Hall of Honor

★ State and national award winners ★

Darryl Andrews

National Milken Educator Award

2003

Warren E. Shull State Student Council Advisor of the Year

2006

Connie Baker

State Superintendent Fine Arts Educator Award

2009

Oklahoma Music Educators Association Award

Exemplary Teacher

2013

Dr Jason Brunk

OASSP Assistant Principal of the Year

Oklahoma Association of Secondary School Principals

2002 - 2003

OU Outstanding Educator

The University of Oklahoma

2014

Clayton Canon

Middle School Teacher of the Year

Oklahoma Council for the Social Studies

2019

Darin Chapin

Oklahoma Music Educators Association Award

Exemplary Teacher

2020

Mike Clark

Oklahoma Chapter of National Wrestling Hall of Fame

2016

Judy Dinkel

Oklahoma Music Educators Association Award

Exemplary Teacher

2015

Jonathan Gervasi

Business Professionals of America National Emerging Advisor of the Year Award

2020

Diana Lebsack

Middle Level Principal of the Year

2018

State Superintendent Award for Arts Excellence Principal Honoree

2018

Oklahoma Biology Teacher of the Year

National Association of Biology Teachers

2004

Crista McCann

Oklahoma Governor's Art Award Recipient

National Art Education Association

2018

Jason McDaniel

Oklahoma Technology Leader of the Year

Oklahoma Technology Association

2017

Clay McDonald

Oklahoma Assistant Principal of the Year

National Finalist (top 3)

2014


Donna Morris

Oklahoma Slow Pitch Coaches Association Hall of Fame

2008

Dr. Jason Simeroth

OU Outstanding Educator Award

Career Achievement

2019

Desarae Witmer

Middle Level Principal of the Year

Oklahoma Association of Secondary School Principals

2009-2010

KACERA YOES

NASA OKSG STEM Educator of the Year

NASA Oklahoma Space Grant Consortium

2019-2020

★★★ military heroes ★★★

Lieutenant Jason Brunk

Branch: Oklahoma Air National Guard / Oklahoma Army National Guard

1990 - 1994; 1994 - 1995

Highest Rank: 2nd Lieutenant

Lieutenant Colonel Pam Charvat

Branch: United States Army

1986 - 2006 (Retired)

Highest Rank: Lieutenant Colonel (LTC)

Airman Jacki Duncan

Branch: United States Navy

September 1991 - September 1994

Served 3 years active duty and 5 years inactive.

Highest Rank: Airman

Corporal Josh Hardie

Branch: United States Marine Corps

1999 - 2003 (Active) 2003 - 2007 (Reserve and Individual Ready Reserve)

Combat Veteran: Operation Enduring Freedom, Afghanistan 2002; Operation Iraqi Freedom 2003.

Highest Rank: E-4, Corporal

Airman Matt Houston

Branch: Air Force

February 2020 - Current

Current rank: E-3 (Airman 1st Class)

Sergeant Craig Hubbard

Branch: United States Army; Iowa Army National Guard; Kansas Army National Guard

1997 - 2005

Combat Engineer (12B) Fort Leonard Wood, MO; Infantry (11B) Fort Benning, GA; Air Assault School, Fort Campbell, KY; Sapper Leadership Course, Fort Leonard Wood, MO

Highest Rank: Sergeant (E-5)

Award: SAPPER Tab

Staff sergeant jason mcclain

Branch: United States Army

1992 - 2000; 2009 - 2019

Served in Oklahoma City Bombing, 45th Infantry Military Police Company, South America Military Operation, 205th Signal Company and deployed for combat in Afghanistan, and currently in the Oklahoma Army National Guard 189th Training Regiment.

Highest Rank: Staff Sergeant (E-6)

Major Billy Pierce

Branch: United States Air Force Reserve

April 1991 - December 2015

Served in Operations Noble Eagle, Enduring Freedom, and Iraqi Freedom

Awards: 2003 US Air Force Reserve Command Public Affairs Officer of the Year

Chief Petty Officer Neil Schneider

Branch: United States Navy

1992 - 2012

Served in Kuwait/Iraq in Operation Enduring/Iraqi Freedom, Expeditionary Medical Force Kuwait and Afghanistan.

Highest Rank: Chief Petty Officer / Chief Hospital Corpsman / E-7

major robert whezel

Branch: United States Air Force

1987 - 2009 (Retired)

Rank: Major

★ Rookie Teacher of the Year ★

Kim Grant

Kindergarten Teacher @ Parkland Elementary

2020

Sarah Stogner

2019

Tim Campbell

2018

Jamie Tate

2017

Stephanie Parker

2013

Kristin Weidemann

2012

Keith Manney

2011

★ Preston James Support Employee of the Year ★

Dianna Mann

District Volunteer Programs Coordinator

2020

Rhonda DuPriest

2019

Brad Mitchell

2018

Nancy Novosad

2017

Pam Blurton

2016

Kelli Smith

2015

Carla King

2014