2. pololetí

Den země 2024

Dne Země je jedinečnou příležitostí k přemýšlení o našem vztahu k životnímu prostředí a úctě k všem formám života na naší planetě. V 5. třídě naší školy jsme se letos zaměřili na problematiku vyhynulých zvířat a vlivu člověka na životní prostředí.

Jednou z hlavních aktivit, které jsme provedli, byla tvorba plakátů vyhynulých zvířat. Žáci se zapojili do výzkumu a zpracování informací o různých druzích zvířat, která již neexistují kvůli lidské činnosti.

Z těchto plakátů jsme vytvořili „hřbitov vymřelých zvířat“, symbolizující ztrátu, kterou lidská činnost způsobuje přírodě. Tato vizuální reprezentace nás motivovala k diskusi o tom, jak můžeme přispět k ochraně biodiverzity a zamezit dalšímu vymírání živočišných druhů.

Navzdory chladnému počasí jsme se rozhodli tvořit venku, což posílilo naše propojení s přírodou. Bylo důležité prožít tento den v přímém kontaktu s okolním prostředím a vnímat jeho krásu a zranitelnost.

Jedním z vrcholů našeho Dne Země bylo shlédnutí dokumentu o posledních dvou bílých nosorožcích. Tento pohnutý příběh nám připomněl, jak důležité je aktivně se angažovat v ochraně ohrožených druhů a prostředí jako celku.

Celkově byl náš Den Země plný poučení, reflexe a akce. Doufáme, že naše úsilí a zapojení nám pomohou lépe porozumět výzvám, kterým čelí naše planeta, a motivují nás k podpoře udržitelnějších způsobů života pro dobro budoucích generací.

Další fotografie zde

Lesní školka

Dne 5. 3. 2024 jsme se vydali na nezapomenutelnou výpravu do lesní školky, i když nás přivítalo trochu nepříznivé počasí. Nicméně to nám nebránilo v našem nadšení pro přírodu.

Sbalili jsme si batohy a vydali se do lesa, kde naše dobrodružství začalo. Lesní školka byla jako kouzelná brána do světa přírody, kde jsme mohli plně ponořit své smysly. Stromy nám šeptaly své tajemství, ptáci nás provázeli svým zpěvem a lesní půda pod nohama nám poskytovala bezpečný krok.

S námi byl zkušený lesník, který nás provázel mezi stromy. Aktivity venku byly přizpůsobeny aktuálnímu počasí, přesto jsme si užili mnoho zábavy a poznání. 

Poté jsme pokračovali do venkovní jurty, kde jsme se pohodlně usadili a s lesníkem jsme se ponořili do debaty o významu lesů a využití dřeva. Diskutovali jsme o různých aspektech lesního hospodářství a klíčových rolích lesů ve světě.

Navzdory nepříznivému počasí jsme strávili inspirativní den plný poznání a zábavy. Návštěva lesní školky nám připomněla, jak je důležité chránit a respektovat naši přírodu, a zanechala v nás hluboký dojem.

Další fotografie zde

Dopravní hřiště 2024

Návštěva dopravního hřiště byla pro naši třídu nejen poučná, ale i zábavná. Již počtvrté jsme se vydali na toto hřiště plné překážek, křižovatek a dopravních značek, abychom si v praxi vyzkoušeli, jak se pohybovat na kole v rámci pravidel silničního provozu.

Celé dopoledne bylo rozděleno na dvě části, přičemž obě se odehrály v dopoledních hodinách. V první části jsme se soustředili na praktické dovednosti. Naši žáci měli možnost jezdit na kole a procvičovat si základní pravidla provozu, jako je například včasné zastavování na křižovatkách, správné odbočování nebo dodržování přednosti v jízdě. Pro mnohé to byla skvělá příležitost naučit se nové dovednosti a zlepšit svou jízdu na kole.

Po krátké přestávce jsme se vydali do druhé části dopoledne, která byla věnována teoretickým znalostem. Zde jsme se seznámili s dopravními značkami a dalšími pravidly silničního provozu. Žáci se mohli podívat na různé situace, které se mohou při jízdě na kole vyskytnout, a diskutovat o tom, jak by se v daných situacích měli chovat. Po krátkém testování znalostí měli opět možnost získat průkaz cyklisty, což pro mnohé z nich byla velká motivace.

Počasí sice nebylo slunečné, ale ani nebylo příliš chladné. Mírně zatažená obloha nám však nebránila v plném využití všech možností, které dopravní hřiště nabízí. Celé dopoledne bylo plné smíchu, zábavy a nových poznatků. Těšíme se na další podobné akce, které nám pomáhají lépe porozumět světu kolem nás a zlepšit naše dovednosti v silničním provozu.

Další fotografie zde

OZO Ostrava

Ahoj všichni!

Doufám, že se vám líbil náš nedávný výlet do OZO Ostrava stejně jako mně! Bylo to jako cesta do světa plného záhad a dobrodružství, ale tentokrát jsme neletěli do vesmíru, ale do světa, který bychom mohli nazvat Ostrava Bez Odpadu!

Když jsme dorazili do OZO Ostrava, byli jsme přivítáni a bylo nám ukázáno, jak se můžeme stát skutečnými hrdiny ve válce proti odpadu. První věc, kterou jsme se naučili, bylo opravování věcí. Ano, opravování! Můžete si představit naše nadšení, když jsme zjistili, že ne všechno, co se zdá být zničené, je skutečně na odpis. S trochou šikovnosti a ochoty můžeme udělat zázraky! A tak jsme se chopili nářadí a začali jsme opravovat všechno možné, od ponožek po krabice. Bylo úžasné vidět, jak se věci, které jsme považovali za ztracené, proměňují zpět do života!

Další zastávkou naší cesty bylo třídění odpadů. To nebylo jen tak něco! Museli jsme být jako detektivové, kteří hledají správné místo pro každý kousek odpadu. Sklo sem, papír tam, plasty tady, organické odpady tamtoho. Bylo to jako skládanka, která byla zároveň zábavnou hrou! A když jsme se konečně naučili, kde patří co, cítili jsme se jako mistr třídění!

Ale to nebylo všechno! Byli jsme také účastníky diskuzí o tom, jak každý z nás může udělat svůj malý kousek pro planetu. Malé změny, které můžeme udělat ve svém každodenním životě, mohou mít velký dopad na ochranu naší planety.

Celé dopoledne jsme se bavili, učili se a objevovali nové věci. Ale nejdůležitější bylo, že jsme si uvědomili, že každý z nás může být hrdinou v boji proti odpadu! Stačí jen trocha vůle a odhodlání, a můžeme udělat skutečný rozdíl.

Takže, kamarádi, ať žijeme jako hrdinové bez odpadu! Ať každý den najdeme způsob, jak být přátelští k naší planetě, protože jak říkají, je to jediný domov, který máme.

Další fotografie zde

Knihovna - svět obrázků a bublin

S pátým ročníkem jsme ve čtvrtek 1.února navštívili besedu v knihovně, která se nesla v duchu komiksu. „Svět obrázků a bublin“ zaujme snad každého, zejména mladší čtenáře. Přiláká ke knihám i ty, kteří nemají k četbě až tak velký vztah. Na besedě jsme se dozvěděli, kdy a kde vznikaly první komiksy, a došli jsme až k těm nejnovějším. Žáci si také sami vyzkoušeli doplnit komiksové bubliny, které korespondují s obsahem textu – mají různé tvary. Beseda se nám líbila a hned po příchodu do školy jsme je v hodině čtení začali tvořit.

Další fotografie zde