Зміст навчального предмета
Serwisy internetowe i podręczniki dostępne online
ABC po polsku – podręcznik i ćwiczenia online (link do pobrania publikacji tutaj)
Polski bez granic – opracowany przez stowarzyszenie Ukraińców w Polsce dla dzieci od 6. roku życia, atrakcyjny wizualnie, kolorowy. Dostępny pod adresem: http://www.wspolnotapolska.org.pl/bezgranic/polski_5.php
Pisupisu.pl
Czasdzieci.pl
Glottispol.pl
Migrapolis.pl: https://www.migrapolis.pl/pl/dzialy-tematyczne/nauka-jezyka-polskiego/materialy-do-samodzielnej-nauki-jezyka-polskiego
Wymowapolska.pl
Klasoteka.pl
Superkid.pl
https://prologpublishing.com/group/e-book
Wordwall.net Genial.ly (m.in. https://view.genial.ly/…/interactive-content-swiat-kolorow)
Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!
Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie” – to nowoczesny podręcznik który został opracowany przez wykładowców i lektorów związanych z Centrum “Polonicum”
Autorkami są: Katarzyna Kołak, Małgorzata Malinowska, Anna Rabczuk, Dorota Zackiewicz. Redaktorem metodycznym i programowym: Piotr Kajak. Za ilustracje i szatę graficzną odpowiada Marta Zabłocka.
Podręcznik wydały, wspólnym nakładem sił, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Wolność i Demokracja oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW a także przy współpracy z Centrum Metodycznym w Drohobyczu. Podręcznik uzyskał akceptację Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, może być oficjalnie wykorzystywany w szkolnictwie polonijnym na Ukrainie.
Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży na Ukrainie został wydany w 5 tomach, które odpowiadają poszczególnym poziomom nauczania. Do każdego tomu dołączone są Materiały uzupełniające dla nauczyciela. Podręcznik i materiały można pobrać klikając na obrazek z konkretnym tomem. Podręcznik i materiały są udostępnione bezpłatnie po wypełnieniu formularza.
https://wid.org.pl/podrecznik/
POLSKIE NIEZAPOMINAJKI
Podręcznik do nauki języka polskiego jako odziedziczonego dla klas 1-3
autorzy Urszula Denert, Beata Katarzyna Jędryka, Jolanta Kaczmarski, Iwona Koszelak, Anna Kozłowska, Aneta Matyszczyk, Alicja Rogowska, Katarzyna Suszczyńska, Sylwia Wadach Kloczkowska
Niniejsza publikacja został wydrukowana w wyniku realizacji zadania publicznego ze środków otrzymanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach konkursu Organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą w 2020 roku. Zadania polegające na zorganizowaniu w kraju i za granicą doskonalenia zawodowego nauczycieli pracujących wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących, prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, z podziałem na dwa moduły nr MEN/2020/DWM/692https://www.centralapolskichszkol.org/fundacja/index
JĘZYK POLSKI BEZ GRANIC
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na zlecenie Senatu RP realizowało w 2018 roku zadanie „Opracowanie podręczników do klasy V i XI do nauczania języka polskiego jako obcego w szkołach ukraińskich”. Zadanie zostało zrealizowane na wniosek Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno - Metodycznego Centrum Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu.
Autorkami opracowanego podręcznika dla poziomu A1 (klasa V) są:
a) Róża Ciesielska – Musameh z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na UMCS w Lublinie
b) Kamila Kwiatkowska z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na UMCS w Lublinie
c) Maria Maćkowicz - dyrektor biura Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno - Metodycznego Centrum Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu.
http://www.wspolnotapolska.org.pl/bezgranic/polski_5.php
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na zlecenie Senatu RP realizowało w 2019 roku zadanie „Opracowanie podręczników do klasy VII i VIII do nauczania języka polskiego jako obcego w szkołach ukraińskich”. Zadanie zostało zrealizowane na wniosek Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno - Metodycznego Centrum Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu.
Autorkami opracowanego podręcznika dla poziomu A2 (cz. I) (klasa VII) są:
a) Róża Ciesielska – Musameh z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na UMCS w Lublinie
b) Kamila Kwiatkowska z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na UMCS w Lublinie
c) Grażyna Przechodzka z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na UMCS w Lublinie
d) Agnieszka Roczniak z Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na UMCS w Lublinie
e) Maria Zielińska z Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno - Metodycznego Centrum Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu.
http://www.wspolnotapolska.org.pl/bezgranic/polski_7.php
A TO POLSKI WŁAŚNIE!
Piotr Garncarek – kierownik zespołu autorskiego, redaktor
Anna Rabczuk Marta Skura Magdalena Stasieczek-Górna Aleksandra Święcka Natalia Yaumen
Podręcznik do nauki języka polskiego dla młodzieży polskiej na Wschodzie
Projekt był współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Kancelarii Senatu RP w ramach opieki nad Polonią i Polakami za Granicą w latach 2016 – 2018. Dodruk podręcznika współfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach konkursu pod tytułem: „Organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą w 2020 roku”.
https://pol.org.pl/a-to-polski-wlasnie-pobierz-podrecznik/
Nauczyciele i metodycy Polonijnego Centrum Nauczycielskiego opracowują bezpłatne materiały dydaktyczne przeznaczone dla każdego etapu edukacyjnego. Materiały dostępne są na 2 platformach:
oraz
www.zpe.gov.pl (w zakładce „Edukacja polonijna”).
https://www.orpeg.pl/wsparcie-nauczycieli/materialy-dydaktyczne/
a także inne ciekawe materiały można pobrać tu:
https://odnswp.pl/publikacje/?fbclid=IwAR2E33R81gkY_b0FyqHa4z9H02d3WbOuce7n-mBlmUuLTceEV2eXIshEBuE