State and national award winners

Darryl Andrews

National Milken Educator Award

2003

Warren E. Shull State Student Council Advisor of the Year

2006

Connie Baker

State Superintendent Fine Arts Educator Award

2009

Oklahoma Music Educators Association Award

Exemplary Teacher

2013

Melissa Barlow

Oklahoma High School Principal of the Year

The Cooperative Council for Oklahoma School Administration

2021

Amy Beams

Outstanding Director of the Year

Oklahoma Directors of Special Services

2022

Dr Jason Brunk

OASSP Assistant Principal of the Year

Oklahoma Association of Secondary School Principals

2002 - 2003

OU Outstanding Educator

The University of Oklahoma

2014

Darin Chapin

Oklahoma Music Educators Association Award

Exemplary Teacher

2020

Amy Haberzettle

Region 5 HR Specialist/Support Staff Award

American Association of School Personnel Administrators (AASPA)

2021

Sara HAueter

New Coordinator of the Year

Oklahoma Healthy Schools

2021

Kevin James

High School Div. I Regional Coach

American Baseball Coaches Association (ABCA/ATEC)

2021

Diana Lebsack

Middle Level Principal of the Year

2018

State Superintendent Award for Arts Excellence Principal Honoree

2018

Oklahoma Biology Teacher of the Year

National Association of Biology Teachers

2004

Jason McDaniel

Oklahoma Technology Leader of the Year

Oklahoma Technology Association

2017

Clay McDonald

Oklahoma Assistant Principal of the Year

National Finalist (top 3)

2014

Rebecca Oglesby

Outstanding Educator Award

The University of Oklahoma

2021

Bill Pierce

James Burnette Distinguished Principal

Oklahoma Association of Elementary Principals (OAESP) - Principal of the Year

2021

Dr. Jason Simeroth

Outstanding Educator Award

The University of Oklahoma

2019

Desarae Witmer

Middle Level Principal of the Year

Oklahoma Association of Secondary School Principals

2009-2010

Outstanding Achievement Award

Oklahoma State University

2022

★★★ military heroes ★★★

Lieutenant Jason Brunk

Branch: Oklahoma Air National Guard / Oklahoma Army National Guard

1990 - 1994; 1994 - 1995

Highest Rank: 2nd Lieutenant

Airman Jacki Duncan

Branch: United States Navy

September 1991 - September 1994

Served 3 years active duty and 5 years inactive.

Highest Rank: Airman

Lieutenant Commander mica foster

Branch: United States Navy

1999-2019

Nuclear Engineer and Helicopter Pilot

Captain Mark French

Branch: United States Army Reserve Components (National Guard and Army Reserve)

13 Years of service

Corporal Josh Hardie

Branch: United States Marine Corps

1999 - 2003 (Active) 2003 - 2007 (Reserve and Individual Ready Reserve)

Combat Veteran: Operation Enduring Freedom, Afghanistan 2002; Operation Iraqi Freedom 2003.

Highest Rank: E-4, Corporal

Sergeant Craig Hubbard

Branch: United States Army; Iowa Army National Guard; Kansas Army National Guard

1997 - 2005

Combat Engineer (12B) Fort Leonard Wood, MO; Infantry (11B) Fort Benning, GA; Air Assault School, Fort Campbell, KY; Sapper Leadership Course, Fort Leonard Wood, MO

Highest Rank: Sergeant (E-5)

Award: SAPPER Tab

petty officer 3rd class margaret maruca

Branch: United States Navy

1966 - 1969

Vietnam Era

Trained air traffic controller and stationed at Naval Air Station Memphis, Tennessee.

Highest Rank: Petty Officer 3rd Class

Staff sergeant jason mcclain

Branch: United States Army

1992 - 2000; 2009 - 2019

Served in Oklahoma City Bombing, 45th Infantry Military Police Company, South America Military Operation, 205th Signal Company and deployed for combat in Afghanistan, and currently in the Oklahoma Army National Guard 189th Training Regiment.

Highest Rank: Staff Sergeant (E-6)

Major Billy Pierce

Branch: United States Air Force Reserve

April 1991 - December 2015

Served in Operations Noble Eagle, Enduring Freedom, and Iraqi Freedom

Awards: 2003 US Air Force Reserve Command Public Affairs Officer of the Year

major robert whetzel

Branch: United States Air Force

1987 - 2009 (Retired)

Rank: Major

Rookie Teacher of the Year

Carlos Ramirez

Yukon High School

2022

Kristen Martin

2021

Kim Grant

2020

Sarah Stogner

2019

Tim Campbell

2018

Jamie Tate

2017

Stephanie Parker

2013

Kristin Weidemann

2012

Keith Manney

2011

Preston James Support Employee of the Year

Janis Jordahl

Yukon Middle School

2022

Gaye Jech

Shedeck Elementary

2022

Susi Rea

2021

Dianna Mann

2020

Rhonda DuPriest

2019

Brad Mitchell

2018

Nancy Novosad

2017

Pam Blurton

2016

Kelli Smith

2015

Charla King

2014