Tématerületek
Az Ökoiskola program keretében az alábbi tématerületeken szervezünk programokat, ismeretterjesztő előadásokat, témaheteket és tanulmányi kirándulásokat (pl. erdei iskolákat). Az alábbi lenyitható témacímekre kattintva részletesen is tájékozódhatnak.
Fenntarthatósági témahét
A Fenntarthatósági Témahét országosan megrendezett tematikus egy hetes programsorozat, mely az általános és középiskolás diákok környezettudatosságát, ökoszemléletét hivatott erősíteni.
Iskolánk is csatlakozott a témahéthez, melyet minden év tavaszán megrendezünk. Az egy hét során minden osztályban legalább egy olyan tanóra áll rendelkezésre, melynek során a fenntarthatóság, ökologikus gondolkodás és természetvédelem összefüggéseire világítunk rá. A témahéthez nem csupán a természettudományos tantárgyak pedagógusai, hanem a többi reál, a humán és a zeneművészeti tantárgyakat tanító kollégák is csatlakoztak. Így a fenntarthatóság környezetvédelmi, humán műveltségi, és több más fontos területei is szerves részét képezik programsorozatunknak.
Iskolai szelektív hulladékgyűjtés és palackprés
A szelektív hulladékgyűjtés ma már a környezetvédelem egyik legalapvetőbb elemét képezi. Napjainkban a legtöbb közintézményben szelektálva gyűjtik a hulladékot. Ez Iskolánkban sincs másképp. Minden emeleten és minden folyosó szakaszon, illetve minden tanteremben szelektív hulladékgyűjtő kukák állnak rendelkezésre. A diákok és a munkatársak is külön gyűjtik a műanyagot, a papírt, a fémet és az üveget. A legtöbb tanteremben tájékoztató táblák állnak a diákok rendelkezésére, melyek a helyes szelektálás módját ismertetik, ezzel is segítve, hogy a szelektív hulladékgyűjtés a valóságban is szelektív legyen. A hulladékgyűjtő kukák önmaguk is újrahasznosított kartonpapírból készültek, így teljes mértékben környezetbarát módon van lehetőség az Iskolában naponta keletkező háztartási hulladékok begyűjtésére.
Az Iskola területén palackprés is rendelkezésre áll, amellyel a PET palackokat könnyedén össze lehet préselni, ezzel helytakarékos módon van lehetőség a műanyag hulladékok szelektív gyűjtésére. A folyosókon külön erre a célra készült "préselt műanyag" feliratú szelektív hulladékgyűjtők is rendelkezésre állnak.
Tanulmányi kirándulások
Az Iskola minden tanévben több alkalommal (ősszel és tavasszal is) szervez tanulmányi kirándulásokat a természettudományos tantárgyakat oktató tanárok közreműködésével, az Ökoiskola keretében. A teljesség igénye nélkül, az elmúlt években az alábbi helyekre jutott el egy vagy több osztály:
Nagy-Szénás tanösvény (Pilis) - természetismereti túra, kirándulás, növényismereti feladatokkal.
Természettudományi Múzeum - múzeumpedagógiai foglalkozások a fenntarthatóság és a természetvédelem jegyében.
Tisza-tavi Ökocentrum - buszos kirándulás a magyarországi vizes élőhelyek egyik legszebbikéhez, idegenvezetéssel, állat-, növény- és vízvédelmi tájékoztató előadásokkal.
A Víz Világnapjának és a Föld Napjának iskolai szintű összevont megünneplése, tematikus előadásokkal, játékos programokkal és feladatokkal.
Ökotudatosságra nevelés tájékoztató órákkal, illetve a tanmenet szerinti tanórai foglalkozásokba integrált ismeretterjesztéssel.
Rákospalotai Hulladékégető megtekintése - idegenvezetéssel, a lakossági (kommunális) hulladékkezelés megismerése, az egyes hulladékfajták elkülönült kezelésének és a városi hulladékképződéssel kapcsolatos problémák áttekintése.
A klímaváltozással összefüggő klímatudatos magatartás erősítése - mit tehetsz a saját mindennapjaidban a globális felmelegedés és az üvegházhatás mérséklése érdekében?
Vizes élőhelyek védelme
A Ramsari Egyezmény és a Natura 2000 hálózat égisze alá tartozó magyarországi vizes élőhelyek (pl. Szigetköz, Tisza-tó, Gemenc) bemutatása, előadások és tanulmányi kirándulások formájában. Felhívjuk a tanulók figyelmét a természeti-környezeti örökségünk védelmére, a védett és fokozottan védett állat- és növényfajok listájára, azok tulajdonságaira (életmód, elterjedés, veszélyeztetettség oka, stb.). Ezen tanórák és kirándulások szervesen illeszkednek a Fenntarthatósági témahét struktúrájába.
Klímatudatosság erősítése
A klímaváltozással összefüggő klímatudatos magatartás erősítése - mit tehetsz a saját mindennapjaidban a globális felmelegedés és az üvegházhatás mérséklése érdekében?
Tájékoztató órák és foglalkozások szervezése alsó és felső tagozaton valamint a gimnáziumi részen.
Globális ismeretátadás a tematikus tanórák, témahetek során, melyekkel a tanulók átfogó képet kaphatnak a Földet érintő klímaváltozási tendenciákról, a fenntarthatóság alapkérdéseiről. Segítségnyújtás a tanulók számára, hogy ez miben határozza meg az ő mindennapi életüket, életmódjukat.
Gondolkozz és élj ökologikusan!
Segítséget nyújtunk a tanulók számára, hogy miként tehetnek saját maguk is a környezet védelme érdekében. A teljesség igénye nélkül, az alábbi területeken ösztökéljük a tanulókat a környezettudatos magatartás kialakítására:
Saját ökológiai lábnyomuk csökkentésének lehetőségei (pl. egyszer használatos műanyag zacskók elhagyása, komposztálás házi/kerti körülmények között, víz spórolás, elektromos áram spórolás, közösségi közlekedés használata)
Játékos feladatokon keresztül ismertetjük meg velük a modern körforgásos (cirkuláris) gazdasági alapvetéseket, vagyis: a biológiai lebontható anyagok alkalmazása, az újrahasznosítás kérdései a mindennapokban és ipari körülmények között is, megújuló energiaforrások alkalmazásának kérdései, előnyei.
Zero waste koncepció bemutatása: lehetőleg úgy élj, hogy minél kevesebb, vagy legjobb esetben nulla hulladékot termelj, ezzel is minimalizálva az ökológiai és a karbonlábnyomot. Olyan praktikák ismertetése, melyekkel kiválthatják a mindennapjaik során keletkező, alapvetően hulladékképződéssel járó megoldásokat (pl. újrahasznosított BPA-mentes műanyag palackok használata, újrahasznosított papír használata, lakossági szürke víz hasznosítás, szelektív hulladékgyűjtés és annak újrahasznosítási lehetőségei, komposztálás