«Непривітаний співець»

До 200-річчя українського поета Якова Щоголева 

Життєвий шлях

«Щодо Щоголева, то окрім творів, є невеличкі його автобіографії, дуже коротенькі. Спогадів немає. Листування добре представлено тільки за два роки зносин поета з Дерев'янкиним. Критика поверхова і часто помилкова. Хоч біографічні свідоцтва про Щоголева розкидані, майже, во всіх українських історично-літературних розвідках і начерках, але вони взагалі коротенькі»

Микола Сумцов, український етнограф і літературознавець 

Біографічна довідка

Щоголів Яків Іванович (1823–1898).

Фото з книги А. Ф. Парамонова «История рода Щоголевых» (2016)

«Щоголів Яків Іванович (05.11(24.10).1823 08.06(27.05).1898) поет, популяризатор історичного минулого українського народу. Народився в м. Охтирка в сім’ї службовця. 1848 закінчив історико-філологічний факультет Харківського університету. Протягом 184970 перебував на державній службі. Працював столоначальником у палаті державних маєтностей, помічник правителя канцелярії харківського губернатора, секретарем приказу громадського опікування, секретарем Харківської думи та ін. 1871 вийшов у відставку і поселився в Харкові на постійне проживання.

Відомий як поет, головним мотивом творчості якого було оспівування героїчного минулого українського народу, зокрема козаччини, складав поезії з фольклоричним ухилом. Друкувався в періодичних виданнях. При житті вийшли дві збірки "Ворскло" (1883) і "Слобожанщина" (1898), остання побачила світ у день смерті поета. Деякі його поезії стали народними піснями. Помер у м. Харків» (Скрипник П. І. Щоголів Яків Іванович // Енциклопедія історії України : у 10 т. Київ, 2013. Т. 10 : Т–Я. С. 687).

Дитинство (1823–1832)

За визначенням українського етнографа і літературознавця Миколи Сумцова «Щоголів був провінціал з провінціалів, самотній, сумний, гордий, нікого не признавав вищим від себе, і ніхто його не признавав, писав пізно, підбитий літами і лихом. В залежності від цього не було про нього ніяких спогадів. Оцінювання було роблено мимохідь і часто помилково або з повторенням старих помилок». Однією з таких неточностей стала плутанина навколо дати народження поета. У дослідженнях досить довгий час або не зазначали її, або вказували 1824 рік, зокрема у працях С. Єфремова «Історія українського письменства» (1911) і А. Каспрука «Яків Щоголів. Нарис життя і творчості» (1958), у вступній статті Б. Лепкого до збірки «Вибрані твори» Я. Щоголева (1924) або в дописі І. Айзенштока «Літературні й громадські погляди Я. І. Щоголева» (1925).

У статті «Таємниця однієї дати» літературознавець Леонід Стеценко писав: «Я не мав ніякого сумніву в тому, що дату народження Я. І. Щоголева можуть безпомилково сказати тільки метричні книги, якщо, звичайно, вони збереглися. На щастя, архів Слободсько-Української духовної консисторії, куди в 20-х роках минулого століття входили охтирські церкви, майже повністю зберігся і зараз знаходиться у фондах Харківського обласного державного архіву.

...метрики за 1823 рік, на превеликий жаль, не збереглися. Хто і коли повиривав з метричної книги листи, невідомо. Там лишилися тільки корінці від них. Зате збереглася виявлена нами у тих же фондах Харківського університету копія з метричного свідоцтва Якова Івановича Щоголева, яку він подавав разом з іншими документами до Харківського університету:

"Цим свідчимо, що Слобідсько-Української єпархії міста Охтирки в метричних книгах церкви Преображенської значиться, що в охтирського мешканця титулярного радника Івана Петрового сина Щоголева і дружини його Олександри Петрової дочки народився син Яків, який молитвуваний і охрещений 1823 року жовтня 24 дня. При хрещенні його хрещеними батьками були діти онного ж титулярного радника: Олександр і Варвара Щоголеви"...

Так була встановлена дата народження українського поета Якова Івановича Щоголіва – 24 жовтня (за старим стилем) 1823 року».

Щоголева Олександра Петрівна (мати поета).

Фото з книги А. Ф. Парамонова «История рода Щоголевых» (2016)

Перше повне зібрання поезій Щоголева 1919 року упорядковане професором Харківського університету Миколою Сумцовим, який знав поета близько 20 років, є цінним джерелом біографічних відомостей. Зокрема, видання містить світлини і життєпис поета, з якого дізнаємося, що «…перші десять років життя пройшли в Охтирці під захистом батька і матері в умовах національного українського життя. Особливо добрий вплив мала мати. Вона виучила сина читанню й письму.

Непорушне глибоке враження зробила в житті Щоголева на його релігійний розвиток одна пригода за часи дитинства. Двох років він занедужав на сухоти і з півріччя дуже хворів; лікар не знав що й робити і висловився про його стан зовсім безнадійно. Тоді мати пішла до собору, одслужила молебінь Охтирській іконі Богоматері і гаряче благала її допомогти дитині. Коли вона вернулась до дому, то дивувалась: хлопчик попрохав їсти і швидко пішов на видужування.

Батько Якова Івановича в сім'ї не грав ролі. Усім в домі керувала його енергійна працьовита дружина.

Достатки у сім'ї були невеличкі. Батько мав посаду з маленькою оплатою, хутір в декілька десятків десятин землі, пасіку і деякі заробітки у великих місцевих землевласників. Вкупі достатку вистачало, щоб дома бути задоволеними і усіх трьох синів провести в Харкові через гімназію й університет.

Дитинство поет провів близько до природи, часто блукаючи по сусідніх розкішних борах і лісах, забираючись надовго на пасіку або до озер поблизу Охтирки, тоді повних писку та гаму дикої птиці, якої водилось безліч. В захисту у Климентових млинів Щоголів ще молодою людиною зачитувався романами Вальтер Скотта, тоді вельми поширеними й улюбленими. Впливи рідної природи в дитячі і юнацькі роки запали глибоко в душу поета і за все його життя були джерелом для літературної творчості».

Климентові млини

(М. Ф. Сумцову)

(уривок)


Коли поїдеш навпростець

З Охтирки пісками важкими

Через Гусинку в Тростянець,

То вбачиш бір. Проміж старими


Людьми ніхто тепер тобі

Того не зможе доказати,

З якої й наближно доби

Лічить годи йому почати.


А чутка й досі ще жива,

Що лісу тут стояла сила,

Ще і тоді, як татарва

У нас з кибитками ходила.


В бору плодились кабани,

Ведмідь і сарна прудконога, –

Тепер зосталися одні

Вовки та зайці, – більш нічого!


Тетеря й рябчик, що колись,

Було, і ліку їм не знали,

Як мир намножився, кудись

У інший край позалітали.


А бір стоїть, як і стояв,

Стоїть, – нікуди не двигнеться,

І мох коріння поснував,

І, як лилося, Ворскло ллється…


На йому ще з старовини,

Уперши в дно свою державу,

Гудуть Климентові млини

І літо й зиму без угаву.


Коли ж на слободах вітри

Надовго дути перестануть

І вітряки тії пори

Молоти борошна не стануть,


То на Климентових млинах

Завізно дуже; бо возами

Застановлять і бір, і шлях,

І греблю, й плець над берегами.


Тоді гулячі хурщики,

До котрих ще черга не впала,

Було, обсядуть лотоки,

Поріжуть риби, хліба й сала


Й почнуть балакать: де хто був,

В яких місцях, в якій країні,

І де що бачив, де що чув

У себе дома й на чужині.

Освіта (1832–1848)

У біографії Щоголева, написаній М. Ф. Сумцовим, наведено відомості про період навчання майбутнього поета в Охтирській повітовій школі і Харківській губернській гімназії: «…після материнської науки Яків Іванович почав учитись в Охтирській повітовій школі. За часів Щоголева, який тутечки вчився в 1832–1835 рр., Охтирська повітова школа була єдиною офіціальною для великого району, в котрий входила вся Охтирщина, Богодухівщина і Лебединщина, почасти Зіньківській повіт Полтавської губернії.

Щоголів ніде не згадує про вчення в Охтирській повітовій школі, і це трохи дивно, бо саме в ті часи був видатний вчитель в особі Водяницького. Він перш був учнем цієї школи, потім вчителем і нарешті смотрителем (1835–1845), талановитий педагог. В ті ж часи видався ще вчитель малювання С. І. Охріменко (1842), з тубільців, талановитий маляр і портретист. Охріменки в Охтирці були з роду в рід майстрами-малярами і мали тутечки власну іконописну школу.

В 1835 р. Щоголева одвезли в Харків і помістили в гімназію, тоді єдину в місті, тепер першу. Хоч на початку хлопець нудився життям у великому місті без батька і матері, але незабаром звик, та й Харків тоді по складу життя мало чим відрізнявся від Охтирки; життя текло тихо, і людність була однакова. В гімназії Щоголев пробув біля семи літ».

Літературознавець Л. Стеценко у статті «Таємниця однієї дати» опублікував копію документа з фонду Харківського обласного архіву, з якого дізнаємося про успіхи у навчанні Якова Івановича:

«Пред'явник цього учень VII класу Харківської губернської гімназії Яків Щоголів, як видно з документів його, син титулярного радника Івана Щоголева від народження має 18 років, православного віросповідання, вступив за екзаменом до І класу гімназії 20 серпня 19885 року і перебуває в онній по нижче зазначений день, протягом усього цього часу поводився добре і був переведений у вищі класи гімназії, а саме: з 1 в 2 клас у серпні 1836 року, з 2 в 3 в серпні 1837 року, з 3 в 4 у серпні 1838 року, з 4 в 5 у серпні 1839 року, з 5 в 6 у серпні 1840 року.

В 1841 році при остаточному екзамені в 6 класі виявив такі успіхи: 1. в законі божому добрі, 2. руській словесності добрі, 3. латинській мові посередні, 4. математиці достатні, 5. історії добрі, 6. географії добрі, 7. фізиці добрі, 8. французькій мові посередні, 9. німецькій мові достатні, 10. грецькій мові добрі. Із усіх цих предметів одержав у підсумку 3, чому, згідно з параграфом 7 правил екзаменів у гімназіях і повітових училищах, затверджених п. міністром народної освіти в 29 день січня 1837 року, і був удостоєний переводу в 7 клас гімназії, в якому і перебував до 1 числа травня 1842 року, але остаточного екзамену з предметів цього класу через хворобу не тримав, тому він, Щоголів, якщо побажає вступити до університету чи ліцею, то, згідно з розпорядженням п. міністра народної освіти від 16 жовтня 1841 року за № 10401, не раніше може бути прийнятий до них, як через рік, рахуючи від 1 минулого травня. Крім того, він, Щоголів, як такий, що не закінчив повного курсу гімназії, не може користуватися правами, що надаються таким учням».

У серпні 1843 р. Я. І. Щоголів став студентом Харківського університету. Спочатку він подає клопотання на юридичний факультет, але на вступних випробуваннях пише твір на п’ять і екзаменатор Амвросій Метлинський (1814–1870; український поет і етнограф) вмовив його вступити на історико-філологічний факультет.

Під час навчання у Харківському університеті поет зблизився з представниками харківського романтичного гуртка: професорами І. Срезневським, А. Метлинським та М. Костомаровим, який готувався тоді захищати магістерську дисертацію.

Яків Іванович із теплом згадував ректора Харківського університету Петра Гулака-Артемовського (1790–1865; історик, педагог, письменник і громадський діяч). На 2 курсі поет захворів, хвороба затягнулася і «…вимагала сільського життя», і він поїхав в Охтирку. У відпустці можна було пробути не більше двох місяців, але Щоголів був відсутній понад півроку саме з дозволу ректора, який сердечно ставився до поета і після випуску з університету.

Харківський університет.

Фото з  альбому «Старовинний Харків у поштових картках» (2006)

Служба. Родинне коло (18481898)

У часописі «Киевская старина» (1904. № 10) була розміщена «Автобиографическая заметка Я. Щоголева», в якій зазначається, що після закінчення університету у 1848 р. Яків Іванович понад 20 років провів на службі: спочатку столоначальником у палаті державного майна, потім помічником управителя канцелярії губернатора, секретарем приказу громадського нагляду, помічником окружного начальника Богодухівського округу, чиновником особливих доручень при палаті державного майна, секретарем Харківської думи. У замітці Щоголів зізнається, що служба була для нього «справжнім покаранням Божим» і зносилася ним тільки через боротьбу за існування. У 1870-х роках кілька щасливих обставин покращили його статки й дали змогу жити хоча й вельми стримано, але незалежно. У 1871 році він звільняється зі служби.

Яків Щоголів з дружиною – Катериною Василівною.

Фото з книги А. Ф. Парамонова «История рода Щоголевых» (2016)

Про подальшу долю поета М. Ф. Сумцов писав: «Покинувши свою секретарську службу, він обзавівся домівкою [одноповерховий будинок на вул. Коцарській] і жив собі тихо і нерухомо в тісному крузі своєї сім'ї ії двох-трьох старих знайомих. Жонатий він був двічі, і обидві його дружини були красуні. Мав 4 дітей – дочку Олександру, двох синів Василя і Миколу і ще дочку Лизавету. Усім дав домашню освіту, особливо музичну. Старша дочка померла дорослою дівчиною, незабаром помер старший син, що добре грав на скрипці. Ці втрати глибоко вразили Я. І. і надали йому на ввесь вік багато суму, що відбилось і на його поезіях. Родинне життя було обережним і, як то кажуть, дуже замкнутим. Вільна людина, Я. І. навіть хазяйство вів самоліч, ходив на базар, робив усі закупки. Тільки в неділю і свято він вже обов'яково йшов до церкви. Яко людина релігійна Я. І. мав повагу до усього церковного, служив молебні, відправляв панахиди, піддержував знайомство з духовенством.

Гурток знайомих його в останні роки був невеличкий – старий харьківський письменник Віталій Пашков, приватний адвокат співробітник "Киевской старины" Андрій Шиманов, Дмитро Еварницький, проф. М. Сумцов, і проф. Дм. Багалій. Відносини до проф. Потебні були попсовані, і Потебня держався осторонь.

В кінці життя Щоголів все більш почав убожіти, продав дім».

З праці харківського історика Андрія Парамонова «История рода Щоголевых» дізнаємося, що у 1888–1889 роках родина оселилася в орендованій квартирі за адресою вул. Коцарська, 40, у будинку, який належав селянину Василю Кочетову.

Яків Іванович помер 27 травня 1898 року від хвороби серця, трохи не доживши до виходу другої збірки своїх віршів «Слобожанщина». Відспівували його у парафіяльній Дмитрівській церкві Харкова, а поховано 29 травня у фамільному склепі.

Южный край. 1898. 29 мая.

М. К. Зеров у статті «Непривітаний співець» писав про Я. І. Щоголева: «"Запечный сверчок" (як уважав дехто з його друзів) – в житті, запізнений романтик – у літературі, він уперто підкреслював свою патріярхальність та несучасність. Життя ввесь час наспівувало йому, як наддніпрянські луки одному з його персонажів баладних: "Опізнився ти, козаче!" – а він приймав ті слова як голос найбільшої хвали і доживав віку, неподатний і замкнений, утворивши з свого харківського дому самотній і відлюдний хутір, доховуючи в своїй літературній роботі теми і засоби часів своєї молодості...».