce 1969 vyškrtnut z katolického kalendáře, ale starověrci, obyvatelé Madridu a myslivci si na něj nedají šáhnout. A nedáme na něj šáhnout ani my, vždyť proč by jelen nemohl mít mezi parohy kříž s Ježíškem? Zajímavé je, že ke zjevení jelena došlo v honitbě u Tivoli, kde později Hadrián nechal vybudovat nejkrásnější zahradu v Itálii. Asi proto, aby se pod záminkou ochrany proti okusu mohla z těchto míst trvale vypudit jelení zvěř, prostě aby se to už vícekrát neopakovalo. Ale ono se to stejně opakovalo, sice ne již v Tivoli, ale v brabantských končinách u Maastrichtu v případě Svatého Huberta.

Kostel svatého Eustacha - Chiesa di San Stae

Nábřeží před kostelem je moc milé a klidné místo. Klidné alespoň mimo chvíle, kdy se využívá vynikající akustiky kostela pro pořádání koncertů. Zástupy zvědavců přilákají jistě také i výstavy, uskutečňované v prostorách nejen kostela, ale i uvnitř jeho malého bratříčka, budovy Scuoly di Mestiere dei Tiraoro e dei Battioro. Sousedství malé scuoly a velikého kostela je vůbec lákadlem pro zraky fotografů a malířů a není obtížné najít jejich zobrazení ve výtvarných dílech. Scuola a kostel stály vedle sebe po dlouhá staletí, ale rozdíl mezi nimi se zvětšil až začátkem 18. století, kdy kostel svatého Eustacha se nalézal již v žalostném stavu a bylo rozhodnuto o jeho rekonstrukci, především pak o jeho nové fasádě. Jedním z architektů té doby, který nebyl ve výběrovém řízení úspěšný byl i Gian Giacomo Gaspari, který dostal alespoň zakázku na malou scuolu. A tak využil, a to skvěle, vytvořit jednu z nejroztomilejších staveb. Mestiere dei Tiraoro e dei Battioro byl cech poněkud zvláštních řemesel. Oro je zlato, tirare táhnout. Tiraori byli jacísi výrobci tenkých zlatých drátků pro šperky a textil. Battiori pak vyráběli zlaté fólie pro obaly knih, ale třeba i pro průčelí fasád, například Ca´d´Oro. Určitě si do zelí nelezli, když drželi společnou scuolu, ale přes používaný materiál měli s vlastním zlatem neustálé potíže a byl to cech dost zadlužený. Na peníze si Gaspari moc nepřišel, ale lepší něco než nic. Fasáda kostela je barokně velkolepá a uvnitř se pak vyřádila olejomalebná barokní elita Benátek, samozřejmě nechyběli oba Giambatistové, Piazetta a Tiepolo. A také náš oblíbenec z Murana Bartolomeo Letterini (který si tolik oblíbil Jana Nepomuckého). Kostel je tak uznávanou barokní galerií.

Na fasádě by měl být někde alespoň malý jelínek s křížem na hlavě, ale nevidíme ho. A u Eustacha v Římě ho přitom mají na samém vrcholu.

Pro osamělé turisty je tento prostor velmi dostatečný. Ale jak to tu asi tak vypadá v době koncertu nebo slavnostního zahájení výstavy za účasti ministra kultury. To musí občas nějaký novinář a nebo celebrita spadnout do vody.

Tak tady občas vystavují ty největší mistry.

Takový Gentile Bellini nebo Vittore Carpaccio se tu musí cítit báječně. Jako my.

Stavby naproti kostelu San Stae nejsou rozhodně nijak přezdobené. Nějaká nás sice může zaujmout, ale ty nejznámější paláce tu nenajdeme. Přesto nám nějaký vnitřní hlas našeptával, abychom se soustředili více vlevo. Byl to opět duch Maura Codussiho. Stanice vaporetta nám však v pohledu brání. Ale přesto na snímku máme kousek Codussiho paláce Vendramin-Calergi. Je za stanicí vodního autobusu a vidíme jenom bok. Ten bílý bok, to je palác, kde zemřel Richard Wagner. Na názvu paláce Vendramin-Calergi je zajímavé jednak to, že zní trochu jako vitamín-C a také to, že představený Scuoly San Giovanni Evangelista, ten který měl tak nehorázné příjmy z placeba relikvie svatého kříže, se jmenoval Andrea Vendramin. Prostě od bratrstva k paláci je to jen kousek. Platí to stále.

Po proudu od Rialta - pravý břeh

Pokud se od Rialta vydáme po proudu řeky Brenty, budeme vpravo spatřovat paláce patřící nejdříve čtvrti San Polo, později čtvrti Dorsoduro. Mezi paláci na březích San Polo spatříme dvě mohutné renesanční stavby s rohy na střeše.San Polo je tak z hlediska pohledů z Canal Grande čtvrtí nejrohatější, dost možná jedinou rohatou. Tak jako je průliv Giudecca sakrálně rohatý, je San Polo čtvrť palácově rohatá. Renesance do Benátek přinesla na střechy rohy, architektonický to obdiv k družinám satirů v průvodech Dionýsových. První rohatý palác na cestě se jmenuje Palazzo Papadopoli druhý je závěrečnou stavbou San Polo na březích Velkého kanálu a jmenuje se Palazzo Balbi. Z balkónu tohoto paláce Napoleon sledoval oslavy svého triumfu, kdy nazdobené gondoly doprovázely plovoucí repliku vítězného oblouku.

San polo a Dorsoduro rozděluje mocný kanál Rio Nuovo v úseku u vyústění do Canal Grance často nazývaný Rio Foscari. To podle Ca´Foscari, paláce, jímž začíná Dorsoduro. Stavby na březích Dorsodura jsou pestřejší. Břeh začíná mohutným gotickým monolitem Foscari a Giustinián.

Zleva doprava Giustinián, Foscari, Balbi. Je to pohled známého obrazu Giuseppe Borsata o Napoleonově řízení slavné Regatty 1807.

Rio Nuovo alias Rio Foscari. Značka vpravo trochu připomíná zákaz vjezdu, že by zákaz plavby do protisměru jednosměrného kanálu?

Vpravo kousek slavného barokního Il Rezzonico. Kdy bude opraven ten most? Bude vůbec někdy? Třeba spolu ty dva domy nemluví.

Malý kousek Murána. Palác Mula a úplně vpředu palác Barbarigo s obrazovými mozaikami z muránského skla.

Ca´Dario je proslaven tolika nepěknými osudy majitelů, že se přes mimořádně atraktivní vzhled stává neprodejným.

Na březích Dorsodura můžeme spatřit komplex Scuola Grande della Caritá a Santa Maria della Caritá, dnes jedním slovem Accademia. Jedna z nejvýznamnější galerií v Itálii rozhodně stojí za to zde vystoupit, máme-li ovšem dost času na sbírky. Ale je tam spousta od Carpaccia a Gentila Belliniho, takže to určitě stojí za to, vždyť je tam také uzdravení posedlého a vůbec všelijaké zázraky relikvie svatého kříže. Břeh Dorsodura pak zakončuje mocná Santa Maria della Salute a celnice Dogana.

Po proudu od Rialta - levý břeh

Plavba po proudu od Rialta znamená na levém břehu sledovat čtvrť San Marco. Mezi paláci můžeme spatřit palác Mocenigo, ten je zhruba naproti paláci Balbi. V tomto době pobýval naposledy na svobodě veliký učenec Giordano Bruno a do posledních chvil byl přesvědčen, že v nábožensky tolerantních Benátkách mu plameny inkvizice nehrozí. Stavba vybočující naprosto zřetelně z okolí, je renesanční palác Corner-Spineli. Mezi nekonečnými řadami oken s lomenými oblouky zaujme sympatickým zvětšením a zakulacením okenních ploch. Jakoby se rozzářené oči náhle objevily mezi zlými přimhouřenými pohledy. Mauro Codussi tady opět zabodoval. Než doplujeme k ústí, zaujme nás přerušení hradby stromovou plochou před kostelem Svatého Vidala. O svatém Vidalovi toho moc nevíme, ale můžeme uvnitř kostela zjistit jak vypadal. Vittore Carpaccio nám ho v bočním oltáři představí jako sympaťáka s čelní pleší. Kostel je proslaven svými akustickými vlastnostmi.

Palác Corner-Spineli v celé kráse

Svatý Vidal podle Carpaccia

Kostel svatého Vidala na fotografii

Kostel svatého Vidala podle Canaletta

U náměstí San Marco se řeka Brenta opět vrací do moře. A již v něm skončí. Její vody vytečou do Jadranu, vypaří se a spadnou někde jinde.

A my už jsme přišli na to, jakého psíka Carpaccio zobrazil u mostu Rialto v době uzdravení posedlého. Mnozí bílí pejskové tohoto typu putovali po světových oceánech jako oblíbení průvodcové námořníků a někteří se dostali až na Madagaskar. Jako miláčkové madagaskarských králů přežili staletí a tam se také ujednotil jejich vzhled do dnešní podoby roztomilých huňáčů bez podsady. Ano, plemeno Coton de Tuleár pochází z Benátek. A také díky Carpacciovi víme, že jejich předchůdce pochází i z pracovny svatého Augustýna.