САМООСЪЗНАТОСТ

Насоки как да развивате в час

За разпознаване на емоции е много важно да помогнете на учениците си да:

  • Установяват физическите усещания, които придружават емоциите. Тези усещания могат да включват температура (да ти стане студено или горещо), напрежение (напрегнати или отпуснати мускули) или да усетят сърцебиене или как се променят лицата им (как изглеждат очите, устата им и т.н.).

  • Назовават емоциите, за да разширят речниковия си запас. За тази цел е важно децата не само да могат да назоват чувството на притеснение/срам, но и свързаните емоции като страх или тъга.

ИДЕИ

  • В ежедневните разговори питайте децата как се чувстват. Особено важно е да им се помогне да идентифицират ситуациите, които ги карат да се чувстват смутени; например когато трябва да вършат неща пред други хора.

  • Осигурете речник, подходящ за възрастта на учениците (например: щастлив, тъжен, наранен, ядосан за по-малки ученици; въодушевен, унил/подтиснат, отхвърлен / разочарован, ядосан / раздразнен за по- ученици).

  • Ако децата имат проблеми с разпознаването на тази емоция първо ги попитайте дали самите те биха се почувствали добре или зле в дадена ситуация. След това използвайте този отговор, за да поискате повече подробности за това, как биха се почувствали техните тела.

  • Не притискайте децата да вършат неща, които ги карат да се чувстват притеснени, защото емоцията им може да се усили още повече и да ги накара да се чувстват несигурни. Вместо това ги придружете и ги накарайте да почувстват подкрепата Ви. Давайте им задачи, които ще им помогнат постепенно да се изправят срещу срама по начин, който ги кара да се чувстват сигурни.

  • Ученето е обвързано с много емоции: щастието да научим нещо ново и да знаем, че сме постигнали нещо, но също и тъгата и гнева, че не можем да изпълним задача, която изглежда много трудна. Можете да помогнете на учениците или децата си да разпознават емоциите си, когато си подготвят домашното си за училище или вършат домашни задължения, или участват в дадено занимание. Разпознаването на тези емоции помага на децата да учат повече и по-добре.

Научете учениците как да:

  • Анализират кое е лесно или трудно за тях в училище/ конкретен предмет или урок

  • Разпознават и назовават емоции и дискутират как те са свързани с поведението

  • Описват техните емоции и ситуациите, които ги провокират и как те реагират физически

  • Правят разлика между чувства и поведение (например: “Аз се чувствам ядосан” и “Аз чувствам, че искам да те ударя”)

  • Използват себеосъзнаване (самостоятелна рефлексия), за да осъзнаят връзката на своите емоции с реалността (истинността на ситуацията)

ПРИМЕРНИ ДЕЙНОСТИ

- Учениците играят игра “Асоциации с чувства”

- Учениците определят емоциите на героите в история и дискутират как тези емоции са им повлияли

- Учениците пишат писмо, давайки съвет за това как да се справят с емоциите

- Рисуват “термометър на гнева” и дискутират как тялото отреагира физически, когато се повишава гнева

- Учениците разиграват по роли ситуации, които може да задействат емоции

- Учениците дискутират период, когато са се почувствали ________ (дай примери, съобразени с възрастта: “Бях тъжен, когато не можах да си взема кученце”; “Бях ядосан, когато брат ми ми счупи трофея”; “Бях разочарован, когато не получих лятната работа, която исках”)

-Помогнете му да идентифицира емоциите си, като казвате неща от рода на: „Наистина се вълнуваш от това“, „Какво най-много ти харесва в усещането, което имаш?“

-Не забравяйте, че преподавате, като давате пример. Наслаждавайте се на това, което правите.