Завдання з хімічного модуля

Відкриття, знахідки, гіпотези в хімії є результатом діяльності вчених усього світу. Свій внесок у розвиток цієї науки зробили й українські вчені-хіміки. Заповніть таблицю "Внесок українських вчених у розвиток хімії".

Кросворд "Україна єдина"

1. Радіоактивний елемент, що зустрічається в природі, з атомним номером 92 та символом U
2. Це сполука, при розчиненні якої збільшується концентрація позитивно заряджених іонів розчинника.
3. Органічні й неорганічні речовини, які застосовують для поліпшення умов живлення культурних рослин з метою підвищення врожаю й поліпшення його якості.
4. Найменша, електронейтральна, хімічно неподільна частинка хімічного елемента. 5.Речовини,які роз'їдають шкіру.
6. Це сполука, яка має негативно заряджену частинку ОН.
7. Позитивно заряджений йон; у електричному полі рухається до негативного електроду — катоду.
8. Місткість геометричного тіла, тобто частини простору, обмеженої однією або декількома замкнутими поверхнями.
9. Це процес поділу однієї частинки на декілька менших частинок
10. Спирт
11. NH3 – газ , легший за повітря, добре розчиняється у воді
12. Явище, коли проста речовина складається з певної кількості атомів одного і того ж елемента, які зв'язані між собою у певному порядку




Прочитайте текст пісні «Уже чумак дочумакувався»

Уже чумак дочумакувався, Пропив воли та й у боки взявся. Ой, ти, чумаче-голубче, Чом ти не робиш як лучче? Ой, куди ти, чумаче, мандруєш? Кому мене, серденько, даруєш? Ой, ти, чумаче-голубче, Чом ти не робиш як лучче? Люди ідуть у поле орати, Ми з тобою у корчмі гуляти. Ой, ти, чумаче-голубче, Чом ти не робиш як лучче? Та вже люди в полі поорали, Ми з тобою у корчмі гуляли. Ой, ти, чумаче-голубче, Чом ти не робиш як лучче? Уже люди возять і мішками, Ми з тобою, серденько, пішками. Ой, ти, чумаче-голубче, Чом ти не робиш як лучче? Ой, ти, чумаче-голубче, Чом ти не робиш як лучче?

Виконайте завдання:

1. Окрім солі та південних овочів та фруктів чумаки привозили з морських портів вглиб материкової частини Східної Європи також алкогольні напої – пива, вина, сидри і міцніші напої. Які хімічні речовини входять до складу пива?

2. Щодо обох сполук, вкажіть невірне твердження :

  • Гумулон містить асиметричний атом Карбону у шестичленному циклі

  • Обидві сполуки знебарвлюють бромну воду і розчин Калій перманганату, що вказує на їх ненасичений характер

  • Кислотні властивості обох сполук проявлені краще за властивості одноатомних спиртів, з огляду на вплив спряженої системи подвійних зв’язків на гідроксильні групи

  • Обидві сполуки є ароматичними і легко вступають у реакцію заміщення

  • Обидві сполуки окиснюються Рутеній тетроксидом з утворенням гетероциклічних сполук відомих як «оксирани»


Український хімік-аналітик, Бабко Анатолій Кирилович, обґрунтував загальні положення теорії ступінчастої дисоціації. Запишіть рівняння дисоціації для таких речовин

H2SO4

H3PO4

Ca(OH)2

Al2(SO4)3

Бекетов Микола Миколайович, українській фізико-хімік, установив ряд активності металів, дав формулювання (близьке до сучасного) закону діючих мас та відкрив і описав метод відновлення металів (алюмінотермія). У наведеному нижче рівнянні розставте коефіцієнти та вкажіть їх суму. Поясніть принцип алюмінотермії.

Fe3O4 + Al → Al2O3 + Fe

Які підприємства хімічної галузі розташовані у вашій місцевості? Опишіть продукти, які на них виробляють.


Назвіть продукти хімічної галузі України, що використовують:
а) у сільському господарстві;
б) у машинобудуванні;
в) у текстильній промисловості;
г) у побуті


Сірчанокислотна (сульфатно-кислотна) промисловість України виробляє продукцію, яка має широке застосування та низьку матеріаломісткість виробництва. Сірчана кислота використовується у текстильній, харчовій, нафтопереробній, целюлозно-паперовій промисловості, у виробництві акумуляторів тощо. Закінчить рівняння реакції за участю сірчаної кислоти:

H2SO4 + CuO = H2SO4 + BaCi2 =

H2SO4 +Zn(OH)2 = H2SO4(k) + 2NaNO3(tb) =

H2SO4 + CaCO3 = H2SO4 + NaOH =

Писаржевський Лев Володимирович, український учений у галузі фізичної хімії. Досліджував роль розчинників у хімічних процесах. Заклав основи електронної теорії окисно-відновних реакцій. Закінчить рівняння окисно-відновних реакцій:

SO2 + Br2 + Н2O → H2SO4 + НBr

Al + КОН →t К3АlO3 + Н2↑

H2S + HNО3 → S↓ + NO↑ + H2;

NO2 + О2 + Н2О → HNО3

Процеси вирощування пшениці й виготовлення з неї хліба потребують енергії. Спочатку пшениця поглинає сонячне світло і перетворює вуглекислий газ і воду на вуглеводи в процесі фотосинтезу. Пшеницю збирають і перемелюють на борошно. Борошно транспортують у пекарню, де випікають хліб. Хліб уживають люди. Після перетравлення енергія з їжі витрачається людиною для фізичної активності. Які форми енергії та як перетворюються з однієї форми на іншу в цих процесах?


Який радіоактивний хімічний елемент призиває, спонукає українців до веселощів, щастя, якщо наголос перенести з першого на останній слог? На приклад, «… коли почуєш про Перемогу». Цей елемент названий від слова "променистий". Усі його з'єднання світяться за рахунок власного випромінювання.


Цей метал відомий людині з найдавніших часів, його широко застосовують у техніці, побуті. У давнину цей метал деякі народи цінували більше, ніж золото. Атоми цього металу входять до складу гемоглобіну. Його покровитель - бог війни Марс, а страшний ворог - іржа. З цього металу виробляють Хрести - найвищу нагороду найкращим Воїнам України. Розкажіть про використання цього металу.


Яким препаратом можна вивести втратившого свідомість перехожого із несвідомого стану? Опишіть хімічні та фізичні властивості цієї речовини?


Яку воду старі люди називають непочатою? За легендою, вона дуже корисна для дітей, особливо якщо набрана з трьох криниць. Той, хто несе «непочату воду», не може ні з ким розмовляти, інакше вона втратить свою цілющу силу.


Яку хімічнусировину Україна імпортувати?


Назвіть три хімічні речовини, які завжди беруть з собою у дорогу українські туристи. Напишіть їх структурні формули.


Яка назва газу із запахом тухлих яєць, який іноді з'являється на березі Чорного моря?


Українські виробники: побутова хімія. Опишіть продукти, що виробляють ці фірми: