Окуражавам поемането на отговорност и правото на избор

Активна роля (участие и принос) на учениците във 

взимането на решения.

Всеки от нас се чувства приет и важен там, където мнението му има значение и където не попадаме само като потребители или консуматори на идеите, нормите и очакванията на другите. Да бъдем част от общност означава да имаме пряка възможност за взимане на отношение към важните неща, които се случват в нея. Представете си разликата в усещането към колектив, в който заедно измисляте дневния ред на програмата за следващия тиймбилдинг или такъв, в който просто отивате, за да изпълните идеите на някой друг. 

Освен тях е важно всъщност да включим и дадем активна роля на всички ученици в процеса на взимане на решения за начина, по който функционира класната стая - т.е. 

Лидерски роли

Лидерските роли се създават спрямо компетентностите и нуждите, които откриваме в класната стая. Зависят много от възрастта на учениците. Лидерските роли са основна част от културата на учене и се чудесен инструмент за развитие на различни компетентности. 

Осъзнатост

Възможни лидерски роли:


Отговорност към собственото учене

Възможни лидерски роли:

Сътрудничество

Възможни лидерски роли:

Роли при работа в екип:


Нагласа за развитие

Възможни лидерски роли:

Още

1. Следи за спазване на правилото „Пазим стаята чиста и подредена“ и съобщава кой ще получи зелена и кой червена точка.

2. Изтрива дъската след всеки час или когато помоли учител.

1.Следи за спазване на правилата по време на междучасието.

2.Поставя зелени и червени точки по време на междучасието.


Допълнителни ресурси: Роли в класната стая (на АЕ)

ПРАВО НА ГЛАС

Учениците споделят мнение за структурата и съдържанието на: 

Примери:

Постепенно отдаване на отговорности и развитие на самостоятелност 

Във всяко преподаване или менториане целта на обучаващия е постепенно да отслабва контрола, докато учащите се не постигнат абсолютна самостоятелност. Това обикновено се случва по следния начин. Първо учителят идентифицира какви компетентности трябва да развият ученици. След което се подбират стратегии и дейности, които да демонстрират мисловния процес, през които се минава, за да се постигне дадена цел или резултат. След като сме планирали и започнали изпълнението на тези две стъпки, вече по-скоро започваме да менторираме и напътстваме учениците, като поетапно намаляваме подкрепата от страна на учителя и насочваме учениците към самостоятелно мислене. За да улесним процеса можем да предоставим на учениците мисловни процеси и стратегии, които да използват самостоятелно.