Скарбничка

САМОЛІКУВАННЯ І ЙОГО НАСЛІДКИ


Шкідливість самостійного лікування дитини

Самолікування, зокрема давання дитині лікарських засобів без призначення лікаря, є досить поширеною проблемою серед батьків. До причин, з яких батьки вдаються до самостійного лікування дітей, можна віднести:

- відпуск лікарських засобів у аптечній мережі без рецепта;

- недовіра до медицини в цілому;

- легкий доступ до медичної інформації;

- впевненість у можливості самолікування;

- неадекватна оцінка серйозності захворювання.

Чому батьки вдаються до самолікування?

Нині в аптеці без рецепта можна придбати багато лікарських засобів. Що прикро, без рецепта інколи можуть продати і препарати, які мали б бути рецептурними, наприклад деякі антибіотики.

Люди купують ті ліки, що допомогли сусідці, подружці, мамі, бабусі, які рекламували по телебаченню чи про які вони прочитали у га­зеті тощо. Через часті негативні публікації у друкованих ЗМІ чи відео- сюжети по телебаченню люди втратили довіру до медицини.

Широкий доступ до інтернету дає змогу зайти на будь-який сайт, почитати про хворобу, її симптоми, ліку­вання, а також — описи лікарських засобів. І часто при цьому поми­литися.

Батьки часто бувають впевнені у тому, що захворювання лікувати самостійно. Серед пояснень можна почути такі:

- «Дитина вже хворіла, ми попили оті пігулки, та все минуло. Ми проп'ємо їх знову, і все буде добре, а якщо не допоможе, тоді підемо до лікаря»;

- «Немає часу ходити до поліклініки»;

- «У поліклініці завжди черги, там усі хворі, ми підхопимо ще якусь інфекцію»;

- «Ми запитали в аптеці» та багато подібного.

Чому не слід лікувати дитину самостійно?

Через самостійне лікування дитини протягом 3-4 днів замість невідкладного звернення до лікаря втрачається дорогоцінний час.

А це означає, що розвиваються ускладнення, затягуються строки лікування і захворювання може перейти у хронічну форму Лікування народними методами дуже популярне, однак воно майже завжди не замінює медикаментозне, а може лише доповнювати його. Інколи буває, що народні методи тільки шкодять.

За відсутності кваліфікованого лікування дитини віком до одного року її стан різко погіршується, можуть статися незворотні зміни.

Не всі батьки знають, що при певних захворюваннях багато препаратів є протипоказаними, — про це може знати тільки лікар. Також часто зустрічається індивідуальна не переносність лікарського засобу, що може спричинити алергічну реакцію. Слід враховувати і побічні реакції від ліків (що можуть вплинути на ріст і розвиток організму дитини), стан організму, перебіг захворювання, наявність ускладнень. Наприклад, при онкопатологіях заборонено приймати вітаміни, рекомендовано обережно використовувати препарати рослинного. Та навіть при інших захворюваннях чи за їх відсутності надмірне використання вітамінів лише шкодить, а не допомагає.

Індивідуальним має бути і підхід до підбору доз лікарських засобів. Зазначені в інструкціях дози часто прив'язані до середньо-статистичних показників. При цьому дози деяких діючих речовин визначають із розрахунку певної маси на 1 кг тіла людини. Батьки ж бояться передозувати препарат і дають дитині замалу дозу, через що препарат не діє, або ж можуть дати худенькій дитині вказану в інструкції дозу за її віком, і через це може статися передозування.

Ще однією причиною, чому не слід намагатися лікувати дитину самостійно, є непередбачувана чи негативна взаємодія лікарських засобів. Вона може призвести до небажаних, часто небезпечних для життя дитини наслідків.

На частоту проявів і ступінь небезпечності взаємодії лікарських препаратів впливає багато чинників. їх можна поділити на дві основні групи. Першу становлять чинники, пов'язані із самою дитиною, такі як: вік, стать, вага тіла, функціональний стан печінки та нирок, наявність супутніх захворювань. Друга група чинників - властивості, дозування та тривалість призначення препаратів, що викликали взаємодію, тощо.

Маємо надію, що Ви прислухаєтесь до наших порад.

Будьте здоровими!



Вода ̶ необхідна складова життя людини.

Можливі небезпеки при використанні неякісної води.

На Землі не існує жодного живого організму, в якому немає води, навіть найпростішого! Відомо, що рослини на 80-99% складаються з води, тварини – на 60-75 % , а місячний ембріон людини аж на 97 %. Коли народжується дитина, то вода – це 75-80 % від її загальної маси. У дорослої людини процентне співвідношення води від її загальної маси тіла – близько 65 %, а в людей похилого віку – 55-60 %.

Отож, можна зробити висновок, що старість – це не що інше, як сухість організму.

Печінка дорослої людини щодня прокачує через себе близько двісті літрів рідини.

Протягом життя людина в середньому випиває і, відповідно, виділяє приблизно 75 т води. У рідкому середовищі відбуваються процеси травлення і засвоєння організмом поживних речовин. Завдяки воді з організму виводяться шкідливі продукти обміну – сеча, піт.

Як стверджують спеціалісти, без їжі людина може прожити два місяці, а без води не проживе і п’яти днів. При втраті 2 % води людина відчуває спрагу, при втраті 6-8 % може втратитись свідомість, а при 10 % - з’являються галюцинації, людина не може нічого ковтати.

Втрата 10-20 % води для людини - небезпечна для життя.

Таким чином, ми бачимо, що вода – це найважливіша на нашій планеті рідина. У воді зароджується життя. Без неї неможливе існування рослин і тварин. Життя є лише там, де є вода і, навпаки, де знаходиться вода, там є життя.

У той же час вода, яку ми випиваємо, може стати найкращими і найефективнішими ліками. Водні процедури, баня, лікування на морі, фонтан в саду – це наше здоров’я.

У кожній країні є служба, яка на державному рівні контролює якість питної води, що надходить через водопровідну систему населенню. Але, не дивлячись на це, від її якості хочеться сподіватись кращого. Поки вода дійде у квартиру з місця, звідки йде її постачання, вона проходить через сотні кілометрів труб. У ній розчиняється безліч домішок, оскільки вода є універсальним розчинником. Недоочищена вода призводить до виникнення безлічі хвороб, наприклад, каміння в нирках, гастритів і виразок, онкології. Тому перед вживанням воду необхідно очищати. Для цього існують різні види фільтрів, а також є методики, як це можна робити вдома в побутових умовах.

Саме від якості води, яку ми п’ємо, залежить стан нашого здоров’я, якість нашого життя. Вода варта того, щоб ми цікавились, що ми п’ємо і зробили все можливе, щоб ця вода була чистою і фізіологічно повноцінною.

Скажи мені, скільки ти п’єш, і я скажу, що в тебе болить, — так можна перефразувати відоме прислів’я. Ізраїльські лікарі запевняють, що багато хвороб мають лише одну причину — хронічну нестачу рідини. І це правда. Вода очищає наше тіло зсередини так само, як водяний струмінь змиває бруд зовні. Разом з водою з організму виводяться шкідливі речовини і токсини. Основна частина цього процесу відбувається в нирках, де утворюється сеча. Коли води недостатньо, кількість сечі зменшується, а концентрація токсинів у крові зростає. З’являються симптоми інтоксикації — головний біль, загальне нездужання, відчуття втоми. Нестача води шкодить і самим ниркам — у них накопичуються солі, які з часом перетворюються на ниркові камені.

Людину, яка «не дружить» зі склянкою води, можна легко впізнати по шкірі.

Вона має нездоровий колір, на ній чіткіше виступають зморшки.


До 24 квітня:


1) Чим небезпечні укуси комах?

Укуси отруйних перетинчастокрилих комах і мурах є доволі небезпечними. Незважаючи на те, що такі комахи жалять тільки для самооборони, від їхніх укусів страждає багато людей. Згідно зі статистикою, від укусів ос або бджіл гине більше людей, ніж від укусів змій.

Різні види комах отруту вводять різними способами. Так, оси і бджоли використовують жало, а мурахи кусають щелепами, вприскуючи отруту. Небезпека таких укусів полягає в розвитку алергічних реакцій на компоненти отрути.

Укуси кровосисних комах самі по собі є безпечними, хоча вони здатні принести відчутний дискомфорт. Небезпека укусів полягає в тому, що комахи можуть бути переносниками доволі небезпечних інфекцій. Комарі різних видів сприяють поширенню малярії, лихоманки Денге, жовтої лихоманки. Укуси кліщів можуть призвести до зараження енцефалітом, хворобою Лайма, плямистої лихоманки скелястих гір, а пузатий кліщ є причиною розвитку зернової корости. Найчастіше при укусі комахи виникають такі симптоми: біль, набряк і припухлість, почервоніння, свербіж.

Алергія на укуси комах – поширене явище. На щастя, в більшості випадків ці реакції помірно виражені. У місці укусу утворюється значна припухлість, виникає виражена болючість, можлива поява висипу, яскраво виражений свербіж, підвищення температури в місці укусу комахи.

Набагато рідше зустрічається гостра алергічна реакція. Її ознаки є такими: набряк обличчя та гортані, ускладнене дихання, викликане набряком, тривожність, нервозність, тахікардія; висипання по всьому тілу, причому висип дуже яскравий та сверблячий; запаморочення та різке зниження артеріального тиску, можливий розвиток анафілактичного шоку, непритомність і навіть летальний наслідок.

Лікування укусів, завданих перетинчастокрилими

Якщо комаха вкусила в кисть руки, то потрібно відразу ж зняти прикраси з пальців. Після цього, якщо укусили бджола або шершень, необхідно відразу ж акуратно витягти жало з ранки. Ранку слід продезінфікувати, протерши місце укусу будь-яким антисептиком. Для зняття набряку можна прикласти лід або щось холодне. Якщо є прояви помірної алергічної реакції, то слід прийняти антигістамінний препарат.

При гострій алергії необхідно прийняти антигістамінний засіб і терміново викликати швидку допомогу, оскільки можливий анафілактичний шок або набряк.

Лікування укусів кровосисних комах

Укуси комарів та мух переважно не завдають серйозної шкоди здоров’ю. Та якщо це численні укуси, то вони можуть створити серйозний дискомфорт. Алергічні реакції на укуси цих комах проявляються набагато рідше, але вони не виключені. Необхідно обробити місця укусів перекисом водню або іншим дезінфікувальним засобом.

Намагайтесь не допустити розчісування ранки, бо це ускладнить загоєння. При появі ознак алергічних реакцій слід прийняти антигістамінний препарат. При нетипових симптомах – появі сильної припухлості, вираженому болю, підвищенні температури – необхідно звернутись у медичний заклад.


Лісові пожежі

Пожежі виникають і розвиваються внаслідок багатьох причин. І, як показує статистика, головна з них – порушення населенням правил пожежної безпеки при поводженні з вогнем у місцях проведення робіт і відпочинку, а також використання в лісі несправної техніки.

Виникненню лісових пожеж зумовлюють і несприятливі погодні умови: висока температура повітря, перегрівання ґрунтів, тривала відсутність дощів. Це призводить до посухи і створює додаткові умови для самозаймання торфу, а сильні і рвучкі вітри швидко поширюють вогонь.

Лісові пожежі можуть також виникати від грозових розрядів і з інших причин.

Відповідальність громадян за порушення правил пожежної безпеки:

Відповідно до Закону України “Про пожежну безпеку” – “Правила пожежної безпеки в лісах України” є обов’язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами державної виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності) і громадянами, що з будь-яких причин перебувають у лісі.

Громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають на території України зобов’язані:

- виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які їм належать на праві особистої власності, первинними засобами гасіння пожеж і протипожежним інвентарем, виховувати у дітей обережність у поводженні з вогнем;

- повідомляти пожежну охорону про виникнення пожежі та вживати т заходів до її ліквідації, рятування людей і майна.

Особи, винні у порушенні вимог пожежної безпеки в лісах, несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства.