УПРАВЛЕНИЕ НА ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА

Насоки как да развивате в час

Силата на активното слушане

Един от най-важните начини да помогнете на децата да разберат важността на активното слушане е да знаете как да ги слушате. Осигурете им модел на активно слушане за подражание, като отивате до детето, питате го какво става, гледате го в очите и перифразирате това, което казва (повтаряте това, което казва със собствени думи). Потвърдете емоциите му (като му показвате, че разбирате защо се чувства така сега). Но най-вече, слушайте с истински интерес какво казва детето.

• В клас или у дома можете да използвате предмет, който символизира, че „имате думата“ – само човекът с този предмет в ръцете си да може да говори. Така никой няма да прекъсва другия. Можете да използвате тази техника например, когато искате да чуете мнението на групата. Предметът може да се предава от едно дете на друго и ученикът, у когото е, може да решава дали да го говори или да го предаде на следващия съученик. Можете да го правите с гумена топка.

• Внимателно подчертайте важността да не прекъсваме другите и нас да не ни прекъсват и да изчакваме реда си да говорим. Някои деца са толкова развълнувани или нетърпеливи да Ви кажат нещо, че може да го направят в неподходящи моменти. Можете да им кажете любезно: „Разбирам, че искаш да ми кажеш нещо, но в момента съм зает/правя нещо. Но ще ми бъде приятно да поговорим (предложете конкретен час).“ Важно е да не забравите кога сте предложили да изслушате детето и да предприемете последващи действия, ако се налага. С тази последователност в действията ще отправите послание към детето, че се интересувате от това, което има да Ви каже, и ще го научите да прави същото с другите. Също така се опитайте да сте последователни, що се отнася до реда на постъпилите въпроси, когато имате работа с по-големи групи деца.

Примерни дейности

- Имат “дума на деня” и дават на учениците малки награди, когато ги чуят да я използват в реална ситуация.

- По двойки споделят сложни истории или мнения и останалите ученици си водят записки и упражняват рефлективно слушане.

- По време на дебати в час, учениците се оценяват и по употребата на тона на гласа.

- Учениците разиграват по роли ситуации на интервю, където те трябва да отговорят на социалните знаци на интервюиращия.

- Учениците пишат доклад върху великите лидери на света и анализират техните комуникативни умения.

- Играят “Развален телефон” и дискутират как съобщението може лесно да бъде разбрано погрешно, когато някой не слуша или не говори внимателно.

- Уроци за комуникативни умения (като слушане, гледане към човека, тон на гласа).

Отстояване на позицията и управление на конфликти

• Насърчете децата да разсъждават върху това как могат да отстояват позицията си в ситуации, които им причиняват неудобство или ги вбесяват. Ние, възрастните, можем да им помогнем, като им зададем въпроси от рода на: „Вместо да го удряш, какво можеше да кажеш на своя приятел, така че той да спре да те притеснява?“ или „Как можеш учтиво да кажеш на съученика си да престане да тормози другите?“ Конфликтите, споровете и ежедневната агресия в училище и извън него могат да бъдат възможности за насърчаване на този тип размисъл.

• Насърчете децата си често да прилагат на практика ясни и категорични, неагресивни начини да говорят за това, което чувстват, мислят и искат. За децата е важно да се научат да отстояват правата си (да казват „не“), когато се чувстват малтретирани. Могат да се упражняват, чрез използване на хипотетични ситуации: „Как бихте казали на някого „не“, когато каже нещо, което ви кара да се чувствате зле, или ви наранява?“ Можете да предложите реплика от рода на „НЕ МИ ХАРЕСВА, когато ми казваш това. Моля, НЕ ГО ПРАВИ повече“ или „Не ме удряй! Боли ме.“

• Давайте пример във взаимодействията си с децата, като отстоявате позицията си в ситуации, които Ви вбесяват. Например, можете да реагирате настойчиво, когато коригирате децата, след като направят нещо, което Ви притеснява, вместо да сте агресивни или да игнорирате ситуацията.

• Родителите също могат да помогнат за упражняването на отстояването на позиция у дома. Можете например да насърчите децата си често да се упражняват да говорят ясно и твърдо, но не агресивно, за това какво чувстват, мислят и искат, като използвате въпроси, като: „Без да крещиш, как можеш да кажеш на брат си, че не ти харесва, когато ти взема тетрадките?“

• Помолете децата да Ви дадат отзиви за това как общувате с тях и как можете да се подобрите. Например, когато почувствате, че определена ситуация Ви вбесява и кажете това на друг човек, можете да попитате децата: „Добре ли се справих? Мислите ли, че реагирах ясно и категорично, но не агресивно?“

Въпреки че искаме децата да се научат да отстояват позицията си, ако има тормоз, не ги оставяйте сами да се справят с него, трябва да се намесите. Не забравяйте, че тормозът се отнася до агресивно поведение, целящо да причини вреда, което се повтаря (многократно) и e систематично (към едни и същи хора), и в което има и дисбаланс на силата, който кара жертвата да не може да се защити.

• В урок по устория може да дискутирате значението на държавните граници в световната политика. Прилагат тази логика и към личните граници. Защо е важно и те да се уважават?

• Учениците рисуват ограда и я надписват с поведения, които попадат във или извън техните лични граници.

Решително спрете всяка агресивна ситуация, която може да възникне, например,крясъци, обиди, удари, подигравки и т.н.

• При никакви обстоятелства не действайте агресивно. Винаги бъдете спокойни. Не викайте, не използвайте физическо насилие и не обиждайте.

• Използвайте конфликтите като възможности за обучение. Не се опитвайте да хвърляте вината върху някого, като питате „Кой започна?“ Вместо това попитайте „Какво стана?“

Примерни дейности

- В групи, правят комикс, който изобразява стратегии за справяне с негативният натиск на групата.

- Упражняват печеливши стратегии за разрешаване на проблеми. Тогава организират дебати върху определен проблем. Задачата е да достигнат до печелившо решение за двете страни.

- Разиграват по роли възможни отговори при натиск на групата.

- Учениците създават медийна кампания, рекламирайки защо човек трябва или не трябва да слуша външни влияния.

- Когато учениците разиграват различни конфликтни личности (агресори, жертви, свидетели, миротворци), наблюдателите записват как различното поведение е помогнало или попречило на разрешението на конфликта.

- В малки групи, учениците определят стратегии, които могат да използват, за да се справят с различни ситуации. Изиграват ги и оценяват тяхната полезност.

- Игра, където правилата са нечестни по някакъв начин. Дискутирайте поведението и чувствата на учениците по средата на играта.

- Пишат собствен наръчник, за да покажат уменията си за разрешаване на конфликти. Включват поне една истинска история, където друг отговор би бил по-полезен.

- Преподават на учениците разнообразие от стратегии за избягване на нежелано поведение или напрежение, например предлагане на алтернативни дейности или използване на тактики за отлагане.