СПОДЕЛЕНИ ЦЕЛИ

Осигурете структури, чрез които учениците да развиват, споделят и разсъждават върху личните си цели и цели на ниво клас, за да създадат сплотена учеща се общност.

Създаване на академични, социални или емоционални цели на класа

Създаването на колективни цели може да помогне за развитието на подкрепяща учебна среда чрез създаване на задача, която изисква сътрудничество и помага на учениците да видят как успехите им са взаимносвързани.

Опитайте това:

1. Като клас, учениците генерират идеи за обща цел. Например, учениците могат да решат, че искат да прочетат заедно 100 книги, да научат 50 нови думи от речника или да помогнат на някой в нужда. Съберете всички идеи на едно място.

2. Нека учениците гласуват за всяка от целите, като им напомните, че това е само първата цел за годината. Ще има възможности за работа и върху други!

3. Обсъдете кога ще постигнат целта и как могат да се подкрепят един друг, така че всеки да се почувства овластен да допринесе (седмични разговори за книги, да препоръчат добри книги, картички с новите думи и т.н.).

4. Измервайте и проследявайте напредъка по пътя, за да поддържате мотивацията на учениците.

5. Празнувайте, когато постигнете целта!

Първоначалното представяне е важно, за да направите това упражнение наистина приобщаващо преживяване. Целта е да се изгради чувство за постижения в общността на класната стая, при което учениците знаят, че могат да си помагат и да се учат един от друг. Уверете се, че целите са реалистични и позволяват на учениците да участват на подходящо за тях ниво.

Поставяне на цели в разговори за решаване на проблеми

Понякога вашият клас може да се сблъска с предизвикателства, които изискват учениците и вие да започнете да правите нещата по различен начин. Например, вашият клас може постоянно да закъснява за обяд или да остави стаята в пълна бъркотия след края на часа. Това е отлично време да се „обедините“ около поставянето на общи цели.

Опитайте това:

1. Споделете на учениците за проблема, както го виждате, или дайте на учениците възможност да споделят, ако те самите са идентифицирали проблем. Накратко обсъдете защо това е проблем, за да развиете социална осъзнатост у ученците (напр. лелите в стола работят наистина усилено, за да се уверят, че всеки има време да се нахрани пълноценно. Когато закъснеем за обяд, променяме графика им и затрудняваме работата им).

2. Помолете учениците да се обединят по двойки и да обсъдят защо възниква проблемът (Има ли достатъчно време за обяд? Ясни ли са процедурите?) и да генерират възможно решение.

3. Съберете учениците отново в цялата група и ги помолете да споделят като клас. Уважавайте отговорите на учениците, като не давате оценки, а задавате разясняващи въпроси. Можете да кажете: "Това е интересно. Кажете ми защо мислите така." В момента просто споделяме идеите си.

4. Като клас определете една или две стратегии за прилагане и решете кога ще се съберете отново, за да видите как се справя класът.

4. Измервайте и проследявайте напредъка по пътя, за да поддържате мотивацията на учениците.

5. Празнувайте, когато постигнете целта!

Това е отличен момент да помогнете на учениците да развият умения за сътрудничество. Може да ги накарате да направят мозъчна атака и да разиграят ролеви игри, в които се упражняват да поддържат взаимна отговорност към общата цел. Това също е чудесен момент да накарате учениците да се замислят как личните им силни страни (да са организирани, да комуникират добре) могат да помогнат на класа да постигне общите цели.

Индивидуални академични, социални или емоционални цели

Поставянето на индивидуални цели също може да помогне за създаване на чувство за отговорност върху академичното, социалното и емоционалното учене.

Работен лист за поставяне на цели за ученици

Създайте възможност за взаимна подкрепа, като насърчите учениците да си партнират с друг друг съученик или "бъди". Накарайте ги да се редуват да споделят своите цели и потенциални пречки и как биха могли да се справят с тези пречки. Можете също да споделите с учениците реплики, подпомагащи нагласата за развитие, които да използват, когато си давват обратна връзка един на друг и сверяват напредъка си.

Ориентираният към нагласата за развитие език може да включва твърдения като:

● „Все още не си там, но можеш да го направиш!“

● „Какви стратегии си опитвал?“

● „Какво ще опиташ след това?“

Отбелязвайте постиженията

Намерете ритуали за празнуване на постигането на индивидуални и колективни цели. Не забравяйте, това не е награда, а признание на усилията и успехите. Примерите могат да включват:

● Отделяне на време за споделяне на цел, която всеки ученик е постигнал и как е преодолял препятствията.

● Специална бележка до родителите, когато учениците постигнат важна стъпка към индивидуалните си цели.

● Аплодисменти или танци за целия ​​клас (в зависимост от нивото на класа), когато е постигната цел за целия клас.

● Специално съобщение в цялото училище, когато се постигне цел за целия клас.