ПРОФЕСІОГРАМИ ПРОФЕСІЙ

Приклад професіограми професії "Агент з організації туризму"

Агент з організації туризму. Туризм є однією з процвітаючих галузей малого і середнього бізнесу України. Незважаючи на сезонність такого виду послуг, кількість туристичних фірм в нашій країні постійно збільшується. Без спеціальної підготовки працювати в туристичному бізнесі неможливо, тому попит на висококваліфікованих фахівців дуже високий. Агент — з французької мови – «agent» — збудник. Агент з організації туризму працює з метою збудження у клієнта бажання придбати туристичну путівку.

Зміст праці. Агент з організації туризму подає інформацію про сферу діяльності туристичної фірми, оформляє виїзну документацію на клієнтів туристичної фірми, організовує туристичні тури, ділові та комерційні поїздки, супроводжує туристичні групи до місця призначення, визначає туристичні маршрути в залежності від вимог клієнта, розміщує клієнтів в залежності від класу тура, контролює дотримання правил з техніки безпеки під час туристичних маршрутів, бере участь в реалізації планів підвищення економічної ефективності туристичної фірми.

Агенти вивчають законодавчі акти, постанови та інструкції, що стосуються роботи в туристичних фірмах; поняття і терміни сучасного бізнесу; правила оформлення бухгалтерських документів; правила оформлення страхових, виїзних, медичних документів.

Агент з організації туризму повинен знати: законодавство України про туризм, нормативні акти органів виконавчої влади в цій галузі, міжнародні договори і угоди щодо туризму, в яких бере участь Україна; види туризму та правила розробки туристичних маршрутів; технологію туристичного обслуговування, основи організації готельного господарства та туркомплексів, основи гостинності в сфері туристичного обслуговування; основні положення економіки туризму; правила складання кошторисів турів та екскурсій; способи вивчення попиту на туристичні послуги та правила організації рекламних заходів; порядок організації й умов проведення турів та екскурсій, обслуговування туристів; особливості туристичних маршрутів та тематику екскурсій; вартість турів та інших послуг, що надаються суб’єктам туристичної діяльності та обслуговування; порядок оформлення документів на туристичне обслуговування, ділову іноземну мову; географію туризму; організацію транспортних перевезень, технологію транспортного обслуговування; основи екологізації в туризмі, основи психології, етикету професійного спілкування, елементи корпоративної культури та технологій вирішення конфліктних ситуацій.

Агент з організації туризму повинен уміти: виконувати роботи, пов’язані з реалізацією комплексу туристичних послуг та гостинного обслуговування; бути представником суб’єкта туристичної діяльності та обслуговування і виступати від його імені; діяти відповідно до законодавства України про туризм та інших нормативних актів органів виконавчої влади в цій галузі; працювати під керівництвом професіонала з туристичної діяльності. Вивчати вітчизняний та зарубіжний ринки туристичних послуг та обслуговування, характеристики обертів туристичної індустрії; робити аналіз змісту, вартості, особливостей послуг гостинності: готелів, музеїв, транспортних підприємств. Брати участь у розробці обслуговування на внутрішніх та в’їзних (міжнародних) маршрутах; самостійно здійснювати підготовку даних для складання кошторисів турів або екскурсій; виконувати рекламну діяльність з метою залучення та гостинного обслуговування громадян (оздоровлення, раціональне використання вільного часу, проведення змістовного дозвілля, ознайомлення з історико-культурною спадщиною, природним середовищем); надавати повну інформацію про обсяг, умови та якість туристичних послуг та забезпечувати екопривабливість туру, що пропонуються суб’єктом туристичної та готельної діяльності. Володіти навиками міжособистісного та професійного спілкування, в тому числі запобігати та в межах компетенції вирішувати конфліктні ситуації. Самостійно вести облік заявок і договорів на проведення турів або екскурсій і складати відповіді документи звітності; брати участь в оформленні угод із споживачами туристичних послуг, туристичних ваучерів, путівок, маршрутних книжок, інших документів, що визначають статус туристів і є основою для здійснення туру або екскурсії; забезпечувати своєчасне придбання проїзних документів для груп туристів, виконувати інші обов’язки, покладені на нього суб’єктом туристичної діяльності. Виконувати роботу з посольствами та консульськими відділами для отримання віз. Володіти інформаційними технологіями , офісною технікою.

Області застосування. Агент з організації туризму може працювати:

– в туристичних агентствах, фірмах, базах за напрямками:

- розповсюджувач туристичних послуг;

- реалізатор туристичних послуг;

- розроблювач туристичних маршрутів;

- адміністративний менеджер туристичної діяльності.

Професійна спрямованість: на роботу з людьми.

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування

Необхідні якості: високий рівень розвитку комунікативних і організаторських здібностей, врівноваженість, винахідливість, енергійність, ініціативність, емоційна стійкість, виразна дикція, грамотна мова, інтелект – вище середнього.

Оскільки робота агента з організації туризму базується на встановленні контактів між людьми, то нею, як правило, займаються люди дипломатичні, привітні та кмітливі, які уміють прихилити до себе інших.

Медичні обмеження: Тяжкі форми серцево-судинних захворювань, хронічні форми захворювань будь-яких органів або систем організму, захворювання опорно-рухової системи, психіки, дефекти зору, слуху та мови.

Споріднені професії: екскурсовод, реалізатор туристичних послуг.

Оплата праці. Заробітна плата агента з туризму становить певний відсоток від вартості проданих ним туристичних путівок і премій. Здебільшого заробітна плата агента з туризму досить висока і є комерційною таємницею.

Приклад професіограми професії "Адміністратор"

Адміністратор - працівник підприємства, що здійснює роботу з ефективного і культурного обслуговування відвідувачів, консультує відвідувачів із питань, що стосуються послуг, які надаються.

На сьогоднішній день адміністратор потрібний практично у всіх сферах діяльності — від салону краси до найбільшого виробничого підприємства.

Зміст праці. Професія адміністратора широка та багатогранна. Спектр завдань дуже великий, до обов’язків входить: координація роботи офісу; прийом і реєстрація замовників і клієнтів, отримання дзвінків, робота з документами. Займається діяльністю з обслуговування відвідувачів, створення для них комфортних умов. Контролює збереження матеріальних цінностей. Надає інформацію відвідувачам з питань, що стосуються послуг, які надаються. Приймає заходи із запобігання конфліктних ситуацій. Розглядає претензії, пов’язані з незадовільним обслуговуванням відвідувачів, проводить необхідні заходи щодо їх усунення. Контролює дотримання підлеглими працівниками трудової і виробничої дисципліни, правив і норм охорони праці, вимог виробничої санітарії і гігієни. Забезпечує виконання працівниками вказівок керівництва підприємства, установи, організації.

Сьогодні без адміністратора не обходиться жоден сучасний заклад, ресторан чи магазин, комп’ютерна фірма або склад. В обов’язки адміністратора входить розпорядження в будь-якому закладі або управління персоналом компанії. Існує кілька різновидів професії адміністратора, всі вони входять у так звану базову групу адміністративно-управлінського персоналу.

Адміністратор повинен знати:

- постанови, розпорядження, накази, інструкції та інші нормативні документи і керівні матеріали, які стосуються організації підприємства, стандарти систем організаційно-розпорядчої документації;

- організацію і зміст роботи керівника;

- організаційну структуру управління підприємства;

- права і обов’язки працівників, режим їх роботи;

- правила та методи організації процесу обслуговування відвідувачів;

- правила користування технічними засобами оброблення документів, усної та писемної документаційної інформації, основи комп’ютерних інформаційних технологій, технологічні процеси оброблення інформації;

- ділову мову асортимент послуг, що реалізуються;

- основи маркетингу;

- принцип планування і оформлення приміщень, вітрин, організацію реклами;

- основи естетики, етики, психології і обслуговування відвідувачів, основи галузевої економіки, економічні досягнення для успішного виконання знань і обов’язків, організації праці і управління;

- основи трудового законодавства, правила внутрішнього трудового розпорядку.

Адміністратор повинен уміти:

- забезпечувати роботу з ефективного і культурного обслуговування відвідувачів. Створювати для них комфортні умови;

- здійснювати контроль за збереженням матеріальних цінностей;

- консультувати відвідувачів з питань наявних послуг. Вживати заходів щодо запобігання і ліквідації конфліктних ситуацій;

- розглядати претензії, пов’язані з незадовільним обслуговуванням відвідувачів, і вживати відповідних організаційно-технічних заходів;

- здійснювати контроль за раціональним оформленням приміщень, стежити за оновленням і станом реклами у приміщеннях і на будівлі. Забезпечувати чистоту і порядок в приміщеннях і на прилеглих до них територіях;

- контролювати додержання робітниками підприємства, установи, організації трудової і виробничої дисципліни, правил і норм охорони праці, вимог виробничої санітарії і гігієни, протипожежного захисту;

- інформувати керівництво підприємства, про наявні недоліки в організації обслуговування відвідувачів, вживати заходів щодо їх ліквідації, здійснювати контроль за виконанням працівниками вказівок керівництва підприємства.

Умови роботи. Адміністраторами можуть працювати як жінки, так і чоловіки різного віку.

Області застосування. Адміністратор може працювати в закладах громадського харчування (ресторанах, кафе, барах), готельно-туристичного обслуговування (готелях, тур фірмах), у сфері побутового обслуговування (салони, перукарні, будинки побуту), сфері торгівлі.

Професійна спрямованість: на роботу з людьми.

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування

Необхідні якості: висока стресостійкість, хороший рівень уваги (вміння тримати у полі зору багато об’єктів), гнучкість мислення, хороша пам’ять, виразна мова, вміння управляти емоціями, емоційна стійкість, комунікативні навики (вміння грамотно і чітко говорити, викладати інформацію, переконувати тощо), доброзичливість, гнучкість, організованість, відповідальність, самостійність, комунікабельність.

Для роботи адміністратором потрібно бути людиною відповідальною, активною, повною рішучості, а також комунікабельним, стриманим.

Медичні обмеження. Адміністратором може працювати практично будь-яка здорова людина, але недоцільно опанувати цю професію людям, які мають певні протипоказання: робота протипоказана особам, мають хронічні інфекційні захворювання, хвороби шкіри, опорно-рухового апарату і серцево-судинної системи, зниження слуху і зору.

Споріднені професії: менеджер, метрдотель, секретар-референт, продавець-консультант.

Оплата праці. Зазвичай заробітна плата кваліфікованого адміністратора перевищує середню заробітну плату в промисловості.

Приклад професіограми професії "Секретар", "Асистент референта"

Домінуючий спосіб мислення: адаптація – аналіз.

Професійна область: соціальна (суспільна) сфера.

Міжособистісна взаємодія: часто по типу «віч-на-віч».

Домінуючий інтерес: конвенціональний.

Додатковий інтерес: соціальний.

Умови роботи: у приміщенні, сидячий.

Домінуючі види діяльності: виконання технічних функцій по забезпеченню й обслуговуванню роботи керівника організації чи її підрозділів; одержання для керівника зведень від працівників підрозділів, виклик їх по його дорученнях, організація прийому відвідувачів; організація телефонних переговорів керівника; оформлення ділового листування керівника, сортування кореспонденції; здійснення роботи по підготовці засідань чи нарад, проведених керівником (збір необхідних матеріалів, оповіщення учасників про час, місце, повістку дня чи засідання наради і їхня реєстрація); друк за вказівкою керівника різних матеріалів, документації і відправлення їх по адресатах з використанням оргтехніки; стенографування текстів підготовленої керівником документації, протоколів засідань з наступною їхньою розшифровкою і друкуванням на комп'ютері; складання на прохання керівника різних доповідей, листів, документів; формування справ відповідно до затверджених правил, забезпечення їхнього зберігання й у встановлений термін здача в архів; забезпечення керівника канцелярськими приладами, організаційною технікою, створення умов, що сприяють ефективній роботі керівника.

Якості, що забезпечують успішність виконання професійної діяльності:

Здібності: здатність ефективно працювати, не зважаючи на перешкоди; високий рівень розвитку стійкості, розподілу і переключення уваги (здатність тривалий час зосереджуватися на одному предметі чи дії, утримувати в полі зору кілька предметів чи робити одночасно кілька дій, швидко переключати свою увагу з одного предмета на інший чи з одного виду діяльності на іншу; гарний розвиток дрібної моторики рук (здатність швидко і чітко виконувати рухи за допомогою пальців рук); уміння чітко і ясно говорити, правильно будувати фрази і вимовляти слова, уміння лаконічно (коротко) виражати свої думки; високий рівень розвитку зорового сприйняття тексту (швидкість сприйняття); розвиток мнемонічних здібностей (добре розвита короткочасна і довгострокова пам'ять, здатність до механічного й осмисленого запам'ятовування інформації, розвиток слухової і зорової пам'яті); розвиток рухової пам'яті (здатність запам'ятовувати рухи для кожного пальця обох рук); здатність швидко діяти; уміння читати рукописний текст.

Особистісні якості, інтереси і схильності: емоційна стійкість; пунктуальність; акуратність; організованість; відповідальність; доброзичливість, тактовність; послідовність у справах; наполегливість і твердість; комунікабельність (товариськість); здатність планувати свою роботу; схильність до роботи з документами.

Якості, що перешкоджають ефективності професійної діяльності: нездатність швидко переключатися з одного виду діяльності на інший; нездатність працювати в підпорядкуванні, сильно виражена схильність до лідерства, керівництва; повільність, нерозторопність; невміння планувати свою роботу; низький рівень розвитку усіх видів і типів пам'яті.

Області застосування професійних знань: фірми, організації, підприємства будь-якого профілю (приймальні керівників, директорів).

Історія професії

Деякі професії, що можуть підійти людині з даним типом особистості (конвенціональний і соціальний):

бухгалтер; касир; судовий виконавець; експедитор; нотаріус; страховий агент; суфлер.

Приклад професіограми професії "Бармен"

Бармен: Бармен у перекладі з англійської мови – «людина за барною стійкою», що займається приготуванням напоїв і коктейлів.

Зміст праці. Він готує чудодійні коктейлі, показує барвисті вистави і за лічені секунди перетворює наше життя у свято. Він здатний прочитати наші думки й, немов старий друг, відверто надати пораду. Крім бездоганного володіння професійними навичками, бармену потрібно мати певні психологічні і фізичні дані. Гарний бармен – психолог або навіть психоаналітик: він повинен уміти слухати й чути, спілкуватися, відчувати людину. Від бармена часто чекають не тільки напоїв, але й розуміння, співчуття або просто гарного настрою. Часом саме бармен стає тим професіоналом, який допомагає пережити кохання, заспокоює після трудового робочого дня.

Бармен повинен знати:

– види і асортимент напоїв;

– товарознавчу характеристику сировини, температурний режим їх зберігання;

– технологію приготування напоїв;

– правильне оформлення звітних фінансових документів.

- Бармен повинен уміти:

– працювати на спеціальному устаткуванні;

– готувати напої за рецептурами;

– оформляти звітні фінансові документи;

– швидко робити розрахунки.

Умови праці. Працювати доведеться в нічний час, серед гучної музики, сигаретного диму та, здебільшого, з не зовсім тверезими відвідувачами. Не завадить уміння з гумором сприймати критику на свою адресу. Одна з обов’язкових умов – відмінна фізична форма та відсутність схильності до вживання алкоголю.

Області застосування. Бармен може працювати у барах, ресторанах; нічних клубах; готелях; спортивних і розважальних клубах.

Професійна спрямованість: на роботу з людьми.

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування

Необхідні якості: гарні знання правил подачі напоїв;

- уміння працювати з барними аксесуарами й інструментами;

- знання рецептури коктейлів;

- гарний розвиток моторики рук;

- гарний розвиток нюху;

- гарний розвиток довгострокової пам'яті;

- уміння швидко переключатися з одного виду діяльності на інший;

- розвиток творчої уяви;

- швидкість реакції;

- комунікативні здібності (уміння спілкуватися з людьми);

- фізична витривалість (здатність тривалий час проводити за стійкою бара, обслуговуючи клієнтів);

- фізично підготовлений, комунікабельний, ввічливий, тактовний, володіє гарними манерами, здатний запобігти конфліктним ситуаціям.

Медичні обмеження. Захворювання опорно-рухового апарату, хронічні інфекційні захворювання, шкірна алергія, епілепсія, різко виражені неврози, зниження слуху, хвороби серцево-судинної системи.

На ринку праці. На сьогоднішній день професія бармена є престижною. У наш час проходить багато Міжнародних конкурсів барменів з «флейрингу» (жонглювання пляшками і стаканами при виготовленні напоїв), у них беруть участь кращі бармени всього світу.

Споріднені професії: кухар, офіціант, буфетник.

Оплата праці: середня, висока.

Приклад професіограми професії "Бляхар"

Бляхар - майстер, що виготовляє різні бляшані вироби. Традиційно бляхарі виготовляли стальний садівничий інвентар та домашні інструменти. Бляхарі також працювали з цинком і займаються покриттям дахів.

Зміст праці: В своїй роботі бляхарі виконує численні складні операції: розкрій металу, вальцює циліндричні метали, здійснює паяння, точкову зварку, свердлення і вибивання отворів, виготовлює вузли різних механізмів. Бляхарі також займаються правкою вм'ятин, наладкою пресів і іншого високоточного устаткування.

Бляхар повинен знати: Принцип роботи привідних верстатів та ножиць, які обслуговує. Призначення та правила застосування універсальних і спеціальних пристроїв та контрольно-вимірювального інструменту. Заходи прямолінійного та криволінійного різання металів та сплавів. Способи паяння м’якими та твердими припоями простих деталей та вузлів. найменування, маркування металів та сплавів, які обробляє. Заходи виконання простих бляхарських робіт. Розмічальні позначення.

Бляхар повинен уміти: Виготовляти прості вироби з листових металів та пресованих профілів за кресленнями, шаблонами та взірцями. Виконувати прямолінійне ручне різання листового металу та ріже фасонні заготовки всіх розмірів за шаблонами та розміткою. Виконувати криволінійне різання простих деталей з дахової та тонколистової сталі на привідних верстатах. Згинати прямолінійні фальці. Правити малогабаритні деталі й вироби та невідповідальні великі деталі й вироби. Відпалювати листовий матеріал за кондукторами та розміткою. Свердлити отвори за кондуктором і розміткою. Відрубувати, обпилювати та обчищувати деталі. Паяти прості вироби та деталі. Установлювати та обладнувати нескладні кожухи та захисні огорожі. Виконувати складні та особливо складні бляхарські роботи під керівництвом бляхаря вищої кваліфікації.

Умови праці: Працює зазвичай індивідуально. Контакти нечисленні і короткочасні – з членами цеху, служби, клієнтами. Виконує свою роботу вускладнених (некомфортних) умовах – в цеху, майстерні, гаражі. Робочі пози - стоячи, сидячи, зігнувшись. Доводиться контактувати з різним паливом, оліями, мастильними речовинами, спеціальними рідинами, матеріалами для обслуговування іремонту, у тому числі з шкідливими для здоров'я речовинами(нафтопродукти, кислоти, вихлопнігази).

Області застосування: Працює на підприємстві автомобільної промисловості, авторемонтних службах автомобільних, автобусних парках, цехах по виготовленню металовиробів з листового прокату.

Професійна спрямованість Професія «Бляхар» відноситься до типу «людина-техніка» і пов’язана з виробництвом і обробкою металів.

Домінуючі інтереси: металообробка

Необхідні якості: фізична сила, хороша зорово-моторна координація (на рівні рухів рук), точний лінійний і об'ємний окомір, добре розвинена просторова уява і зорове відчуття, хороша образна пам'ять і наочно-образне мислення.

Медичні обмеження:

- захворювання серця або порушення артеріальноготиску;

- не кориговане зниження гостроти зору;

- розлади координації рухів;

- тремтіння рук;

- захворювання хребта, суглобів або нижніх кінцівок;

- захворювання кістково-м'язового апарату рук;

- поганий зір;

- радикуліт;

- хвороби, пов'язані з втратою свідомості.

Споріднені професії: покрівельник по жорсткій покрівлі, слюсар-інструментальщик.

Оплата праці середня, висока.

Приклад професіограми "Верстатник деревообробних верстатів"

Верстатник деревообробних верстатів. Верстатник деревообробних верстатів – фахівець, який займається спеціалізованою обробкою деревини.

Зміст праці. Верстатники деревообробних верстатів виконують поздовжній та поперечний розкрій пиломатеріалів з деревини м’яких і твердолистяних порід на однопильних верстатах, випилюють деталі з деревини за розміткою на стрічкопиляльних верстатах, розкроюють деревину та заготовки під кутом та по шаблону на кругло пиляльних верстатах; виконують свердління отворів у деталях на одношпиндельних свердлильних верстатах з механічною подачею; вибирають пази в деталях на свердлильно-пазувальних верстатах, налагоджують ці верстати. Виконують стругання в кут крайки та пласті брускових деталей на фугувальних та рейсмусових верстатах, фрезерувальні роботи на фрезерних верстатах. Виконують точіння деталей середньої складності.

Верстатник деревообробних верстатів повинен знати:

- будову верстатів, які обслуговує;

- породи, види та дефекти обробки деревини,

- правила заточування дерево ріжучого інструменту;

- припуски та допуски на обробку;

- правила встановлення різального інструменту;

- як застосувати шаблони при обробці матеріалу;

- призначення контрольно-вимірювальних інструментів;

- технічні умови на продукцію, деталі, що обробляються;

- способи розкрою плитних матеріалів;

- вимоги до якості обробки.

Верстатник деревообробних верстатів повинен уміти:

- розміщувати заготовки на робочих місцях;

- приймати деталі після обробки на верстатах і складувати їх на підступні місця;

- раціонально організувати робоче місце та планувати виробничі дії;

- правильно підбирати інструмент;

- забезпечити самоконтроль роботи;

- дотримуватися технологічної послідовності виконання роботи;

- опановувати основи професійної культури;

- вирішувати проблеми незалежно; має практичний досвід у роботі як у простих так і у виняткових ситуаціях;

- дотримуватись правил та норм охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки.

Умови праці. Сучасна деревообробка є високомеханізованим та високопродуктивним і в той же час небезпечним і шкідливим виробництвом.

Небезпека і шкідливість деревообробки пояснюється наявністю двох груп специфічних особливостей:

- перша група особливостей пов‘язана із специфікою матеріалів, що обробляються та застосовуються;

- друга група особливостей пов‘язана із специфікою конструкції технологічного обладнання та режимами їх роботи.

Верстатники працюють у різних умовах: на будівельному майданчику, на деревообробних підприємствах. Вони працюють з інструментами і механізмами, які мають різальні органи, швидкообертаючі частини. При роботі використовують захисні засоби: навушники протизвукові, захисні окуляри, робочий одяг, взуття.

Області застосування: Верстатники працюють у сфері виробництва, будівництва, обслуговування, комунальному та сільському господарстві, приватному секторі. Представники даної професії затребувані при комплексній механізації і автоматизації технологічного процесу деревообробного виробництва, а також при впровадженні обладнання з програмним керуванням.

Професійна спрямованість. Професія «Верстатник деревообробних верстатів» відноситься до типу «людина-техніка» і пов’язана з обробкою деревини.

Домінуючі інтереси: сфера деревообробки

Необхідні якості: робітник даної професії повинен мати хорошу координацію рухів, добре розвинені м‘язові відчуття, точний окомір, просторову уяву, точне відчуття кольорів та відтінків, розвинену вольову організацію, врівноважений характер, повинен бути рішучим, самостійним, акуратним, зібраним і відповідальним, добре креслити і малювати.

Медичні обмеження: захворювання органів дихання, слуху; порушення опорно-рухового апарату; із захворюванням нервової системи; хворі на бронхіальну астму; з нестійкою увагою; недостатньо швидкими та неточними реакціями.

Споріднені професії: професія верстатник деревообробних верстатів та столяра є вдалим поєднанням родинних професій, представляючи унікального співробітника, що займається як безпосередньою підготовкою лісоматеріалу до подальшого використання; його обробітку, так і майстра з конструювання і збирання столярно-будівельних виробів за заздалегідь розробленим ескізом.

Робота верстатника, як правило, пов’язана з механічною обробкою деревини і перетворенням необробленої деревини в деталі та заготовки для столярних виробів. А столяр займається виготовленням та конструюванням дверей, вікон, арок, сходів та інших виробів з масиву деревини з можливим застосуванням фанерування, шпонування та ламінування.

На ринку праці ця професія є однією з найбільш затребуваних в нашій області, так як у нас найбільш широко використовуються площі лісів для виробництва виробів з деревини.

Оплата праці середня, висока.

Приклад професіограми "Верстатник широкого профілю"

Верстатник широкого профілю - фахівець, який обробляє деталі з металу і інших матеріалів на токарних, фрезерних, свердлувальних і шліфувальних верстатах.

Багато людей в наші дні не вважають престижною роботу в цеху чи на будівельному майданчику. Усім чомусь хочеться потрапити в офіс з комп'ютером. Але ж дарма. Чим менше охочих отримати робочу спеціальність, тим цінніше вважаються такі фахівці. Те ж саме і з верстатниками, без їх послуг суспільству просто не обійтися.

Зміст праці. Професія верстатник широкого профілю поєднує кілька верстатних професій: токар, фрезерувальник, шліфувальник, оператор верстатів з програмним керуванням. Верстатник працює на металообробному виробництві, в ремонтних майстернях, ремонтних цехах різних підприємств. Спеціальність виникла у зв’язку з необхідністю оперативного виготовлення невеликих партій деталей різної складно- сті для ремонту верстатів і механізмів. Верстатник обробляє деталі з металу і інших матеріалів на токарних, фрезерних, свердлувальних і шліфувальних верстатах.

Керуючись кресленням деталі, визначає послідовність її виготовлення. Підбирає необхідні для цього інструменти. Використовує довідники і проводить необхідні розрахунки. Вибирає режим різання, проводить наладку верстата, встановлює інструмент і заготівку, здійснює обробку деталі. Вивіряє за допомогою оптичних приладів розміри деталі і якість її обробки. Використовує ручні інструменти, механічне устаткування (токарні, свердлувальні, фрезерні, шліфувальні верстати) і вимірювальні прилади.

Верстатник широкого профілю повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність токарних верстатів різних конструкцій; способи установки, кріплення, вивіряння деталей і методи визначення технологічної послідовності їхньої обробки; влаштування та правила теплообробки, заточування і доведення всіх видів різального інструменту; способи досягнення встановленої точності та чистоти обробки; правила визначення режимів різання по довідниках і паспорту верстата.

Верстатник широкого профілю повинен уміти: виконувати роботи по кресленнях, визначати режими різання, вибирати оптимальний порядок обробки деталей, виробляти розрахунки, пов'язані з виконанням особливо складних токарних робіт.

Верстатник виконує всі операції, пов'язані з круглим обточуванням деталей. Він розточує всілякі поверхні, торцеву плоскість, робить різьблення, свердлить, калібрує деталі.

Верстатнику доводиться працювати з різними матеріалами - бронзою, латунню тощо - від цього залежить вибір різального інструменту, швидкість і глибина різання.

Заготовки токарі отримують у вигляді металевого прута або болванки. Вона нарізається на шайбочки або циліндри, залежно від форми майбутньої деталі. Поступово, крок за кроком, шматок металу перетворюється на готовий виріб.

Умови праці: Верстатник працює у закритому приміщенні, при доброму освітленні, нормальній температурі повітря. Робота двозмінна, режим вільний. Тривалість робочого дня - 8 годин. Робота токаря кваліфікується як праця середньої важкості. Вона добре механізована, виконувати її можуть як чоловіки, так і жінки. Працює токар, в основному, стоячи.

Області застосування: Верстатники широкого профілю працюють на багатьох підприємствах - промислових, комунальних, монтажних, ремонтних і т. п. Токарна ремесло - не просто технічна спеціальність; це свого роду мистецтво. Адже з грубої заготовки цей фахівець робить акуратну деталь з блискучою поверхнею.

Професійна спрямованість: професія «Верстатник широкого профілю» відноситься до типу «людина-техніка» і пов’язана з обробкою металу.

Домінуючі інтереси галузі господарства та сфери діяльності.

Необхідні якості: фізична сила нормальна гострота зору, точне розрізнення кольорів, тонке вміння сприйняти предмет на дотик, точний лінійний і об'ємний окомір, хороша зорово-моторна координація, технічне мислення, просторова уява, стійкість уваги.

Медичні обмеження: захворювання опорно-рухового апарату, серцево-судинної та нервової систем, дихальних органів, а також пониженим зором (що не компенсується окулярами), органів слуху (знижена гострота слуху), підвищеною чутливістю до дії хімічних речовин.

Споріднені професії. Токар-універсал, токар-шліфувальник, свердлувальник, фрезерувальник, заточувальник, слюсар-ремонтник.

На ринку праці. Спеціалісти цієї професії завжди користуються попитом.

Оплата праці. Заробітна плата верстатника залежить від кваліфікації і складності виконуваної роботи. На підприємствах, крім цього, діє система матеріального заохочення: премії за виконання виробничих планів, за хорошу якість продукції, за раціоналізацію і винахідництво.

Приклад професіограми "Вишивальник"

Вишивальник. Вишивання - не тільки захоплення, а й професія, яка в котрий раз стає модною, сучасною і допомагає стверджувати естетичний смак.

Зміст праці. З древніх часів люди прагнули прикрасити свій одяг і предмети домашнього побуту різними візерунками, орнаментами, малюнками. Жінки були зобов'язані володіти мистецтвом вишивання і проводили багато часу за цим заняттям. В даний час майстри-вишивальниці вручну і на машині працюють у швейній промисловості. На вишивальних машинах або вручну виконують вишивку гладдю, ришельє, ажурну, аплікацію, строчечні мотиви. Вишивальниці виконують вручну різні малюнки, портрети, картини, емблеми, символи різноманітними видами вишивки: гладдю, хрестом, напівхрестом, розписом, ришельє, технікою "вологодське скло", "венеціанське шиття". Оформлення виробу вишивкою - творчий процес, оскільки вишивка - один з елементів композиції. Вишивальниця по ескізах художника або самостійно розробляє технічний малюнок вишивки, підбирає необхідні по кольору і фактурі нитки, бісер. У виробах можливе сполучення ручної і машинної вишивки.

Вишивальник ручної вишивки повинен знати:

- матеріали та інструменти для ручної вишивки;

- основи малюнка та живопису;

- види, технологію виконання початкових швів та їх призначення;

- види та технологію виконання технік прозоро - рахункової групи;

- види та технологію технік поверхнево-нашивної не рахункової групи;

- види та технологію виконання аплікації;

- прийоми зміни величини малюнків та перенесення їх на тканину;

- способи перенесення їх на тканину;

- стандарт вишитих виробів;

- основні види дефектів, причини їх виникнення та способи усунення;

Вишивальник ручної вишивки повинен вміти:

- організовувати своє робоче місце;

- робити зарисовки вишивок;

- виконувати нескладні композиції для різних видів технік вишивки;

- виконувати початкові шви, обробку країв виробів ними;

- виконувати техніки прозоро-рахункової-групи;

- виконувати техніки поверхнево-нашивної не рахункової групи;

- виконувати аплікацію різних видів;

- виконувати остаточну обробку виробів;

- усувати дефекти під час виконання роботи;

- дотримуватись правил техніки безпеки, пожежної безпеки.

Умови праці. Праця вишивальника проходить у приміщенні з мікрокліматом, близьким до побутових норм. Продуктивності праці та зняттю втоми сприяють засоби відео екології: стіни у приміщенні фарбують у спокійні пастельні тони, широке розповсюдження набули в інтер’єрі цехів кімнатні рослини, які естетизують середовище а також виконують роль гігієнічного фактору, що поліпшує мікроклімат.

Фізична праця середньої складності. Її специфічною особливістю є вимушена фіксована поза у процесі виробничої діяльності, обмеження загальної рухливості. Типова робоча поза характеризується нахилом уперед зі зміщенням шийного відділу хребта, навантаження на рки і зір. Мається імовірність травматизму.

Області застосування: підприємства швейної промисловості, надомна праця, як викладача на курсах вишивки.

Професійна спрямованість- художній образ (сполучення реалістичного й артистичного професійних типів). Ведучі інтереси - образотворче мистецтво; супутні інтереси легка промисловість. Вишивальниця повинна знати техніку і прийоми усіх видів вишивки; основи композиції, закони колірних гармоній; види і властивості тканин, ниток, інших використовуваних матеріалів; технологію виготовлення різних видів машинної вишивки; правила експлуатації вишивальних машин і устаткування; вимоги до якості виконуваної роботи; вимоги техніки безпеки.

Домінуючі інтереси сфера обслуговування і образотворче містецтво.

Необхідні якості: творчі здібності, розвита уява; розвита колірна чутливість; розвита дрібна моторика і координація рук; стійкість уваги; акуратність, посидючість, терпіння;

Медичні обмеження: захворювання верхніх відділів хребта, що обмежують рухливість рук; органів травлення (виразкова хвороба, цукровий діабет та ін.); нирок і сечових шляхів; органів зору.

Споріднені професії: швачка, оператор швейного устаткування, кравець, художник по костюму, художник по текстилі, декоратор.

На ринку праці попит на професію високий.

Оплата праці середня. Затребуваність на ринку праці середня.

Приклад професіограми професії "Візажист"

Візажист майстер, який під-креслює окремі риси обличчя за допомогою вмілого нанесення макіяжу з урахуванням форми обличчя, кольору шкіри, волосся, очей.

Довгий час уживання декоративної косметики вважалося аморальним. На щастя, останнім часом думка змінилася, і абсолютно усі жінки можуть вільно користуватися декоративною косметикою.

Зміт праці створити певний образ, але підкреслити переваги обличчя людини і приховати недоліки. Працюючи з обличчям, візажист повинен урахувати природні дані клієнта, знати, що потрібно підкреслити за допомогою макіяжу, а що приховати. Фахівець повинен знати, які кольори і текстури підходять даному типу зовнішності, костюм, образ, доречні для певного періоду, року, події..

Візажист повинен знати:

– склад, компоненти косметичних засобів та декоративної косметики;

– історію макіяжу;

– технологію та техніку виконання різних видів макіяжу: повсякденного,

ділового, вечірнього, святкового, авангардного, сучасного макіяжу

для дефіле, портфоліо моделей, кіно, телебачення;

– основи професійного гриму;

– технологію виконання face– , body-art;

– основи корекції обличчя за допомогою зачіски та декоративної

косметики;

– анатомічні особливості голови людини;

– основи анатомії та фізіології шкіри обличчя;

– основи техніки малюнка та живопису, закони кольорознавства і

композиції;

– психологічні аспекти впливу кольору.

Візажист повинен уміти:

– правильно користуватись професійним інструментом, обладнанням;

– виконувати підготовчі роботи для обслуговування клієнтів;

– виконувати демакіяж та підготовку обличчя клієнта до роботи;

– виконувати макіяж різних напрямів та стилів, створювати імідж

клієнтів шляхом виконання творчих робіт композиційної системи

«костюм» (зачіска, макіяж, вбрання);

– виконувати корекцію різних форм і деталей обличчя.

Умови праці. Візажист працює в приміщеннях, стоячи з невеликим нахилом вперед з великим навантаженням на спину.

Області застосування: салони краси, дома моди, кабінети на окремих підприємствах.

Професійна спрямованість: на роботу з людьми, художнім образом.

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування і образотворче мистецтво.

Необхідні якості:

– художні здібності;

– здатність установлювати контакт з людьми;

– розвинута творча уява;

– розвиток образної пам’яті;

– високий рівень розвитку колірного сприйняття;

– почуття гармонії і симетрії;

– гарний зір.

Медичні обмеження: захворювання шкіри; алергія на косметичні засоби; психічні розлади; слабкий зір (гострота зору з корекцією нижче 0,8 на кращому і нижче 0,5 на гіршому оці);

– дальтонізм; порушення опорно-рухових функцій, особливо кистей рук; судинні захворювання кінцівок; органічні ураження центральної нервової системи; епілепсія.

Споріднені професії: перукар, перукар-модельєр, стиліст.

На ринку праці. Майстри працюють в інститутах косметології, спеціалізованих медичних установах, які надають косметологічну допомогу (косметологічні лікарні і кабінети), спеціалізованих установах у сфері побутового і комунального господарства (косметичні кабінети, салони, перукарні, лазні, готелі, будинки моди).

Оплата праці середня, висока.

Приклад професіограми "Водій автотранспортних засобів (категорії «С», «С1»)"

Водій автотранспортних засобів (категорії «С», «С1») - фахівець, який професійно управляє легковими і вантажними автомобілями всіх типів і марок, а також машинами спеціального призначення.

Зміст праці. Керує автомобільними транспортними засобами, які відносяться до категорії «C», «С1» за різних дорожніх умов. Виконує вимоги правил дорожнього руху, правил перевезень вантажів, пасажирів та багажу. Забезпечує належний технічний стан автотранспортного засобу. Керує спеціальним обладнанням, яке встановлене на цих автотранспортних засобах. Буксирує автопричіп дозволеною максимальною масою до 750 кг. Перевіряє технічний стан автотранспортного засобу перед виїздом на лінію та після повернення з рейсу. Забезпечує справність обладнання автотранспортного засобу відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища. Виконує роботи з щоденного технічного обслуговування автотранспортного засобу. Подає автотранспортний засіб для навантаження та розвантаження. Контролює правильність завантаження, розміщення та кріплення вантажів (у тому числі - небезпечних, великовагових, негабаритних) у кузові. Усуває технічні несправності, які виникають під час роботи на лінії і не потребують розбирання головних механізмів. Виконує регулювальні роботи. Заправляє автотранспортні засоби паливом та іншими експлуатаційними матеріалами. Оформлює дорожню документацію. Надає першу медичну допомогу потерпілим під час дорожньо-транспортної пригоди.

Водій автотранспортних засобів (категорії «С», «С1») повинен знати: законодавство України про автомобільний транспорт і дорожній рух; правила дорожнього руху; правила перевезення вантажів (в т.ч. небезпечних, великовагових, негабаритних), порядок і умови перевезення пасажирів і багажу; призначення, розташування, будову, принцип дії агрегатів, складових одиниць, механізмів і систем автотранспортних засобів категорії "C" та правила їх технічної експлуатації; будову, правила експлуатації і технічного обслуговування причепів; основи керування автотранспортними засобами; можливі причини дорожньо-транспортних пригод та способи запобігання; характер впливу природних умов (дощ, туман, ожеледиця та інше) на безпеку руху; несправності, що виникають в процесі експлуатації автотранспортних засобів, способи їх виявлення і усунення; порядок проведення технічного обслуговування; правила безпечного ведення робіт, протипожежної безпеки та санітарії під час технічного обслуговування автотранспортного засобу та при роботі на лінії; особливості користування експлуатаційними матеріалами (паливо, мастила, електроліт та інше); правила зберігання автотранспортних засобів на відкритій стоянці і в гаражі; правила надання першої допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод; правові основи і відповідальність за порушення правил дорожнього руху, правил експлуатації автотранспортного засобу, завдання матеріальної шкоди та шкоди навколишньому середовищу.

Водій автотранспортних засобів (категорії «С», «С1») повинен уміти: Керувати автомобільними транспортними засобами, які відносяться до категорії «С», «С1» за різних дорожніх умов. Виконувати вимоги правил дорожнього руху, правил перевезень вантажів, пасажирів та багажу. 3абезпечувати належний технічний стан автотранспортного засобу. Буксирувати автопричіп дозволеною максимальною масою до 750 кг. Перевіряти технічний стан автотранспортного засобу перед виїздом на лінію та після повернення з рейсу. 3абезпечувати справність обладнання відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища. Виконувати роботи з щоденного технічного обслуговування транспортного засобу. Подавати автотранспортний засіб під навантаження та розвантаження або до місця посадки і висадки пасажирів. Контролювати правильність завантаження, розміщення та кріплення вантажів у кузові автотранспортного засобу малої вантажопідйомності , а також порядок розміщення пасажирів у легкових автомобілях. Усувати технічні несправності, які виникають під час роботи автотранспортного засобу на лінії і не потребують розбирання головних механізмів. Виконувати регулювальні роботи. 3аправляти автомобільні транспортні засоби паливом та іншими експлуатаційними матеріалами. Оформлювати дорожню документацію. Надавати першу допомогу потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод.

Області застосування:

- автотранспортні підприємства (таксопарки, автобусні парки, автобази, компанії по автоперевезеннях і т.д.);

- промислові підприємства;

- автомобільний спорт;

- робота в галузях сільського господарства;

- приватне перевезення.

Професійна спрямованість: Професія «Водій автотранспортних засобів категорії «С2 і «С1» відноситься до типів «людина-техніка» і «людина-людина».

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування.

Необхідні якості: У роботі водія величезне значення має вміння ефективно діяти у напружених критичних ситуаціях, які нерідко складаються на дорогах. Високій рівень емоційної стійкості дає йому змогу діяти швидко, точно і правильно. Щоб стати водієм- професіоналом, необхідно володіти наступними особистими якостями: спостережливістю, рішучістю, спритністю; врівноваженістю, розсудливістю; емоційною зрілістю, соціальною пристосованістю; великим обсягом уваги; гарною зоровою пам’яттю; гарною моторною пам’яттю; гарною реакцією на можливі несподівані ситуації на дорозі.

Медичні обмеження. захворювання опорно-рухового апарату, серцево-судинної та нервової систем та ревматичними захворюваннями, а також пониженим зором (що не компенсується окулярами), органів слуху (знижена гострота слуху) а також захворювання, які супроводжуються непритомністю (епілепсія).

Споріднені професії: слюсар з ремонту автомобілів, бульдозерист, таксист, комбайнер, тракторист.

На ринку праці. Водій - одна з найбільш потрібних професій на ринку праці. Вона дуже потрібна для нашого суспільства. Роботи для водіїв не зменшується. Люди цієї професії користуються все більшим авторитетом і попитом, як в державних структурах, так і в приватному секторі.

Оплата праці. Середня, висока.

Приклад професіограми "В'язальник трикотажних виробів та полотна"

В'язальник трикотажних виробів та полотна - майстер, який за допомогою різних видів ниток виготовліє готові вироби.

Зміст праці. Професія в’язальника трикотажних виробів та полотна має ряд спеціалізацій.

В залежності від виду обладнання і асортименту продукції, в’язальник обслуговує різну кількість машин. Контролює їх технічний стан та якість пряжі. Під час роботи регулює натягнення і щільність в'язки. Відповідає за якість і комплектує вироби.

В'язальники високої кваліфікації можуть разом із художником-модельєром розробляти зразки трикотажних переплетень, виготовляти моделі за ескізами.

В’язальник трикотажних виробів та полотна повинен знати:

- будову і принцип роботи обладнання, правила догляду за ним;

- призначення замків, способи їх переміщення;

- призначення механізмів і пристосувань;

- види переплетень;

- основні заправні дані, лінійну густоту нитки або пряжі;

- перерахунок заправних даних за мірками замовника;

- норми відходів і заходи по їх зменшенню;

- правила регулювання щільності;

- режим чистки машини і змазки тер тьових поверхонь;

- вимоги до якості виробів, прийоми ліквідації дефектів в’язання;

- безпечні методи роботи , виробничі інструкції і правила внутрішнього розпорядку.

В’язальник трикотажних виробів та полотна повинен вміти:

- підготовлювати пряжу необхідних кольорів і заправляти її в машину;

- проводити заміну і правку голок, заміну бабин, ліквідовувати обрив ниткщрозраховувати петлі і структуру в’язання;

- регулювати щільність в’язання;

- в'язати напіврегулярні та регулярні вироби верхнього трикотажу, оздоблювальні деталі всіх видів переплетень, різнокольорові та однокольорові вироби верхнього трикотажу, дитячі комплекти;

- спостерігати за технічним станом в’язального обладнання, здійснювати часткову чистку машин і змащування окремих деталей;

- піднімати петлі і підшивати зриви з відновленням малюнку;

- ліквідовувати дефекти в’язання;

- перевіряти якість виробів і визначати їх розміри.

Умови праці. За ступенем важкості та напруженості, праця в’язальника трикотажних виробів та полотна характеризується як фізична середньої тяжкості. Шум, монотонна робота - вимагають здорової нервової системи та психіки Її специфічною особливістю є вимушена фіксована поза у процесі виконання діяльності, обмеження загальної рухливості. Обмежень за статтю та віком немає, але ця професія переважно жіноча.

Області застосування працюють на трикотажних фабриках, в ательє, вдома. Професія надає широкі можливості для індивідуальної трудової діяльності.

Професійна спрямованість: художній образ, техніка (сполучення реалістичного й артистичного професійних типів).

Домінуючі інтереси: образотворче мистецтво, сфера обслуговування.

Необхідні якості: наочно- образна пам'ять - запам’ятовування деталей виготовлюваних виробів, просторового співвідношення частин і деталей тощо, наочно- дійове, наочно - образне мислення; висока швидкість моторних реакцій, хороша зорово- моторна координація (на рівні рухів пальців рук), уміння розподіляти увагу і тривало її концентрувати в умовах монотонності; художнья уява і здібності, розуміння художніх ефектів, наочно-образна уява, схильность до творчості; несприятливість до перешкод, що проявляється у здатності зберігати зосередженість в умовах дії різних перешкод, витривалість (психічна і фізична); висока працездатність, терпіння, посидючість, вміння протистояти втомі в умовах монотонності і одноманітності виконуваних робочих рухів; урівноваженість, зібраність і витримку, дозволяє встановити рівномірний темп роботи; добросовісність, охайність, ретельність, доброзичливість, емоційна врівноваженість, самовладання, висока емоційна стійкість.

Медичні обмеження захворювання органів зору, серцево-судинної системи, бронхо- легеневої системи, спинномозкового хребета, опорно - рухових функцій, шкіри, нирок.

Споріднені професії: Вишивальник ручної вишивки, вишивальник на вишивальних машинах і напівавтоматах, мереживниця, майстер народного промислу (художній розпис, мініатюра), ткач, швачка.

Оплата праці має місце постійний попит на працівників швейної промисловості.

Приклад професіограми з професії "Електрогазозварник"

Електрогазозварник. Зварювання - це один із найпоширеніших технологічних процесів з'єднання металів. Воно широко використовується у всіх галузях металургії та значно економить час та метал при ремонтних роботах.

Зміст праці. Електрогазозварник - це «вогняна» професія. Праця електрогазозварника належить до класу перетворюючих професій ручної праці і здійснюється переважно на відкритому повітрі в умовах перепадів температури і вологості. Без зварювання немає, напевно, жодної галузі народного господарства. Розроблено технології, створено устаткування і матеріали, що дозволяють виконувати зварювання в найрізноманітніших умовах на землі, під водою і в космічному просторі. Спеціалісти можуть зварювати спеціальні сталі, кольорові і рідкоземельні метали та їх сплави. Сучасні зварні конструкції не бояться високих температур, тиску і радіації. Вони призначаються для атомної промисловості, кібернетики та електромеханіки, інших галузей техніки.

Металеві конструкції - важливі елементи промислових, громадських, житлових, мостових, гідротехнічних, енергетичних та інших споруд. Як правило, кожна конструкція складається із великої кількості окремих деталей, які повинні бути надійно закріпленими.

Електрогазозварник має справу зі складним зварювальним обладнанням, володіє технікою дугового та газового зварювання, здійснює зварювання деталей в різних просторових положеннях шва. Паралельно з оволодінням професією електрогазозварника можна отримати додаткову професію газорізальника.

Електрогазозварник повинен знати:

- основи знань про будову і принцип дії:

- електрозварювального обладнання: зварювальні трансформатори; зварювальні випрямлячі; баластні реостати; зварювальні агрегати; перетворювачі;

- основи знань про будову і принцип дії газозварювальної апаратури і газорізальної апаратури: пальники (інжекторні; безінжекторні, для роботи на газах-замінниках); різаки (інжекторні, безінжекторні для роботи на рідинному пальному); ацетиленові генератори; запобіжні затвори (водяні; сухі); газові балони та вентилі до них; редуктори; трубопроводи і рукави;

- зварювальних напівавтоматів: для механізованого зварювання в активних газах і під шаром флюсу;

- зварювальних автоматів: для зварювання під шаром флюсу і середовищі активних газів; газової апаратури;

- види, способи і основні прийоми підготовки кромок; виробів для зварювання, вимоги до прихваток; типи зварних з’єднань і швів, види типи розбирань та позначення зварних швів на кресленні;

- правила вибору режимів дугового і газового зварювання та кисневого

- різання;

- основні властивості і вимоги до електродів, зварюваного металу і сплавів, газів (кисень, ацетилен, гази-замінники, вуглекислий газ) і горючих рідин (газ, бензин), які застосовує під час зварювання;

- залишковий тиск газу в балонах, який допускається;

- правила забезпечення захисту шва під час зварювання в захисному газі і під шаром флюсу;

- призначення і марки флюсів, які застосовуються під час зварювання;

- призначення і умови застосування контрольно-вимірювальних приладів (вольтметр, амперметр, манометр);

- причини виникнення дефектів під час зварювання і способи їх запобігання; характеристику газового полум’я;

- габарити лому за Державним стандартом.

Електрогазозварник повинен уміти:

- виконувати ручне дугове, плазмове, газове, автоматичне і механізоване дугове зварювання простих деталей, вузлів і конструкцій із вуглецевих сталей першої групи зварюваності, Ст. 1-Ст. 4 (кп, пс, сп) 08-25 15К, 20К в нижньому і вертикальному положеннях зварного шва товщиною до 10мм, встик без скосу кромок, зі скосом кромок суцільним однобічним і двобічними швами; зварювання пластин однакової і різної товщини суцільним і переривчастим одношаровим швом; зварювання кутових з’єднань без скосу і зі скосом кромок;

- виконувати ручне кисневе різання бензинокисневими різаками і газокисневими різаками сталевого легковагового і важкого лому;

- виконувати кисневе і плазмове прямолінійне і криволінійне різання простих і середньої складності деталей з вуглецевих сталей першої групи розрізуваності (Ст1-Ст6; 10; 20; 25; 15Г; 10Г2) за розмічанням вручну, на переносних, стаціонарних та плазморізальних машинах;

- готувати газові балони до роботи. Обслуговувати газову апаратуру відповідно до ДСТУ;

- прихвачувати деталі, вироби, конструкції у всіх просторових положеннях;

- готувати вироби, вузли та з’єднання під зварювання. Зачищати шви після зварювання;

- забезпечувати захист зворотної сторони шва в процесі автоматичного і механізованого зварювання в захисних газах;

- наплавляти прості невідповідальні деталі. Усувати раковини і тріщини в простих деталях, вузлах, відливках;

- читати прості креслення (до двох основних проекцій).

Умови праці. Зварникам доводиться працювати в найрізноманітніших місцях: і у виробничому цеху, і в полі, і під землею. Робота електрогазозварника - це робота в приміщенні, цехах, на відкритому повітрі, на будівельних майданчиках, в замкнутих ємкостях. Виконує роботу як вручну, так і з використанням спеціального устаткування. Займається виробництвом нерозбірннх деталей устаткування, монтажем трубопроводів, мостів, галерей для устаткування, металоконструкцій будівель.

Фізичне навантаження лягає на зварника під час піднімання і переносу заготовок, деталей і конструкцій, а також виконання повільних рухів з пальником, коли інші частини тіла залишаються нерухомими. У цьому разі на м’язи спини і ніг припадає значне статичне навантаження. Встановлено, що у зварника втома виникає більше від статичної, ніж динамічної напруги. Напруженість праці зварника залежить від тривалого зосередженого спостереження за зоною зварки, від ступеня напруги зору.

Його робота вважається працею підвищеної важкості і шкідливості. Несприятливо діють на організм високі температури, ультрафіолетове випромінювання, шкідливі хімічні речовини (чадний газ, окис азоту, металеві аерозолі та ін.). Зварник часто працює у незручних позах (стоячи, сидячи, інколи і лежачи), у важкодоступних місцях з поганою витяжкою. Значному навантаженню під час виконання зварювальних робіт піддається центральна нервова система.

Професія зварника в основному чоловіча, праця жінок на зварювальних роботах у зв’язку з підвищеною важкістю і шкідливістю обмежена. Забороняється застосування праці жінок при зварюванні в закритих ємкостях (цистернах, котлах тощо), а також при виконанні зварювальних робіт на висоті.

До виконання зварювальних робіт допускаються особи не молодші 18 років, які мають кваліфікаційне посвідчення і пройшли інструктаж з техніки безпеки. Вини повинні також пройти попередній медичний огляд.

Електрогазозварник працює 7-годинний робочий день, йому надається встановлена чинним законодавством відпустка, до якої додається певна кількість тижнів за важкі і шкідливі умови праці. Передбачені пільги в пенсійному забезпеченні: чоловіки мають право виходу на пенсію в 55 років при стажі роботи не менше 20 років, жінки при стажі роботи 15 років йдуть на пенсію в 50 років.

Обасті застосування Електрогазозварник - одна з найпоширеніших робітничих професій. В умовах загальної нестачі робочого персоналу професія зварника на особливому рахунку. Зварювальні роботи потрібні практично на будь-якому виробництві: на великому і малому підприємстві, на будівництві і в ремонтних майстернях.

Професійна спрямованість. Професія «Електрогазозварник» відноситься до типу «людина-техніка» і пов’язана з виробництвом і обробкою металу.

Домінуючі інтереси – сфера обслуговування.

Необхідні якості: фізична сила і витривалість, гострий зір і кольоросприйняття, гнучкість і рухливість рук, ніг і усього тіла, вестибулярного апарата, хороша зорово-моторна координація, розвинена просторова уява і технічнемислення, бути акуратним, уважним і врівноваженим

Медичні обмеження: захворювання дихальних органів, опорно-рухового апарату (радикуліт, остеохондроз тощо), серцево-судинної і нервової систем, розлади психіки і виражені дефекти зору і слуху.

На ринку праці. На сьогоднішній день – це найбільш затребувана професія. Електрогазозварники без особливих ускладнень знаходять роботу в будівельних організаціях, на фабриках, заводах, в авторемонтних майстернях та станціях технічного обслуговування тощо Можна працювати як вселі, так івмісті.

Оплата праці. Заробіток електрогазозварника залежить віл обсягів виконаних робіт, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.


Приклад професіограми професії «Закрійник»

Зміст праці. Закрійник – майстер, який допомагає обрати фасон моделі одягу відповідно до тенденцій моди, індивідуальних особливостей фігури, віку і зовнішності замовника, а також пошивних властивостей тканини; здійснює розкрій матеріалів згідно зі зробленими вимірами для пошиття чи ремонту одягу. Закрійник знімає мірки, виготовляє лекала, проводить розкладку лекал на тканині, розкроює, після чого за справу беруться швачки.

Під час виготовлення одягу закрійник проводить примірки, уточнює, коректує, робить підгін моделі по фігурі і, врешті-решт, здає виріб замовникові. Загалом, на всіх етапах створення одягу закрійник – ключова фігура. Тому, вимоги до його професіоналізму високі. Робочі інструменти закрійника – олівець, лінійка, вимірювальна стрічка, крейда. У процесі виготовлення одягу використовується також комп’ютерні програми, що значно полегшує професійні обов’язки.

Закрійник повинен знати: основи конструювання і розкрою; технологію розкрою, пошиття та ремонту виробів, білизни і корсетних виробів; сучасний напрямок моделювання; призначення та властивості матеріалів, що використовуються; кращий досвід роботи за професією на підприємствах, в установах, організаціях даної та суміжних галузей, конкуруючих фірм в інших країнах; економічні досягнення, необхідні для успішного виконання професійних завдань і обов’язків; нові технології виготовлення та розкрою, сучасне обладнання; встановлення норм праці, тарифних ставок, посадових окладів, розцінок; виробничі (експлуатаційні) інструкції, інструкції з охорони праці, пожежної безпеки та правила внутрішнього трудового розпорядку; норми ділової поведінки та етики професійних відносин; основні положення і порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, положення Кодексу законів України про працю та інших законодавчих актів, що регулюють професійну зайнятість громадян та ін..

Умови праці. Робота закрійника відноситься до праці середнього ступеня важкості і напруженості. Закрійники в ательє чи кравецькій майстерні працюють в одну зміну (робота триває 8 годин) в комфортних умовах – в розкрійному цеху – просторому, чистому, світлому приміщенні.

Області застосування. Закрійники працюють в ательє з пошиття одягу, на швейних підприємствах де існує розподіл праці. Але закрійник, що досконало опанував всі операції, може працювати з модельєрами, конструкторами (дизайнерами) одягу чи займатися виготовленням одиничних моделей (ексклюзивних) – перших екземплярів моделей пальт, суконь, костюмів, працювати приватно.

Професійна спрямованість: на роботу з людьми, з художніми образами, формами, кольорами, комп’ютерними програмами тощо.

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування, образотворче мистецтво, підприємництво, сучасні технології.

Необхідні якості: наочно-образне і наочно-дієве мислення, просторова уява, образна пам’ять, здатність до концентрації і розподілу уваги, розвинена дрібна моторика рук, витривалість зорового аналізатора, правильне відчуття кольору, художні здібності, організованість, терплячість, доброзичливість, комунікативні та організаторські здібності, відповідальність, естетичний смак.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: підвищена нервова збудливість, слабкий зір, захворювання шкіри, неуважність, безвідповідальність, неохайність.

Родинні професії: кравець, швачка, модельєр-конструктор, дизайнер одягу.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці: середня чи висока, залежить від майстерності фахівця.

Приклад професіограми професії «Кравець»

Зміст праці. Займається виготовленням швейних виробів (верхнього одягу, легких суконь, білизни, трикотажних виробів) індивідуальним методом. Робочі операції кравця, освоєні в процесі виготовлення одягу, підрозділяються на ручні, машинні і волого-теплові. Ручні роботи робляться голкою, ножицями, шпильками; машинні роботи виробляються кравцем, що сточує на спеціальних машинах (з'єднання деталей виробу між собою за допомогою швів чи рядків, обробка швів). Зовнішній вигляд виробу багато в чому залежить від якісної волого-теплової обробки, куди входять розпрасування і запрасування швів, припрасування країв оброблених деталей.

Кравець також розбирається в пристрої машин і пристосувань, якими він користується, знає правила їхньої експлуатації, регулювання і налагодження, а також правила техніки безпеки. Зазвичай кравці працюють у бригаді разом із закрійником і швачками. У випадку коли кравець працює індивідуально, він виконує і роботу закрійника. У процесі спілкування з клієнтом (замовником) кравець повинний дати кваліфіковану пораду щодо вибору фасону, підбору матеріалу, що найбільш вдало будуть пасувати замовнику.

Умови праці. Кравець працює в приміщенні, робоча поза - сидячи чи стоячи. Працює в умовах шуму і вібрації від працюючого устаткування, забруднення повітря водяними парами і часточками текстильних волокон. Навантаження на очі. Висока ймовірність травматизму.

Області застосування. Кравці працюють на підприємствах швейної промисловості, в ательє, салонах, у невеликих приватних фірмах, як приватні підприємці, як викладачі спеціальності в освітніх установах.

Професійна спрямованість - художній образ, техніка (сполучення реалістичного й артистичного професійних типів).

Домінуючі інтереси - образотворче мистецтво, сфера обслуговування.

Необхідні якості: координація, колірна чутливість, тактильна чутливість, гарний окомір, художній смак, уява, конструкторські здібності, акуратність, терплячість, посидючість, комунікативні навички, художній смак.

Схожі професії: закрійник, модельєр-конструктор, швачка.

На ринку праці має місце постійний попит на працівників швейної промисловості.

Приклад професіограми професії «Кондитер»

Зміст праці. Кондитер займається виготовленням різноманітної кондитерської продукції: тістечок, печива, тортів, десертів, наповнювачів і кремів. Він прикрашає готові вироби і контролює їх вагу. Кондитер займається приготуванням різних видів виробів з шоколаду, цукру, тіста, кремів, наповнювачів; заготовлює сировину по заданій рецептурі: замішує, збиває, розгортає тісто; обробляє отримані напівфабрикати, нарізає, формує, випікає їх; обробляє готові вироби кремом, помадкою, шоколадом; перевіряє вагу готових виробів. У своїй роботі кондитер використовує ручні інструменти, механічне та електромеханічне обладнання. Кондитерські виробництва значно відрізняються за ступенем автоматизації праці: від повністю автоматизованого виробництва (автоматизовані потокові лінії з випуску вафель, печива, цукерок) в великих кондитерських і цехах, до неавтоматизованого виробництва (ручна праця з використанням механічного та електромеханічного обладнання при випуску тортів, тістечок) тощо.

Кондитер повинен знати: асортимент, харчову цінність, вимоги до якості борошняних кондитерських виробів; правила вибору основних продуктів і додаткових інгредієнтів до них при приготуванні борошняних кондитерських виробів; правила безпечного використання та види необхідного технологічного устаткування і виробничого інвентарю, послідовність виконання технологічних операцій при підготовці сировини і приготуванні борошняних кондитерських виробів; правила проведення бракеражу; способи обробки і варіанти оформлення борошняних кондитерських виробів; правила зберігання і вимоги до якості борошняних кондитерських виробів.

Умови праці. Кондитер може працювати як самостійно, так і в колективі, який може складатися з декількох фахівців. Найчастіше представники даної професії працюють в приміщеннях. Це можуть бути виробничі приміщення, кондитерські, кафе тощо. Робота відбувається переважно в русі, з використанням спеціальних інструментів. Як правило, це рухома діяльність, що вимагає уваги і витривалості. Робота кондитера носить найчастіше виконавський характер, багато в чому обмежена вимогами виробництва і побажаннями до кінцевого результату.

Області застосування: кондитерські; хлібозаводи; фабрики і комбінати; ресторани і кафе тощо.

Професійна спрямованість: робота з природніми об’єктами, технічними пристроями, художніми образами.

Домінуючі інтереси: сфера харчування, сучасні технології, естетика.

Необхідні якості: здатність до концентрації уваги; схильності до роботи з об'єктами природи, ручної праці; творчої роботи; фізична витривалість.

Перешкоджають успішній професійній діяльності захворювання: органів дихання (бронхіальна астма, хронічна пневмонія та ін.); серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність); нирок і сечових шляхів (нефрит, ниркова недостатність); опорно-рухового апарату, що обмежують рухливість рук; нервової системи (менінгіт, мієліт); органів зору (значне зниження гостроти зору і відчуття кольору); шкіри з локалізацією на кистях рук (дерматити, екземи).

Родинні професії: пекар, кухар, бармен, виробник харчових напівфабрикатів, кулінар блюд з риби і морепродуктів.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці. Оплата професійного кондитера, як правило, залежить від місця роботи і майстерності. Особлива категорія - професіонали, які виконують індивідуальні замовлення, в тому числі VIP-майстри. Вони працюють в готелях VIP класу або ресторанах такого ж рівня, беруть участь в міжнародних конкурсах.

Приклад професіограми професії «Кухар»

Зміст праці. Кухарі працюють в їдальнях, ресторанах, кафе, кондитерських. Вони займаються приготуванням різних страв і кондитерської продукції відповідно до рецептів. Кухар контролює якість продуктів і дотримання правил їх зберігання, стежить за виконанням норм гігієни та санітарії. Фахівець повинен знати основи кулінарії, вимоги до готування різних блюд і обробки продуктів, рецепти страв, дієтичні рецепти, а також вміти працювати з кухонним начинням.

В обов'язки кухаря входять наступні функції: прийом сировини і його переробка, приготування холодних закусок, гарячих страв, оформлення страв для подачі і роздача страв (якщо немає офіціантів). Сучасні кухарі застосовують у своїй роботі різні машини (автомати і напівавтомати), призначені для обробки борошна та приготування тіста, для чищення і нарізки овочів, а також всілякі змішувачі, міксери, дозувальники тощо. Ця професія творча. Смакове сприйняття страв залежить не тільки від того, які продукти і спеції в них закладені, але і від того, наскільки красиво вони оформлені. Кухар - безпосередній творець гарного настрою у відвідувачів, охочих смачно і добре поїсти.

Кухар повинен знати: основи кулінарії; вимоги до готування різних блюд і обробки продуктів; принципи приготування дієтичних страв; рецепти приготування і оформлення страв тощо. Повинен уміти: працювати з кухонним начинням; готувати страви відповідно до рецептів; обробляти різні продукти тощо.

Умови праці. Кухар може працювати як самостійно, так і в колективі, який може складатися з декількох фахівців. Найчастіше представники даної професії працюють в приміщеннях. Це можуть бути приміщення їдалень, кафе, ресторанів. Робота відбувається переважно стоячи, в русі, з використанням спеціальних інструментів. Як правило, це рухома діяльність, пов'язана з активністю і фізичною працею. Кухар в своїй роботі часто обмежений вимогами рецептів і побажаннями власників закладу чи клієнтів до кінцевого результату роботи. Найчастіше, тільки шеф-кухаря з власною репутацією можуть диктувати свою волю і проявляти самостійність в роботі.

Області застосування: заклади громадського харчування, кафе, ресторани, столові, навчальні і виробничі підприємства тощо.

Професійна спрямованість: робота з природними об’єктами, технічними пристроями, художніми образами.

Домінуючі інтереси: сфера харчування, сучасні технології, схильність до рухливої, творчої роботи, естетики.

Необхідні якості: схильність до сервісної роботі, роботи з об'єктами природи, ручної праці, творчої роботи; фізична витривалість; здатність до концентрації уваги тощо.

Перешкоджають успішній професійній діяльності. Захворювання опорно-рухового апарату, нервової системи, серцево-судинної системи, органів зору та нюху, імунної системи, різні форми алергій (зокрема, на харчові продукти), різні інфекційні захворювання (наприклад, туберкульоз).

Родинні професії: пекар, кондитер, бармен, виробник харчових напівфабрикатів, кулінар блюд з риби і морепродуктів.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці: Оплата професійного кухаря, як правило, залежить від місця роботи і майстерності. Особлива категорія – шеф-кухарі, які виконують індивідуальні замовлення. Вони працюють в готелях VIP класу або ресторанах такого ж рівня, беруть участь в міжнародних конкурсах тощо.

Приклад професіограми професії «Лицювальник-плиточник»

Зміст праці. Професія лицювальника-плиточника відноситься до комплексу професій оздоблювальних робіт, що виконуються з метою підвищення довговічності будинків, архітектурних та інженерних споруд, надання їм естетичного вигляду. У процесі роботи лицювальник-плиточник застосовує різні механізми та інструменти: мозаїчно-шліфувальні машини, розчиномішалки, трамбівки, катки, скребки, кельми, шпателі, рівні тощо. Виконує роботи з облицьовування керамічними, скляними, азбестовими та іншими плитками.

Повинен знати: види та основні властивості матеріалів, які застосовуються; склад розчинів, мастик, способи та технології їх приготування та застосування; способи розбивки, провішування, промаячування горизонтальної, вертикальної і криволінійної поверхонь; норми і правила проведення та приймання оздоблювальних робіт. Повинен уміти: вести штукатурні роботи; виконувати покриття та лицювання стін прямими і фасонними плитками; визначити види та причини браку та усунути його; здійснювати ремонт та заміну плиток; робити оздоблювальні роботи згідно з запланованим малюнком.

Умови праці. Лицювальник-плиточник оздоблює стіни та підлогу природними чи синтетичними матеріалами (кахлями, плиткою), створює мозаїчні орнаменти. Фахівці працюють на будь-яких будівельних майданчиках, в приміщенні чи проти неба.

Області застосування. Лицювальник-плиточник може працювати у комерційних та приватних структурах.

Професійна спрямованість: на роботу з будівельними матеріалами, технологіями.

Домінуючі інтереси: будівельна індустрія, сучасні технології.

Необхідні якості: добрий окомір, чітка координація і точність рухів, яскраве уявлення, образне мислення, наочно-образна і зорова пам’ять, концентрація і розподіл уваги. Лицювальник – плиточник повинен об’єднувати в собі дві протилежні якості з одного боку, високе почуття відповідальності, дисциплінованість, з іншого – творче новаторство, сміливий політ фантазії та розкутість думок.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: поганий зір; неохайність; захворювання верхніх дихальних шляхів (астма, алергія й ін.); неуважність; низький рівень розвитку концентрації і стійкості уваги; відсутність творчих здібностей; низький рівень розвитку тонкої моторної координації.

Родинні професії: лицювальник-мозаїчник, паркетник, штукатур-маляр, плиточник-фасадник, каменяр.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці. Професія лицювальника-плиточника добре оплачується і набуває престижності. Будівельні організації України, домобудівні комбінати, ремонтні та експлуатаційні управління міст і сіл відчувають постійну потребу в фахівцях цієї професії.

Приклад професіограми професії «Майстер ресторанного обслуговування»

Зміст праці. З розвитком сфери послуг сформувалась нова професія «Майстер ресторанного обслуговування», яка об’єднала окремі види робіт, властиві таким професіям як: «Офіціант», «Бармен», «Буфетник», «Адміністратор залу». Поява такої професії обумовлена виникненням переваги малих і середніх підприємств у сфері ресторанного бізнесу. Майстер ресторанного обслуговування – фахівець, обізнаний з усіма видами обслуговування. Основна його функція – забезпечення чіткого та ввічливого обслуговування відвідувачів ресторану.

Повинен знати. Фахівець: готує зал до обслуговування споживачів; отримує столовий посуд, прибори, столову білизну; здійснює попереднє сервірування столів, складає серветки різними способами; зустрічає гостей, супроводжує їх до вільних або замовлених місць; приймає замовлення від споживачів, отримує та подає страви та напої; обслуговує клієнтів у номерах готелів; займається декантацією вина та напоїв, фламбуванням страв; проводить розрахунки із клієнтами за допомогою касового апарата, персонального комп’ютера; складає заявки на одержання товарів, кулінарних виробів, страв, булочних та кондитерських виробів; складає попереднє меню для фуршетів, бенкетів та інших заходів поза межами закладу ресторанного господарства.

Умови праці. Майстер ресторанного обслуговування працює у торгових залах ресторанів. Робота пов’язана зі спілкуванням з відвідувачами та персоналом ресторану, змінними бригадами (офіціантами, барменами).

Області застосування. Професія майстра ресторанного обслуговування є популярною у сфері ресторанного та готельного обслуговування.

Професійна спрямованість: з людьми, пристроями, сучасними технологіями.

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування, підприємництво, сучасні технології.

Необхідні якості: організаторські, комунікативні, аналітичні (уміння аналізувати й передбачати ситуацію); здатність впливати на оточуючих, стратегічно мислити; концентрація, гарна пам’ять, охайність, незалежність, самостійність у прийнятті рішень, впевненість у собі, енергійність, самоконтроль, самоорганізація.

Перешкоджають успішній професійній діяльності. Захворювання: органів дихання (туберкульоз, хронічна пневмонія); серцево-судинної системи (гіпертонія, пороки серця); опорно-рухового апарата (деформація хребта, ревматизм); нервової системи; шкіри (дерматити, екземи); органів слуху та зору.

Родинні професії: офіціант, бармен, хостес, буфетник, адміністратор залу, кухар.

На ринку праці: затребувана на ринку праці.

Оплата праці: Залежить від майстерності фахівця та місця роботи. З досвідом роботи є можливість отримати посаду комерційного директора, директора закладу харчування, чи організувати приватні заклади харчування.

Приклад професіограми професії «Маляр»

Зміст праці. Маляр - масова професія, необхідна скрізь, де ведеться будівництво, зводяться нові і ремонтуються старі будівлі. Фахівець останнім виконує роботи, перед здачею будинку в експлуатацію. Його завдання - надати гарного, ошатного вигляду будівлі, нанести шар фарби, який рятуватиме її від руйнування. Головна робота маляра - це, звичайно, фарбування стін, обклеювання їх шпалерами, шпаклівка. Але маляру вищої кваліфікації доводиться виконувати і набагато більш складну і різноманітну роботу: художню обробку стін і стель, розпис різних поверхонь, створення складних кольорів (поєднань фарб різних кольорів), декоративне лакування і золочення.

Діяльність маляра є роботою із застосуванням знань про властивості і характеристики різних матеріалів, фарб, а також спеціальне обладнання і прилади.

Маляр проводить оброблення поверхонь під простий малюнок різних порід дерева, каменю, мармуру. Наносить орнамент чи напис за трафаретами, виготовляє їх. Здійснює обробку поверхонь набризкуванням. Обробляє поверхні сповільнювачами корозії, лаками і нітролаками. Проводить очищення циліндрів, відсіків. Готє суміші з масляних фарб, лаків і синтетичних емалей тощо.

Маляр повинен знати: властивості різних фарб і психологію сприйняття кольорів; пристрої різних допоміжних механізмів для забарвлення і розпилення фарби; основи фізики і хімії; технологію, устаткування, матеріалознавство, основи малюнка. Кваліфікований маляр повинен вміти: здійснювати різні види оздоблювальних робіт, готувати і змішувати фарби, користуватись різними механізмами, приладами та ін.

Умови праці. Працює як в приміщенні, так і на відкритому повітрі. Можливе виконання робіт на висоті і в дуже незручних і небезпечних позах. Велике навантаження на опорно-руховий і зоровий апарат. Користується спеціальними будівельними пристосуваннями (ліси, сходи, люльки ...). Режим роботи в основному двозмінний (може бути і тризмінний). Темп роботи напружений.

Області застосування: будівельні організації, об’єкти, ремонтні підприємства, житлово-комунальні управління, заводи, можуть займатися власною справою.

Професійна спрямованість: робота з будівельними матеріалами, художніми образами, експлуатації технічних пристроїв.

Домінуючі інтереси: індустрія будівництва, естетика, декоративний напрям.

Необхідні якості: гарний естетичний смак, окомір, координація руху рук, творча уява, уважність, фізична сила, витривалість, обережність і уважність, так як робота може здійснюватися на висоті.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання органів дихання (хронічний бронхіт, хронічна пневмонія), серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність та ін.), органів травлення (хронічні захворювання печінки та ін.); опорно-рухового апарату (обмежують рухливість рук, ніг), нервової системи (нав'язливі стани, непритомність і ін.), шкіри.

Родинні професії: штукатур-маляр, монтажник систем утеплення будівель.

На ринку праці. У наш час маляри затребувані в багатьох організаціях. Будь-які внутрішні і фасадні роботи на будівельному майданчику не обходяться без цих фахівців.

Оплата праці. Залежить від майстерності фахівця. Маляри можуть спеціалізуватися в конкретних видах фарбування, в роботі на конкретних об'єктах. Професія має розряди, передбачає зростання від молодшого спеціаліста до бригадира. Також можливе освоєння суміжних спеціальностей, таких як: виконроб, інженер-будівельник, дизайнер інтер'єру, архітектор, паркетник, штукатур-маляр, плиточник - арматурник і ін.


Приклад професіограми професії «Манікюрниця»

Зміст праці. Манікюрниця виконує гігієнічне чищення й обробку нігтів і кистей рук, додає бажану форму нігтям, покриває їх лаком, наклеює накладні нігті, розписує нігті (art nail).

Останнім часом зміст праці манікюрниці став більш різноманітним (у ньому застосовуються нові операції). Серед послуг пропонується, крім звичного манікюру і європейський манікюр, при якому нігті обробляються за допомогою спеціальних приладів. З'явилися можливості для творчості. Сучасний майстер підбирає необхідний для створення задуманого образу колір, відтінок лаку, вручну створює малюнок на нігті (рослинний орнамент, візерунки різних стилів). Застосовуються також техніки аплікації й інкрустації.

Манікюрниця повинна знати: правила і технологію виконання манікюрних робіт; основи санітарії і гігієни при манікюрних роботах; етику і психологію роботи в сфері обслуговування; технологію готування лаків різних відтінків; властивості і призначення застосовуваних матеріалів; призначення застосовуваних інструментів, прийоми користування ними і правила їхнього збереження; способи надання першої медичної допомоги.

Умови праці: Манікюрниця працює сидячи, з великим навантаженням на опорно-рухову систему і руки, у неї постійно напружені очі; можлива алергія на хімічні склади і лаки (ацетон).

Області застосування: Майстри працюють у перукарнях, салонах краси, косметичних кабінетах, на показах і т.д.

Професійна спрямованість: на роботу з людьми, об'єктами природи і художнім образом.

Домінуючі інтереси: сфера обслуговування і образотворче мистецтво.

Необхідні якості: емоційна стійкість, уміння спілкуватись з людьми; акуратність і охайність; концентрація уваги; колірна чутливість.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: підвищена нервова збудливість, імпульсивність, неуважність і неакуратність.

Схожі професії: перукар, візажист, фахівець з нанесення татуювань.

На ринку праці попит на професію високий.

Оплата праці середня, висока.

Приклад професіограми професії «Машиніст крана (кранівник)»

Зміст праці. На сучасному промисловому підприємстві вантажопідйомні крани є основним видом технологічного устаткування, від нормальної експлуатації яких багато в чому залежить робота підприємства в цілому, а саме – своєчасне і якісне виконання технологічних процесів, висока якість продукції, що випускається. Тому, проходячи навчання з обраної спеціальності майбутній молодий робітник – машиніст крана (кранівник) повинен відчувати покладену на нього відповідальність за безпечну експлуатацію складної вантажопідйомної машини і пам'ятати, що від його кваліфікації і відношення до справи залежить не тільки результат власної роботи, але і безпека всього колективу підприємства і кінцевий результат виробництва.

Повинен знати: будову кранів та механізмів, які обслуговуються, способи перероблення вантажів; основи технологічного процесу монтажу технологічного устаткування, стапельного та секційного складання; основи технологічного процесу розбирання виробів, агрегатів, вузлів, машин та механізмів, конструкцій, складальних елементів будівель і споруд; визначення маси вантажу за зовнішнім виглядом; технічні умови та вимоги, які пред'являються під час завантаження стелажів; розташування виробничих дільниць, що обслуговуються; електротехніку та слюсарну справу.

Умови праці. Працювати фахівцю доводиться на великій висоті (до 80 метрів), в обмежених умовах, забиратися в кабіну доведеться по сходах двічі-тричі на день. За несприятливих погодних умов (гроза, сильний вітер) робота припиняється. На вартісних імпортних кранах працювати значно легше - на моніторі кранівник бачить інформацію про масу вантажу, на яку висоту він піднятий і відстань, яку він "проїхав" по стрілі. У кабіні є не тільки обігрівач, але і кондиціонер.

Області застосування: у виробничих цехах машинобудування та металообробки; у ремонтних цехах підприємств різних галузей промисловості; на гідротехнічних спорудах; на складах; у морських та річкових портах; при виконанні будівельно-монтажних робіт в будівництві.

Професійна спрямованість: з баштовими кранами (технічний догляд, профілактичний ремонт), габаритними вантажами, стропальниками.

Домінуючі інтереси: галузь будівництва, машинобудування, металообробка, техніка, механіка, новітні технології.

Необхідні якості: професія для людей, що не бояться великої висоти, холоднокровних, витривалих, таких, що володіють відмінним зором і точним окоміром, уважних, обережних і відповідальних.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання серцево-судинної системи (пороки серця, серцева недостатність та інше); опорно-рухового апарату (ревматизм, деформація грудної клітини та інше); нервової система (запаморочення, менінгіт та інше); органів зору (суттєве зниження гостроти зору, порушення бінокулярності та інше); органів слуху (зниження гостроти слуху); нервово-психічні захворювання (нав’язливі стани, непритомність).

Родинні професії: машиніст крана автомобільного, стропальник, машиніст козлового крана.

На ринку праці: користується попитом.

Оплата праці: висока.

Приклад професіограми професії «Машиніст крана автомобільного»

Зміст праці. Машиніст крана автомобільного здійснює вантажно-розвантажувальні роботи. Доставляє кран на об’єкт (керує автокраном у відповідності з правилами дорожнього руху). Приймає рішення про вибір місця установки крана з врахуванням нахилу рельєфу, стану ґрунту, напрямку і сили вітру. Визначає оптимальний кут повороту стріли. Здійснює огляд механізмів і вузлів автокрана, технічний догляд і профілактику. У випадку необхідності проводить їх ремонт.

Завдання машиніста крана автомобільного – дотримання вимог охорони навколишнього середовища, оскільки при експлуатації крана автомобільного можливі такі види забруднення навколишнього середовища як: викиди в атмосферу відпрацьованих газів, попадання на ґрунт і воду нафтопродуктів і інших експлуатаційних рідин, підвищений шум при роботі техніки. Категорично забороняється зливати відпрацьовані паливно-мастильні матеріали на землю, в каналізацію і водойми; необхідно їх зібрати в ємності і утилізувати. Дозволяється мити машину тільки у відведених місцях. Не можна допускати попадання у водойми стоків при митті машини. Охорона навколишнього середовища, екологічно безпечна експлуатація техніки – важлива складова роботи машиніста крана автомобільного.

Повинен знати: будову, принцип роботи та правила експлуатації кранів, які обслуговуються; граничну вантажопідйомність крана, тросів та ланцюгів; правила переміщення сипких, штучних, лісових та інших аналогічних вантажів; систему вмикання двигунів та контролерів; основи електротехніки і слюсарної справи; принципи раціональної і ефективної організації праці на робочому місці; вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, правила безпечного поводження з устаткуванням, машинами і механізмами, користування засобами колективного та індивідуального захисту; норми, методи і прийоми безпечного ведення робіт; виробничі (експлуатаційні) інструкції, інструкції з охорони праці, пожежної безпеки та правила внутрішнього трудового розпорядку.

Умови праці: машиніст крана автомобільного працює в різноманітних природних умовах, наприклад, обривиста місцевість, і найменша неточність здатна спричинити серйозну аварію, тому треба бути особливо уважним. Окрім цього, кран автомобільний створює навколо себе зону високої небезпеки, і машиніст вимушений постійно слідкувати за тим, щоб в цій зоні не було сторонніх людей. Також до несприятливих факторів професії машиніста крана автомобільного, які негативно впливають на здоров’я працівника, відносяться підвищений рівень шуму, вимушена робоча поза, загазованість повітря, тому існує перелік обмежень для прийому на роботу і навчання з даної професії.

Області застосування: машиністи крана автомобільного працюють в багатьох галузях: будівельні організації, майданчики; цехи підприємств; пристані; автотранспортні організації; підприємства, які обслуговують електромережі; вантажні залізниці; підприємства зв'язку.

Професійна спрямованість: з автомобільними кранами, вантажами.

Домінуючі інтереси: будівельний транспорт, галузь будівництва, новітні технології.

Необхідні якості: гарне фізичне здоров’я; чітка координація рухів; концентрація уваги; гострий зір; точний окомір; зорова пам’ять; висока швидкість і точність сенсомоторних реакцій; уміння концентрувати, розподіляти і швидко переключати увагу; схильність до роботи з технікою.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання серцево-судинної системи (пороки серця, серцева недостатність та інше); опорно-рухового апарату (ревматизм, деформація грудної клітини та інше); нервової системи (запаморочення, менінгіт та інше); органів зору (суттєве зниження гостроти зору, порушення бінокулярності та інше); органів слуху (зниження гостроти слуху); нервово-психічні захворювання (нав’язливі стани, непритомність).

Родинні професії: водій, машиніст козлового крана, машиніст екскаватора, машиніст скрепера, машиніст копра.

На ринку праці: ймовірність працевлаштування достатньо висока. За цією професією можлива організація підприємницької діяльності.

Оплата праці: професія «Машиніст крана автомобільного» – одна з найзатребуваніших і добре оплачуваних професій на ринку праці.

Приклад професіограми професії «Машиніст холодильних установок»

Зміст праці. Машиніст обслуговує холодильні установки, а також установки для виробництва льоду. Він здійснює пуск і регулювання режимів їх роботи, корегує роботу компресорів, насосів, конденсаторів, апаратів, а також веде спостереження за справністю двигунів, трубопроводів, арматури, приладів і апаратури. Фахівець у даній галузі визначає несправності в роботі холодильних установок із застосуванням контрольно-вимірювальних приладів, бере участь у всіх видах ремонтних робіт.

Повинен знати. Областю професійної діяльності машиніста холодильних установок є: проведення робіт по обслуговуванню холодильної установки, підтримка її режиму, визначення та усунення несправностей у роботі устаткування (агрегатів). Машиніст холодильних установок знає: будову холодильних установок та установок з виробництва льоду; основні закони фізики стосовно холодильного процесу; схему розташування трубопроводів, технологічний процес виробництва льоду; правила пуску, регулювання режимів роботи та ін.

Умови праці. Машиніст холодильних установок працює в приміщенні, можливий підвищений рівень шуму, вібрація, загазованість робочої зони. Професія передбачає використання як ручної праці, так і машин, механізмів, установок, пристроїв напівавтоматичного та автоматичного обладнання. Використовуються спецодяг і засоби індивідуального захисту. Машиніст холодильних установок працює в багатьох галузях економіки: хімічної, харчової, сільському господарстві, будівництві, рибальстві та ін.

Області застосування: В даний час важко уявити своє життя без холодильника. Це невід'ємна частина в будинку або квартирі будь-якої людини. Але не тільки в побутовій сфері вони знайшли своє застосування. На багатьох заводах, фабриках і виробництвах широко використовуються великі промислові холодильні установки. Машиністи холодильних установок затребувані на: м'ясопереробних підприємствах; молочних комбінатах; підприємствах торгівлі продовольчими товарами; промислових підприємствах з виготовлення холодильного обладнання; в приватних і в державних організаціях по ремонту і обслуговування холодильного обладнання.

Професійна спрямованість: на роботу з технікою, людьми, технологіями.

Домінуючі інтереси: різні галузі народного господарства, сфера обслуговування, підприємництво, сучасні технології.

Необхідні якості: хороший окомір; хороша координація рухів; відповідальність; стійка увага; практичне мислення; вміння швидко і точно діяти в позаштатних ситуаціях.

Перешкоджають успішній професійній діяльності. Захворювання серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, органів дихання, органів зору та слуху, розлади нервової системи.

Родинні професії. Під час вибору професії необхідно врахувати її спорідненість з такими професіями як: слюсар-ремонтник, машиніст компресорних установок.

На ринку праці. Попит на професію високий.

Оплата праці.Оплата багато в чому залежить від професіоналізму фахівця, особистісних якостей, місця роботи. Також професія дає можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю або відкрити власні майстерні з ремонту холодильної техніки. Професійне зростання машиніста холодильних установок полягає в підвищенні розряду з 3-го до 6-го. З кваліфікацією техніка за фахом "Монтаж, технічна експлуатація холодильно-компресорних машин та установок" фахівець може зайняти посаду бригадира або майстра. Отримання вищої освіти відкриває можливість зайняти керівну посаду.

Приклад професіограми професії «Монтажник гіпсокартонних конструкцій»

Зміст праці. Монтажник гіпсокартонних конструкцій - спеціаліст, від якого залежить естетичний вигляд інтер’єру. Здебільшого – це стелі (євро) із різними підсвітками, площинами, об’ємами, кольорами. Дана професія має оздоблювальну основу, яка повинна відповідати нормам і правилам монтажних конструкцій. Фахівець повинен враховувати товщину стелі, падіння світла, розробляти конструкцію так, щоб вона вписувалася у вже існуючий інтер’єр. Монтажник гіпсокартонних конструкцій повинен: зводити міжкімнатні перегородки; обшивати готові стіни (утеплення, облагороджування); монтувати підвісні стелі (прості і багаторівневі); робити арки і різні криволінійні конструкції, інсталяційні сіни (для маскування інженерно-технічних комунікацій) тощо.

Повинен знати: основні види матеріалів та виробів для улаштування гіпсокартонних конструкцій; збірні елементи дерев’яного та металевого каркасів, кріпильні деталі, ізоляційні вироби, їх властивості; типи гіпсокартонних листів та їх ознаки; найменування, призначення ручних та механізованих інструментів і пристроїв, правила роботи з ними; правила безпеки праці під час роботи на висоті, пожежної безпеки під час роботи з електричним чи пневматичним інструментом.

Умови праці: монтажники гіпсокартонних конструкцій працюють, як правило, у приміщеннях. Їхня робота доволі часто має колективний характер.

Області застосування: будівельні організації, ремонтно-будівельні управління, фірми, що займаються оздоблювальними роботами. Можна відкрити власну справу.

Професійна спрямованість: робота з електроінструментами, будівельними матеріалами, новітніми технологіями.

Домінуючі інтереси: будівництво, новітні технології монтажу гіпсокартонних конструкцій, дизайнерські рішення розміщення конструкцій.

Необхідні якості: фізична витривалість, швидка реакція, хороши окомір і зір.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання серцево-судинної системи (пороки серця, серцева недостатність та інше); опорно-рухового апарату (ревматизм, деформація грудної клітини та інше); нервової системи (запаморочення, менінгіт та інше); органів зору (суттєве зниження гостроти зору, порушення бінокулярності та інше); органів слуху (зниження гостроти слуху); нервово-психічні захворювання (нав’язливі стани, непритомність).

Родинні професії: штукатур, маляр, столяр.

На ринку праці. Потреба у робітниках цієї професії постійно має тенденції до зростання.

Оплата праці: престижність професії сьогодні значно зросла. Досвідчений фахівець отримує хороший заробіток.

Приклад професіограми професії «Монтажник санітарних систем та устаткування»

Зміст праці. Виконує роботи під час монтажу та випробування санітарно-технічних систем, здачі виконаних робіт; розмічує місця прокладання трубопроводів, виконує вимірювання з натури щодо розміщення обладнання і трубопроводів; креслить чорновий і замірювальний ескізи з натури трубопроводів і за будівельними кресленнями. Проводить улаштування в будівлях і спорудах систем опалення, вентиляції, водопровідних, газових і каналізаційних мереж, установлення водопровідних, газових і каналізаційних мереж, опалювального, газового і санітарного устаткування.

Повинен знати: фізику, геометрію, креслення (в рамках середньої школи); матеріалознавство, електротехніку, охорону праці, технічне креслення, основи галузевої економіки; основні види деталей санітарно-технічних систем, з’єднань труб і кріплення трубопроводів; будову і особливості монтажу систем центрального опалення, водопостачання та водостоки; правила транспортування та поводження з балонами з киснем та ацетиленом; правила користування механізованим інструментом.

Умови праці: професія сантехнік залишається однією з найважчих і складних. Особливо це стосується робіт по демонтажу старого сантехнічного обладнання та встановлення нового, що передбачає роботу в обмеженому просторі та освітленні, з купою інших незручностей.

Області застосування: будівництво, житлово-експлуатаційні контори, приватні фірми.

Професійна спрямованість: робота з електроінструментами, будівельними матеріалами, новітніми технологіями.

Домінуючі інтереси: будівництво, нові технології сантехнічних робіт, дизайнерські рішення розміщення водних та опалювальних комунікацій.

Необхідні якості: здатність до оперативної спостережливості, розподілу та переносу уваги, координації рухів рук, розвинена зорово-рухова пам’ять і практичне мислення, окомір; охайність.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання серцево-судинної системи (пороки серця, серцева недостатність та інше); опорно-рухового апарату (ревматизм, деформація грудної клітини та інше); нервової системи (запаморочення, менінгіт та інше); органів зору (суттєве зниження гостроти зору, порушення бінокулярності та інше); органів слуху (зниження гостри слуху); нервово-психічні захворювання (нав’язливі стани, непритомність).

Родинні професії: слюсар-сантехнік, токар, фрезерувальник та ін..

На ринку праці: затребуваність цих фахівців на ринку праці дуже велика і постійна. Вони потрібні не тільки при будівництві нових будинків, але і при ремонті старих. А вже під час непередбачених аварійних ситуацій, «сантехнік» – найважливіша людина.

Оплата праці: престижність професії сьогодні значно зросла. Цьому сприяє висока заробітна плата, особливо, при роботі в приватних фірмах, на будівництвах і величезна затребуваність.

Оплата праці: престижність професії сьогодні значно зросла. Досвідчений фахівець отримує хороший заробіток.

Приклад професіограми професії «Монтажник систем утеплення будівель»

Зміст праці. При будівництві нового житла застосовують багато способів енергозбереження. А от для старих будівель найбільш раціональним і дешевим вирішенням цього питання буде застосування зовнішнього утеплення стін (скріплені системи утеплення), адже через стіни квартири втрачається до 40% тепла. Для цього більш ефективними є утеплюючи плити з пінополістиролу або мінеральної вати, які збільшують термін служби будівлі, усувають корозію арматури в бетонних стінах і скорочують витрати на обслуговування будинку.

Повинен знати: види систем утеплення будівель та клейових розчинів, кріпильних деталей; правила монтажу, систем утеплення; вимоги та особливості застосування поліуретанових клеїв для закріплення плит утеплювача на органічній основі; призначення та технологію нанесення декоративних тонкошарових (полімер цементних, акрилових) штукатурок і фарб; види, принцип організації верхолазних робіт; основні конструктивні типи об’єктів, де здійснюються роботи з монтажу систем утеплення. Повинен вміти: виконувати прості роботи під час монтажу систем утеплення будівель.

Умови праці: професійна діяльність монтажника систем утеплення будівель відноситься до фізичної праці середнього навантаження і напруженості. Є обмеження щодо статі та віку, тому що роботи можуть здійснюватися на висоті. Робота, як правило однозмінна і проводиться вдень, виконуються в різних кліматичних умовах, на висоті, використовуючи ручний та електрифікований інструмент.

Області застосування: виконання робіт із утеплення будівель і споруд житлового, соціального та промислового призначення; утеплення нових будинків і таких, що перебувають в експлуатації.

Професійна спрямованість: на роботу з будівельними матеріалами, технічними пристроями.

Домінуючі інтереси: будівельна індустрія, сучасні технології.

Необхідні якості: гарний естетичний смак, окомір, координація руху рук, творча уява, уважність, фізична сила, витривалість, обережність і уважність, так як робота може здійснюватися на висоті.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність та ін.); опорно-рухового апарату (які ускладнюють і обмежують рухливість рук, ніг); нервової системи (нав’язливі стани, непритомність та ін.); органів дихання (хронічний бронхіт, хронічна пневмонія та ін.); органів травлення (хронічні захворювання печінки та ін.); шкіри (дерматити, екзема та ін.).

Родинні професії: лицювальник, штукатур, дизайнер, монтажник-висотник, промисловий альпініст.

На ринку праці: останнім часом виріс попит на дану професію, тому що збільшується потреба в утепленні, ремонті та реконструкції старих будівель.

Оплата праці: професія монтажника систем утеплення будівель престижна і добре оплачується. Політика держави щодо енергозбереження, постійне удосконалення, модернізація споруд, пошуки у сфері дизайну відкривають широкий простір для спеціаліста з утеплення будівель.

Приклад професіограми професії «Муляр»

Зміст праці: муляр – це робітник, що бере участь у зведенні і ремонті житлових будинків, мостів, промислових і інших споруджень із природних і штучних будівельних матеріалів. До природних будівельних матеріалів відносяться різні види каменю. Штучні виготовляються з глини, шлаку, вапняно-піщаних сумішей і інших матеріалів.

Муляр робить кладку несучих стін, фундаменту арок, колон, бере участь в установці віконних і дверних коробок, заливання швів у збірних залізобетонних конструкціях.

При кладці стін муляр повинний витримувати необхідну товщину і рівність шва, перевіряти відповідність горизонтальності і вертикальності рядів проектним вимогам, проектувати зведення кутів і вигинів стіни з цілих, половинок і четвертинок цегли. Муляр може брати участь у ремонті: він виконує закладення «порожнеч» новою цеглою, при дотриманні «швів» і «стику» старої кладки.

Умови праці, інструменти: Виробничі операції муляр виконує за допомогою ручних інструментів: кельми, молоточка-кирки, ковша-лопати, розшивки.

Муляр може працювати як у приміщенні, так і на відкритому повітрі (можливо, на висоті).

До шкідливих умов праці відносяться: погодні умови (якщо будівництво ведеться на відкритому повітрі), шум і вплив застосовуваних матеріалів.

Області застосування, можливі місця роботи: будівництво, реставрація будинків, виробничих приміщень, мостів.

Спілкування в праці: Високої продуктивності праці муляри досягають тільки при скоординованій роботі в бригаді й у парі. Як правило, муляр працює разом з підручним робітником, що має більш низьку кваліфікацію. Підручний повинний відчувати ритм і темп роботи ведучого муляра, без затримки готувати йому фронт робіт: розстеляти розчин, розкладати цеглу в тім порядку, у якому його буде укладати ведучий муляр.

Професійний тип - реалістичний.

Домінуюча професійна спрямованість - людина-техніка.

Домінуючі інтереси: будівництво, техніка; супутні - деревообробка, металообробка, фізика, математика.

Необхідні якості: добре розвитий окомір при кладці цегли, а також при викладанні напусків, уступів, поясів і ін. Одним з необхідних у професії муляра якостей є розвинене почуття часу - оцінити положення цегли, товщину розчинної постелі і правильність інших операцій необхідно в обмежений відрізок часу. У праці муляра велика роль дії рук. Його діяльність складається з ряду строго послідовних прийомів і рухів. У роботі обох рук необхідні сила, спритність, погодженість і взаємозамінність. Задана товщина і рівність шва досягаються, по-перше, розстелянням необхідної кількості розчину, по-друге, рівномірним обтисненням розчину цеглою при його укладанні. Успіх цієї операції залежить як від окоміру робітника, так і від розвитку м'язово-суглобних відчуттів. Треба тонко відчувати рівномірність тиску всієї площі цегли на розчин і дозувати зусилля.

Також для планування і контролю всієї роботи в цілому робітнику необхідні: просторова уява, технічне мислення, стійка увага, наочно-образна пам'ять.

Для освоєння професії потрібно мати гарну підготовку по фізиці, хімії, матеріалознавству. Муляр повинний знати правила техніки безпеки, прийоми передачі сигналів, команд; основні властивості природних і штучних будівельних матеріалів і розчинів; технологію зведення і монтажу частин будинку; призначення, пристрої, правила експлуатації інвентарю, інструментів, пристосувань, використовуваних при виконанні робіт із кладки і ремонту кам'яних конструкцій будинків і споруджень.

Медичні обмеження: робота протипоказана людям, що страждають захворюваннями серцево-судинної системи, опорно-рухового апарата, нервово-психічними розладами, що мають схильність до простудних захворювань.

Родинні професії: штукатур, монтажник, бетонник, арматурник.

Перспективи професійного росту і кар'єри: стажист - різнороб - фахівець-муляр, провідний спеціаліст, бригадир. При додатковому підвищенні освіти (середня чи вища будівельна освіта) - виконроб, будівельний інженер, архітектор. Прямо на виробництві можливе одержання родинної професії; кваліфікацію можна підвищити в будівельних технікумах чи інститутах.

На ринку праці попит на професію стабільний.

Рівень освіти - не нижче початкової професійної чи повної середньої.

Приклад професіограми професії «Офіціант»

Зміст праці. Офіціант (від латинського officians - службовець) – працівник ресторану, кафе, бару, їдальні, закусочної, підприємства харчування в туристичних комплексах, готелях і на транспорті, що подає страви відвідувачам. В обов'язки офіціанта входить сервірування столу, зустріч відвідувачів, знайомство їх з меню, у разі потреби – поради у виборі блюд, одержання замовлення, передача замовлень у гарячий і холодний цехи кухні, пробивання чеків на касовому апараті, доставка замовлення відвідувачу, розрахунок з ним, збір використаного посуду.

Умови праці. Робота протікає в приміщенні, у спеціально обладнаних салонах-харчоблоках транспортних засобів чи на вулиці в період роботи літніх кафе. Робота пов'язана зі значними фізичними навантаженнями. Спілкування в праці інтенсивне, з великою кількістю людей – і відвідувачів, і працівників підприємства суспільного харчування.

Домінуюча професійна спрямованість: на роботу з людьми.

Професійний тип особистості : соціальний, артистичний і підприємницький.

Домінуючий інтерес: до роботи в сфері обслуговування, торгівлі, суспільного харчування, схильність до живої, різноманітної роботи. Супутній інтерес - до кулінарії, до традицій національної кухні, до етики й естетики, до психології, до іноземних мов.

Необхідні якості. Офіціант повинний знати правила обслуговування відвідувачів і сервіровки столу, асортимент і кулінарну характеристику блюд і напоїв, ціни на них, правила роботи на контрольно-касових апаратах. У випадку роботи з іноземними відвідувачами необхідне знання іноземних мов у межах професійного розмовного мінімуму.

Для успішного виконання роботи офіціант повинний бути товариським, бездоганно ввічливим, легко вступати в контакти і розуміти особливості поведінки людей. Необхідна стійка увага, розвита оперативна і довгострокова пам'ять, розвиті рахункові здібності, гарний розвиток органів зору, нюху, тактильної чутливості. Потрібна фізична витривалість, швидкодія, ручна вправність з одночасним артистизмом.

Медичні обмеження. Робота офіціанта протипоказана людям із захворюваннями ніг, опорно-рухового апарата, серцево-судинної системи, а також особам зі зниженням слуху і зору, із хронічними інфекційними захворюваннями.

Схожі професії: бармен, буфетник, продавець продовольчих товарів, продавець-комерсант, продавець-касир, кухар.

Перспективи професійного росту - підвищення кваліфікації, адміністративний ріст, продовження освіти в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах, одержання професії «менеджер підприємства торгівлі і суспільного харчування».

Професія офіціанта користується попитом на ринку праці, особливо в період масового відпочинку.

Приклад професіограми професії «Оформлювач вітрин, приміщень та будівель»

Зміст праці: фахівець, який виконує роботи з художнього та художньо-декоративного оформлення вітрин, приміщень, будівель, виготовлення деталей і фрагментів інтер’єру, панно, стендів, декоративних споруд тощо та встановлює їх. Використовує художні методи для створення необхідних ефектів під час оформлення вітрин та інших місць для виставлення товарів, рекламних засобів тощо. Здійснює комплексне рекламне оформлення вітрин, інтер’єрів приміщень, а також рекламних плакатів, вивісок, щитів, стендів, настінних панно тощо.

Володіє засобами образотворчого декоративно-прикладного мистецтва. Виконує художньо-оформлювальні роботи в театрах і концертних залах, дитячих садках і бібліотеках, в кафе і магазинах, в адміністративних і жилих будинках, при реставрації пам’яток історії і культури.

Повинен знати: сучасні способи, методи і напрями оформлення вітрин, приміщень та будівель; види та властивості матеріалів, що застосовуються для виконання робіт; технологічне обладнання та інструмент для виконання робіт; технологію та правила виконання оформлювальних робіт; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; правила внутрішнього трудового розпорядку.

Умови праці: Оформлювач працює в складі творчих виробничих об’єднань або індивідуально, часто має ненормований робочий день і активний робочий ритм.

Області застосування: художньо-оформлювальні роботи господарства: в театрах і концертних залах, дитячих садках і бібліотеках, в кафе і магазинах, в адміністративних і жилих будинках, при реставрації пам’яток історії і культури.

Професійна спрямованість: з людьми, різноманітними матеріалами, видами оформлюваних робіт.

Домінуючі інтереси: культура та мистецтво, дизайн, образотворче мистецтво, сучасні технології та техніки.

Необхідні якості: ця професія потребує естетичного смаку, доброї зорової пам’яті та уяви, вміння творчо мислити та аналізувати, фантазії. Фахівець повинен мати хист до образотворчого мистецтва і дизайну, знання з біології, історії, літератури.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання органів дихання (хронічний бронхіт, хронічна пневмонія), серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність та ін.), органів травлення (хронічні захворювання печінки та ін.); опорно-рухового апарату (обмежують рухливість рук, ніг), нервової системи (нав'язливі стани, непритомність і ін.), шкіри.

Родинні професії: живописець, модельєр, дизайнер, вишивальник.

На ринку праці: якщо спеціаліст даної професії хоче бути затребуваним, він має сенс освоїти такі напрями, як дизайн інтер'єру, дизайн одягу, комп'ютерний дизайн та інше.

Оплата праці: залежить від майстерності та місця роботи.

Приклад професіограми професії «Пекар»

Зміст праці. Пекар пече хліб різних сортів, батони, булки, калачі, ватрушки тощо. Хлібобулочні вироби відрізняються від кондитерських виробів співвідношенням борошна, цукру та інших інгредієнтів. У хлібі і булках борошна має бути не менше половини. Фахівець користується затвердженими рецептами, вибирає вихідні матеріали (борошно, добавки та ін.), Надає майбутнім булкам форму (самостійно або розкладаючи по формам), а потім випікає їх в печі. Великі хлібопекарські виробництва оснащені обладнанням, що полегшує роботу з великими обсягами. Наприклад, машини для замішування і оброблення тіста, конвеєри. Пекар завантажує сировину, запускає обладнання і стежить за процесом. Зокрема, він контролює витримку тесту, розкладку по формам перед посадкою в піч, визначає готовність хліба в печі. Досвідчений пекар багато що може визначити на дотик і на око. Деякі операції неможливо механізувати. Наприклад, плести з тіста косички або наносити насічки доводиться вручну, не зупиняючи конвеєр.

Пекар повинен знати: як вести технологічний процес випікання хліба за зміну чи виготовлення інших булочних, сухарних виробів тощо; смажити вироби у фритюрі, відсаджувати печиво та тістечка на листи; укладати тістові заготовки на лопатки, листи, касети, форми; завантажувати тістові заготовки на під (або люльки) печі; сушити сухарі у сушильних камерах та печах; контролювати температурний режим за допомогою контрольно-вимірювальних приладів та паровий режим пекарної, сушильної камер; при садінні тістових заготовок у піч для виготовлення житніх сортів хліба – обслуговувати тістоділильні машини і контролювати процес вистоювання тіста, при виробництві формового хліба – звільняти з форм, штучних і дрібно штучних виробів – надрізувати вручну або машиною, змазувати тістові заготовки; вести технологічні процеси: ошпарювання, обсушування обварених тістових кілець та їх випікання;

Умови праці: до мінусів професії потрібно віднести роботу на ногах, постійний контакт з борошном, спеціями, жар від печі, СВЧ-опромінення та ін.

Області застосування: пекарі працюють на хлібокомбінатах, в невеликих пекарнях, на підприємствах громадського харчування, на комплексно-механізованих лініях. Пекар може організувати свій власний бізнес з випікання хліба.

Професійна спрямованість: робота з природніми об’єктами, технічними пристроями, художніми образами.

Домінуючі інтереси: сфера харчування, сучасні технології.

Необхідні якості: фізична витривалість, тонкий нюх і смакова чутливість, чітка координація рухів рук, об'ємний окомір, пам’ять на образи, спостережливість, охайність.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання: органів дихання (бронхіальна астма, хронічна пневмонія та ін.); серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність); нирок і сечових шляхів (нефрит, ниркова недостатність); опорно-рухового апарату, що обмежують рухливість рук; нервової системи (менінгіт, мієліт); органів зору (значне зниження гостроти зору і відчуття кольору); шкіри з локалізацією на кистях рук (дерматити, екземи).

Родинні професії: кухар, бісквітник, вафельник, машиніст потокової лінії формування хлібних виробів, машиніст тістоділильних машин, формувальник тіста, кулінар, технік-технолог, пресувальник макаронних виробів, кондитер.

На ринку праці: останнім часом зафіксований різкий стрибок у розвитку хлібобулочної промисловості. Особливістю на сьогоднішній день є велика кількість приватних, невеликих підприємств (пекарень) хлібобулочної промисловості, підприємства суспільного харчування (ресторани, кафе, закусочні, їдальні, чайні, буфети) тому з працевлаштуванням проблем не виникає.

Оплата праці: залежить від майстерності, місця роти, наполегливості. Перспективи кар’єрного росту присутні при наявності достатньої освіти. Можна підвищити розряд, стати бригадиром, або начальником зміни, здобути професії: інженер-технолог, інженер-механік, лаборант хлібопекарського виробництва після закінчення вузів харчової і хлібопекарської промисловості. Також є перспектива відкрити власну пекарню, або стати директором хлібокомбінату.


Приклад професіограми професії «Перукар (перукар модельєр)»

Зміст праці. Перукар здійснює миття і масаж голови, виконує стрижку волосся (просту чи модельну), укладає волосся відповідно до напряму сучасної моди і індивідуальних особливостей та побажань клієнта. Завиває волосся на бігуді чи іншими способами, робить хімічну завивку та фарбує волосся різними способами, виконує знебарвлення, блондування, мелірування. Здійснює укладання феном, покриття волосся лаком. Оформляє зачіски із застосуванням сучасних парфюмерно-косметичних засобів для моделювання, фіксації та ін. Використовує декоративні елементи (предмети) при оформленні зачіски: квіти, банти, шпильки та ін. Робить стрижку бороди і вусів. При необхідності накладає компреси і виконує масаж обличчя. Використовує накладки і перуки. Застосовує спеціальні препарати, розчини, інші матеріали відповідно до призначення, згідно з правилами використання.

Перукар повинен знати: типи зовнішності, будову і властивості шкіри, волосся, способи і технології нарощування волосся, способи фарбування, мелірування, блондування волосся, способи стрижки. Фахівець повинен уміти: володіти спеціальними інструментами, правильно і пропорційно змішувати хімічні речовини, призначені для фарбування, завивки, освітлення волосся, володіти секретами маскування недоліків і підкреслення достоїнств зовнішності за допомогою маніпуляцій з волоссям, дати грамотну консультацію з питань підбору зачіски, кольору, догляду за волоссям.

Умови праці. Перукар працює в умовах інтенсивної фізичної праці, в приміщенні. У нього рухливий спосіб діяльності. Дана професія характеризується наявністю численних короткочасних контактів з клієнтами, що створює підвищену емоційну напруженість праці. Перукарю необхідно мати високий рівень комунікабельності, толерантність, високий рівень емоційної стійкості. Фахівець витримує високі фізичні навантаження (провести 8-12 годин на ногах, та ще в приміщенні, де працюють з фарбою, включеними фенами і ножицями в руках не кожному під силу), часто вирішує конфліктні ситуації.

Області застосування: в перукарнях, салонах краси, школах стилістів, займаэться приватною практикою.

Професійна спрямованість: спілкування і взаємодія з людьми, робота з художніми образами.

Домінуючі інтереси: індустрія краси, естетика, дизайн, сучасні технології.

Необхідні якості: тактовність, доброзичливість, чуйність, креативність, творче та образне мислення, добре розвинена увага і образна пам'ять, тонка зорово-рухова координація, постійний самоконтроль, організованість, висока емоційна стійкість.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання органів дихання (бронхіальна астма, хронічний бронхіт і ін.), серцево - судинної системи (серцева недостатність, пороки серця і ін.), опорно-рухового апарату (хронічний ревматизм і ін.), шкіри, психіки і розлади нервової системи.

Родинні професії: манікюрник, стиліст, пастижер, косметолог тощо.

На ринку праці. Професія затребувана на ринку праці (за великим рахунком, не залежить від економічних спадів); є можливість реалізувати власні амбіції (відкривши власну студію і завоювавши ім'я в світі моди).

Оплата праці: Перукар може робити кар'єру в рамках будь-якого будинку моди, заробляючи собі ім'я і нарощуючи клієнтську базу. Досягнувши певної професійної ваги і досвіду, фахівець може вирішити працювати на себе. При бажанні він може відкрити свою власну перукарню або салон. У будь-якому випадку рівень доходів такого фахівця буде залежати від його таланту і комунікативності з клієнтами.


Приклад професіограми професії «Пічник»

Зміст праці. Виконує роботи під час кладки печей та труб; зачищає та шабрує лицьові поверхні печей; розбирає вручну фундаменти, цегляну кладку, готує розчини, виконує мурування печей, камінів, вогнищ різного призначення, улаштовує та замінює пічне, плитове, камінне, котлове приладдя.

Пічник повинен знати: види основних матеріалів, що застосовуються при виконанні пічних робіт; вимоги до якості та властивостей матеріалів, що застосовуються при укладанні печей, каміна чи плити; конструкцію топки та димоходів; розрахунок розміру печі; якісні опоряджувальні матеріали; конструкцію печей, вогнищ різного призначення, топок; облаштування димарів, патрубків і перекидних рукавів; способи укладання підмурівок печей; ремонт печей та заміну пічних приладів.

Умови праці: як у приміщенні так і надворі, робота пов’язана із висотою, переміщенням важких матеріалів.

Області застосування: Будівництво. Спеціальні будівельні роботи.

Професійна спрямованість: по типу «людина – художній образ».

Домінуючі інтереси: художньо-оформлювальна робота, архітектура.

Необхідні якості: фізична сила і витривалість, гнучкість і рухливість тіла й особливо рук, розвинене почуття рівноваги, відсутність страху висоти; рухливість і координація кистей і пальців рук, точний лінійний і об'ємний окомір, наочно-образне мислення, гарне кольоророзрізнення, творча уява, естетичний смак.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: робота протипоказана людям, що страждають захворюваннями серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, нервово-психічними розладами, що мають схильність до простудних захворювань та дефекти зору у вираженій стійкій формі.

Схожі професії:штукатур, маляр, лицювальник-плиточник.

На ринку праці: попит на професію середній

Оплата праці: не висока.

Приклад професіограми професії «Портьє»

Зміст праці. Портьє приймає і розселяє гостей, відповідає за підготовку номерів, бере участь у вирішенні всіх конфліктів − від неприбраного вчасно номера до проблемних ситуацій з гостями. Професія портьє вимагає високого професіоналізму, спокою і уміння діяти швидко.

Портьє повинен знати: правила користування і внутрішнього розпорядку у готелі; прейскуранти цін на номери, місця та платні послуги у готелі; правила прийому та обслуговування громадян України та іноземців; правила реєстрації та паспортно-візового режиму в готелях; розміщення і час роботи всіх служб готелю; порядок ведення журналів обліку осіб, які проживають у готелі, бронювання номерів (місць), складання відомості обліку руху номерів і місць, реєстрації національних документів іноземних громадян; порядок розрахунків з особами, які проживають у готелі.

Умови праці: робоче місце портьє у вестибюлі готелю, за стійкою. Як правило, воно обладнане оргтехнікою. Режим роботи у кожному готелі визначається індивідуально.

Області застосування: працюють у готелях, пансіонатах, будинках відпочинку, туристичних базах і оздоровчих центрах.

Професійна спрямованість: на роботу з людьми.

Домінуючі інтереси: Готельне господарство, соціальна сфера.

Необхідні якості: комунікабельність, гнучкий розподіл уваги; зорова пам'ять на зовнішність людини; ерудованість, гнучкість (уміння гнучко і швидко реагувати на різні зміни в ситуаціях), хороша дикція і виразна мова; емоційна стійкість, тактовність, вихованість.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: агресивність, нетерпимість до людей, нерішучість, замкнутість, невміння слухати клієнта, неорганізованість, недисциплінованість, невміння протистояти зовнішнім факторам.

Схожі професії: гувернер, швейцар, консьєрж, менеджер по готельній справі, покоївка.

На ринку праці: попит на професію середній.

Оплата праці середня, висока.

Приклад професіограми професії «Продавець (продовольчих/непродовольчих) товарів»

Професійна область: сфера обслуговування

Міжособистісна взаємодія: часто по типу «навпроти».

Домінуючий інтерес: підприємницький.

Додатковий інтерес: соціальний.

Умови роботи: у приміщенні/на вулиці, рухливий.

Домінуючі види діяльності: перевірка наявності товару у відділі до початку робочого дня; підготовка товару до продажу (розташування, оформлення продукції, розташування цінників); підготовка в підсобному приміщенні візків і контейнерів з товаром для запобігання перебою у торгівлі; пропозиція товару й обслуговування покупців; ознайомлення покупця з асортиментом і допомога у виборі покупки; інформування покупців про призначення, властивості і якість товару; надання покупцю короткої інформації про технологію виробництва товару; інформування покупців про ціни, виписка чеків і підрахунок вартості товару; видача товарів по оплачених чеках чи безпосередній прийом грошей за товар, обмін товару (при пред'явленні чека); підтримка чистоти і порядку на вітрині, робочому місці протягом робочого дня й оформлення віконних і внутрімагазинних вітрин; вивчення попиту покупців і одержання товару зі складу, бази.

Продавець непродовольчих товарів: перевірка і демонстрація дії товару (електроприладів, музичних інструментів, годинників, іграшок і т.д.); інформування покупців про моду поточного сезону; оформлення гарантійних паспортів на товар; підбір, приміряння, відріз, комплектація товару і допомога у визначенні розміру виробів.

Продавець продовольчих товарів: зважування, упакування і відпущення товару; інформування покупців про особливості, кулінарне призначення і харчову цінність виробів; робота з устаткуванням (ваги, холодильники, різальні машини й апарати).

Якості, що забезпечують успішність виконання професійної діяльності:

Здібності: грамотна, коротка, виразна, зрозуміла мова; оперативність; гарна пам'ять; розвинений нюх/тактильна чутливість/зорова чутливість (у залежності від специфіки чи відділу магазина); гарний окомір; розвинена уява; великий обсяг, концентрація, розподіл і переключення уваги; витримка; артистичність.

Особистісні якості, інтереси і схильності: товариськість; самоконтроль (уміння керувати собою - емоціями, вчинками, поведінкою); терпіння; витримка; поблажливість; спокійне ставлення до людей; емоційна стійкість; оперативність; моторність; уважність; відповідальність; чесність; доброзичливість; спостережливість; уміння переконувати.

Якості, що перешкоджають ефективності професійної діяльності: погана пам'ять; нечітка мова; повільність; брутальність.

Області застосування професійних знань: магазини (продовольчі, непродовольчі); спеціалізовані магазини (спортивні, господарські і т.д.); універмаги; супермаркети; салони-магазини; торгово-оптові склади; ринки; торгові ряди; торгові точки.

Деякі професії, що можуть підійти людині з даним типом особистості (підприємницький і соціальний): юрист; суддя; соціальний службовець; страховий агент; медсестра; перекладач.

Приклад професіограми професії «Рихтувальник кузовів»

Зміст праці: виконувати роботи з розбирання кузовів вантажних та легкових автомобілів; випрямляння (рихтування) для подальшого фарбування деталей облицювання кузовів легкових та вантажних автомобілів за допомогою інструменту; ремонт ушкоджених деталей кузова тощо.

Рихтувальник кузовів повинен знати: слюсарну та жерстянську справу; види та типи всіх основних кузовів легкових, вантажних кузовів та автобусів; загальну будову кузовів; технологію і методи випрямлення під фарбування деталей облицювання та складових одиниць кузовів вантажних і легкових автомобілів; правила підготовки деталей і складових одиниць кузовів легкових автомобілів під лудіння, ґрунтування; способи виправлення дефектів; основи електротехніки і технології металів тощо.

Умови праці: як правило, виконання робіт з розбирання кузовів вантажних та легкових автомобілів; випрямляння (рихтування) для подальшого фарбування деталей облицювання кузовів легкових та вантажних автомобілів проводиться в приміщенні. Можливо наявність шуму.

Області застосування: Робітники, що працюють з тонколистовим металом, СТО, підприємства, де є парк транспортних засобів.

Професійна спрямованість: по типу «людина – техніка».

Домінуючі інтереси: техніка, металообробка; супутні - математика, фізика, хімія.

Необхідні якості: Для людини, яка обирає професію рихтувальника кузовів

важлива достатня фізична сила, гарна м'язова чутливість, рухливість кистей, пальців рук і погодженість їхніх рухів, гарний лінійний і об'ємний окомір. Важливими якостями є здатність до концентрації уваги, гарна образна пам'ять, розвите технічне і наочно-діюче мислення, просторова уява (уміння подумки маніпулювати об'єктами, здатність уявляти їх у різних проекціях).

Перешкоджають успішній професійній діяльності: робота не рекомендується людям з порушенням ЦНС, з психічними захворюваннями, захворюваннями опорно-рухового апарату, верхніх дихальних шляхів, серцево-судинної системи, органів зору, слуху, порушенням функцій вестибулярного апарату, з хронічними захворювання шкіри та алергічними захворюваннями.

Схожі професії: автомаляр, автослюсар, слюсар-ремонтник.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці: дуже висока.

Оплата праці: середня, висока.

Приклад професіограми професії «Складальник верху взуття»

Зміст праці: правила виконання простих операцій по складанню верху взуття; види і властивості матеріалів, які використовуються для виготовлення заготовок; технологічні нормативи виконання операцій; номери голок і ниток, які використовуються; правила експлуатації і регулювання машин; правила економічного використання матеріалів, інструментів, електроенергії; правила прийому і передачі зміни; правила безпеки праці.

Складальник верху взуття повинен знати: виконувати прості операції по складанню верху взуття методом з’єднання деталей заготовки нитковими швами на швейному обладнанні різних типів і класів. Забезпечувати рівну строчку з утягненою ниткою без обривів і пропусків стібків, частоти стібків і відстані від краю деталей відповідно до вимог технології. Виконувати регулювання машин. Додержуватись вимог безпеки праці.

Умови праці: Працює на підприємствах з виробництва взуття, виконуючи операції по складанню верху взуття методом з’єднання деталей заготовки нитковими швами, на швейному обладнанні різних типів і класів. Можливий шум і вібрації від працюючого устаткування, забруднення повітря часточками матеріалів.

Області застосування: Взуттєва промисловість (крім виробництва гумового взуття).

Професійна спрямованість: по типу «художній образ», «техніка».

Домінуючі інтереси: образотворче мистецтво, сфера обслуговування.

Необхідні якості: хороший зір та окомір, відповідальність та пунктуальність, гарний художній смак, терплячість та посидючість, конструкторські здібності, акуратність, просторова уява.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: робота не рекомендується людям із бронхіальною астмою, хронічною пневмонією, тиреотоксикозом, захворюваннями хребта.

Схожі професії: складальник взуття, взуттьовик з індивідуального пошиття взуття, взуттьовик з ремонту взуття.

На ринку праці: попит на ринку праці високий.

Оплата праці: висока. На ринку праці: попит на професію середній.

Оплата праці: середня.

Приклад професіограми професії «Складальник взуття»

Зміст праці: вимоги до якості напівфабрикатів і допоміжних матеріалів; технологічні нормативи виконання операцій складання взуття, обтяжки, затяжки і прикріплення деталей низу взуття та умови, що впливають на поліпшення якості виконання цих операцій; класифікацію взуття, заготовок і колодок по виду, фасону, розміру та повноті; види та призначення ручних інструментів, пристосувань та обладнання, що використовують при пошитті взуття.

Складальник взуття повинен знати: виготовляти побутове взуття різних видів ( чоботи, пів чоботи, черевики, півчеревики, туфлі, сандалі, домашнє взуття) клейового методу кріплення на підошвах із різних матеріалів – шкіра, гума, формовані підошви із полімерів, з різною висотою каблуків, за взірцями взуття.

Умови праці: Працює на підприємствах з виробництва взуття, виконуючи операції по складанню взуття на швейному обладнанні різних типів і класів. Можливий шум і вібрації від працюючого устаткування, забруднення повітря часточками матеріалів.

Області застосування: Виробництво взуття.

Професійна спрямованість: по типу «художній образ», «техніка».

Домінуючі інтереси: образотворче мистецтво, сфера обслуговування.

Необхідні якості: хороший зір та окомір, відповідальність та пунктуальність, гарний художній смак, терплячість та посидючість, конструкторські здібності, акуратність, просторова уява.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: робота не рекомендується людям із бронхіальною астмою, хронічною пневмонією, тиреотоксикозом, захворюваннями хребта.

Схожі професії: складальник верху взуття, взуттьовик з ремонту взуття, взуттьовик з індивідуального пошиття взуття.

На ринку праці: попит на ринку праці високий.

Оплата праці: висока.

Приклад професіограми професії «Слюсар-ремонтник»

Зміст праці: Розбирає, ремонтує, складає та випробовує прості вузли і механізми устаткування, агрегатів та машин. Виконує слюсарне оброблення деталей, роботи із застосуванням пневматичних, електричних інструментів свердлильних верстатів тощо.

Слюсар-ремонтник повинен знати: основні заходи виконання робіт з розбирання, ремонту та складання простих вузлів і механізмів, устаткування, агрегатів та машин; призначення та правила застосування слюсарного та контрольно-вимірювального інструменту; основні механічні властивості оброблюваних матеріалів; основні поняття про допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості; найменування, маркування і правила застосування мастил, мийних речовин, металів.

Умови праці: працюють слюсарі стоячи, положення тіла нахилене. В роботі приймають участь м'язи верхніх кінцівок, плечового поясу, спини, нижніх кінцівок.

Області застосування: Переробна промисловість. Ремонт і монтаж машин і устаткування.

Професійна спрямованість: по типу «людина – техніка».

Домінуючі інтереси: техніка; супутні - математика, фізика, хімія, металообробка, транспорт.

Необхідні якості: фізична витривалість і сила, хороший зір і окомір, рухливість, координація і точність рухів кистей і пальців рук, спостережливість, розвинута просторова уява, гарна образна і рухова пам'ять, технічна кмітливість.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: діяльність не рекомендується людям, що страждають захворюваннями серця, суглобів, легень і дихальних шляхів, хворобами опорно-рухового апарата, шкіри, людям , як мають дефекти зору і слуху (низька гострота зору, стійкість ясного бачення і т.п.), нервово-психічні захворювання.

Схожі професії: верстатник широкого профілю, слюсар-збирач, слюсар широкого профілю.

На ринку праці: попит на професію високий, особливо актуальна професія на всіх етапах виробництва і при експлуатації будь-якої техніки і супровідних технічних систем (електричних, сантехнічних, телекомунікаційний і ін.).

Оплата праці: середня, висока.

Приклад професіограми професії «Слюсар з ремонту автомобілів»

Зміст праці: Слюсар з ремонту автомобілів виконує роботи з розбирання вантажних та легкових автомобілів, здійснює ремонт, складання простих агрегатів і складових одиниць автомобілів із заміною окремих частин і деталей; виконує роботи з технічного обслуговування автомобілів, усуває виявлені дрібні несправності тощо.

Слюсар з ремонту автомобілів повинен знати: основні відомості про загальну будову автомобілів, призначення і правила застосування найбільш розповсюджених універсальних і спеціальних пристроїв і контрольно-вимірювальних приладів; основні механічні властивості оброблюваних матеріалів; призначення і застосування охолоджувальних і гальмових рідин, мастил і палив тощо.

Умови праці: Слюсар з ремонту автомобілів працює в автомайстернях, автобусних або автомобільних парках, транспортних цехах, автосервісах, станціях технічного обслуговування і інструментального контролю автомобілів, майстернях по заміні, балансуванню і ремонту коліс і т.п.

Області застосування: Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів.

Професійна спрямованість: по типу «людина-техніка».

Домінуючі інтереси: техніка; супутні - математика, фізика.

Необхідні якості: гострота і точність зорового, слу­хового і дотикового сприйняття, добра координація рухів пальців і рук, стійка нервова система, логічне, технічне мис­лення і просторова уява.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: серйозні захворювання органів ди­хання, серцево-судинної, гормональної систем та нирок, погіршення стану зору та слуху.

Схожі професії:слюсар-ремонтник, рихтувальник кузовів.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці: дуже висока.

Оплата праці: середня, висока. шній професійній діяльності: Робота не рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами опорно-рухового апарату (радикуліт, артрит тощо), вираженими дефектами органів зору та слуху, нервово-психічними розладами.

Схожі професії: автомеханік, водій.

Приклад професіограми професії «Столяр будівельний»

Зміст праці: Столяр у своїй роботі працює не тільки з деревом, але і з матеріалами, що заміняють дерево, різними способами кріплення і монтажу виробу, металевими шурупами, скобами, цвяхами, клеями, матеріалами, необхідними для облицювання, обтягування, обробки дерев'яних виробів (плівками, лаками, фарбами, тканинами). Виготовляє елементи вікон та дверей, заготовляє дошки на підлогу, втановлює вікна, двері у будівлях із цегли, бетону, деревини.

Столяр будівельний повинен знати: будову, основні породи та дефекти деревини; призначення, види і правила поводження з електроінструментом, прийоми роботи на них; способи і прийоми обробки деревини на деревообробних верстатах, електрифікованим і ручним інструментом; конструкції і технологію виготовлення механізованим способом столярних виробів тощо.

Умови праці: столяра можуть бути різноманітні в залежності від виду виконуваних робіт. Якщо столяр бере участь у виготовленні виробу, то, як правило, він працює в приміщенні - у майстерні чи в цеху.

Області застосування: Столяри працюють на фабриках по виробництву меблів, вікон, дверей, будь-яких виробів з дерева, а також у відділах і на підприємствах, що здійснюють монтаж і ремонт дерев'яних виробів. Мінусом професії є високий рівень шуму в приміщеннях, дерев'яна стружка і пил, сильні запахи обробних розчинів (лаки, віск, фарби, клеї й ін.), а також можливість одержання травми.

Професійна спрямованість: по типу «людина – художній образ», «людина-техніка».

Домінуючі інтереси: деревообробка; супутні - техніка, математика, фізика, хімія.

Необхідні якості: добре розвите просторове мислення, мати гарний зір, розвитий окомір, гарне розрізнення кольорів, чутливість дотиків для визначення гладкості деталей.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання опорно-рухового і вестибулярного апарату, порушення слуху, захворювання дихальної системи, шкіри, зору.

Схожі професії: паркетник, тесля, реставратор виробів із дерева, складальник плетених меблів.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці: середня, висока. шній професійній діяльності: Робота не рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами опорно-рухового апарату (радикуліт, артрит тощо), вираженими дефектами органів зору та слуху, нервово-психічними розладами.

Схожі професії: автомеханік, водій.

Приклад професіограми професії «Стропальник»

Зміст праці: Стропальник виконує роботи по стропуванню та ув’язуванню простих виробів, деталей, лісових та інших вантажів для їх піднімання, переміщення та укладання; відчіплює стропи на місці установлення або укладання; подає сигнали машиністу крана і стежить за вантажем під час піднімання, переміщення та укладання; вибирає необхідні стропи відповідно до маси та розміру переміщуваного вантажу.

Стропальник повинен знати: правила стропування, піднімання і переміщення вантажів різного типу; умовну сигналізацію для передачі команд від стропальника машиністу крана; призначення та правила застосування стропів, тросів, ланцюгів, канатів тощо; граничні норми навантаження крана та стропів; потрібну довжину і діаметр стропів для переміщення вантажів; допустимі навантаження стропів і канатів.

Умови праці: Стропальні роботи проводяться на виробництві під час вантажопотоку, збуту продукції, виконання монтажних і ремонтних робіт.

Області застосування: на підприємствах, де виконується транспортне оброблення вантажів.

Професійна спрямованість: по типу «людина-техніка».

Домінуючі інтереси: техніка; супутні - математика, фізика.

Необхідні якості: важлива достатня фізична сила, гарна м'язова чутливість, рухливість кистей, пальців рук і погодженість їхніх рухів, гарний лінійний і об'ємний окомір. Важливими якостями є здатність до концентрації уваги, гарна образна пам'ять, розвите технічне і наочно-діюче мислення, просторова уява (уміння подумки маніпулювати об'єктами, здатність уявляти їх у різних проекціях).

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання серцево-судинної системи; опорно-рухового апарата; нервової системи.

Схожі професії: такелажник, вантажник.

На ринку праці: попит на професію середній.

Оплата праці: середня.

Схожі професії: автомеханік, водій.

Приклад професіограми професії «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва»

Зміст праці: Тракторист уміє управляти різними видами тракторів, збиральними комбайнами, вантажними машинами. Стежить за їхньою технічною справністю та здійснює нескладний ремонт техніки.

Самостійно виконує сільськогосподарські та інші механізовані роботи на тракторах сільськогосподарських машинах, що агрегатуються з тракторами цієї потужності згідно з вимогами агротехніки та агротехнології. Виконує технічне обслуговування тракторів, сільськогосподарських машин, на яких працює. Визначає несправності тракторів, причіпних і начіпних знарядь та інших машин, що з ними агрегатуються, усуває їх.

Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва повинен знати: правила, способи й особливості виконання сільськогосподарських та інших робіт машинно-тракторними агрегатами згідно з вимогами агротехніки та агротехнології; будову, принцип дії тракторів; вимоги до комплектування машинно-тракторних агрегатів для виконання механізованих робіт; ознаки та причини основних несправностей тракторів, сільськогосподарських та інших машин і способи їх усунення.

Умови праці: Праця тракториста пов’язана з керуванням транспортним засобом, виконанням оранки на полях, посівом, збиранням, транспортуванням врожаю тощо.

Області застосування: Сільське господарство.

Професійна спрямованість: по типу «людина – техніка».

Домінуючі інтереси: техніка; супутні - математика, фізика.

Необхідні якості: гарний розподіл увагу між оточуючою ситуацією, показниками приладів та положенням механізмів керування, концентрація та переключення уваги, щоб одночасно слідкувати за роботою трактора і роботою двигуна. Технічне мислення, зорова пам’ять і просторове уявлення, щоб швидко орієнтуватися в різних виробничих умовах.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: Робота не рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами опорно-рухового апарату (радикуліт, артрит тощо), вираженими дефектами органів зору та слуху, нервово-психічними розладами.

Схожі професії: автомеханік, водій.

На ринку праці: попит на професію середній.

Оплата праці: середня.

Приклад професіограми професії «Швачка»

Зміст праці: виготовлення одягу. Виконує на машинах або вручну найпростіші операції з пошиття виробів з різних матеріалів. Контролює якість крою, відповідність фурнітури до кольору та призначення виробів.

Швачка повинна знати: Методи та прийоми виконання найпростіших операцій з пошиття виробів з різних матеріалів, типи швів; види й властивості матеріалів; принцип роботи і будову устаткування, яке обслуговується.

Умови праці: швачка працює в приміщенні, робоча поза — сидячи чи стоячи. Працює в умовах шуму і вібрації від працюючого устаткування, забруднення повітря водяними парами і часточками текстильних волокон. Навантаження на очі. Висока імовірність травматизму.

Області застосування: швачки можуть працювати на швейних фабриках і займатися масовим виготовленням одягу, а також працювати в ательє, виготовляти одяг за індивідуальним замовленням.

Професійна спрямованість: художній образ, техніка (сполучення реалістичного й артистичного професійних типів).

Домінуючі інтереси: образотворче мистецтво, сфера обслуговування.

Необхідні якості: хороший зір та окомір, відповідальність та пунктуальність, гарний художній смак, терплячість та посидючість, конструкторські здібності, акуратність, просторова уява, відчуття кольору.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: робота не рекомендується людям із бронхіальною астмою, хронічною пневмонією, тиреотоксикозом, захворюваннями хребта.

Схожі професії: кравець, закрійник, модистка головних уборів, вишивальниця, модельєр-конструктор, дизайнер одягу.

На ринку праці: попитом на ринку праці високий .

Оплата праці: висока.

Приклад професіограми професії «Штукатур»

Зміст праці: виконує просте обштукатурювання поверхонь, ремонт простої штукатурки та суцільне вирівнювання поверхонь; насікати поверхні механізованими інструментами; готує розчини з готових сухих сумішей; приклеює листи сухої штукатурки за раніше виставленими маяками тощо.

Штукатур повинен знати: види основних матеріалів, властивості основних матеріалів і готових сухих розчинних сумішей що застосовуються для виконання штукатурних робіт; способи приготування розчинів, крім розчинів для штукатурки спеціального призначення та декоративних; способи підготування поверхонь під штукатурку тощо.

Умови праці:як у приміщенні так і надворі, робота на висоті, бригадна форма.

Області застосування: Будівельні роботи.

Професійна спрямованість: по типу «людина-художній образ».

Домінуючі інтереси: художньо-оформлювальна робота, проекти благоустрою, архітектурно-художнього оформлення фасадів будинків і т.д.

Необхідні якості: спостережливість, почуття гармонії і смаку, терплячість, оригінальність, спритність.

Перешкоджають успішній професійній діяльності: захворювання центральної нервової системи, хронічні шкірні захворювання, відсутність художніх здібностей, низький рівень розвитку просторово-образного мислення й уяви.

Схожі професії: лицювальник-плиточник, маляр, муляр.

На ринку праці: попит на професію високий.

Оплата праці: середня, висока.