Oświata
Na terenie naszej wsi rozpoczyna się droga z edukacją naszych milusińskich. To tu jedyną oświatowo wychowawczą placówką w ostatnich latach był Oddział Integracyjnego Przedszkola nr 3 w Mosinie, mieszczący się przy ul. Szkolnej w Wiórku. Od 1 września 2011 oddział w Wiórku został przekształcony w samodzielne Przedszkole w Wiórku liczące trzy oddziały.
więcej o przedszkolu poniżej
W miejscu obecnego przedszkola istniała dawna szkoła podstawowa w Wiórku ( więcej informacji poniżej )
W kolejny etap edukacji dzieci muszą udać się do okolicznych miejscowości. Naukę podstawową dzieci rozpoczynają w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera mieszczącej się w Czapurach przy ul. Poznańskiej 78. Szkoła jest jednozmianowa, dlatego nikt nie pozostaje anonimowym. Każdy z uczniów jest postrzegany jako osoba wraz ze swoimi możliwościami indywidualnymi, potrzebami i zainteresowaniami. Nauczyciele i wychowawcy starają się by w szkole panowała przyjazna atmosfera, a uczniowie zdobywając wiedzę, uzyskiwali wiarę w siebie i swoje możliwości bez zbędnych stresów.
Historia Szkoły Podstawowej w Wiórku ...
W 1868 roku w Wiórku na początku wsi od strony Czapur w miejscu, gdzie teraz stoi dom przy ul. Poznańskiej 2 powstała szkoła, która została przemianowana, w 1877 roku, na szkołę publiczną. Od roku 1880 na lekcje do Wiórka uczęszczały już wszystkie dzieci z Czapur, wcześniej uczące się w Głuszynie.
27 lat później oddano do użytku nowy budynek szkoły i zatrudniono jednego nauczyciela (w 1900 roku wieś zamieszkiwało 102 mężczyzn i 128 kobiet).
Ważnym źródłem informacji o życiu mieszkańców Wiórka i Czapur w tym okresie były kroniki szkolne.
Więcej informacji można również odnaleźć w publikowanych Kronikach Wiórka
Szkoła to nie tylko miejsce, w którym się uczymy, zdobywamy wiedzę, ale także miejsce, do którego się wraca – poprzez dzieci, czasem wnuki, a przede wszystkim w mniej lub bardziej radosnych wspomnieniach.
SPOTKANIA PO LATACH
14 kwietnia uczniowie dawnej szkoły w Wiórku urodzeni w latach 1950 – 1957 spotkali się w świetlicy wiejskiej ze swoimi nauczycielami i wychowawcami, którzy swój pedagogiczny trud poświęcili szkole w Wiórku, a później w Czapurach. Pani Kazimiera Cieślewicz swoją pracę rozpoczynała w Wiórku w roku 1961, Pani Władysława Dębska Krych - w 1962, natomiast Pani Janina Zastrożna Kurek w Czapurach w roku 1967, a Pani Elżbieta Lisiecka Wierzbicka w 1970. Na spotkaniu gościła również Pani Danuta Paszkiewicz - córka ówczesnego Kierownika tych szkół i nauczycielki, pp. Amelii i Mariana Szczygieł, która przejęła stanowisko po ojcu i w 1972 roku jako Dyrektor Szkoły w Czapurach i nauczycielka matematyki uczyła nieco młodsze roczniki.
Uczestnicy spotkania spędzili ze sobą miłe chwile i odbyli „wesołą podróż” przez szkolne lata, oglądając prezentację zdjęć przygotowaną przez organizatorów. Dzieci ze szkoły w Czapurach zaprezentowały swoje wspaniałe umiejętności wokalne, umilając w ten sposób uroczystość, a po nich, w roli Uli z I-ej b, wystąpiła dawna uczennica Urszula Vogt Kotecka. Była też lekcja wychowania muzycznego, lekcja wu-efu i zajęcia praktyczno-techniczne, w których uczniowie i nauczyciele brali czynny udział. Na pamiątkę spotkania po latach grono pedagogiczne otrzymało laurki i kwiaty, a uczniowie – świadectwa szkolne. W ramach zajęć pozalekcyjnych, a więc kółka tanecznego i muzycznego organizatorzy przygotowali muzykę, zabawne kapelusze, peruki i inne nakrycia głowy i urządzili zabawę, która zakończyła ten przemiły wieczór wspomnień.
Przedszkole w Wiórku
61-160 Wiórek, Szkolna 11
Dyrektor - Dominika Bąbała
tel. 618-939-330
kom. 502 778 377
http://www.przedszkolewiorek.pl/
e-mail przedszkole.wiorek@wp.pl
O PRZEDSZKOLU...
Oddział przedszkolny w Wiórku rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2003 r. Od tego czasu był oddziałem Przedszkola Nr 3 Integracyjnego w Mosinie.
W oddziale przedszkolnym w Wiórku co roku zorganizowana była jedna grupa dla dzieci w wieku od 3 – 5 lat.
Zajęcia odbywały się w dość małych pomieszczeniach po starej szkole podstawowej przy ul. Szkolnej. Jedna sala, bardzo małe pomieszczenie kuchenne, toalety oraz bardzo wąska szatnia. Jednak dość skromne warunki lokalowe nie przeszkodziły nam w jak najlepszej organizacji zajęć dla dzieci. Wszystkie działania podjęte przez nauczycieli miały na celu stworzyć warunki do zabawy i nauki dla naszych przedszkolaków. Radość dzieci i rodziców dawała nam wiele satysfakcji, a uśmiech dzieci był motorem do dalszego działania. Do przedszkola uczęszczały dzieci z okolicznych wsi lecz z roku na rok brakowało wolnych miejsc dla wszystkich chętnych. Z inicjatywy władz gminy została podjęta decyzja o rozbudowie przedszkola.
Budynek przedszkola stanowi rozbudowę budynku starej szkoły, w którym po sąsiedzku znajdują się mieszkania dla nauczycieli z terenu gminy.
Nowoczesny, dobudowany budynek bardzo dobrze wpisał się w architekturę wiejską tworzy uroczą całość i oddaje charakter przedszkola. Teren przedszkola jest dobrze ogrodzony co stanowi ważny aspekt w trosce zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich dzieci. Do dyspozycji dzieci został zagospodarowany i zmodernizowany plac zabaw (huśtawki, piaskownica, opony, zjeżdżalnia) spełniający wszystkie zasady bezpieczeństwa.
W przedszkolu działają trzy oddziały dla dzieci w wielu od 2,5 – 6 lat. Trzy piękne jasne, słoneczne sale z łazienkami dla dzieci oraz kantorkiem dla nauczycieli znajdujące się na parterze jak i również kuchnia, szatnie przedszkolne i toalety dla personelu stanową wspaniałą bazę do tworzenia przedszkola w Wiórku.
Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci z pobliskiej okolicy; Wiórka, Czapur, Babek, Rogalina, Radzewic, Daszewic.
W naszej placówce znalazła zatrudnienie dobrze wykwalifikowana kadra pedagogiczna, wszystkie nauczycielki ukończyły studia wyższe o specjalności wychowanie przedszkolne – nauczanie początkowe. W trakcie pracy doskonaliły się zawodowo w specjalizacjach: terapii pedagogicznej oraz oligofrenopedagogice. Swój warsztat pracy zdobyty we wcześniejszych placówkach rozwijają poprzez udział w kolejnych formach doskonalenia zawodowego, tak aby jak najlepiej organizować pracę w przedszkolu.
W przedszkolu dzieci realizują podstawę programową wychowania przedszkolnego, uczestniczą w zajęciach muzycznych z akompaniamentem, rozwijają sprawność ruchową w trakcie ćwiczeń gimnastycznych, rozwijają umiejętności poznawcze, społeczne, poprzez zajęcia dydaktyczne i zabawę doświadczają, obserwują i rozwijają zdolności plastyczne bawiąc się w małych artystów. Dzieci chętne uczestniczą w nauce języka angielskiego organizowanym w naszym przedszkolu przez firmę Dzieciolandia oraz w grupie trzeciej dla chętnych odbywają się zajęcia z religii. Piękne położenie przedszkola w pobliżu rzeki Warty, pól, łąk i lasów jest wspaniałym terenem do organizowania spacerów i wycieczek w celu obserwowania przyrody oraz otwierania oczu i uszu na otaczający nas świat.
Zatrudnieni w przedszkolu pracownicy obsługi i administracji w swoich codziennych działaniach otaczają szacunkiem i życzliwością wszystkich naszych przedszkolaków. Dzieci korzystają z trzech posiłków, śniadanie I i II przygotowywane jest w przedszkolu przez intendenta, a obiad dostarczany jest przez firmę cateringową. Dbają oto, aby codzienny jadłospis był różnorodny – dając dziecku możliwość rozwijania zmysłu smaku, bogaty w owoce, warzywa oraz składniki potrzebne dzieciom na wszystkich etapach rozwoju.
Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola uczestniczą raz w miesiącu w Spotkaniach z Kulturą, w trakcie których poznają i rozwijają wiedzę o muzyce, instrumentach oraz uczą się kulturalnego odbioru sztuki.
Biorą udział również w akcjach społecznych: zbierają plastikowe nakrętki oraz wspólnie z organizacją użytku publicznego Reba – zużyte baterie.
Dla dzieci organizowane bywają m.in. wyjazdy do teatru, zabawy przy ognisku, pieczenie kiełbasek, nauka pierwszej pomocy i wiele innych.
Odwiedzają przedszkole goście np.: Strażnicy miejscy, pracownicy Nadleśnictwa, przedstawiciele Automobilklubu.
W imieniu dyrekcji oraz pracowników przedszkola serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci i ich rodziców do Przedszkola w Wiórku.
źródło materiału: mosina.pl
GALERIA PRZEDSZKOLNA
Więcej albumów można odnaleźć w galerii Picassa po wcześniejszym wybraniu choć jednego z wyżej wymienionych linków.
Najnowsze informacje i fotki również na www.przedszkolewiorek.pl