ФУНКЦИИ

ПЛАНИРАНЕ. Подготовка на учебния и на образователно-възпитателния процес

Една от основните функции на ресурсния учител е правилното планиране на процеса на обучение и подпомагане на ученици със специални образователни потребности.Изготвянето на годишен план за дейността,точните и ясно заложени цели в индивидуалните програми и плановете за подкрепа,както и планирането на дейности за осъществяването им ,са ключов момент от моята дейност.Правилното планиране е първата крачка към постигането на добри резултати.

Планирайки своята работа ,винаги следвам принципа ,че всеки индивид се развива по различен начин и с различен темп,но РАЗВИТИЕ винаги има. изготвя годишен план за дейността си;

- участва в разработването на индивидуални програми за обучение и развитие на деца и ученици със специални образователни потребности;

- планира взаимодействието с учители, родители, социални партньори, социална среда;

- участва в разработването на училищни учебни планове или на програми в детската градина;

- участва в планирането на общоучилищни дейности или на дейности в детската градина;

- определя конкретните образователно-възпитателни или учебно-възпитателни цели за децата (учениците) със специални образователни потребности за всяка учебна или образователна единица съвместно с учителя в детската градина, с началния учител или с учителя по даден учебен предмет и взема участие в структурирането и провеждането на учебния час (занятие) за постигането им;

- съдейства за планирането на необходимите ресурси и на материално-техническата база с оглед осигуряване на качествен образователно-възпитателен (учебно-възпитателен процес) за децата (учениците), интегрирани в групата в детската градина или в класа;

- планира дейностите, свързани с професионалната му квалификация, усъвършенстване и развитие;

- участва в планирането на дейности, свързани с професионалната реализация на ученици със специални образователни потребности.


Осъществяване на обучението, възпитанието и подпомагането на децата и учениците със специални образователни потребности в групата в детската градина и в класа:


Водещо в обучението и подпомагането на децата/учениците, е съобразяване с индивидуалните потребности и възможности на всяко дете/ученик-неговите силни страни трябва да се използват за опора и компенсация на слабите.В процеса на обучение на учениците със СОП според мен има два основни момента:1)индивидуална работа и индивидуалне подход спрямо развитието и възможностите на детето;2)сътрудничество с класа и преподавателите ,за да бъде детето/ученика включено пълноценно в учебната дейност и в социалния живот на класа.

Ресурсния учител според мен има основна роля и в давта момента.Използвайки различни методи и средства,винаги се стремя да направя учебния процес интересен ,достъпен и дори забавен за децата ,с които работя.Изготвянето и предоставянето на колеги на различни материали,адаптирани спрямо ученика,използавнето на различни технически средства,подполамагането на учителите да разберат по-добре особеностите на всяко дете ,са само малка част от ежедневните дейности,които водят до ефективен образователен процес.

Осъществяване на връзка "учител-ученик-родител"


Един от основните фактори в образователния процес и подпомагането на учениците със специални образователни потребности са родителте. Родителят е този,който познава най-добре детето си, знае неговите силни и слаби страни, възможности, нужди и интереси. Първата информация,която аз получавам за всеки ученик е от родителите. От там започва вече и моята роля-да запозная родителите с възможностите за допълнителна подкрепа, да предложа различни форми на работа и самоподготовка у дома.Колкото по-добра е комуникацията с родителите, толкова по-видими са резултатите. Неизменна е връзката между учител-ученик-родител. Всеки има своята роля и когато всички страни работим в една посока и за постигането на една цел, резултатите са налице. Самите родители също имат нужда от подкрепа, имат нужда от разбиране и съдействие, за да са полезни на своите деца в най-голяма степен. За да се постига резултатност при работата с учениците не е нужно само усилието на учителя, старанието на ученика, но и съдействието от страна на родителите. В много от постиженията на учениците от групата са резултат от съгласуването на извънучилищните дейности с родителите. Инициативите, подкрепяни от родители, получиха нужния резултат в училищна и извънучилищна среда.