Maths - Week 7
Complete this task in your maths books.
You will need to round prices to the nearest dollar and find out how much cash is needed to pay for the item/s.
The answers are at the end so don't cheat but check your answers once you have finished.
Maths - Week 6
Complete this task by adding the cost of items to find a total price.
Example:
Apple = $0.50
+
Banana = $0.40
Total Cost = $0.90
MATHS ACTIVITIES - Week 3
Complete these word problems in your Maths book. If you find this too easy, complete the harder sheet.
Complete these word problems in your Maths book. If you find this too hard, complete the easier sheet.
MATHS ACTIVITIES - Week 2
Complete this task in your Maths Book.
There are 23 Students in Kōwhai so you will need to multiply the cost of each item by 23. Add it all together at the end to get a total.
Note: There are 3 sheets. They are the same type of activity but sheet 2 is harder and sheet 3 is the hardest.
Complete this task in your Maths Book.
Use either of these website to complete this activity:
Instead of $10 for Card 1 make it $20
Instead of $35 for Card 2 make it $70
BANQER ACTIVITIES
INSPIRATIONAL MATHS
In our class, maths is about thinking, exploring, and working together! We focus on solving problems in creative ways, sharing ideas, and learning from mistakes, because mistakes help our brains grow. Maths isn’t just about getting the right answer; it’s about the journey we take to get there!
INSPIRATIONAL MATHS VIDEOS
We are watching inspirational videos to support our maths learning journey.
We learn
to keep going even when work is hard
to be persistent
to help each other
mistakes are ok and help us learn
we are all 'maths' people
FOR FAST FINISHERS