СЪТРУДНИЧЕСТВО

Да си част от група е основно свързано с отношения, които имаш с останалите в нея. А, когато говорим за група, в която всички се развиват и се подкрепят следва да сме сигурни, че имаме достатъчно възможности за такова сътрудничество между учениците.

Друга важна особеност свързана с начина, по който насърчаваме сътрудничеството между учениците. Трудно ще се чувстват свързани, ако непрестанно ги поставяме в конкурентна среда или даваме групови задачи, които не са непосилни за индивидуално решение. Много е важно да включваме в процеса повече възможности за групови задачи, които изискват реално взаимодействие между учениците, които дават възможност да си задават въпроси, да търсят помощ един от друг.

Стратегии за ефективно сътрудничество

  • Уверете се, че учениците виждат себе си отразени в учебната програма (Steele and Cohn-Vargas, 2013). Когато избирате материали, имайте предвид разнообразието в класната ви стая. (културно, социално-икономическо, етническо и тн.)

  • Помолете учениците да споделят за своя живот и произход (Steele и Cohn-Vargas, 2013).

  • Провеждане на дискусии и предоставяне на възможности учениците да дадат своя принос и обратна връзка относно процедури, норми и последствия в общността на класната стая.

  • Преподаване и моделиране на умението за саморефлексия.


Даване на обратна връзка на съученик

60 seconds strategy.mp4

60 секунди