Завдання біолого-екологічного модуля

Відкриття, знахідки, гіпотези в біології є результатом діяльності вчених усього світу. Свій внесок у розвиток цієї науки зробили й українські вчені-біологи. Заповніть таблицю "Внесок українських вчених у розвиток біології".


Завдяки антарктичним дослідженням українські вчені зараз здійснюють унікальну наукову розробку, яка в майбутньому може дати низку нових можливостей з лікування захворювань шкіри, захисту від ультрафіолету та адаптації рослин до стресових умов. У їх основі – вивчення щучника антарктичного – однієї з двох судинних рослин, що живуть в Антарктиді.

Опишіть незвичні властивості цієї рослини, класифікуйте рослину.

Видатний український вчений, Платон Григорович Костюк, вперше в Україні й СРСР застосував мікроелектродну техніку для дослідження структурно-функціональної організації нервових центрів та біофізичних і молекулярних механізмів збудження та гальмування в нервових клітинах. Виконайте ряд завдань, які стосуюсться організації та будови нервових клітин


Калина – це символ рідної землі, отчого краю, батькової хати. Калина – один із прекрасних символів України, який входить у нашу свідомість із маминої колискової.


Родоначальники родини Пасльонові – паслін солодко-гіркий (Solarium dulcamara) та паслін чорний (Solarium nigra). Вони проростають у лісостеповій та степовій зонах України і вважається бур’яном. Основними отруйними речовинами пасльону є соланідин та його глікозиди соланіни.

На території України — багато унікальних природних місцевостей, де мешкають рідкісні реліктові тварини та рослини. Для лісової зони характерні лось, сарни, кабан, олень благородний, вивірка звичайна; є чимало лисиць і вовків. Зустрічаються бурий ведмідь, рись. Із наведеного переліку вкажіть ті організми, що можуть виступати консументами.


Український природознавець, Вернадський Володимир Іванович, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, учення про біосферу. Вернадський довів, що живі організми відіграють дуже важливу роль у геологічних процесах, які формують обличчя Землі. Що таке біосфера? Заповніть схему рівнів організації життя та скажіть на якому рівні організації живого, вивчається біосфера?


Пісня Руслани ”У ритмі серця”, стала символом ”Євробачення-2005.” Пригадайте роботу серця. Що таке систола та діастола? Скільки триває повний серцевий цикл?



В Україні мешкає кілька сотень біляків. Які адаптації дозволяють краще виживати зайцям-білякам?


Характерне жовте забарвлення деяких чорнобривців пов’язане з присутністю у ній дигідроксифлавону та його глікозидних етерів. Яке пристосувальне значення має таке забарвлення?


Розгляньте текст української народної пісні «Танцювала риба з раком»

Танцювала риба з раком, А петрушка з пастернаком, А цибуля з часником, А дівчина з козаком! Цибуля дивується, Як хороше танцюється. Ходить гарбуз по городу – Питається свого роду: – Ой чи живі, чи здорові, Всі родичі гарбузові, Обізвалась жовта диня: – Ой я твоя господиня; Обізвались огірочки: – А ми твої сини й дочки! Обізвались буряки, Гарбузові свояки: – Усі живі і здорові, Всі родичі гарбузові!

ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ:

  1. Відомо, що варені раки набувають яскраво-червоного кольору. З чим це пов'язано?

  2. Класифікуйте річкового рака.

  3. Яке значення раків у природі?

Всесвітньовідомий вчений-біолог Ілля Ілліч Мечников, професор Одеського університету ім. Мечникова) - відкрив (1882) явище фагоцитозу, розробив фагоцитарну теорію імунітету (1883). Розробив теорії зародкових листків, походження багатоклітинних організмів. Поясніть значення цих відкриттів? Що таке процес фагоцитозу? Яке значення має фагоцитоз для імунітету?


Відома українська страва – борщ. З цією стравою пов'язана найотруйніша і найнебезпечніша бур'ян-рослина. ЇЇ було завезено навмисно радянськими горе-господарниками з інших земель. Класифікуйте цю рослини та зробіть короткий опис.


Які дерева висаджував Т. Г. Шевченко 7 років на засланні у Казахстані, під час заборони малювати і писати?


Яка живильна речовина виробляється в організмі матері при лактації? Живлення цією речовиною пов'язують з зародженням любові до УКРАЇНИ. До якого клас ревочин вона належить? Опишіть хімічний склад цієї речовини.


В якому структурному елементі ядра клітини знаходяться українські ДНК? Опишіть біологічну роль ДНК


Назвою якого дерева названо місяць року в Україні? Деревина цього дерева - це сировина для виготовлення...?


Одним з найшановніших, так би мовити, в Україні птахів є ... Це — Божа пташка. Благословив її Господь за те, що, коли розпинали Христа, ці пташки крали цвяшки. Якщо ... в'є під чиєюсь стріхою гніздо, то це передвіщає щастя тій родині. Розоряти гніздо ... або драть їхні яєчка — гріх: все обличчя у винних всіється веснянками. Більше того, пташка, щоб відомстити, попсує корову, для чого пролетить під коровою тричі — молоко почервоніє і його стане так мало, що навіть теля пропаде з голоду – такі повір'я. Що це за птах?


До якого типу, згідно з біологічної класифікації, відноситься новонароджений українець?

  • Хордові

  • Пластинчасті

  • Членистоногі

  • Голкошкірі


Яка рослина є символом українського міста Херсон? Як називається плод цієї рослини?


Ця тварина вважається найбільшим наземним ссавцем, якого можна зустріти в Європі. У наш час існує лише один вид зубрів, два інших були повністю винищені. Цей вид внесений до Червоної книги України. Вкажіть назву цього виду та його класифікацію.


Микола Амосов у 2008 році був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки «Великі українці». М. Амосов – автор понад 400 наукових робіт, включаючи 19 монографій. Ряд монографій перевидано в США, Японії, Німеччині, Болгарії. Перелічте досягнення М.Амосова. Чим відома ця людина?