Організація харчування

У дитячому віці закладаються основи здорового організму.

Здорові діти сьогодні – дорослі завтра.

Реформу харчування дітей в закладі дошкільної освіти  слід розглядати виключно як елемент боротьби за здоров’я нації.

24 березня 2021 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку».

Нове примірне збалансоване меню, до створення якого долучилися спеціалісти МОЗ, дієтологи, МОН, а також шеф-кухар Євген Клопотенко та його команда складено з метою врегулювання організації харчування дітей з огляду на принципи здорового харчування, приведення енергетичної цінності раціону, структури харчування до Норм фізіологічних потреб населення в основних харчових речовинах та енергії.

Згідно з нововведеннями, у дитячому меню обмежили кількість солі, цукру, жирів тваринного походження, а також вживання соків. У нове меню не включили ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби, адже ці продукти мають високий вміст солі та цукру. Деякі з них — консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування. Також зменшили норми споживання хліба та картоплі, молока, вершкового масла, зменшено споживання напоїв зі значним вмістом цукру, а в групах раннього віку взагалі відсутній цукор, натомість замінено сухофруктами, родзинками.

З 1 січня 2022 року відбудулися кардинальні зміни харчування у всіх навчальних закладах України, також і у нашому.

Одним з надійних засобів захисту споживачів харчових продуктів є система НАССР.

НАССР - Hazard Analysis Critica lControl Points - система, що дозволяє передбачити, оцінити ризики і запобігти випуску небезпечної харчової продукції, тим самим, забезпечити споживачам гарантії безпечності харчових продуктів. 

Система НАССР є науково-обґрунтованою системою, яка дозволяє гарантувати виробництво безпечних харчових продуктів шляхом ідентифікаціїі контролю небезпечних факторів: біологічного, хімічного і фізичного походження, починаючи від сировини до обігу та споживання готової продукції.

Найважливішою умовою правильної організації харчування дітей є суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог до харчоблоку та процесу приготування і зберігання їжі. З метою профілактики кишкових захворювань працівники суворо дотримуються встановлених вимог до технологічної обробки продуктів, правил особистої гігієни. Результатом є відсутність зафіксованих випадків отруєнь і кишкових захворювань дітей та відсутність зауважень з боку Держпродспоживслужби.

Використовуємо при приготуванні страв рецепти Евгена Клопотенка: від технології приготування страв до нових сучасних видів страв, нових інгредієнтів і навіть назв самих страв: чахохбілі з куркою, болоньєзе, нагетси курячі, соус бешамель, зрази, полента, бігос овочево-курячий…

Усі продукти харчування, що надходять до ЗДО відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються накладними, сертифікатами якості, висновками санітарно-епідеміологічної експертизи. Закупівлю овочів та оформлення необхідної документації здійснює управління освіти, молоді та спорту Збаразької МР.

Завідувач господарством веде документацію щодо харчування дітей, разом з директором та кухарем складає перспективне меню, меню-розкладку, здійснює контроль за харчуванням дітей, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед батьків, контролює дотримання технології приготування їжі, вихід і якість готових страв, санітарний стан харчоблоку, дотримання правил особистої гігієни персоналом, відмічає в журналі здоров’я працівників харчоблоку своєчасність проходження медоглядів.

Робота з організації харчування дошкільників в закладі освіти ведеться на достатньому рівні.

Періодичний контроль проводять працівники управління освіти і науки Збаразької МР, організації по захисту прав споживачів. В ЗДО організований контроль за якістю продуктів харчування, що надходять. Прийом продуктів від постачальників, аналіз стану проводиться в присутності кухаря та завідувача господарством.

Усі продукти харчування, що надходять до закладу відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються накладними, сертифікатами якості, висновками санітарно-епідеміологічної експертизи.


Відповідно до рішення  двадцять девятої  сесії  VIII  скликання Збаразької міської ради Тернопільської області від 22.12.2023 року №VIII /29/18 "Про організацію харчування у закладах дошкільної та загальної середньої освіти Збаразької міської ради у 2024 році", встановлено вартість харчування однієї дитини в день у Стриївському ЗДО "Журавлик" Збаразької міської ради у розмірі - 

90.00 гривень - у дошкільних групах (для дітей віком від трьох до семи років)

Батьківська оплата становить 40% від фактичної вартості харчування. Згідно з рішенням  сесії у ЗДО організоване пільгове харчування. 


Меню на зимовий період 2023-2024 рік