Dlouhodobá koncepce školy

Koncepce ZŠ Petřin-sever vychází z dlouholeté tradice školy, školního vzdělávacího programu ZŠ Petřiny-sever, možností, které poskytuje lokalita, ve které škola svoji činnost realizuje. Zároveň respektuje a snaží se naplňovat strategie vzdělávání prezentované MŠMT i programové prohlášení zřizovatele v oblasti rozvoje školství. Dalšími výchozími materiály jsou  autoevaluační zprávy a výstupy z opakovaných šetření MAPA ŠKOLY. 


Hlavním a dlouhodobým koncepčním záměrem ZŠ PETŘINY - SEVER, je demokratizace, tvorba zdravého prostředí pro žáky, učitele i ostatní zaměstnance. Prvořadým úkolem je budování pozitivního klimatu ve škole, vytváření prostředí s přátelskou, vstřícnou atmosférou, které motivuje žáky k učení a všechny účastníky vyučovacího procesu k tvořivé práci. Snahou vedení školy je umožnit pedagogům prostor pro realizaci široké nabídky vyučovacích metod, podpora tvůrčího myšlení, zájmu o sebevzdělávání a profesní růst. 

          




Naším společným cílem je rozvíjet žákovy schopnosti komunikace, spolupráce, samostatného tvůrčího myšlení s důrazem na vlastní odpovědnost. Klasická výuka je obohacována různými formami a metodami práce, kooperativní výukou, projektovým vyučováním, kritickým myšlením. 



b) Naplňování dlouhodobých cílů školy v oblasti výchovy a vzdělávání 




c) Řízení školy 


pro spolupodílení se na rozvoji školy, plánování, hodnocení, vytváření pracovních  

skupin podílejících se na přípravě a realizaci celoškolních projektů.


Pro řízení školy je vypracováno organizační schéma. V něm jsou popsány jednotlivé stupně řízení s uvedením konkrétních pracovníků, kteří za uvedený úsek odpovídají. Tato struktura se v praxi osvědčila a pro práci školy je vyhovující. Do řízení školy mohou zasahovat i pedagogičtí pracovníci prostřednictvím pedagogické rady, předmětových komisí a metodických sdružení.



d) Personální podmínky -  posilování role  a motivace učitelů, rovné podmínky pro  

    všechny zaměstnance školy:






e) Partnerství a  zkvalitňování spolupráce s rodiči a veřejností: 




f)  Materiální a finanční předpoklady rozvoje školy


V průběhu šesti let se podařilo realizovat za podpory MČ Praha 6, rozvojového programu MŠMT a hospodaření školy  vzorové učebny – VV, Fy, knihovna, cvičná kuchyňka, učebna ICT, jazyková pracovna.  Pro strávníky školní jídelny bylo pořízeno kulturní vybavení jídelními sety. Pozadu nezůstala ani 4 oddělení školní družiny. Téměř všechny třídy postupně získaly nové lavice, vestavěné skříně, nové podlahové krytiny. V pěti učebnách jsou již plně využívány interaktivní tabule a poptávka učitelů na modernizaci výuky stále stoupá.  Pro učitele bylo vytvořeno nové zázemí – administrativní prostor – sborovna, nově byly vybaveny kabinety. Pro žáky vzniklo zázemí pingpongových stolů v prostorách šaten. Každoročně získávají budoucí 1. a 6. ročníky novou výmalbu a pozornost je věnována i dalším prostorám školy. Proběhla částečná výměna oken, doplnění nouzového osvětlení, oprava střešní krytiny, izolace obvodové zdi školy a další dílčí opravy i úpravy školy i jejího areálu.  V současné době je realizována modernizace školního hřiště a připravuje se modernizace školní kuchyně.  

     Velmi důležitým aspektem provozu školy je hospodaření s finančními prostředky ze 

      státního rozpočtu a od zřizovatele. I nadále bychom chtěli usilovat o získávání dalších

     finančních prostředků pomocí nejrůznějších projektů, dotací a grantů.

Škola své dlouhodobé záměry na modernizaci a údržbu školy i jejího okolí pravidelně rozpracovává do ročních plánů.  Naplnění záměrů je pak vyhodnoceno ve výroční zprávě. 

Naší snahou bude realizovat níže uvedené záměry.





Naplňováním koncepčních záměrů bych ráda nabídla dětem a jejich rodičům i zaměstnancům školy prostor založený na spolupráci, vzájemné úctě, porozumění.  Školu, která je místem, kde práce i učení přináší uspokojení všem zúčastněným. Realizace záměrů je možná jedině při vzájemné podpoře, znalosti a sounáležitosti s vytýčenými cíli, ke kterým chceme směřovat. Týmová práce a rozdělení kompetencí při jejich naplňování je součástí úspěšného vývoje. 




Konfucius

„Pověz mi a zapomenu, ukaž mi a já si vzpomenu, ale nech mne se zúčastnit a já pochopím.“