Co se u nás dělo
ŠKOLNÍ ROK 2016/2017
Rádi bychom touto formou upozornili širokou veřejnost na akce a události, které na naší škole realizujeme v rámci naplňování výstupů v oblasti "Environmentální Výchovy Vzdělávání a Osvěty".
Jménem koordinátora environmentální výchovy naší školy, bych chtěl vyjádřit poděkování městu Šenov za podporu aktivit, které naše škola podniká na poli ochrany životního prostředí. V letošním roce, podobně jako v těch minulých, jsme od obce obdrželi finanční dar ve výši 20 000 korun. Z těchto prostředků jsme částečně financovali dopravu žáků 9. ročníku na ekopobyt a nákup pomůcek a vybavení pro prožitkovou pedagogiku, které využijeme během týdenních pobytů dětí v přírodě i do budoucna.
Dále chci poděkovat také našim rodičům sdruženým v SRPDŠ, kteří podpořili dopravu žáků na týdenní ekopobyt částkou 5000 korun.
Za školu Tomáš Huťka
Cesta za pokladem aneb pobyt v přírodě 1. tříd
5. 6. 2017 jsme se všichni setkali před školou, abychom společně odcestovali do nedalekého rekreačního střediska s názvem Palkovice – Hůrky. Po příjezdu jsme se ubytovali v útulných pokojích, seznámili se s novým prostředím, s organizačními pokyny a bezpečnostními pravidly při pobytu v přírodě. Po dobrém obědě jsme absolvovali krátkou vycházku, abychom prozkoumali místní terén. Večer děti vyslechly příběh o ztraceném pokladu, který loupežníci zakopali někde ve zdejším lese nebo jeho okolí. Děti byly motivovány k následné hře a společné cestě za pokladem.
Ekopobyt 2017
9. 6. 2017 Pro účastníky pobytu bylo letos připraveno několik vzdělávacích programů zaměřených na problematiku udržitelného rozvoje, ochrany životního prostředí a globalizaci. Dále se týmy žáků účastnili soutěže ve které ověřili své dovednosti, tělesnou zdatnost a umění kooperace v sedmi náročných disciplínách. Společně jsme navštívili Valašské muzeum ve Velkých Karlovicích. Užili si večerní táborák s opékáním špekáčků i rozlučkovou diskotéku.
Den dětí Strumieň
1. 6. 2017 Fotky už jsou dávno na webu školy, a tak jste se mohli přesvědčit, že den dětí v polské Strumieni byl velkolepou akcí. My měli to štěstí, že nás v rámci přeshraniční spolupráce Česko-polského projektu pozvali, abychom si té velkoleposti taky trochu užili. Bylo nás 17, 2 vyučující a 15 žáků 9. ročníku, a cítili jsme se jako králové. Úžasné přivítání, báječná snídaně, přednáška o zdravé stravě, fotbal v nafukovacích koulích, origami, fyzikální a chemická laborka ve velkém stylu nám daly pocit takové exkluzivity, až se nám tajil dech. Po absolvování nabitého programu jsme se obědově nadlábli a spokojeně vyrazili domů. Všechno jsme si užili na maximum a tímto tedy děkujeme organizátorům ve Strumieni, že si se vším dali takovou práci. Snad se znovu setkáme při další podařené spolupráci.
Mgr. Chrástek Jiří
Pobyt 2. tříd v přírodě na Morávce
Ve dnech 22. – 26. května 2017 strávilo 71 žáků druhých tříd týden v krásném prostředí Beskyd na Morávce v penzionu U přehrady. Celý program byl zaměřen na dramatickou výchovu. Děti měly možnost prožít napínavý příběh, při němž musely prokázat, že dokáží spolupracovat, společně překonávat překážky, aby společně vysvobodily krásnou mlynářovu dceru Natálku. Musely trénovat i pevnou vůli, tvořivost a smysl pro kolektiv, aby se jim to povedlo. Cesta to nebyla jednoduchá, ale naši druháci pod vedením svých učitelek, vychovatelek a p. asistentky to zvládli, za to jim také patří veliký dík. Ve středu k nám přijelo mobilní planetárium s programem Astronomie pro děti, které nám pobyt zpříjemnilo a obohatilo o nový zážitek. Ve čtvrtek si děti poměřily síly v 5 sportovních disciplínách – v překážkovém běhu, ve slalomu, v přeskocích přes švihadlo, v hodu míčkem na cíl a ve skoku z místa. V pátek bylo vyhodnocení celého pobytu, rozdávání diplomů a odměn. Děkujeme SRPDŠ na obou budovách naší školy za přispění nemalé částky na zakoupení odměn dětem.
Mgr. Květuše Závadová, vedoucí pobytu
Projektový den CZ/PL/SK
4. 5. 2017 Uff, je to za námi. Nemohu sice mluvit za své kolegyně, ale já byl nervozní jak sáňky v létě. Týden poctivých příprav, plánování a testování vlastních myšlenek byl náročný. Chtěli jsme ale našim přeshraničním kamarádům ze slovenské Rabče a polské Strumieni připravit pořádný zážitek. Naštěstí se vyplatilo a bylo to skvělé.
Mgr. Jiří Chrástek
Náš hmyzí hotel je dokončen
15. 5. 2017 Stavba hmyzího obydlí byla dovedena ku zdárnému konci. Cílem našeho projektu bylo vytvořit na pozemku školy „Hmyzí hotel“, výukovou pomůcku pro podporu výuky přírodních věd, podpořit u dětí vztah k práci s přírodními materiály a nářadím prostřednictvím manuální činnosti. Náš projekt zaujal do té míry, že byl zveřejněn na stránkách organizace „Ekoškola" jako příklad dobré praxe. Touto cesto bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na realizaci projektu podíleli.
Soutěž v DUMech z přírodních věd
10. 4. 2017 Co znamená tato zkratka? Je to Digitální Učební Materiál. A kdo soutěžil? Žáci druhého stupně. A jejich práce byly opravdu výborné. Vybírali témata ze všech oblastí přírodních věd. Dozvěděli jsme se něco supech, outloních, klíšťatech, lidském těle, indiánech, velkých slonech i mikroskopických želvuškách, odrůdách křemene i masožravých rostlinách. Jedna práce nás donutila k zamyšlení o týrání zvířat, u jiné jsme se zasmáli nad zážitky s chovem psa – domácího mazlíčka. V soutěži nešlo jen o počítačové prezentace, ale i o mluvený projev. A ten všichni soutěžící zvládli na jedničku.
Zapsala: Šárka Tomisová
Ekoprogram - Ekostopa
7. 4. 2017 Žáci šestých ročníků se společně s lektorem pustili do výpočtu své ekostopy. Ta vyjadřuje kolik plochy (země a vodních ekosystémů) je třeba k souvislému zajišťování všech zdrojů, které potřebují ke svému současnému životnímu stylu a k zneškodnění všech odpadů, které při tom produkují. Ekologická stopa je přesně tím, co jsme dosud postrádali - měřítkem toho, jak udržitelné jsou naše životní styly.
Ekoprogram - Ruka, kterou nevidíš
30. 3. 2017 Skupiny žáků sedmého ročníku si v roli suverénních států vyzkoušeli, jak reálně funguje tržní hospodářství. Společně hledali nejvhodnější strategie, které řeší různé situace, dané jejich postavením na světovém trhu. Války, hospodářské krize, nutné investice do technologií a podobně.
Naše škola bude mít Hmyzí hotel
23. 2. 2017 Na podzim roku 2016 byl vyhlášen již čtvrtý ročník výzvy pro školy zapojené v mezinárodním programu Ekoškola. Porota složená ze zaměstnanců IKEA a členů vzdělávacího centra TEREZA vybrala deset nejlepších nápadů a každého z nich ocenila částkou 10 000 Kč. Jedním z podpořených byl také projekt dětí základní školy v Šenově. Našim cílem je vybudovat na pozemku školy výukovou pomůcku tzv. „Hmyzí hotel“, která ozvláštnil prostředí školy a stane se zajímavou kuriozitou, která sem přiláká mnoho druhů hmyzu a snad i nějakého toho zvědavce z řad obyvatel Šenova. Prvního kroku v naplňování naší vize se zhostili žáci 9. ročníku. Ti pracovali nad koncepcí hmyzího obydlí a jeho vzhledem. O dalších krocích realizace projektu budeme průběžně informovat na našich webových stránkách.
Zeměpisná olympiáda
26. 1. 2017 Dovedli byste naplánovat cestu napříč Atlantským oceánem ? Víte, co je to Krafla? Umíte se dobře orientovat v atlase? Pokud ano, tak byste se mohli zařadit mezi úspěšné řešitele zeměpisné olympiády.
Školní kolo této soutěže proběhlo ve středu 26. ledna 2017. Učitelé si pro žáky připravili mnoho zapeklitých otázek a úkolů ve třech soutěžních kategoriích. Soutěžící je řešili s atlasem, bez atlasu a na závěr měli ještě praktický úkol. Vítězové jednotlivých kategorií postupují do okresního kola, které se uskuteční 21. února v Ostravě.
Ekoprogram - Čarovná zima
26. 1. 2017 Co dělá příroda v zimě, když nespí? Nejen na tuto, ale i na spoustu jiných otázek nám ve čtvrtek přišel do druhých tříd zodpovědět zástupce sdružení „Rozchodník“ pan Tomáš. Příběhem vtáhl děti do nádherné zimní atmosféry plné zvířat a ptáků, stop ve sněhu a zimních radovánek. A tak, aniž otevřely knížku a sešit, se mnohému naučily, a hlavně se příjemně pobavily.
Realizováno ve spolupráci s „Rozchodníkem"
Mgr. Nina Pončová
Ekoprogram - Lesohrátky
16. 1. 2017 Netradiční hodiny přírodopisu měli v lednu žáci 3. tříd. Lesem je obrazně prováděla lektorka ze sdružení „Rozchodník“. Hráli si s obrázky i s různými přírodninami, dozvěděli se, kde „bydlí“ živočichové, jak je les prospěšný pro přírodu i člověka, i jak jej využíváme. Chvílemi to byla i dobrá zábava a děti se naučily spoustu věcí.
The Crocus Project
7. 1. 2017 HETI (organizací Holocaust Education Trust Ireland ) školám zdarma poskytne cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během šoa. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna. Když lidé budou obdivovat květiny, mládež může vysvětlit, co vlastně krokusy symbolizují. Projekt Krokus nabízí konkrétní možnost, jak přiblížit tematiku šoa mladým lidem a zvyšovat tak povědomí o nebezpečích diskriminace, předsudků a fanatismu.
Mgr. Alice Borová a Mgr. Jana Dostálová
Ekoprogram - Hmyzouni kolem nás
13. 12. 2016 Žijeme nyní v éře hmyzu? V čem spočívá jejich kouzlo? Žáci devátých tříd srovnávali význam hmyzu z pohledu člověka a životního prostředí. Co hmyz na talíři, je to pro vás odpudivá představa? Posuďte sami.
Mikulášská sbírka
8. 12. 2016 Rozhodl jsem se přidat i video z Mikulášské sbírky. Vztah k životnímu prostředí je i o vztahu k historii a kultuře v místě, kde žijeme. Tradice jsou krásnou ukázkou toho jak příroda ovlivňovala životní rytmus lidí ne venkově ale i ve městech. Vánoční svátky, čas odpočinku a dobrého jídla jsou reakcí na chladné zimní měsíce a dobu půstu.
Ekoprogram - Barevný podzim
28. 11. 2016 Stěžejním motivem dvouhodinového programu byl příběh dvou dětí prostřednictvím kterého se žáci druhých tříd seznámili s podzimní krajinou. Zjišťovali, jak se zvířata připravují na zimu. Poznávají listy a plody stromů.
Teambuilding ekotýmu
10. 11. 2016 V tomto školním roce jsme založili tým žáků zastupujících třídy prvního i druhého stupně naší školy. Osmnáct dětí společně s panem učitelem Tomášem Huťkou má společný cíl. Tedy, podnikat kroky pro snižování ekologického dopadu školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšit tak prostředí ve škole a jejím okolí. Širším cílem ekotýmu je pak, získat pro školu prestižní titul "Ekoškola". Jednou z prvních aktivit ekotýmu byl teambuilding, který měl za úkol navázat spolupráci a také potrénovat důležité týmové schopnosti a dovednosti. Patnáct členů našeho ekotýmu tedy vyrazilo v doprovodu pana učitele a paní učitelky Jany Třosové do Klimkovic. Přímo vedle sanatoria tady totiž vyrostla úžasná Lesní stezka, kterou jsme vyrazili společně objevovat a utužovat tak naše vztahy. :-)
Planetárium
14. 10. 2016 V pátek se všichni šesťáci z naší školy vypravili do planetária v Ostravě-Porubě. V nově zrekonstruované budově jsme během pár minut po příjezdu obsadili předsálí s úžasným „Experimentáriem“. Po úvodní krátké instruktáži jsme dostali do dvojic pracovní listy a vydali se hledat odpovědi na všetečné otázky do expozic : Ke hvězdám, Do hlubin Země, Za světlem, Na oběžnou dráhu a K planetám.
Přírodovědný klokan
12. 10. 2016 Ve středu proběhla na školách v celé republice soutěž Přírodovědný klokan. Soutěžní test obsahuje 24 otázek k oblasti přírodopisu, zeměpisu, matematiky a fyziky. Nabízí se vždy pět odpovědí, z nichž je třeba vybrat jednu správnou.
- místo: Johana Jurčová z 8.A s 70 body
- místo: Veronika Kovácsová z 9.B s 60 body
- místo: Jan Gintner z 8.B s 58 body
Adaptační pobyt
12. 9. 2016 Naše škola každoročně organizuje adaptační pobyt pro nově vzniklé kolektivy šestých ročníků. Ani letos tomu nebylo jinak. V pondělí 86 žáků a 6 pedagogů nezasedlo do školních lavic, ale odjelo do areálu Školy v přírodě v Prostřední Bečvě. Společně jsme zde strávili tři slunné dny. Žáci se v mimoškolním prostředí seznámili nejen s novými spolužáky, ale také se svými třídními učiteli, výchovným poradcem i metodikem prevence naší školy. Připraven byl pro ně nabitý program zahrnující prvky osobnostně-sociální výchovy a celý pobyt jistě zpestřila návštěva společnosti Young life Ostrava se svými aktivitami.