Чому безпека дітей важлива та як писати політики безпеки в школах

“Знаєте, що спільного у вчителів, лікарів, поліції та священників? Усі вони мають доступ до дітей”, – починає керівниця Центру гідності дитини Українського католицького університету Христина Шабат. Цей центр займається превенцією насилля над дітьми в суспільстві та в церкві й безпекою дітей загалом. Оригінальна стаття тут.


Розум на повну: 6 ключів до навчання без бар'єрів 

ОСВІТА НОВА. ПОРТАЛ

1. Ідея про незмінний потенціал – хибна

Розподіл учнів за рівнями навчання на сильніших і слабших, заохочення обдарованих і поблажливе ставлення до тих, хто відстає, однаково згубно впливає на успішність як перших, так і других. Ті, кого вважають недостатньо здібними, перестають намагатися, бо вірять, що в силу фізіологічних особливостей не можуть досягти більшого. А ті, кого постійно хвалять, схильні втрачати інтерес до навчання, адже який сенс старатися, якщо ти й так кращий за інших? 

2. Помилки – найкраща нагода для розвитку мозку

З раннього дитинства нас вчать уникати помилок: батьки часто демонструють розчарування, коли дитина помиляється, а вчителі ставлять погані оцінки за неправильні відповіді. Це спонукає як дітей, так і дорослих, які виросли з переконанням, що помилки — це погано, обходити стороною складні завдання. Однак наш мозок найбільше старається, а значить і розвивається, саме тоді, коли нам важко.

3. Зміна умонастрою призводить до змін мозку й тіла

Наші уявлення про себе мають значний вплив на наші фізичні й інтелектуальні здібності. Дослідження показують, що самі лише думки про спорт сприяють зміцненню м’язів та покращенню здоров’я. Те саме відбувається і з нашими уявленнями про розумові здібності: повіривши у власний навчальний потенціал, ми можемо досягти кращих результатів. 

4. Варіативність підходів стимулює роботу мозку

Одночасна активація різних ділянок мозку робить навчання продуктивнішим. Наприклад, при вивченні математики можна послуговуватися не лише числами, а й словами, зображеннями, таблицями та графіками, а також підключати різноманітні творчі засоби. Чим більше підходів — тим простіше мозку запам’ятовувати інформацію і знаходити розв’язання. 

5. Гнучкість мислення важливіша за швидкість

Більшість шкільних тестів чи контрольних обмежені в часі виконання, а найкращі оцінки отримують ті, хто відповідають першими. Нинішня система освіти заточена на швидке запам’ятовування й відтворення відповідей, і це змушує повільніших учнів сумніватися у своїх здібностях і відвертатися від навчання. До того ж часові рамки виконання завдання викликають тривогу та стрес, які аж ніяк не сприяють ясності мислення, а навпаки паралізують мозок і блокують пам’ять. Однак, коли йдеться про довгострокову перспективу, більших успіхів досягають саме ті люди, які здатні довше зосереджуватися та опиратися на творче й гнучке мислення.

6. Взаємодія між людьми та обмін ідеями сприяють навчанню  

Коли ви працюєте над чимось самостійно, то маєте у своєму розпорядженні лише власні думки та судження, обмежені вашим досвідом і знаннями. В той час як колективна робота або навчання дають можливість поглянути на одну й ту ж тему з різних точок зору та знайти ефективніше рішення. Мислення соціальне за своєю природою, тому найкращі ідеї завжди народжуються в дискусіях. Більшість наукових відкриттів було зроблено завдяки синтезу різних думок, а видатні вчені часто працювали в парах. Також спільне навчання допомагає подолати психологічні бар’єри й залучитися емоційною підтримкою. 

«Всі веселі речі, - кажуть вчителі - це небезпечно!» Слухання дітей про безпеку та ризик під час активних ігор у школах: систематичний огляд

Alethea Jerebine, Katie Fitton-Davies, Natalie Lander, Emma L. J. Eyre, Michael J. Duncan & Lisa M. Barnett . Оригінальна стаття тут.

Рекомендації щодо політики, практики та майбутніх досліджень

Формування професійної надійності майбутнього вчителя фізичної культури

Олександр СОЛТИК. Наукова стаття / Молодь і ринок №11 (166), 2018 . - с. 51-55

Удосконалення безпекових умінь майбутніх учителів фізичної культури

Солтик О., Солтик І. Наукова стаття.

Збалансування ризиків і переваг у навчанні та іграх на свіжому повітрі. Інструктаж для педагогів та практиків, які працюють з дітьми

Balancing Risks and Benefits in Outdoor Learning and Play By Tim Gill. A briefing for teachers and practitioners working with children

Автор посібнику (брифінгу) З 1997 по 2004 рік я був директором Дитячої ігрової ради (тепер Play England). Зараз він пише, досліджує, виступає та реалізує консультаційні проєкти про дитинство, зосереджуючись на дитячих іграх і вільному часі. Його мета полягає в тому, щоб кинути виклик хибній логіці дитинства з нульовим ризиком і довести аргументи на користь розширення дитячого кругозору.

"Я виступав за створення більш дружніх до дітей вулиць, очолював перший урядовий огляд ігор у Великій Британії, допомагав меру Лондона писати вказівки щодо планування ігрових майданчиків на відкритому повітрі, обговорював природу дитинства в прайм-тайм з Робертом Вінстоном, зробив відновити зв’язок дітей із природою у Великій Британії, Канаді та Австралії, а також очолив успішний глобальний поштовх до більш авантюрних, захоплюючих ігрових майданчиків. Я виступав перед вчителями, батьками, планувальниками та особами, які приймають рішення, на чотирьох континентах. Я радий підтримати Empty Classroom Day як частину глобального руху, щоб більше дітей навчалися та гралися на вулиці". Книга автора No Fear: Growing up in a risk averse society вийшла 2007 року, веб-сайт знаходиться за адресою www.rethinkingchildhood.com 

Декілька цитат

Управління ризиками та безпекою у фізичному вихованні: дослідження перспектив практики вчителів

Lise Porsanger and Leif Inge Magnussen.  Risk and Safety Management in Physical Education: A Study of Teachers' Practice Perspectives.   Оригінальна стаття тут.

Ключові моменти управління ризиками

Для вчителів, щоб полегшити та адаптувати свої уроки фізкультури до особливостей і потреб учнів, знання учнів є надзвичайно важливим. Частина практики RSM для вчителів залучає учнів до оцінювання ризиків і робить учнів відповідальними за свою поведінку. Учасник також мав стратегію змусити учнів відчути відповідальність за те, що може статися на уроці, розповідаючи їм про невдалі історії та про обов’язки викладання. Це включає в себе обговорення можливих сценаріїв, що важливо для безпеки під час фізкультури та навчання учнів, як поводитися з іншими. Словесні нагадування та звернення до свідомості та совісті учнів, здається, є частиною практики RSM вчителів. Встановлення правил поведінки також є стратегією, яку цінують вчителі, оскільки учні, здається, поважають правила, коли знають про можливі ризики. Таким чином, здається, що дві гілки стратегій розвивають і об’єднують навчання учнів тому, як бути відповідальними, а потім усвідомлюють їм обов’язки вчителів і пов’язані з цим ризики. Вчителі зображують це як частину формування характеру учнів і навчання на фізкультурі та стверджують, що це є частиною мандата вчителя та навчальної програми.

Існує також стратегія захисту дівчат від угруповання грубих хлопців, що є причиною розділення статей...

Управління ризиками та освіта на відкритому повітрі: практичний підхід до забезпечення позитивних результатів

Danny Parkin and Genny Blades. Risk Management and Outdoor Education: a practical approach to ensuring positive outcomes 

Навчальна програма на відкритому повітрі може мати різні результати. Результати програми можуть бути зосереджені на академічному, соціальному розвитку чи розвитку навичок або їх поєднанні залежно від групи клієнтів. Щоб досягти результатів програми, вчитель на відкритому повітрі може використовувати пригоди, ризик і виклики для покращення навчання учасників і набуття знань.

Поєднання пригод, ризику та викликів є потужним засобом для особистого зростання та розвитку шляхом формування самоповаги та впевненості в собі. У ситуації формування команди ці елементи також можуть сприяти розвитку довіри, лідерства та розсудливості учасників.

Однак, використовуючи елементи пригод, ризику та викликів викладачі на відкритому повітрі повинні переконатися, що їхні програми задовольняють трьом важливим критеріям:

1. Програми мають визначені цілі та завдання;

2. Для досягнення цих цілей було обрано найбільш відповідне місце;

3. Запланована діяльність базується на розумній стратегії управління ризиками.

Цілі та завдання програми, які можна визначити, дозволять виміряти результати програми. Вибір найбільш підходящого місця також забезпечить досягнення результатів програми при мінімізації непотрібних соціальних та екологічних впливів (Batt 1990). Однак успіх програми значною мірою залежатиме від підтримки фізичної та емоційної безпеки учасників. Розвиток і впровадження надійної стратегії управління ризиками забезпечить досягнення цього елементу.

Є 3 основні кроки до управління ризиком у будь-якій освітній програмі на відкритому повітрі:

1. Ідентифікація ризиків;

2. Оцінка ризиків; 

3. Зниження ризику.

У поєднанні ці три кроки складають основу комплексної стратегії управління ризиками.

Четвертим кроком, доданим до цього процесу, є розробка плану управління ризиками, який передбачає низку небажаних подій, які можуть статися під час виконання програми. План управління ризиками встановлює бажаний курс дій для мінімізації виникнення небажаної події. Кожен із цих кроків, а також практичне застосування/реалізація цих кроків узагальнено нижче.

1. Ідентифікація ризиків

Ідентифікація ризику в першу чергу передбачає ідентифікацію небезпек або ризиків, які можуть спричинити ризик і, таким чином, спричинити інцидент або завершитися аварією. При визначенні ризиків необхідно враховувати три фактори: учасників, обладнання та навколишнє середовище (TOLC 1996). Наприклад, якщо ми розглядаємо ризики, пов’язані з програмою скелелазіння та спуску, ви можете відразу згадати про стійкість скелі, невідповідний одяг і розмір групи. Інші ризики можуть включати доступ, рослинність, погоду, взуття, альпіністське спорядження, вік учасників, рівень навичок і знань.

Багато небезпек, перелічених у таблиці 1, видимі та легко ідентифіковані. Ними можна керувати та зменшити потенційний ризик. Наприклад:

- з гострими краями скелі - використовуйте протектори для мотузки, гесен або інші засоби для захисту мотузки;

- для невідповідного одягу – підтягнути, заправити, зняти та попросити учнів зняти прикраси;

- для великих груп - розділиться, використовуйте резервних страхувальників або найміть більше інструкторів.

Існують також менш визначені небезпеки. Ці небезпеки в першу чергу пов’язані зі ставленням і настроєм учасника. Вони включають самовдоволення, тиск однолітків, нездатність керувати стресом і відволіканнями. Чим більша можливість збігу будь-якої з цих небезпек і тих небезпек, які легко ідентифікувати, тим більша ймовірність виникнення аварії. Таким чином, ідентифікація ризику повинна включати ідентифікацію всіх ймовірних комбінацій ризиків (наприклад, учасники/обладнання/небезпеки для навколишнього середовища - потенційні та ймовірні). Наступного разу, коли ви плануватимете навчальну програму на свіжому повітрі, запишіть усі невід’ємні та потенційні небезпеки, пов’язані з цією діяльністю. Потім класифікуйте їх як учасника, обладнання або середовище. (Вам також може знадобитися врахувати кількість інструкторів, яких ви плануєте використовувати). Тепер ви готові зробити наступний крок.

2. Оцінка ризику

Ступінь ризику та ймовірність виникнення інциденту відноситься до оцінки ризику. Щоб оцінити рівень ризику в навчальній програмі на відкритому повітрі, знадобиться оцінка кількості виявленого ризику та ймовірності виникнення інциденту чи нещасного випадку. Частково це ґрунтуватиметься на досвіді лідера, знанні запропонованого місця, діяльності, яка буде проводитись, і рівні впевненості/компетентності групи. У деяких випадках оцінка ризику, можливо, вже була проведена на рівні організаційної політики для відповідності певним аспектам її функціонування. 

Оцінка ризику має на меті збалансувати необхідну компетенцію педагога з відповідним ризиком для досягнення бажаних результатів програми. При правильному виконанні цей процес забезпечить максимальний рівень емоційної та фізичної безпеки учасників, одночасно дозволяючи реалізувати найвищий досвід. Піковий досвід сприятиме максимальному навчанню та задоволенню.

Так само, який рівень ризику на стіні для скелелазіння в приміщенні? Небезпеку для навколишнього середовища було зведено до мінімуму, але чи означає це також, що потенційні небезпеки для обладнання та учасників також зменшені? Зрозуміло, що дуже важливі обґрунтовані рішення та судження, які робляться під час оцінки властивих і потенційних ризиків програми.

Оцініть небезпеки, які ви визначили у своїй програмі (Крок 1 – Визначення ризиків).

Яка ваша оцінка ризику, пов'язаного з кожною з визначених небезпек?

Пам’ятайте, що досвід лідера, знання об’єкта, діяльність, яка буде проводитися, і рівень впевненості/компетентності групи або збільшуватимуть, або зменшуватимуть ймовірність виникнення небезпеки. Тепер ви готові до кроку 3.

3. Зменшення ризиків

Метою зменшення ризику є реалізація ряду стратегій, які мінімізують ризики до прийнятного рівня, намагаючись запобігти виникненню інцидентів. Низка стратегій, придатних для зменшення ризиків у навчанні на природі, може включати:

Політика безпеки та рекомендації

• Ознайомлення з будь-якими інструкціями з охорони праці, охорони здоров’я та техніки безпеки, які окреслюють прийняті кодекси практики для діяльності, що виконується;

• Знання ширших галузевих вимог на національному рівні, зв'язок з компетенціями інструктора;

• шляхом включення викладу цілей і завдань програми (а також короткого викладу стратегій управління ризиками та критичними інцидентами) до посібників з організаційних процедур.

Розкриття інформації про ризики

• Описуючи характер діяльності учасникам (та їхнім батькам/опікунам, якщо вони молодші 18 років);

• шляхом інформування учасників про їхню відповідальність; 

• розширюючи знання учасників про діяльність як частину вступної програми, наприклад:

- ознайомлення з обладнанням

- усвідомлення потенційної небезпеки та небезпеки діяльності/місця

- опис середовища, де буде проводитись діяльність

Знайомство з учасниками

• Структуруючи кілька «криголамів», довірте дії програмі, щоб дати лідеру цінні поведінкові підказки про групу (це необхідно, якщо ви зустрічаєтеся з групою вперше);

• Ознайомившись із групою перед заходом, щоб забезпечити належне:

⇒ вибір ділянки

⇒ вибір діяльності для максимального результату

⇒ послідовність дій

⇒ розмір групи, склад групи

⇒ включення або виключення учасника;

• Забезпечити найбільш прийнятну стратегію управління групою на сайті;

• шляхом видачі та збору медичних форм, щоб ви були в курсі медичних умов учасників до заходу).

Навчання персоналу

• Шляхом найму/використання кваліфікованого персоналу (може також знадобитися ознайомитися з політикою Департаменту чи Організації та інструкціями щодо працевлаштування);

• Знаючи шляхи евакуації та процедури для місця, яке використовується (не залишайтеся в темряві, якщо ви перебуваєте на незнайомому місці з зовнішнім інструктором)

Вибір, перевірка та обслуговування обладнання

• За допомогою дозволеного спорядження;

• Підтримуючи та гарантуючи, що все спорядження знаходиться в хорошому робочому стані;

• Реєструючи використання спорядження та вилучаючи його у відповідний час.

4. Плани управління ризиками

Розробка плану управління ризиками допоможе вчителям і керівникам програм, які працюють на відкритому повітрі, розробити стратегії протидії ймовірності виникнення інциденту. План управління ризиками визначає небажані події, які можуть призвести до нещасного випадку, травми або втрати. Залежно від програми можна виявити будь-яку кількість небажаних подій. Для кожної небажаної події (або ризику) також визначаються причинні агенти, які можуть призвести до виникнення небажаної події. Як правило, ці причинні агенти є результатом, пов’язаним з учасниками діяльності, використовуваним обладнанням або середовищем, у якому буде здійснюватися діяльність. (Однак важливо пам'ятати, що деякі небажані події можуть бути результатом взаємодії двох або більше факторів). Потім для кожного відповідного причинного агента розробляється стратегія управління ризиком, щоб зменшити ймовірність виникнення небажаної події.

Шість небажаних подій, які окремо можуть призвести до нещасного випадку, травми або втрати під час програми скелелазіння та спуску, визначено на фото нижче (Пам’ятайте, що будь-яка конкретна програма може мати будь-яку кількість небажаних подій, які можуть відбутися або не відбутися).


Основною метою забезпечення фізичної та емоційної безпеки учасників під час навчальної програми на свіжому повітрі є зниження рівня реального ризику. Це робиться для встановлення бажаного рівня ризику відповідно до цілей програми. Це може включати контроль за небезпекою до рівня, порівнянного з повсякденним життям або, можливо, навіть безпечнішого. Однак рівень ризику та виклик, що виникає в результаті, відрізнятимуться для кожного учасника. Впровадження ефективного процесу управління ризиками забезпечить безпечне планування та проведення всіх заходів.

Як правило, стратегія управління ризиками повинна включати процес, який зосереджується на ідентифікації, оцінці та зменшенні властивих ризиків. У ньому також має бути описано, як будуть керуватися інциденти, якщо і коли вони відбуватимуться під час програми. Стратегія управління ризиками, яка стосується чотирьох процесів, розглянутих у цьому документі, мінімізує ризик травмування учасників і гарантує досягнення результатів програми. Практична стратегія управління ризиками передбачає перспективу «що, якщо». Запитайте себе, який сценарій найгірший? Тоді запитайте себе, що ви можете зробити, щоб зменшити ризик виникнення цієї небажаної події...

Психологічні відео тренінги від Дмитра Карпачова та Олени Адамової

Психологічна підтримка людей різного віку важлива, й не лише в умовах війни! Дихальні вправи - один із ефективних засобів, які доступні та реалістичні у застосуванні як на уроках фізичної культури, так і в інших життєвих ситуаціях.  Відомі психологи пропонують відео-контент, який містить 109 тренінгів. Кожний триває до 6 хвилин. 

Долучайтеся! Долучайте!

Національна стійкість в умовах мінливого безпекового середовища

Резнікова О.О. Національна стійкість в умовах мінливого безпекового середовища : монографія. - 2022 р.

У монографії досліджені теоретичні та практичні аспекти забезпечення національної стійкості в умовах мінливості й невизначеності безпекого середовища. Запропоновано міждисциплінарну теоретичну основу для розроблення практичних механізмів забезпечення національної стійкості, встановлено закономірності формування системи забезпечення національної стійкості та її взаємодії із системою забезпечення національної безпеки, визначені особливості адаптивного управління національною стійкістю та формування системних зв‘язків. Здійснено аналіз практик забезпечення національної стійкості, що існують у світі, з точки зору можливості їх імплементації в Україні. Розроблені рекомендації щодо концептуальних засад та моделі забезпечення національної стійкості в Україні, формування й реалізації комплексної державної політики у сфері національної безпеки та стійкості, удосконалення законодавства Україні у відповідній сфері тощо. Монографія містить теоретичне обґрунтування процесів розбудови системи забезпечення національної стійкості в Україні, у яких авторка брала активну участь. 

Національна стійкість – здатність держави та суспільства ефективно протистояти загрозам будь-якого походження та характеру, адаптуватись до змін безпекового середовища, підтримувати стале функціонування, у т. ч. під час криз, швидко відновлюватися після криз до оптимального за визначених умов рівня рівноваги (с. 463)

В Україні видали три посібники, як створювати Новий освітній простір в закладах освіти.  Посібники створені, щоб показати місцевій владі, як організовувати сучасний освітній простір. Також посібники будуть корисні директорам шкіл, вчителям, батькам, проектним організаціям, архітектурним та дизайнерським бюро, які залучені до створення проектів Нового освітнього простору.

Про що йдеться:

Окрім того, пообіцяли невдовзі опублікувати четвертий посібник про енергоефективність закладів освіти. Чекаємо...

Діти втрачають у школах здоров’я. За даними МОЗ, серед старшокласників порівняно з першокласниками в 1,5 разу більше дітей із хворобами зору та органів травлення, у 2,5 — з ендокринними розладами, у 3 — з порушеннями опорно-рухового апарату. Про те, що відбувається і як зарадити, розповідає кінезіолог з 12-річним стажем із програм 3in1 concept та LEAP, інструктор Австралійського інституту нейрокінезіології Максим Мальцев.

Статичні пози за партами протягом дня, постійне вертикальне положення, заборони «вертітися на уроці та бігати на перервах» негативно впливають, перш за все, на імунну та гормональну системи.

Якщо малюк весь час проводить із сортерами та мозаїками, але мало рухається, не грає в рухливі ігри, то нейрони, які відповідають за загальну моторику, перебуватимуть у сплячому стані, а разом з ними — і мовний центр Брока, який знаходиться поруч.

Які вправи допоможуть?

Ось універсальні вправи, які можна робити під час зарядки або перед сном. Та й учителям варто ввести такі фізкульт-хвилинки на перервах. Там, де ввели цю практику, діти стали помітно спокійнішими, краще сприймають нову інформацію.

Варто дізнатися більш детально!

Освітня онлайн-платформа "Зрозуміло" пропонує обрати курси

Дії учасників освітнього процесу в разі надзвичайних ситуацій

У цьому дописі  пропонується певна орієнтовна схема для вибору алгоритму дій у разі надзвичайних ситуацій у закладі освіти. Це – досвід закордонних фахівців, адаптований для України. Також рекомендації фахівців Державної служби України з надзвичайних ситуацій, закордонних фахівців із безпеки та шкільних офіцерів щодо дій у разі наступних надзвичайних ситуацій.  Зокрема:


Благодійний фонд  HAPPY  MIND

Команда HappyMind за підтримки компаній SATELIT.ua та  BESTTEST.com.ua  створила спеціальний онлайн-тренажер для самостійного покращення психологічного здоров’я для військових ЗСУ та мирного населення, яке постраждало від військової агресії росії.

Якщо ви зайшли на сайт HappyMind, ймовірно вас хвилює психологічне здоров’я. І це абсолютно нормально, тому що ще до початку війни від депресії та стресу страждали 80% населення світу. Навіть у розвинених країнах, таких як США та Великобританія, психологічну допомогу отримує всього 30% людей з психологічними труднощами, а в країнах, що розвиваються, не більше 3%.

Прості та при цьому максимально ефективні вправи дозволяють значно знизити рівень депресії, стресів, тривожності, вигоряння, нав’язливі думки, порушення сну.

Громадська онлайн-бібліотека УІКПТ

УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВОЇ ТЕРАПІЇ ПРОПОНУЄ СУЧАСНИМ ФАХІВЦЯМ! ДОЛУЧАЙТЕСЯ, БУДЬ ЛАСКА

Інклюзивне навчання: сучасний контекст

Марафон ідей

9 лютого 2024 р. з нагоди Міжнародного дня жінок та дівчат в науці у синхронному режимі проведено марафон ідей «Розбудова безпечного діяльнісного освітнього середовища в укритті: інноваційні стратегії та успішні практики». Організаторами заходу виступили науково-дослідні лабораторії та науковий відділ КЗ «ЗОІППО» ЗОР.

Захід відбувся на виконання завдань: Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі, наказу МОН України від 14.02.2023 р. №164 «Про реалізацію інноваційного освітнього проєкту за темою «Організаційно-педагогічні умови функціонування та розвитку безпечної школи у воєнний/повоєнний час»), Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та The LEGO Foundation, Меморандуму про співпрацю між КЗ «ЗОІППО» ЗОР України та The LEGO Foundation.

До участі у роботі марафону ідей долучилося понад 510 працівників закладів освіти Запорізької області та інших регіонів України. Серед присутніх були також наші колеги, які перебувають зараз в Болгарії, Італії, Німеччини, Польщі та Фінляндії.

Матеріали

Відеозапис