Posjet KUD-u Salona

U sklopu projekta Zaboravljene vještine, učenice polaznice Ritmičko - plesne grupe zajedno s učiteljicom Tjelesne i zdravstvene kulture Lucijom Prnić, ostvarile su suradnju s Kulturno umjetničkim društvom Salona.

Zašto baš posjet Kulturno umjetničkom društvu Salona?

S obzirom da je cilj projekta bio upoznati i osvijestiti učenike o starim običajima koji padaju u zaborav, najbolja poveznica naše aktivnosti i starih običaja bio je kao jedan od plesnih oblika- folklor. Kako folklorni izričaj svoju neprocijenjivu vrijednost oslikava u tradicijskom stvralaštvu jednog naroda, najbolje mjesto za provedbu folklornih aktivnosti odabrali smo jedno od najistaknutijih kulturno umjetničkih društava u našem gradu - Kulturno umjetničko društo Salona. Novo vrijeme donosi i novu modernu kulturu, pa stari običaji polako padaju u zaborav zato ih je potrebno očuvati i prenijeti na mlade naraštaje.

Pa krenimo…

KUD Salona

“Nakon više od šezdeset godina djelovanja, Salona je vrlo perspektivno društvo kroz koje je tijekom minulih godina prošlo nekoliko stotina solinskih kulturnih amatera, koje uz ostala solinska kulturno-umjetnička društva čini okosnicu solinskog kulturnog i glazbenog života i koje svojom kvalitetom spada u sam vrh hrvatske amaterske folklorne scene. «Salona « danas djeluje u nekoliko sekcija; folklorni ansambl, pripremna dječja grupa, mješovita klapa i mandolinsko-tamburaški orkestar, sve skupa oko stotinu članova i predstavlja jedno od najvećih kulturnih društava u Solinu.

Salona ima ulogu i u etnografskom smislu, u svom fundusu ima više od stotinu kompleta narodnih nošnji iz svih krajeva naše domovine od kojih su neki originali stari više od jednog stoljeća.”

Tradicijsko ruho ili narodna nošnja su sastavni dio tradicijske kulture, a voditeljica srednje dječje folklorne grupe Ivona Crmarić po dolasku nam je prezentirala bogatstvo nošnji u vlasništvu KUD – a. Posebno su predstavljene ražanačka, splitska i bunjevačka nošnja, a nakon prezentacije nošnji uslijedilo je zajedničko pjevanje i uvježbavanje plesne koreografije Ražanačkog kola.

A sad malo o Ražancu…

Ražanac je primorsko selo na južnoj strani Velebitskog kanala u kome se ne tako davno na seoskom trgu uz stari bunar plesalo glasovito žensko kolo. Ovaj ples spada u skupinu tzv. nijemih kola jer se pleše bez ikakve instrumentalne pratnje. Plesačice slušaju zapovijedi kolovođe, a ritam plesa određuju same udarcima nogu o tlo. Izvodeći snažne plesne korake s naglašenim skokovima djevojke iskazuju svoju zrelost i fizičku spremnost za udaju. Ražanačko kolo je jedan od rijetkih primjera dinarskog folklora na jadranskoj obali.

Učenice će kolo nastaviti usavršavati na satovima izvananastavne aktivnosti, a zatim prezentirati u sklopu priredbe povodom obilježavanja Dana škole.

Pred sam kraj druženja polaznici folklora otplesali su Splitski ples.

Po dolasku smo naučili: vrste hrvatskih narodnih nošnji, što sve nošnju čini, što je folklor, sve o Ražanačkom kolu te kako se izvodi, hrvatske plesne zone, vidjeli smo primjere hrvatskih tradicijskih nošnji.

Zahvaljujemo KUD-u Salona na ostvarenoj “folklornoj radionici”, prenošenju plesnog znanja i mogućnosti primjene neprocjenjive tradicijske folklorne baštine u radu s djecom.

                                                                                                                               Lucija Prnić mag. cin.