Mobilnosti učitelja

Agenda 2030: ICT alati za održivi razvoj 

Polaznici tečaja: Tajana Uroić i Ivona Gornik

Učiteljica informatike Ivona Gornik i učiteljica razredne nastave Tajana Uroić svoju su mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta realizirale u Valenciji na edukaciji Agenda 2030: ICT alati za održivi razvoj u razdoblju od 23. do 28. listopada 2023.

Organizator edukacije je Europass Teacher Academy, a voditelj edukacije je bio Iacopo Falciani. Polaznici edukacije došli su iz različitih zemalja - Njemačke, Poljske, Slovačke i Hrvatske. 

 

Edukacija se održavala u  Europass Teacher Academy - Europass Academy Valencia, Av/ del Oeste nº 24 1º puerta 3. u samom centru Valencije. Voditelj tečaja upoznao je sudionike s UN-ovom Agendom 2030 te s brojnim digitalnim alatima kao što su Flip, Goosechase, Quizizz, Plickers i  Thinglink pomoću kojih se ciljevi iz Agende mogu približiti učenicima u učionici i izvan nje. Neke aktivnosti tako su, osim u učionici, organizirane i na otvorenom, također uz upotrebu raznih digitalnih alata. 


Upravo zato što današnji učenici pripadaju generaciji kojoj je uporaba računala, interneta i mobitela svakodnevica, učitelji također moraju prihvatiti nove medije i alate te ih iskoristiti za poučavanje. Digitalni alati izvrstan su način kako kroz igru možemo naučiti nove sadržaje, ali i uvježbavati i provjeravati stečena znanja.


Ovim tečajem svi su sudionici spoznali kako uz podršku digitalnih alata upoznati učenike s globalnim ciljevima iz UN-ove Agende 2030. Osim toga, imali su priliku isprobati razne digitalne alate iz perspektive učitelja, ali i učenika. Alati koje su koristili mogu se primijeniti za poboljšanje bilo koje nastavne aktivnosti. 

 

Učiteljice, sudionice ovog tečaja tečaja, osim što planiraju nova znanja i spoznaje koristiti u svojim učionicama, nastojat će i druge učitelje potaknuti da učenike upoznaju s globalnim ciljevima UN-ove Agende 2030 u svojim učionicama. Također, podijelit će stečena stanja o upotrebi i primjeni digitalnih alata te izraditi gotove materijele za korištenje. 


Ovu edukaciju preporučile bi učiteljima razredne nastave, biologije, fizike, kemije i informatike. 

Ekocentrični pristup: Uvođenje održivosti u obrazovanje

Polaznici tečaja: Ana Ivanović i Miroslav Kozina

Učiteljica razredne nastave Ana Ivanović i učitelj geografije Miroslav Kozina realizirali su mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta. Edukacija Ekocentrični pristup: Uvođenje održivosti u obrazovanje održala se u Valenciji u razdoblju od 2. do 7. listopada 2023. Organizator edukacije je Europass Teacher Academy, a voditelj edukacije je bio Iacopo Falciani. Polaznici edukacije bili su iz Bugarske, Hrvatske, Italije, Litve, Njemačke i Slovenije.

Na edukaciji su se upoznali s globalnim ciljevima održivog razvoja i ekocentrizmom. Potiče se pristup koji pridaje intrinzičnu vrijednost svim živim organizmima i cjelokupnom prirodnom okolišu, bez obzira na njihovu percipiranu korisnost ili važnost za ljudska bića. Raspravljalo se o inovacijama koje neki smatraju pozitivnim, a neki negativnim za okoliš i budućnost ljudi.

Voditelj tečaja upoznao je sudionike s brojnim digitalnim alatima (Pl@ntnet App, Classroomscreen, Flip, Goosechase, Quizizz, Thinglink, EASIN) i eko društvenim igrama (Ocean Crisis, Planet, Zmije i ljestve, Piramida). Većina digitalnih igara može se besplatno koristiti, a neke društvene igre mogu se same izraditi. Neke aktivnosti su bile organizirane na otvorenom.

Sve navedene aktivnosti mogu se koristiti s učenicima različitih uzrasta u različitim školskim predmetima, stoga preporučuju edukaciju učiteljima razredne i predmetne nastave.

Edukacija potiče na planiranje održivosti u bilo koji školski predmet, dizajniranje održive učionice i poticanje održivog ponašanja u školi te osvještava vrijednost svih živih bića na planeti.

Environmental Education: 

Learning and Acting for Better Future

Polaznici tečaja: Sanja Župan i Helena Paripović

U sklopu drugog Erasmus+ KA 122 SCH projekta pod nazivom Zeleno je fora, zeleno se mora!, dvije djelatnice OŠ dr. Ante Starčevića iz Zagreba uputile su se na mobilnost djelatnika u Irsku. Mobilnost se odvijala u Dublinu, u prostorima Europass Teacher Academy u periodu od 6. studenog do 11. studenog 2023. 

Učiteljica razredne nastave, Sanja Župan, ujedno i koordinatorica projekta te profesorica glazbene kulture, Helena Paripović tijekom ove edukacije aktivno su sudjelovale u maloj, ali vrlo eklektičnoj grupi kolega edukatora. Grupu su činili profesori iz Španjolske, Finske, Njemačke, Poljske i Hrvatske. Eduakciju je vodila Tarren Leigh, profesorica psihologije i voditeljica radionica i seminara o klimatskoj pismenosti i samoodrživom razvoju. 

Polaznici tečaja naučili su kako biti bolje pripremljeni za suočavanje s obrazovnim izazovima koje nameću pitanja održivosti, klimatskih promjena, onečišćenja okoliša plastikom, modnom industrijom, ispuštanjem CO2 u atmosferu te uništavanjem prirodne raznolikosti i staništa biljaka i životinja. Također, polaznicima su predstavljene ideje i rješenja s kojima je moguće provesti učinkovitiju zelenu politiku u školama te na koji način komunicirati s kolegama i učenicima o ekološkim temama, planirati učeničke projekte i poduzeti pozitivne korake za postizanje održivosti. 

Sve predstavljene aktivnosti preporučene su učenicima različitog uzrasta osnovnih i srednjih škola te se potiče primjena u različitim školskim predmetima. 

Environmental Stewardship: 

How to Reconnect With Nature

Polaznici tečaja: Lana Đurđek

Učiteljica razredne nastave Lana Đurđek svoju je mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta Zeleno je fora, zeleno se mora! realizirala u Firenci. Mobilnost se odvijala u razdoblju od 20. do 25. studenog 2023. godine u prostorijama Europass Teacher Academy. Voditelji edukaciji bili su Tamara Slovinska i Lorenzo Pirisino. Četrnaest polaznika ove edukacije bili su iz Mađarske, Portugala i Hrvatske. 

Polaznici su tijekom mobilnosti naučili kako prikupiti podatke o utjecaju ljudske aktivnosti na okoliš te planirati kako te aktivnosti ublažiti. Upoznali su se s načinom na koji funkcionira modna industrija i što se zapravo krije iza odjeće koju nosimo. Naučili su kako planirati školske mikro-farme i projekte kompostiranja te kako izraditi prirodnu kozmetiku i proizvode za čišćenje. U sklopu mobilnosti polaznici su posjetili i društveni vrt – Orti Dipinti gdje su imali priliku vidjeti i naučiti neke zanimljivosti o začinskom bilju te napraviti vlastiti čaj. 

Ova edukacija namijenjena je svim učiteljima koji žele naučiti kako najbolje upravljati okolišem koji nas okružuje. Brojne aktivnosti i naučena znanja mogu se provesti u radu s učenicima različitih uzrasta u brojnim nastavnim predmetima, ali i izvannastavnim aktivnostima.

Zen and art of school gardening

Polaznica tečaja: Anđela Miloloža

Učiteljica razredne nastave Anđela Miloloža svoju je mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta realizirala u Barceloni na edukaciji Zen and art of school gardening. Edukacija se odvijala u razdoblju od 6. do 11. studenog 2023. Voditelj edukacije bio je Jose Antonio Torralba. U grupi je bilo šest polaznika iz Hrvatske, tri polaznice iz Portugala i jedna polaznica iz Njemačke.

U sklopu edukacije, polaznici su posjetili razne parkove i botaničke vrtove gdje su mogli čuti nešto više o sadnji biljaka, kompostiranju te zaštiti okoliša. Rješavali su razne zadatke pomoću aplikacije Wikiloc.  Također, polaznici su morali dizajnirati svoj vrt u sklopu škole u kojoj rade. Razgovarali su o klimi, vrstama tla, biljkama i ostalim čimbenicima koji bi pomogli u izgradnji idealnog vrta. Aktivnosti naučene na edukaciji mogu se iskoristiti s učenicima različitih uzrasta osnovne i srednje škole. Edukacija pomaže da se učenici na neki način povežu s okolišem, da nauče kako se pravilno brinuti za biljke te da postanu odgovorniji prema prirodi.

The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication & Collaboration in Schools

Polaznica tečaja: Borjana Šefer

Učiteljica vjeronauka Borjana Šefer, iz Osnovne škole dr. Ante Starčević, Zagreb boravila je Amstrdamu na Erasmus tečaju The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication, & Collaboration in Schools koji je organizirala Europass Teacher Academy od 11. - 16. prosinca 2023. 


Ciljevi tečaja su: 


Voditeljica Diana Chavez upoznavala je polaznike tečaja raznim kreativnim tehnikama koji se mogu primijeniti u nastavi. Sve tehnike su kroz kreativan proces učenja isprobane i primijenjene te su se uvidjele ostale mogućnosti u kojim ih je sve predmetima i u situacijama moguće primijeniti. Sudionici su također potaknuti da sami osmisle različite aktivnosti koristeći naučene tehnike i alate. Budući da živimo u vrijeme brzog pristupa velikom broju informacija, da su djeca veliki dio vremena na ekranima, zaključeno je da se u kreativnim procesima nekada najbolje vratiti onim najjednostavnijim osnovama stvaranja i komunikacije. Takvim načinom komunikacije ostvaruje se bolja suradnja jer učenici sami stvaraju, aktivno sudjeluju i kreću se, nisu samo pasivni promatrači. Također radi tolike dostupnosti informacija nužno je znati prepoznavati istinite od neistinitih informacija, kritički razmišljati, a ne samo usvajati sve dostupno kao apsolutno. Upoznati smo sa prednostima AI tehnologijom te na koje načine ju možemo koristiti u nastavi, ali uz podsjećanje da prvo koristimo svoju kreativnost i kritičko razmišljanje kao početnu točku, a AI kao nadogradnju ideje i obratno. 

Diana je strpljiva voditeljica sa velikim spektrom kreativnih ideja, iskustvima iz cijelog svijeta s različitim dobnim skupinama i iz više različitih polja. Sudionicima je omogućila ugodnu radnu atmosferu gdje su se svi osjećali prihvaćeno i da ih se čuje.  

Zadnji dan je bio osiguran za razgledavanje znamenitosti i ljepota Amsterdama u opuštenoj atmosferi.