Priopćenje za medije sindikata Akademska solidarnost Split povodom održane sjednice Senata Sveučilišta u Splitu

Datum objave: 2011.05.21 13:19:39

U petak 20. svibnja održana je sjednica Senata Sveučilišta u Splitu na kojoj se raspravljalo i odlučivalo o prijedlozima novih Nacrta zakonâ o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu. Iako je na sjednici jasno iskristaliziran stav većine splitskih fakulteta koji su kategorički odbacili zakone, a to se odnosi na njih dvanaest (Ekonomski fakultet, Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje, Filozofski fakultet, Katoličko-bogoslovni fakultet, Pravni fakultet, Kemijsko-tehnološki fakultet, Kineziološki fakultet, Pomorskifakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet, Umjetničku akademiju, Studij mora i Stručne studije), dok je samo Dekan Medicinskog fakulteta izričito podržao Nacrte zakonâ, Ministarstvo je nastavilo obmanjivati javnost objavljujući na svojoj web-stranici da izražava zadovoljstvo činjenicom da je Senat Sveučilišta u Splitu zadržao autonomiju u odlučivanju, odbivši prijedlog nekih sastavnica o odbacivanju zakona.

Stvari su međutim potpuno drukčije. Na sjednici Senata većina fakulteta je kategorički odbila zakone. Samo je apsurdni sastav splitskog Senata, u kojem primjerice sedam predstavnika ima Studentski zbor, na koje su vršeni veliki pritisci od strane Rektora u smjeru davanja podrške Zakonima, omogućio da zakoni ne budu odbačeni natpolovičnom većinom. Imajući u vidu takav rezultat glasovanja priopćenje Ministarstva u potpunom je raskoraku sa zdravim razumom. U spomenutom priopćenju posebno iritira zadovoljstvo nepodlijeganju pritiscima, budući da je uvaženi ministar upravo rodonačelnik takvog pristupa u donošenju odluka. Radovan Fuchs je tako već određeno vrijeme na neprekidnoj turneji u svrhu discipliniranja neposlušnih sveučilišta. Posebno je zanimljivo da unatoč neuspjelom pohodu na Split, koji je zaustavljen najavljenim prosvjedom AS, nastavlja inzistirati na turneji najavljenim posjetom sjednici Senata Sveučilišta u Osijeku.

A stvari činjenično stoje ovako. Na sjednici su se pojavila dva prijedloga: jedan koji je tražio kategoričko odbijanje Zakonâ i izradu nacionalne strategije na potpuno novim , temeljima, za koji je glasalo 15 članova Senata i drugi, podržan od strane Rektora i njegovih trabanata; koji je tražio da se o zakonu nastavi javna rasprava te ga se uz značajne dorade, a nakon što se one ugrade u postojeći prijedlog zakona, uputi u daljnju proceduru, kojega je podržalo 12 članova Senata. Mi to čitamo kao jasan i potpun poraz politike ministra Fuchsa.

Poštovani kolege iz Ministarstva i uvaženi ministre: No passaran!