Етапи ведення військового обліку

Особливості здійснення військового обліку жінок сучасного моменту такі: 

- якщо на підприємстві вже працюють жінки з числа військовозобов’язаних та резервістів, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність та не досягли граничного віку перебування у запасі, то керівник підприємства повідомляє про них відповідним ТЦК та СП. 

- якщо ж такі жінки тільки працевлаштовуються, то до кінця 2026 року їх можна брати на роботу як невійськовозобов’язаних. 

1. Працівник, відповідальний за військовий облік, під час прийняття нового працівника на роботу:

 - здійснює перевірку у призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-облікових документів та їх копіювання; 

- доводить до їх відома правила військового обліку під особистий підпис. 

Нормативними вимогами не роз’яснено де саме має ставити майбутній працівник підпис про ознайомлення з правилами військового обліку, тож тут може бути такі, наприклад варіанти: 

1 Для майбутнього працівника роздруковують текст правил військового обліку з місцем для підпису і дати про ознайомлення. Після ознайомлення і підписання цей текст вкладають до особової справи працівника; 

2 Майбутній працівник ознайомлюється з правилами військового обліку, текст яких в роздрукованому вигляді зберігається у відповідальної за такий облік особи. Підпис про ознайомлення проставляє у спеціальній відомості (журналі) про ознайомлення, яка зберігається разом із відповідною документацією з ведення військового обліку на підприємстві і є частиною його номенклатури.

3. Працівник відповідальний за ведення військового обліку заповнює інформацією про нового працівника форму повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Заповнену форму підприємство надсилає у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (звільнення з роботи) до відповідного ТЦК та СП.

Зверніть увагу! Порядком № 1487 не уточнюється: - що форма надсилається протягом семи робочих днів, тож рахуємо цей строк в календарних днях; в який спосіб надсилається заповнена форма! Тож заповнену форму можна надсилати: поштою (бажано листом з рекомендованим повідомленням), кур’єром (бажано від ТЦК та СП отримати на копії супровідного листа чи самої заповненої форми відмітку про отримання з датою), електронною поштою ( обов’язково з накладанням електронного цифрового підпису). 

4. У разі прийняття на роботу особи із статусом призовника, військовозобов’язаного або резервіста інформація про них також вноситься до: - списків персонального військового обліку та - відомості оперативного обліку. 

Зверніть увагу! Ця інформація, на відміну від попередньої, вноситься до відповідного списку та відомості у п’ятиденний строк. Нормативними документами також не уточнюється, що це мають бути 5 робочих днів, а тож рахуємо цей строк у календарних днях.

5. Персональний військовий облік на підприємствах ведеться за списками персонального військового обліку. Тож особа відповідальна за ведення військового обліку формує списки за такими групами: перша - список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу (див. додаток 7) 

друга - список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу (див. додаток 8) 

третя - список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок четверта - список персонального військового обліку призовників (див. додаток 9) 

На що потрібно звернути увагу при формуванні цих списків: 

- відомості щодо військовозобов’язаних, яким видано мобілізаційні розпорядження, виокремлюються у кожній групі за відповідними командами — у послідовності зростання нумерації команд; 

- особи, які проходять службу у військовому резерві, обліковуються як військовозобов’язані, яким видано мобілізаційні розпорядження

- відомості щодо військовозобов’язаних, яким видано мобілізаційні розпорядження, виокремлюються у кожній групі за відповідними командами — у послідовності зростання нумерації команд; 

- особи, які проходять службу у військовому резерві, обліковуються як військовозобов’язані, яким видано мобілізаційні розпорядження. 

До списків кожної групи формується справа, у якій зберігаються копії військовооблікових документів призовників, військовозобов’язаних та резервістів. 

В окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які не досягли граничного віку перебування в запасі та були виключені з військового обліку ТЦК та СП чи іншими відповідними установами. 

Тобто в порядку ведення військового обліку серед інших документів можуть бути сформовані 5 справ (з урахуванням наявності відповідних категорій працівників): 

• справа до списку персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу, 

• справа до списку персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу; 

• справа до списку персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок; 

• справа до списку персонального військового обліку призовників; 

• справа з військово-обліковими документами працівників, які не досягли граничного віку перебування в запасі та були виключені з військового обліку. 

6. Тепер – про відомість оперативного обліку. З метою оперативного обліку працівників, які мають статус призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведеться відомість їх оперативного обліку. До цієї відомості заноситься інформація про чисельність таких працівників. 

Відомість оперативного обліку зберігається разом із списками персонального військового обліку.