Сторінка ассистента- вихователя


 


У закладі працюють дві інклюзивні групи
(група молодшого та старшого дошкільного віку).
АСИСТЕНТИ ВИХОВАТЕЛЯ:

Нагребельна Анна Сергіївна
(старша група "Бджілка")

Рудюк Ірина Леонідівна
(молодша група "Метелики")

РОБОТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ГРУПИ ОРГАНІЗОВА НА ВІДПОВІДНО ДО ТАКИХ ДОКУМЕНТІВ:

Порядок організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти
(Постанова КМУ від 10.04.2019 №530)
wym-1602270792846

Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти
(Лист МОН від 26.06.2019 № 1/9-409)
wym-1602270847615

Типовий перелік спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних групах закладів дошкільної освіти
(Наказ МОН від 17.04.2019 № 423)
wym-1602270904400 

 


ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА

Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами, зокрема дитини з особливостями психофізичного розвитку, в умовах загальноосвітнього закладу . Інклюзивне навчання забезпечує доступ до освіти дітей з особливими потребами у загальноосвітніх школах за рахунок застосування методів навчання, що враховують індивідуальні особливості таких дітей. В основу інклюзивної освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію дітей; забезпечує рівноцінне ставлення до всіх людей, але створює спеціальні умови для дітей з особливими потребами. Отримані поза соціумом знання і вміння не могли допомогти дітям з особливими освітніми потребами цілковито адаптуватися в суспільстві, підготуватися до подолання неминучих життєвих труднощів, а, отже, реалізуватися в повній мірі як рівноправні і повноцінні члени суспільства. В інклюзивних класах діти з особливими потребами включені в освітній процес. Вони осягають основи незалежного життя, засвоюють нові форми поведінки, спілкування, взаємодії, вчаться виявляти активність, ініціативу, свідомо робити вибір, досягати згоди у розв’язанні проблем, приймати самостійні рішення.

Філософія інклюзії базується на вірі в те, що кожна людина з вадою має отримати освіту і житлові умови, які б якомога ближче відповідали нормальним. Вона передбачає істотні зміни в культурі, політиці та практичній діяльності шкіл. Одним із аспектів інклюзивної освіти є забезпечення ефективності навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в загальноосвітньому закладі. Увага зосереджується на соціалізації дітей цієї категорії та якості навчання. Діти з особливими потребами стають частиною нашого життя, вони включаються в загальноосвітні школи, оточення, спільноти. До них ставляться як до рівних і як таких, що заслуговують на повагу і сприйняття їх такими, як вони є. Це те право, яким всі ми користуємось як члени суспільства.

Інклюзія базується на концепції «нормалізації», в основі якої – ідея, що життя і побут людей з обмеженими можливостями мають бути якомога більше наближені до умов і стилю життя усієї громади. Принципи «нормалізації» закріплені низкою сучасних міжнародних правових актів: Декларація ООН про права розумово відсталих (1971), Декларація про права інвалідів (1975), Конвенція про права дитини (1989) та ін. Зокрема, Декларація ООН про права розумово відсталих є першим нормативно–правовим документом щодо визнання осіб з порушеннями психофізичного розвитку суспільно повноцінною в соціальному сенсі меншиною, яка потребує соціального та правового захисту.

 


Відповідаємо  на Ваші запитання, батьки.

Що  таке інклюзивна група?

Інклюзивне навчання, передусім, передбачає перебування дитини з особливими потребами в масовому загальноосвітньому дошкільному чи шкільному закладі, оволодіння нею знаннями, вміннями та навичками в ті ж самі терміни, що і здоровою дитиною. Сама ідея інклюзії базується на тому, що життя і побут людей з обмеженими можливостями мають бути найбільш наближені до умов і стилю життя суспільства, в якому вони перебувають.

 В нашому садочку це група загального розвитку дітей яку відвідують діти з особливими освітніми потребами.

Для чого діти з ООП відвідують групу загального розвитку?

Для забезпечення рівного доступу до дошкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю та їхньої соціалізації, формування позитивної самооцінки тощо, а також формування у дошкільнят гуманного ставлення до оточуючих. Лист МОН № 1/9-487 від 12.10.15 року.

Чи багато дітей з ООП в групі?

Комплектуються інклюзивні групи відповідно до нормативів, визначених Положенням про дошкільний навчальний заклад та Порядком комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах, санітарно-гігієнічних норм.

Як проходять заняття в цій групі?

Здійснюється навчально-виховний процес в інклюзивних групах відповідно до Базового компонента дошкільної освіти за програмами та навчально-методичними посібниками, затвердженими в установленому порядку МОН.

А для дітей з ООП навчально-виховний процес здійснюється з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності цих дітей.

Відповідно до висновку та рекомендацій  інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ), команда фахівців дошкільного навчального закладу (команда психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами) із обов’язковим залученням батьків дитини, розробляють індивідуальну програму розвитку дитини з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю та здійснюють відповідний психолого-педагогічний супровід цих дітей. Не створюючи перешкод або незручностей в освітньому процесі  дітей загального розвитку цієї групи.

Команда супроводу виконує наступні завдання:

– збір інформації про особливості розвитку дитини, її інтереси, труднощі, освітні потреби на етапах створення, реалізації та моніторингу виконання ІПP;

– визначення напрямів психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, що можуть бути надані в межах закладу освіти на підставі висновку ІРЦ, та забезпечення надання цих послуг;

– розроблення ІПР для кожної дитини з ООП та моніторинг її виконання з метою коригування та визначення динаміки розвитку дитини;

– надання методичної підтримки педагогічним працівникам закладу освіти з організації інклюзивного навчання;

– створення належних умов для інтеграції дітей з ООП в освітнє середовище;

– проведення консультативної роботи з батьками дітей з ООП щодо особливостей їх розвитку, навчання та виховання;

– проведення інформаційно-просвітницької роботи у закладі освіти серед педагогічних працівників; батьків і дітей з метою недопущення дискримінації та порушення прав дитини;

– формування дружнього та неупередженого ставлення до дітей з ООП.

Чи необмежені діти які не мають ООП увагою вихователів?

Батькам потрібно розуміти  що до ВСІХ дітей, які перебувають в  групі,  вихователі  однаково уважні….

А якщо дитині з ООП знадобиться  допомога в будь якій діяльності, поряд з нею знаходиться асистент вихователя, який допоможе дитині що має ООП отримати  потрібну допомогу, а  вихователю безперервно вести освітній процес.

Паритетними (рівноцінними) мають бути стосунки між батьками здорових дітей та дітей, які потребують особливої уваги, оскільки проведені дослідження засвідчують, що інклюзивне середовище надає можливості для особистісного самовдосконалення, насамперед, звичайним дітям. Вони починають краще розуміти людей, які чимось не схожі на інших,  мають можливість завжди надати допомогу тим, хто цього потребує,  вчаться співчувати та оцінювати речі з позицій гуманності.