Akademska solidarnost traži ostavke vijećnika i vodstva NSZVO-a zbog sukoba interesa!

(9. veljače 2011.)

Akademska solidarnost zahtijeva ostavke sindikalnih vijećnika i vodstva Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja te poziva Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa da poništi sve ugovore sklopljene s nelegalno financiranim NSZVO-om. Akademska solidarnost očekuje i da pravosudni organi RH utvrde zakonitost Statuta i djelovanja NSZVO-a.

OPTUŽBE I UVREDE SINDIKATA

Na sastanku sindikalne podružnice Filozofskog fakulteta održanom 2. veljače 2011. vodstvo NSZVO-a arbitriralo je o zakonitosti štrajka, vikalo na članove Sindikata i blatilo članove akademske zajednice koji se protive predloženim nacrtima zakona o znanosti visokom obrazovanju, sveučilištu i znanosti. U javnim istupima i na mrežnim stranicama vodstvo NSZVO-a posljednjih mjeseciobjavljuje optužbe na račun rektora zagrebačkoga Sveučilišta, uvrede na račun članova Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, klevete protiv pojedinih članova akademske zajednice i prijetnjeotkazom potpisnicima Inicijative (vidi npr. http://www.nsz.hr/novosti-aktualnosti-aktivnosti.php?NID=503).

Što instituciju utemeljenu da bi štitila slobode, dostojanstvo i ugled akademskih radnika navodi da, ne birajući rječnik ni sredstva zastrašivanja, verbalno napada međunarodno priznate znanstvenike, profesore i istraživače, nazivajući ih nerazumnim neznalicama, obmanjivačima, nepromišljenim zlonamjernicima, svađalicama, nekritičkim slugama mračnih interesa?

FINANCIRANJE SINDIKATA I SUKOB INTERESA

Za rafal bahatih reakcija vodstvo Sindikata ima dobrih razloga. Još je u prosincu rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc Aleksa Bjeliš u pismu upućenom ministru dr. sc. Radovanu Fuchsu, istaknuo: „neposredno financiranje sindikata od strane države krajnje je upitno sa zakonskog i moralnog stajališta te je protivno odredbi članka 244. Zakona o radu prema kojoj 'Poslodavci i njihove udruge ne smiju nadzirati utemeljenje i djelovanje sindikata, odnosno njihovih udruga više razine.'“ (vidi http://www.nsz.hr/datoteke/10-11/RK.pdf)

A upravo to Ministarstvo radi: protuzakonito financira pa dakle i nadzire Sindikat. Prijete li zato čelnici Sindikata članstvu? Rade li zato ustrajno protiv interesa i protiv volje svojih članova i cijele akademske zajednice? Pogoduju li zato Ministarstvu zastupajući njegova štetna nastojanja, pritom se ne pridržavajući statutarne odredbe o neovisnosti svoga djelovanja? Imenuje li zato Ministarstvo članove Sindikata u tzv. prosudbena povjerenstva za analizu pristiglih prijedloga i primjedbi na nacrte zakonâ?

LEGITIMNI PREDSTAVNICI?

Akademska zajednica upozorava da su tzv. prosudbena povjerenstva presedan u hrvatskoj zakonodavnoj proceduri (vidi https://sites.google.com/site/otvpfz/). Članove tzv. povjerenstava k tomu je, kako je to istaknuo rektor Bjeliš, imenovao „gospodin ministar svojom odlukom, tako da oni nisu ovlašteni predstavnici svojih ustanova“

(vidi http://www.unizg.hr/fileadmin/rektorat/dokumenti/novosti2011/Priopcenje_rektora_Sveucilista_u_Zagrebu.pdf).

Time je Ministar omogućio da „izvršne strukture sveučilišne i znanstvene zajednice popuste pritiscima vlasti te da, uz kozmetičke izmjene, daju svoj pristanak ovim prijedlozima zakonâ“ (vidi https://sites.google.com/site/akadsolid/proglas).

Unatoč zastrašivanju od strane Sindikata i omalovažavanju od strane Ministarstva članovi Akademske solidarnosti ističu da vodstvo Sindikata nema legitimitet sudjelovati u prosudbenim povjerenstvima, i to ne samo zato što članstvo Sindikata ne obuhvaća cijelu akademsku zajednicu ili zato što se vodstvo ne konzultira s članstvom, nego i zato što je, protivno članku 244. Zakona o radu, financijski ovisno o MZOŠ-u. (vidi Prilog)

Zato što je Sindikat plaćenik Ministarstva i time u očitom sukobu interesa, zato što su tzv. povjerenstva zakonodavni presedan, zato što su članovi povjerenstva imenovani, a ne izabrani, zato što je Rektor Sveučilišta u Zagrebu istupio iz tzv. povjerenstva, članovi inicijative Akademska solidarnost zahtijevaju:

1) ostavke sindikalnih vijećnika i vodstva NSZVO-a

2) preispitivanje zakonitosti Statuta NSZVO-a i Kolektivnog ugovora od strane pravosudnih organa

3) potpuno odbacivanje sadašnjih nacrta zakonâ o znanosti, sveučilištu i visokom obrazovanju

4) te provedbu širokih i opsežnih konzultacije s akademskom zajednicom o načelima i strategiji razvoja znanosti i visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.