CO SE U NÁS DĚLO

ŠKOLNÍ ROK 2013/2014

Během tohoto školního roku byl na naší škole realizován celoroční projekt věnovaný problematice udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí nazvaný "Ekozodpovědní". V rámci tohoto projektu jsme, mimo jiné, na pozemku školy vybudovali školní arboretum.

Školní arboretum

Stěžejním prvkem realizace v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v tomto roce bude celoroční projekt, realizovaný prostřednictvím aktivit souvisejících s plánovanou výstavbou školního arboreta. Této části projektu se v jednotlivých fázích zúčastní všichni žáci druhého stupně naší základní školy. Podstatou aktivit bude praktická demonstrace lesní krajiny, možnost seznámit se s lesními rostlinami, plody, stromy, keři a trvalkami a travinami. Půjde o to ukázat žákům školy, jak je příroda rozmanitá různotvárná. Žáci si vyberou úhel pohledu a objeví rozmanitou krásu proměn přírody v průběhu jednoho roku. V jeho průběhu budou zaznamenávat dobu rašení listů a květů, zrání plodů, podzimní barvoměnu, opadání listů a jehličí. Naše představa je taková, že bychom rádi vybudovali několik botanických zón, vybavených konkrétní skladbou rostlin a stromů vybraných na základě příbuznosti nebo společného výskytu v určitém biotopu. Součástí zahrady bude také několik klidových zón, které budou sloužit pro relaxaci žáků a učitelů školy, využitelných také jako tzv. venkovní učebna.Zaměřili jsme se na oblast školní arboretum.

"Ekozodpovědní" - projektový den na Haldě Ema

V měsíci červnu měli žáci naší školy možnost sledovat přírodu přímo u zdroje. Starší žáci 8. a 9. ročníků navštívili haldu Ema v Ostravě, třetí nejvyšší vrchol Ostravy, kterou najdeme na Slezské Ostravě. Během asi tříhodinové vycházky se žáci seznámili s historií hornictví v našem regionu a s negativními důsledky těžby. Mimo jiné cestou poznávali i nerosty a minerály. Na vlastní oči žáci viděli, které dřeviny v těchto oblastech rostou především. Jak akci popsali žáci: Cestou jsme plnili různé úkoly, které se týkaly ekologie a historie samotné haldy. Na jejím vrcholu jsme viděli snad celou Ostravu, jelikož bylo hezké počasí. Nakonec jsme si vytvořili sádrové odlitky zkamenělin a šli zpět dolů.

Projekt Ekozodpovědní zde:

Ozdravný pobyt 5. tříd "KELTOVÉ"

Cílem tohoto pobytu bylo ze zcela neznámých dětí čtyř pátých tříd udělat kamarády a připravit je na následující školní rok, kdy budou přecházet na ZŠ Šenov – Střed a budou tvořit tři ucelené kolektivy. Pobyt byl umístěn do malebného prostředí Jeseníků. Základem bylo rozdělení dětí do čtyř stejných skupin tak, aby každou skupinu tvořily děti všech čtyř tříd. Rozdělení bylo provedeno na základě výpočtu příkladu na dělení dvojciferným číslem. Výsledek určoval, do které skupiny bude dítě přiděleno. Následně, pomocí relaxační metody, byl dětem předložen příběh Keltů. Došlo k seznámení s problematikou příchodu, pobytu a činností keltských kmenů na našem území (součást osnov pátého ročníku). Tento příběh se stal základem pro čtyři dílny (keramickou, barvení a výroba oděvů, řešení tajenky a stavbu obydlí), jejichž tématika vycházela právě z tohoto příběhu. První snahou vzájemné komunikace mezi dětmi bylo výtvarné ztvárnění Keltského stromokruhu – kalendáře Keltů. Děti byly nuceny mezi sebou komunikovat, předávat si informace, kdo se kdy narodil, jaké znamení keltského stromokruhu náleží k jejich datu narození, vyhledat v atlase danou rostlinu-strom a následně vytvořit vlastní stromokruh. V dílnách rozvíjely komunikační schopnosti, motorické dovednosti, myšlení a konstruktivní řešení. Pobyt na čerstvém vzduchu přispěl k celkovému ozdravení organismu. Pro nepřízeň počasí byl program doplněn o aktivity: korálkování, práce s twist – artem, soutěživé hry. V průběhu tohoto pobytu si děti vyzkoušely jízdu na lodi a lezení na skálu, vše pod vedením profesionálních hasičů. Program plně splnil svou funkci. Děti se během pobytu vytvořily nová přátelství.

Cesta do pravěku

Na dobrodružnou výpravu do pravěku pozvali tento týden žáky 1. a 2. tříd jejich starší spolužáci z 9. A a 9.B. Před tím, než se rozloučili s naší základní školou, vyzkoušeli si, jaké je to být učitelem. A šlo jim to opravdu výborně. Ukázali malým spolužákům, že se toho za devět let mnoho naučili a že se o své vědomosti umí i podělit. Na závěr výstavy byl předveden i skutečný výbuch pravěké sopky, který byl odměněn bouřlivým potleskem. Z výstavy odcházely děti nadšené.

Ekopobyt Velké Karlovice

Tento rok, ostatně jako každý jiný, se v červnu uskutečnil týden nabitý aktivitami vedoucími k budování vztahu žáků devátých tříd k ochraně přírody a našeho životního prostředí. Hovořím samozřejmě o Ekopobytu Základní školy Šenov. Letos jsme se vypravili na Valašsko, a to přímo do středu jmenovaného regionu, do Velkých Karlovic. Týden byl zprvu poznamenaný nepřízní počasí, ale tento fakt naštěstí nic neubral na dobré náladě a elánu našich svěřenců. Padesátka dětí a čtveřice učitelů školy se tady naplno oddávaly aktivitám tráveným v lůně matky přírody. Společně jsme navštívili Valašské muzeum, zkoumali čistotu říčky Kyčerky, běhali po lese a plnili všelijaké roztodivné úkoly. Pomyslně jsme zhasínali svíčky za mizející život planety Země, prohlubovali své znalosti v problematice zemí třetího světa a vůbec si naplno užívali krás našeho kraje.

Projektový den "Ekozodpovědní"

Do projektu se zapojí celá škola, a však každý stupeň bude mít svůj program. Každý vyučující si připraví 2 vyučovací hodinu, tak aby její obsah byl zajímavý pro žáky různých věkových skupin. Vyučující prvního stupně si připraví hodinu pro žáky 1.- 5.třídy, vyučující 2.stupně pak pro žáky 6. –9. třídy. Učitel může při přípravě hodiny využít různé druhy práce – skupinová, vyhledávaní informací, projekce. Každý učitel odevzdá název hodiny /měl by žáky upoutat/ a její stručnou anotaci řediteli školy. Koordinátor EVVO pak pro žáky připraví leták s nabídkou.Žáci si podle nabídky sestavují sami svůj vyučovací rozvrh tak, že se k vyučujícímu, kterého si vybrali, zapíší. Projektový den proběhne pátek 30. května „Den podle Amose“, letos věnovaný problematice ochrany životního prostředí a globalizaci.

Cíl projektu, žáci:

  • si uvědomují příklady plýtvání energiemi, ale i možné způsoby šetrného hospodaření
  • jsou odpovědní za své jednání;
  • uvědomují si dopady každodenních činností na životní prostředí;
  • znají alternativy stejné činnosti šetrnější vůči životnímu prostředí;
  • mají zájem o environmentálně šetrné/uvědomělé chování;
  • si uvědomují, že environmentálně odpovědný způsob chování neznamená osobní omezování a nemusí být na úkor kvality života;
  • jeví zájem o problematiku ochrany životního prostředí.

Cesta za pokladem

Den po Velikonocích se děti z 1. B setkaly u autobusu, aby společně odcestovaly na Morávku. Dvacet pět žáků se svou paní učitelkou a vychovatelkou odjelo do nedalekého rekreačního střediska s názvem Penzion U Přehrady.


Den Země pro Mateřskou školu

V pátek 25. dubna realizovali žáci 9.A společně s panem učitelem Huťkou den plný zábavných a podnětných aktivit věnovaných oslavám "Dne Země". Na stovku předškoláků čekaly hry, které měly za úkol vzbudit u dětí zájem o ochranu životního prostředí. Děti si ve skupinkách vyzkoušely lov ryb a roli ledních medvědů, coby ptačí dvojice obstarávaly potravu pro svá mláďata lovem hmyzu. Zkoumaly les a hledaly předměty, které do něj nepatří. Coby hadí rodinky vyhazovaly z doupat smradlavá vejce nebo luštily hádanky s enviromentální tématikou. Celý den se všem moc líbil a krásně jsme si jej společně užili.

Sedmáci se učí recyklovat

Dne 2. dubna se vybraní žáci naší školy zúčastnili výukového programu, který byl zaměřen na problematiku třídění a recyklace odpadu vznikajícího v našich domácnostech. Tento program, a mnoho podobných, nabízí výukové centrum společnosti OZO, sídlící v Ostravě na ulici Frýdecká. Nebylo tedy nic snazšího, než využít této nabídky a vyrazit jednoho slunného odpoledne na exkurzi. Během dvouhodinové přednášky se naši žáci dozvěděli mnoho zajímavých informací, které mohou aplikovat v praxi a ulehčit tak svým zodpovědným přístupem Zemi. Vzhledem k tomu, že tato oblast zahrnuje velice širokou škálu problémů, zaměřili se na to, co může pro zlepšení stavu udělat každý z nás. Tříděním odpadu omezujeme vznik nových skládek. Pokud odpad správně roztřídíme, umožníme jeho recyklaci a opětovné použití.

  • Věděli jste například, že plně recyklovat lze asi 80 % domácího odpadu. Plasty se používají i na předměty určené na jedno použití. Zbavit se plastů není jednoduché. Lepší je je méně používat.
  • Výroba hliníku patří k nejdražším a nejškodlivějším výrobám. Jejich výroba je v rozporu se zásadami ekologického způsobu života(velká spotřeba energie - na 1 kg - 20 kWh).
  • Při těžbě bauxitu se ničí příroda, vznikají zdravotně škodlivé emise, při recyklaci vzniká odpadní struska, která se stejně skládkuje. Směsné materiály roztřídit nelze a na skládce se těžko rozkládají. Při používání těchto obalů se třídění stává obtížnější.
  • To byl jen zlomek informací, které sedmáci během sezení načerpali a nám nezbývá už nic jiného, než si přát, aby všechny nové poznatky uplatnili a přispěli tak k udržitelnému rozvoji naší civilizace.

Projekt "Ekozodpovědní"

Naše škola v minulých letech realizovala celou řadu projektů věnovaných problematice životního prostředí. Kladli jsme si otázku, co nového do tohoto oboru přinést, abychom u žáků ještě více podpořili zájem a snahu dané problematice porozumět. V očích veřejnosti jsou aktivity směřující k šetrnému nakládání s přírodními zdroji častokrát spojovány s větší finanční náročností na jejich realizaci. My bychom však chtěli žákům ukázat, že aplikace poznatků této problematiky v praxi může vést ke značným finančním úsporám rozpočtů domácností. Environmentální rozměr projektu je obohacen o podporu výuky finanční gramotnosti žáků, kdy na konkrétních příkladech budou žákům demonstrovány způsoby hospodárného chování vedoucí k nemalé úspoře finančních prostředků.

Zahájení projektu - ekologický průvod v Polsku

Soutěž mladých zoologů

Každý rok se naši žáci účastní v ostravské zoologické zahradě Soutěže mladých zoologů, tradiční vědomostní soutěže, kterou zoo pořádá ve spolupráci s Kruhem přátel zoo již od 70. let minulého století. Soutěž, která je určena žákům 6.-9. tříd základních škol a studentům odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, se dlouhodobě těší velkému zájmu dětí i jejich učitelů. Přihlásilo se do ní přes dva tisíce dětí ze 116 škol z celého Moravskoslezského kraje. Tématem letošního ročníku byli „Létající savci“. Žáci soutěžili ve dvou kategoriích: 6. a 7. ročníky, 8. a 9. ročníky. Prvních deset družstev postoupilo do finále. Nejlepší šenovské družstvo se umístilo na 13. místě, což je vzhledem k velkému počtu soutěžících velký úspěch. Pětičlenné družstvo bylo složeno z žáků 6. ročníku: Aneta Zettlitzová 6.A, Veronika Navrátilová 6.A, Klára Žarnovická 6.B, Kristýna Paličková 6.B a Aneta Roztomilá 6.C. Žáci sice neobsadili postupová místa do finále, ale za maximální nasazení při řešení úloh si zasloužili příjemnou procházku ostravskou zoo.

Exkurze do jeskyní

Ve středu 9. října jsme se žáky II. A a II. B zavítali do Teplic nad Bečvou, abychom si prohlédli krásy našeho podzemí. Ponořili jsme se do hlubin aragonitových jeskyní, jež nám poskytly nevídaný zážitek. Mnozí poklady naší přírody tohoto druhu ještě neviděli, proto se nechali unášet výkladem průvodce a pozorováním krápníkové výzdoby. Někteří překonávali strach, jiní od zvědavosti ani nedutali. To se často nestává. Pokračováním exkurze byla hranická propast na protějším břehu řeky Bečvy. Naskytl se nám další impozantní pohled do bezedné hloubky. Abych byla přesnější – hladinu jezírka na dně propasti jsme zahlédli, ale dno 400 metrů prozkoumané hloubky zatím nebylo objeveno. Věděli jste to?