Інклюзивна діяльність

Інклюзивна освіта - перспектива нова.

Хоч різні можливості - рівні права!

Кожна дитина - це цілий світ,

Освіта, повага і рівність для всіх!

Інклюзивна освіта - це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права навчання за місцем проживання, що передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу.

Інклюзивне навчання передбачає створення освітнього середовища, яке відповідає потребам і можливостям кожної дитини незалежно від особливостей її психофізичного розвитку. Це - гнучка, індивідуалізована система навчання дітей з особливими освітніми потребами в умовах дошкільного закладу за місцем проживання.

У закладі функціонують 5 інклюзивних групи:

Створення в закладі дошкільної освіти ресурсної кімнати – є важливим кроком на шляху формування ефективного інклюзивного освітнього середовища для дітей з ООП для забезпечення реалізації права дітей на здобуття якісної дошкільної освіти, їх фізичного, розумового і духовного розвитку.

Ресурсна кімната – це окрема, спеціально облаштована кімната для дітей з особливими освітніми потребами, де відбувається навчання за індивідуальним  планом розвитку у супроводі корекційного педагога та психологічна і фізична адаптація дітей з інвалідністю.

Основне призначення ресурсної кімнати – створення комфортного простору для організації освітнього процесу дітей. Вона є  зручною та затишною та  водночас максимально функціональною.

Ресурсну кімнату умовно поділено на дві зони : ігрову та навчально-пізнавальну.

Ігрова зона ресурсної кімнати сприяє покращенню психоемоційного стану дітей, зниженню у них тривожності, агресії, нервового збудження.

У навчально-пізнавальній зоні ресурсної кімнати здійснюється  процес навчання(корекції) дітей.     Правильно підібрані за кольором, формою, величиною, кількістю, дидактичні матеріали є прекрасним засобом розвитку дітей з будь-якими порушеннями в розвитку , збагачують чуттєвий досвід дитини, вчать мислити.

Зони ресурсної кімнати наповнені матеріалами ,  які відповідають «Типовому переліку допоміжних засобів для навчання (спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку) осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в закладах освіти»  № 414 від 23.04.2018 року.

Наочні матеріали для розвитку мови та пізнавальних процесів

(сюжетні картинки для розвитку мовлення, друковані картки за темами, дидактичні ігри для розвитку мовлення та пізнавальних процесів)

Фетр для занять з дитиною

( фетрові іграшки безпечні для дитини; мають приємну на дотик структуру, кольорове забарвлення , а саме головне – багатофункціональні )

Конструктори розвиваючі

(збагачують сенсорний досвід дитини; сприяють розвитку руки і зміцненню її м'язів; вдосконалюють дрібну моторику пальців; розвивають інтелектуальну діяльність, увагу, пам'ять)

Пірамідки в асортименті

(розвивають увагу, пам'ять;  вчать виділяти різні властивості предметів (колір, форму, величину) та  підбирати  подібні за ознаками іграшки або однакові; вдосконалюють дрібну моторику)

Дидактичні іграшки

В своїй роботі педагоги, які працюють з дітьми з ООП використовують велику кількість дидактичних  іграшок -  це іграшки, спрямовані на розвиток психічних процесів дитини. Будь-яка дидактична іграшка ставить перед дитиною відповідну навчальну задачу, умови вирішення якої закладені в самій іграшці, її конструкції чи змісті гри. Це можуть  бути  завдання на розвиток сприйняття, пам’яті, мислення, мовлення.

Засоби для розвитку дрібної моторики

Значну увагу потрібно приділяємо розвитку дрібної моторики, яка допомагає дитині обстежувати, аналізувати, порівнювати. Крім іграшок для розвитку дрібної моторики: сортування, мозаїки, рамки-вкладки, шнурівки, ми використовуємо різноманітні вправи із масажерами су-джок та кінезіологічні вправи для розвитку обох півкуль головного мозку, які завдяки рухам, розвивають мозок.

Матеріали для занять з піском

Пісок – це надзвичайно цікавий і загадковий матеріал. Під час ігор з піском відбувається:

-         активізація творчих здібностей та фантазій дітей;

-         зняття внутрішнього напруження та отримання емоційного задоволення,

-         розвивається координація рухів, дрібна моторика, орієнтація в просторі;

-         покращується  пам'ять, увага та просторова уява.

Значну кількість часу дитина перебуває у групі дошкільного закладу. Якщо середовище дошкільної групи комфортне, добре організоване і привабливе, то воно сприяє навчанню і розвитку дитини. Коли середовище відображає інтереси дітей, їм подобається перебувати в ньому, а це підвищує їхню здатність навчатися. Добре організоване середовище сприяє грі, самостійності, соціалізації і знаходженню рішень.

Освітнє середовище дошкільної групи організоване через осередки діяльності дає змогу успішно працювати й навчатися дітям із різними рівнями розвитку і різними стилями навчання.